Alan Seçimi Kalktı - Kafam Karıştı Biri Yardım Etsin!

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
lagers

Alan Seçimi Kalktı - Kafam Karıştı Biri Yardım Etsin!

Mesaj gönderen lagers » 01 Eki 2011, 15:28

Merhaba,

Arkadaşlar alan seçimi kalktı tamam ama hiç bir destek sağlanmıyor çağrı merkezi tarafından. Şimdi ben Matematik - Fen okumak istiyorum. Alanlar kalktığı için bunun yerine, matematik - fen alanında bulunan dersleri seçmeli olarak mı seçeceğiz? 6. dönemdeyim, tasdikname ile kayıt oldum. Şimdi bu dönem kayıt yenileme yaptırdım, sosyal, tm, fen gibi alanların tüm dersleri seçmeli olarak geldi. Şimdi Matematik - Fen alanından sınava girmek istiyorum üniversitede. Bu yüzden seçmeli olarak biyoloji, matematik, kimya v.b dersleri mi seçeceğim? Kafam çok karıştı yardım edin..

Ortak dersler de birikti bunlar da .. İki gündür kafayı yemek üzereyim, adamları arıyorum adam akıllı bilgi vermiyorlar..

Ayrıca siteniz çok güzel olmuş, başarılarınızın devamını dilerim.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Alan Seçimi Kalktı - Kafam Karıştı Biri Yardım Etsin!

Mesaj gönderen kripton » 01 Eki 2011, 17:50

Evet alanın yoksa seçmeli olarak seçeceksin
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Eki 2011, 17:57

Ben de alansız okuyorum.Dönemim 6. Kimya ve biyolojiyi seçmeli olarak alıyorum. Senin hedefin sayısal ise matematik de seçebilirsin. Benim hedefim de öncelikli olarak sayısal bir bölüm yok. Sadece bu dersleri sevdiğim için seçiyorum. Bir de şöyle bir durum var:

Şimdi öncelikli olarak her dönem 30 kredilik ders seçme hakkın var ve ders seçme ekranında seçebileceğin derslerin ekranı açıldığında önceliği MUTLAKA ORTAK(ZORUNLU) derslerden yana yap. Çünkü geçemediğin ( ya da muaf olmadığın ) her ortak ders yarın mezuniyetini geciktirebilir. Kredin eksik kalırsa seçmelilere yönel. Üniversitede sayısal bir bölüm düşünüyorsan dershane ile de eksiklerini takviye edersin.

Yalnız şu konuyu bilmiyorum:

Şimdi iki tane ihtimal düşünelim:

BİRİNCİSİ: Sen ortak derslerin hepsini geçtin ve eksik kredilerini seçmeli kolay derslerden tamamladın.Sayısal derslerden hiçbirini seçmeli olarak almadın ama konu eksiklerini bir şekilde tamamlayıp üniversite sınavına girdin ve sayısal bölüm sorularını da yaptın.

İKİNCİSİ: Sen ortak derslerin hepsini geçtin ve eksik kredilerini tamamlamak ve konuları öğrenmek için seçmeli olarak fizik-kimya-matematik-biyoloji seçtin. Üniversite sınavına girdin ve sayısal bölüm sorularını da yaptın.

Şimdi merak ettiğim şu:
Her iki durumda da sayısal bölümden aynı sayıda doğrun var diyelim. Senin lisede bu dersleri görüp görmemenin sonuç olarak farkı olur mu acaba :?: :?:

Bilen var mı arkadaşlar cevabı :?:
Resim

lagers

Mesaj gönderen lagers » 01 Eki 2011, 18:25

Çok teşekkür ederim arkadaşım :) Yanlışlıkla iki konu açmışım, sağolsun zahmet edip diğer arkadaşlar da cevaplamışlar. :) Alan dersleri için ileride seçebilme imkanımızın olduğunu bilmiyordum. Çok teşekkür ederim herkese. :)

lagers

Mesaj gönderen lagers » 01 Eki 2011, 20:31

Hocam dediğin şeyi ben de merak ediyorum, kafamı karıştıran şeylerden biri de o

MERTS

Mesaj gönderen MERTS » 01 Eki 2011, 23:17

kripton yazdı:Ben de alansız okuyorum.Dönemim 6. Kimya ve biyolojiyi seçmeli olarak alıyorum. Senin hedefin sayısal ise matematik de seçebilirsin. Benim hedefim de öncelikli olarak sayısal bir bölüm yok. Sadece bu dersleri sevdiğim için seçiyorum. Bir de şöyle bir durum var:

Şimdi öncelikli olarak her dönem 30 kredilik ders seçme hakkın var ve ders seçme ekranında seçebileceğin derslerin ekranı açıldığında önceliği MUTLAKA ORTAK(ZORUNLU) derslerden yana yap. Çünkü geçemediğin ( ya da muaf olmadığın ) her ortak ders yarın mezuniyetini geciktirebilir. Kredin eksik kalırsa seçmelilere yönel. Üniversitede sayısal bir bölüm düşünüyorsan dershane ile de eksiklerini takviye edersin.

Yalnız şu konuyu bilmiyorum:

Şimdi iki tane ihtimal düşünelim:

BİRİNCİSİ: Sen ortak derslerin hepsini geçtin ve eksik kredilerini seçmeli kolay derslerden tamamladın.Sayısal derslerden hiçbirini seçmeli olarak almadın ama konu eksiklerini bir şekilde tamamlayıp üniversite sınavına girdin ve sayısal bölüm sorularını da yaptın.

İKİNCİSİ: Sen ortak derslerin hepsini geçtin ve eksik kredilerini tamamlamak ve konuları öğrenmek için seçmeli olarak fizik-kimya-matematik-biyoloji seçtin. Üniversite sınavına girdin ve sayısal bölüm sorularını da yaptın.

Şimdi merak ettiğim şu:
Her iki durumda da sayısal bölümden aynı sayıda doğrun var diyelim. Senin lisede bu dersleri görüp görmemenin sonuç olarak farkı olur mu acaba :?: :?:

Bilen var mı arkadaşlar cevabı :?:

Emrahk nickli arkadaşın dediğine göre bir farkı yok çünkü katsayı diye bir olay yok çünkü alan yok :) bende alansız okuyorum baya bir sinir harbi içindeydim emrahk arkadaş sağolsun aydınlattı bu konuda bizleri aynı şeyi AOL'dan bekliyoruz ama nafile kulak arkası yapıyorlar

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 02 Eki 2011, 15:57

Arkadaşlar sanırım bu konuyu yaşayarak öğreneceğiz tam olarak. Bizler sınava alansız giren ilklerden olacağız çünkü. Ama fark olmaması çok iyi olur.
Resim

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön