Üniversiteli Olmak Çok mu Kolay ?

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Üniversiteli Olmak Çok mu Kolay ?

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 16 Oca 2013, 05:49

Arkadaşlar merhaba.

YGS hakkında bir şey sormak istiyorum.Bu sınav hakkında fazla bir bilgim olmadığı için buraya yazmayı uygun gördüm.Şimdi ben 26 yaşındayım ve bu hafta sonu ilk defa açık lise sınavına gireceğim.Açık lise bittikten sonra da YGS ye girmeyi düşünüyorum.

İnternette YGS de barajın nasıl aşılacağını araştırırken şöyle bir metin okudum.Aynen şöyle;

BARAJI AŞMAK İÇİN 16 NET YETERLİ
140 puan barajını aşmak için 16 net elde etmek yeterli olacak. Örneğin 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal yapan 2 yıllık okul için gerekli olan 140 puanını aşabilecek. 32 net ise LYS'ye girmek için gerekli olan 180 puanını getirecek.

Şimdi benim anladığım 160 soru içinde sadece 16 soru cevaplayıp istediğin üniversite ye girebiliyormusun.Ben bunun bu kadar kolay olmadığını düşünüyorum.16 soru cevaplamayla bu ülkede o zaman herkesin üniversiteli olmazı lazım.Girenler beni bir bilgilendirsinler lütfen.

MaVeRa
Acemi

Re: Üniversiteli Olmak Çok mu Kolay ?

Mesaj gönderen MaVeRa » 16 Oca 2013, 06:28

üniversiteli olmak bence tabiki o kadar kolay degildir ...
herkez sene basından dersanelere basvurup 1 yılını bu sınava ayıranlar var...

acıkögretimden okumayı düşünüyosan 140 barajını aşman gerekiyor .diyelimki 140 barajını aştın 2 yıllık bir acıkögrelim önlisan programını istiyosun.. (diyelim ki sosyal hizmetler ) Atatürk üniversitesi uzaktan egtim olarak basvurları alıyor..
varsayalım 2 bin kişi .. en yüksek puandan baslıyor yerleştirmelere ..
yani senin 140 barajını aşmıs olman tercih hakkı veriyor...
yerleşmek için yüksek puan yaparsan yerini garantiye alırsın .yoksa senden yüksek puan alanlar yerleşir ...(yani sen 160 puan aldın ygs den ben 185 aynı bölümü istiyorsak öncelikle ben yerleşirim...

..
benim bilgilerimm bu kadar...
diger arkadaslarda yanlısım varsa düzeltirse sevinirim...
Ey Dünya ;Yüzüne Bakılasın Yok da, YARADAN'ın Emriyle ''SANA GELİŞİM''.
Hani , İki Ateş Arasında Yaşanır ya , İşte Öyle Bir Şey ''SANA DİRENİŞİM..
.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 16 Oca 2013, 23:05

Bu bilgiyi ben de duymuştum ama iyi bir üniversite için kesinlikle bu yeterli değil. Ha baraj kaç soru ile geçiliyor onu tam bilmiyorum.

Yıl boyu iyi bir bölüm dirsek çürüten öğrenciler buna gülüp geçer. Bu şekilde 4 yıllık bir üni. olmaz. BU şekilde ygs yi geçse bile öğrenci ( ygs bilgiden çok yoruma dayalıdır ) lys de duvara toslar.

Bazı 2 yıllıklar özellikle aöf lerden belki bir yere girebilir ( tam emin değilim ama )

Ha bir de aöf lerden bazı bölümler kontenjansız onları okur ama okumuş olmak için okur gibi bişey yani.

Ben de geçen sene ygs ye girdim. Ama sadece ygs. Amacım okumak için okumaktı benim de :) Matematikten 1 netim vardı. Fen den 7-8 netim. Türkçe ve tarihten baya yaptım ama. Çok rahat aöf ye yerleştim. Sanırım aldığım puan ile 4 yıllık aöf ler bile geliyordu.

Aslında ne sanıldığı kadar kolay ne de sanıldığı kadar zor ( Kaliteli seçkin bölümler hariç tabi. Onlar gerçekten zor )
Resim

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 17 Oca 2013, 03:50

Peki bu 140 barajı nasıl aşılır ben bunu bilmiyorum.Yani ben Türkçe-Sosyal-Matematik-Fen'den kaç doğru yaparsam barajı aşarım.

Ayrıca burada bahsedilen ''16 net '' 16 doğru cevap mı yoksa başka bir anlamımı var.

Ayrıca puanlama sistemi nasıl peki.Her soru kaç puan

kkaann
Acemi

Mesaj gönderen kkaann » 17 Oca 2013, 09:05

Netler yanlislarindan dogrularin cikarilarak hesaplaniyor.4 yanlis 1 dogruyu goturuyor. (20 dogru 20 yanlis yapan birinin 15 neti oluyor...) Her sorunun kesin bir puani yok. Verilen puanlar turkce-matemati-sosyal arasinda farklilik gosteriyor

diamonds
Acemi

Mesaj gönderen diamonds » 18 Oca 2013, 09:59

Barajı asmak sana yalnızca ikinci sınava girme hakkı tanır.
Yalnızca barajı asarak herhangi bir üniversiteye girme ihtimalin ne yazık ki yok.
Ve yanlıs hatırlamıyorsam sırf Türkceden 20 soru yaparak barajı gecebilirsin.

Net konusunu Kaan arkadasımız anlatmıs, aynen öyle oluyor.
Aslında ygs de her soru esit puan ama sectiğin alana göre sekillenecek puanların. Mesela ben Tm öğrencisiyim, istediğim bölüm psikoloji. Puan türüm tm3. Bana en cok getirisi olan dersler YGS' de Türkce sosyal matematik fen diye sıralanıyor. Bu her puan türüne göre farklılık gösterir.

Anlatabildim mi emin değilim. Aklına takılan birsey olduysa sorabilirsin.

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 19 Oca 2013, 04:37

Arkadaşım merhaba.Şimdi ben bu konulardan hiç anlamadığım için soruyorum.Malum yaşım geçti sınavlar hakkında bir bilgim yok üstelik de çok karışık zaten.Bende böyle forumlara yazarak öğrenmeye çalışıyorum.

Ben Açık öğretim fakültesi değil de direkt üniversite ye gitmeyi düşünüyorum.

Sen şimdi barajı aşarak üniversiteye girme ihtimalin yok demişsin.Ben baraj aşılınca kolay zannediyordum.Barajı aşmak 2 sınav hakkı tanır demişsin.Nedir bu sınavlar.LYS denmi bahsediyorsun

Ayrıca Tm öğrencisiyim demşsin TM öğrensici nedir onuda bilmiyorum

diamonds
Acemi

Mesaj gönderen diamonds » 19 Oca 2013, 05:19

Tamam acıklayayım en basından sana. Bende direkt üniversite sınavından bahsediyorum. Simdi söyle bi sistem var üniversiteye girebilmek icin. Önce 1. asama YGS. Bu sınavda öğrenci ilk okul derslerinden ve lise 9. sınıf derslerinden sorumludur. Bu sınıflarda gördüğü konulardan cıkar sınav soruları. Ve ağırlıklı olarak bilgileri öğrenip yorum yapabilmeni ölcerler. Eğer bu sınavda barajı asabilirsen ikinci sınava girme hakkı tanınır sana. Bu da LYS.

İkinci asamada (LYS) su demek. Öğrenciler 9. sınıftan sonra 10. sınıfa gecerken alan secerler.
Söyle ki;

TM: Türkce-Matematik
TS: Türkce-Sosyal
MF: Matematik-Fen

İstediğin mesleklerin sınavlarına bu bölümleri tercih ederek girersin. Mesela mühendis olmak istiyorsan MF dersinde basarılı olman gerekir. Üniversite öğrencinin MF puanına göre secim yapar. Örneğin gazeteci olmak istersen TS de basarılı olman gerekir. Hukuk, psikoloji istiyorsam TM de.

LYS de sectiğin bölümden sorumlu olursun. 5 oturumda gerceklesen bir sınavdır bu. Dediğim gibi ben TM öğrencisiyim sorumlu olduğum sınavlar lys1 ve lys3. Bunlara girip istediğim bölüm icin gerekli puan almam yeterlidir.

TS alanı icin lys4 ve lys3,
MF alanı icin lys1 ve lys2 den basarılı olman gerekir.

LYS 1 = Matematik ve Geometri Sınavından olusur.

LYS 2 = Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavından olusur.

LYS 3 = Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1 Sınavından olusur.

LYS 4 = Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya-2, Felsefe grubu) Sınavından olusur.

LYS 5 = Yabancı Dil Sınavından olusur.

Anlamadığın yer olursa anlatayım tekrar. Biliyorum karısık bi durum sormaktan cekinme lütfen.
En son diamonds tarafından 19 Oca 2013, 05:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

diamonds
Acemi

Mesaj gönderen diamonds » 19 Oca 2013, 05:38

Ayrıca YGS de toplam 160 soru var.

Türkce: 40
Matematik: 40
Sosyal: 40
Fen: 40

O bahsettikleri 2. sınava girmek icin 32 net yeterli olur demisler ya, 4 yanlısın 1 doğruyu götürdüğünü de hesaba katarak toplamda 32 net yapabilmelisin demek.

Yani örneğin,
Ben türkceden 40 soruda 20 doğru 0 yanlıs yaptım.
Sosyalde 10 doğru 0 yanlıs yaptım.
Matematikte 2 doğru 0 yanlıs yaptım.

Yanlıslarım olmadığından direkt 32 netim olmus oldu. (doğrularımı topladım) Ama yanlıslarım olsaydı 4 den cok, 1 doğrumu da götürmüs olacaktı.
Yani her 4 yanlısım 1 doğrumu da yanlıs yapıyor. Netlerde böyle hesaplanıyor.

Ben türkceden 20 net yeter diye biliyordum barajı asmak icin. Fakat 32 net diyorsa arastırdığın site doğrudur.

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 20 Oca 2013, 03:34

Tekrar merhaba.

Net bir şey öğrenmek istiyorum.Ben şunu anlamadım.Benim okuduğum sitede denilmiş ki 16 net yapan 2 yıllık okul için gerekli olan 140 puanını aşabilecek.Yani ben sadece YGS ye girerek bir üniversite ye başvurabilirmiyim.Bunun net cevabı lazım.Eğer bu mümkünse tamam ama LYS ye girmek istemiyorum çünkü LYS sorularına baktığımda resmen hayatımdan soğudum yani çok zor ve hiç anlamadığım konular

Ya da sen bana Ygs - Lys ile ilgili bilgi veren ya da bu sınavlarla ilgili bir yol gösteren bir site ver eğer bildiğin varsa ben oradan bakıyım

diamonds
Acemi

Mesaj gönderen diamonds » 05 Mar 2013, 07:39

Gec yazıyorum afedersin bilgisayarımla ilgili bir problem olmuştu.
Evet sadece ygsye girerek herhangi bir üniversitenin 2 yıllık bölümlerini tercih edebilirsin.
Bunun icin üniversite tercih kitapcıkları al. Dersanelerde bir de kitapcılarda var. Orada aradığın her sorunun cevabını bulursun.

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön