Merak Edilen Sorular YARDIM LÜTFEN!

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
Fb_arda

Merak Edilen Sorular YARDIM LÜTFEN!

Mesaj gönderen Fb_arda » 14 Ağu 2013, 21:43

Arkadaşlar merhaba, sizlere birkaç sorum olacak. Ben 2005 yılında açık liseye kayıt oldum fakat sonra bıraktım askerlik araya girdi derken çok uzattım bu durumu. Sonra tekrar kayıt yeniledim bir senede iyi bi gaz verdim 159 kredi oldu. Ve İki yıllık Önlisans bir bölüm okumak istiyorum MYO. Merak ettiğim konular ise`..

1-) Ara verdiğim dönemde alanım otomatik değiştirilmiş ( ALAN YOK ) olmuş. Bu durumun benim için bir zararı varmı ?

2-) Okul bittiğinde düz lise bitirmiş olacağım için Ygs sınavından sonra MYO bölümlerinden birisini yazarsam yerleşmeme durumum varmı ?

3-) Meslek Lisesi çıkışlıları öncelikli alınıp sonra düz liselermi alınıyor, ve düz lise çıkışlı olacağım için, Myo seçersem puanımmı kesiliyor ?

Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olurmusunuz genel sorumlarım bunlar eklemek istediğiniz varsa görüşlerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler..

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Merak Edilen Sorular YARDIM LÜTFEN!

Mesaj gönderen kripton » 14 Ağu 2013, 23:11

Fb_arda yazdı:Arkadaşlar merhaba, sizlere birkaç sorum olacak. Ben 2005 yılında açık liseye kayıt oldum fakat sonra bıraktım askerlik araya girdi derken çok uzattım bu durumu. Sonra tekrar kayıt yeniledim bir senede iyi bi gaz verdim 159 kredi oldu. Ve İki yıllık Önlisans bir bölüm okumak istiyorum MYO. Merak ettiğim konular ise`..

1-) Ara verdiğim dönemde alanım otomatik değiştirilmiş ( ALAN YOK ) olmuş. Bu durumun benim için bir zararı varmı ?

2-) Okul bittiğinde düz lise bitirmiş olacağım için Ygs sınavından sonra MYO bölümlerinden birisini yazarsam yerleşmeme durumum varmı ?

3-) Meslek Lisesi çıkışlıları öncelikli alınıp sonra düz liselermi alınıyor, ve düz lise çıkışlı olacağım için, Myo seçersem puanımmı kesiliyor ?

Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olurmusunuz genel sorumlarım bunlar eklemek istediğiniz varsa görüşlerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı günler..
1) Geçtiğimiz yıllarda alanlar kademeli olarak kaldırıldı. Ben de alanlı olarak kayıt yaptırmıştım ama isteğim harici alansıza geçtim. İyiki de öyle olmuş. Çok çok memnun kalarak bitirdim ben liseyi. Hiç bir eksisi olmaz merak etme. Ama bazı zorunlu dersler eklenebilir. Mesela alansız okuyanlara ingilizce 5-6-7-8 dersleri zorunludur. Ama çalışınca yaparsın.

2) Ben ygs sınavı sonucu 2 yıllık ilahiyat yazdım şu an okuyorum. Maliye veya daha başka bölümlerde okuyan arkadaşlarımız da var forumda. MYO derken tam olarak hangi bölümleri kastettin anlamadım tam.
Resim

Fb_arda

Mesaj gönderen Fb_arda » 15 Ağu 2013, 00:12

MYO okulu derken Teknikerlik bölümleri. Kocaeli'de oturuyorum sanayi bölgesi olduğu için böyle bölümlerden mezun olursan iş bulman kolaylaşıyor. İşletmelerde veya fabrikalarda işçi ve mühendis arasında köprü oluyorsun.
Örnek vermek istediğim bölümler iki yıllık MYO şunlar;

Makina, Insaat Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Metalurji, Elektronik Teknolojisi, Mekatronik, Is Sagligi ve Güvenligi, Lojistik, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Kaynak Teknolojisi.

Bu bölümler genelde meslek liselerinde okutulan bölümler işte merak ettiğim bu bölümlerin puanını yapsan dahi meslek lisesi mezunları öncelikli alınıp bizim alınmama durumumuz varmı.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Ağu 2013, 00:27

Fb_arda yazdı:MYO okulu derken Teknikerlik bölümleri. Kocaeli'de oturuyorum sanayi bölgesi olduğu için böyle bölümlerden mezun olursan iş bulman kolaylaşıyor. İşletmelerde veya fabrikalarda işçi ve mühendis arasında köprü oluyorsun.

Makina, Insaat Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Metalurji, Elektronik Teknolojisi, Mekatronik, Is Sagligi ve Güvenligi, Lojistik, Makine, Resim ve Konstrüksiyon, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Kaynak Teknolojisi.

Bu bölümler genelde meslek liselerinde okutulan bölümler işte merak ettiğim bu bölümlerin puanını yapsan dahi meslek lisesi mezunları öncelikli alınıp bizim alınmama durumumuz varmı.
İmzamda yazdığı gibi ben MAÖL mezunuyum ve tam da senin istediğin MYO'nun meslek lisesi ayağını okudum. Kardeşim de aynı bölüm mezunu ve sınavsız olarak Kocaeli Üniversitesi Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu, İnşaat Teknolojisi bölümüne yerleşmişti ve eğitimi devam ediyor. Dediğin gibi öncelik daima meslek lisesi çıkışlılara veriliyor ve kontenjanın çok büyük kısmını bu öğrenciler dolduruyor zaten. Yine de şimdiden bir şey demek mümkün değil, YGS ile puanına göre yerleşmen olası tabi ki...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Fb_arda

Mesaj gönderen Fb_arda » 15 Ağu 2013, 02:35

emrahk yazdı:
Fb_arda yazdı:MYO okulu derken Teknikerlik bölümleri. Kocaeli'de oturuyorum sanayi bölgesi olduğu için böyle bölümlerden mezun olursan iş bulman kolaylaşıyor. İşletmelerde veya fabrikalarda işçi ve mühendis arasında köprü oluyorsun.

İmzamda yazdığı gibi ben MAÖL mezunuyum ve tam da senin istediğin MYO'nun meslek lisesi ayağını okudum. Kardeşim de aynı bölüm mezunu ve sınavsız olarak Kocaeli Üniversitesi Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu, İnşaat Teknolojisi bölümüne yerleşmişti ve eğitimi devam ediyor. Dediğin gibi öncelik daima meslek lisesi çıkışlılara veriliyor ve kontenjanın çok büyük kısmını bu öğrenciler dolduruyor zaten. Yine de şimdiden bir şey demek mümkün değil, YGS ile puanına göre yerleşmen olası tabi ki...

Merak ettiğim buydu işte moralimi bozan noktada bu. Hocam kardeşine sorabilirmisin düz lise mezunu okuyan varmı aralarında.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Ağu 2013, 04:15

75 kişilik sınıfta 15 kadarmış düz lise çıkışlı öğrenci sayısı. Bunların da 5-6 tanesi ek yerleştirmeyle gelmiş...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön