AÖL DEN ÖSYM SINAVLARINA EK PUAN ?

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
X-men

AÖL DEN ÖSYM SINAVLARINA EK PUAN ?

Mesaj gönderen X-men » 22 Şub 2014, 07:44

Herkese merhaba , ygs lys sınavlarına gireceğim ve bildiğim kadarıyla aölden de ek puan geliyor . Toplam kredim 220 . Şu anda sistemde zorunlu dersler olarak "YABANCI DİL - 8, TRAFİK VE İLK YARDIM BİLGİSİ 2, TÜRK EDEBİYATI 8, DİL VE ANLATIM 8, DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 8" şeklinde gözüküyor. Bunların haricinde seçmeli olarak biyoloji 8 tarih 5 matematik 8 gibi dersler var .
Sorum şudur üniversite seçim ek puanının artması için hangi dersleri seçmemde fayda vardır ne kadar ders seçimi gereklidir cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

Hayal:)
Çırak

Re: AÖL DEN ÖSYM SINAVLARINA EK PUAN ?

Mesaj gönderen Hayal:) » 22 Şub 2014, 07:54

İlk önce zorunlu derslerinizi bitirmelisiniz... Sonra Kredisi yüksek seçmeli derslerden alırsınız..
Bilmek için bıkıp usanmadan çalışmak, susuz kalmış bir çiçek suyu nasıl emerse öyle iştahla öğrenmek gerekir.

X-men

Mesaj gönderen X-men » 24 Şub 2014, 22:04

Cevabınız için teşekkür ediyorum , ancak sorumu biraz daha açmak istiyorum . Aölden bir yetkili zorunlu dersleri versem yeteceğini söylemiş bir tanıdığıma . Ama ben şu kısmı anlayamıyorum.
1. Yani sadece zorunlu dersleri seçeceğime yanına birde seçmeli dersler seçsem daha çok puan getirisi olur diye düşünüyorum doğru mudur ?Seçmeli dersleri verememem durumunda herhangi bir kaybım olmaz sanırım ?
2.Sonra ikinci problemim ise derslerden alınacak not mesela 50 almayla 80 almanın arasında bir ek puan farkı olacaktır sanırım ? Yoksa amaç sadece dersi geçip kredi puanı mıdır ek puan getirisinde ?

Lütfen acil cevaplarınızı bekliyorum ikilemde kaldım .

Hayal:)
Çırak

Mesaj gönderen Hayal:) » 24 Şub 2014, 23:49

1.evet krediniz yükselir.. seçmeli derslerden geçemezseniz bi kaybınız olmaz.. 3 sınavdan sonra geçemezseniz hem zorunlu hem seçmeli derslerden muaf olursunuz ( Dil ve Anlatım dersi hariç)

2.kredili sistem olduğundan 50 almakla 80 almanızın bi farkı yok bildiğim kadarıyla.. krediniz ne kadar yüksek olursa diploma notunuz o kadar yüksek olur.. Bildiklerim bu kadar yanlış bilgilendirme olduysa kusura bakmayın...
Bilmek için bıkıp usanmadan çalışmak, susuz kalmış bir çiçek suyu nasıl emerse öyle iştahla öğrenmek gerekir.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 24 Şub 2014, 23:51

aynı derslerimiz var bende seçtim ortak olarak onları kalan dersleri seçmeliden seçtim...

sorularına gelince seçmeli dersler puan getirmez kredisini alırsın önemli olan dersin notu yüksek alırsan sana katkısı olur :wink:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

X-men

Mesaj gönderen X-men » 25 Şub 2014, 19:17

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için ikinize de .

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön