Askerliğimi Nasıl Tecil Ettirebilirim ?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Askerliğimi Nasıl Tecil Ettirebilirim ?

Mesaj gönderen Jackal4540 » 13 Kas 2012, 05:31

Aol sitesinden kopyala yapıştır yaptım.
Askerlik kanununda (1111 - 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Askerlik çağında olup aşağıdaki şartları taşıyan öğrencilerimiz, irtibat bürolarından (Halk eğitim merkezleri, Liseler ve Anadolu liseleri) Ek.c2 formunu doldurtup onaylattıktan sonra Askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler. Tecil şartları: • Askerlik çağının gelmiş olması, • Toplam dönemin 12 ve altında bulunması, • Erteleme isteğinde bulunacağı dönem itibarıyla aktif olması (aktif dönemin sınavı yapılmış ise sınavlara girmiş olması.)
Açıklama bölümüne öğrenci aktif ve 12 dönem ve altında ise öğrencilik hakkı vardır kısmı işaretlenecektir.(Lafa bak devlet resmen okul hayatımı elimden almaya çalışıyor)
------------------------------------------------------------------------------
Arkadaşlar benim açık öğretim lisesi toplam dönemim 14 ben şimdi tecil hakkından yararlanamıyorum.Başka bir yolla tecil ettirebilirmiyim ? doğum tarihim 17.02.1993 19 yaşındayım şubatın 17'sinde 20 yaşıma gireceğim
Mesela yoklama kaçağı olarak açık liseden mezun olduğumda tecil ettirebiliyormuyum ? çünkü zaman dar yoklama kaçağı olmaktan başka çare yok gibi gözüküyor ? Varsa lütfen söyleyin ona göre hareket edeceğim.
Mezun olmama ise 1 dönem kaldı zorunlu derslerden 3'ye bu ocak ayında sınava gireceğim öğrencilik durumum aktif ders seçimi yaptım derslerden muaf olsamda mezun oluyorum başka bir yolu yokmu bunun illa ocak ayı sınavlarınımı beklemem gerekiyor ocak ayı sınavlarını beklersem ve sınav sonuçlarınıda beklersem o süre içinde yoklama kaçağı oluyorum.Ne biçim tecil hakkı veriyor bu aol yardım edin sıkıştım kaldım :cry:
Hemen askere gitmek istemiyorum okuyup kısa dönem yapacağım askerliğimi.Okul varken 15 ay sürünmek istemiyorum askerde.
Ben diyorumki diplomamı alayım tecil ettireyim.Ama diplomayı almaya kalksam haziran ayını beklemek zorunda kalacağım buda yoklama kaçağı olmama sebep olacak :? İllada diplomamı gerekiyor ? mezun olduğumu bilgisayarda göremiyorlarmı askeri şubede ?
Ne biçim bir uygulama bu yaa.Okul hayatımı mesleğimi elimden almaya çalışıyorlar.Okuyamıyacakmıyım ben.
Benim kafamı karıştıran şey tecil ve okul hakkımın bu 12 dönem saçmalığı yüzünden yenmesi :cry:

thekral
Acemi

Re: Askerliğimi Nasıl Tecil Ettirebilirim ?

Mesaj gönderen thekral » 13 Kas 2012, 06:48

Şuanki Durumunuzda Tecil Etmeniz Mümkün Değil.Fakat Çareler Tükenmez Ümidinizi Yitirmeyin Sizin Askerlik Başvurunuz Ne Zaman Oldu?
Askerlik Şubesi Göremez Mezun Durumunuzu .Ocak Ayındaki Sınava Girip Mezun Olduğunuz Taktirde Çıkma Belgesi İle Tecil Yolu' Belki'Çıkabilir.Askerlik Şubesiyle İletişime Geçip Sorun.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 13 Kas 2012, 07:06

thekral yazdı:Şuanki Durumunuzda Tecil Etmeniz Mümkün Değil.Fakat Çareler Tükenmez Ümidinizi Yitirmeyin Sizin Askerlik Başvurunuz Ne Zaman Oldu?
Askerlik Şubesi Göremez Mezun Durumunuzu .Ocak Ayındaki Sınava Girip Mezun Olduğunuz Taktirde Çıkma Belgesi İle Tecil Yolu' Belki'Çıkabilir.Askerlik Şubesiyle İletişime Geçip Sorun.
Askerlik şubesine hiç gitmedim ve başvuru yapmadım eğer gidersem hemen askerlik işlemlerimi başlatıp hemen askere alırlar ve hazırlıksız yakalanırım korkusu var onun için şube işini karıştırmıyorum.Şubeye kaydımı yaptırırsam ve beni almaya kalkarlar bende gitmem bu sefer yoklama kaçağı değil asker kaçağı olurum çünkü kaydımı yaptırdığım için daha kötü olur.Öyle düşünüyorum acaba yanlışmı düşünüyorum ? Birisi bu sorunumu aydınlığa kavuştursun.Sürekli kafama takılıp duruyor.
Başka tavsiyeniz varmı durumum çok kötü.Okuma ve iş imkanlarım elden gidiyor ona yanıyorum yoksa askerliğimi yaparım.
Bu arada cevap için çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 15 Kas 2012, 02:16

Arkadaşlar bu durumda olan 93 doğumlu arkadaşlarımızda var benim şimdi ocak ayına kadar zamanım var ne yapıp ne ettim yoksa askere gidiyorum anlayan ve bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap versin ona göre hareket edeceğim.Fikirlerinizi paylaşın bilsenizde bilmesenizde çok başım sıkıştı bu aralar.

thekral
Acemi

Mesaj gönderen thekral » 22 Kas 2012, 04:08

Şuanda Çareler Tükenmiş.Toplam Döneminiz Sizin İçin Uygun Ortamı Oluşturmuyor.'Bence'Kısa Zamanda Askerlik Şubesine Gidip Başvuru Yapmalısınız.

dolma
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen dolma » 25 Kas 2012, 22:50

şahsi fikrim liseyi 12 dönemde bitiremeyen bir insanın askere gitmesi yönündedir. 15 dönem yapsınlar askere kimse gitmesin o zaman. çalışsaydın arkadaşım hayırlı teskereler :mrgreen:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Kas 2012, 03:42

Furkan, sana önceden de dediğim gibi yoklama kaçağı durumuna düşmeden git yoklamanı yaptır. Mezun olunca da her mezunun hakkı olduğu gibi, 3 yıl tecil ettirirsin diplomanla. takma kafaya bunları...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 27 Kas 2012, 05:33

dolma yazdı:şahsi fikrim liseyi 12 dönemde bitiremeyen bir insanın askere gitmesi yönündedir. 15 dönem yapsınlar askere kimse gitmesin o zaman. çalışsaydın arkadaşım hayırlı teskereler :mrgreen:
Hey allahım ben ne diyorum sen nediyorsun :mrgreen: Okul dönemim zorunlu dersleri seçmeyi unuttuğum için uzadı zorunlu dersler uzayınca dönemim bu kadar uzadı birde lisede okuduğum dönemleride ekle ara yere.Yoksa 11.'inci dönemde mezun olup diplomamı alıyordum :mrgreen:
Bana göre askerlik 30 yaşına yükseltilmeli çünkü 30 yaşına kadar olan zaman zarfında askerlik yapılması hiç mantıklı değil çünkü okul çağında askere gitmek mantıklı değil bir kere.Okul okuyanların tecil ettirme hakkına önem verilmesi lazım askerlik yapmakla hayatı kazanamazsın ve engelleri saymakla bitmez okul okumana,işine,ailene bakmana,para kazanmana taş koymuş oluyor.1.5 Sene hiç az değil.Senin 15 dönem yapsınlarda askere kimse gitmesin düşüncene karşıyım evet 30 dönem yapsınlar 40 dönem yapsınlar okul çağında askerlikmi olur birde sağlık problemleri yaşayan birisi olarak konuşuyorum 40 veya 50 yaşında hiç askerlik yapmamış asker kaçakları var onlar gitmiyorda niye okul okuyan birisi gidiyor :?:Senin düşüncenle kimse okumasın herkez askerlik yapsın ozaman yok yaaıı :mrgreen:
Emrah abi cevabın için çok teşekkür ederim senin dediğinden şaşmayacağım

kara
Çırak

Mesaj gönderen kara » 10 Oca 2013, 05:50

bende aynı durumdayım kredim 191 ygs sınavına başvuru yaptım 1993 doğumluyum ve toplam dönemim 13 askerlik şubesine gittim yeni kanuna göre 29 yaşına kadar tecil yapılabiliyomuş açık lisede okusanda farketmez yoklama kaçağı olmadan önce aol e kayıt yaptırdıysan sıkıntı olmuyomuş ben gönderdim posta ile halk eğitimden aldığım belgeyi ek c2 yi gönderdim nüfusa kayıtlı olduğum yere tecil olur diyolar ama daha olmadan kesin içim rahatlamııyo işte bu konuda bilgisi olan varsa yada bu şekilde askerliğini tecil ettirmiş olan varsa bi cevap yazsın bi akıl versin

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 13 Oca 2013, 07:41

kara yazdı:bende aynı durumdayım kredim 191 ygs sınavına başvuru yaptım 1993 doğumluyum ve toplam dönemim 13 askerlik şubesine gittim yeni kanuna göre 29 yaşına kadar tecil yapılabiliyomuş açık lisede okusanda farketmez yoklama kaçağı olmadan önce aol e kayıt yaptırdıysan sıkıntı olmuyomuş ben gönderdim posta ile halk eğitimden aldığım belgeyi ek c2 yi gönderdim nüfusa kayıtlı olduğum yere tecil olur diyolar ama daha olmadan kesin içim rahatlamııyo işte bu konuda bilgisi olan varsa yada bu şekilde askerliğini tecil ettirmiş olan varsa bi cevap yazsın bi akıl versin
Evet aynen.Hala bu durumda bilgisi olan 93'lü yokmu.Hayret ediyorum.Ocak ayı geldi geçti bile yoklama kaçağı yazıldı tahminim başvuruda bulunmayanlar.

kara
Çırak

Mesaj gönderen kara » 26 Oca 2013, 09:34

arkadaşlar yeni kanuna göre 12 dönem üstüde 29 yaşına kadar tecil yapabiliyor ben yaptım benim dönem 13

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön