TERCİH

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
en94

TERCİH

Mesaj gönderen en94 » 06 Tem 2014, 14:47

HERKEZE MERHABA BENİM TERCİH İLE BİR SORUM OLACAK ŞİMDİ BU TUS VE DUS PARA YATIRCAKMIYIZ TERCİH İÇİN...
ÖSYM SİTESİDEN TERCİH TUS İLKBAHAR VE DUS İLKBAHAR VAR AMA BUNLAR TIP VE DİŞHEKİMLİĞİ TERCİHİ NASIL YAPICAZ.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: TERCİH

Mesaj gönderen kripton » 06 Tem 2014, 15:11

Sorunu tam anlamadım. Sen liseyi bitirdin üniversite tercihi mi yapacaksın? Tus ve Dus sınavları lisans mezunu olanların uzmanlık sınavıdır. Tabi bunlar için de ücret, başvuru vs.. oluyor ama sen tus sınavına girmek istiyorsan önce tıp fakültesini okumalısın 6 yıl. Tus ondan sonra :)
Resim

ebrarebrar

Mesaj gönderen ebrarebrar » 06 Tem 2014, 15:17

ben merak edıyorum aöf okuyup tıp fakultesı kazanan varmı varsa bana yardımcı olabılırmı derslerım ıyı benım hedefım tıp fakultesı ılıse mezunu olmak uzereyım ne yapmalıyım alanımı degıstırmem gerek cunku yanlış bi aln tercıh etmişim imam hatıp okuyorum düz lıseye gecıcem ve ygs ve lys sınavına bu donem girmem gerek

Kullanıcı avatarı
en94

Mesaj gönderen en94 » 06 Tem 2014, 15:43

ANLAŞILIR Bİ ŞEKİLDE SORAYIM TERCİHİ NERDEN APICAZ ÖSYM'NİN SİTESİNDEN Mİ,BANKA PARA YATIRCAZ MI?
BEN MEZUN DEĞLİM SON 16 KREDİM KALDI.
YGS'YE GİRDİM, LYS GİRMEDİM.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 06 Tem 2014, 15:55

en94 yazdı:ANLAŞILIR Bİ ŞEKİLDE SORAYIM TERCİHİ NERDEN APICAZ ÖSYM'NİN SİTESİNDEN Mİ,BANKA PARA YATIRCAZ MI?
tercihi ösym den yapacağız :ok: para yatırılmıyor
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 07 Tem 2014, 09:14

ebrarebrar yazdı:ben merak edıyorum aöf okuyup tıp fakultesı kazanan varmı varsa bana yardımcı olabılırmı derslerım ıyı benım hedefım tıp fakultesı ılıse mezunu olmak uzereyım ne yapmalıyım alanımı degıstırmem gerek cunku yanlış bi aln tercıh etmişim imam hatıp okuyorum düz lıseye gecıcem ve ygs ve lys sınavına bu donem girmem gerek
Tıp kazanmanın AÖL mezun olmakla ilgisi yok. Eğer düzenli hazırlanırsan, üniversite sınavında yüksek puan yaparsan tabi ki Tıp kazanırsın. Bir çok öğrenci 4. sınıfta okulda zaman kaybetmemek ve daha iyi sınava hazırlanmak için açık liseye geçiyor. Dolayısıyla bu kadar kişi içinde tabi ki Tıp kazananlar var.
en94 yazdı:ANLAŞILIR Bİ ŞEKİLDE SORAYIM TERCİHİ NERDEN APICAZ ÖSYM'NİN SİTESİNDEN Mİ,BANKA PARA YATIRCAZ MI?
Sadece YGS'ye girdiysen puanına göre 2 yıllık MYO veya 4 yıllık bazı bölümleri ya da 2-4 yıllık AÖF bölümlerini tercih edebilirsin.

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2 ... 072014.pdf

Bu kılavuzu iyi incele. Burada senin puan türün olan YGS ile alım yapan ve istediğin bölümleri seç ve solunda yazan kodları bir liste yap. Sonra en çok istediğin bölümü başa almak üzere, https://ais.osym.gov.tr/ linkinden "ÖSYS Tercih" kısmına şifrenle girip gerekli yere tercih kodlarını gir ve işlemi tamamla. Bu kadar...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

ebrarebrar

Mesaj gönderen ebrarebrar » 07 Tem 2014, 10:35

Çok teşekkür ederım cevabınız için :)

Rigel

Mesaj gönderen Rigel » 08 Tem 2014, 17:46

hazır konu var başka açmayım diye buradan yazıyorum... şimdi yatay geçiş ile 2 yıllık üniversiteye gitmek istiyorum da herkes gibi benimde tercih yapma hakkım var mı? ... kendi okuduğum bölüm haricin de başka bölüm seçemiyoruz değil mi? ...

not: üni kontenjan sıkıntı var biliyorum birde yatay geçiş yapanları en sona bırakıyorlar hali ile eğer her hangi bir üniversiteye gidemezsem seneye kadar boş kalmaktansa açık öğretime yazılıp seneye olacak üniversite sınavına girersem sorun olmaz heralde..

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 08 Tem 2014, 17:57

Rigel yazdı:hazır konu var başka açmayım diye buradan yazıyorum... şimdi yatay geçiş ile 2 yıllık üniversiteye gitmek istiyorum da herkes gibi benimde tercih yapma hakkım var mı? ... kendi okuduğum bölüm haricin de başka bölüm seçemiyoruz değil mi? ...

not: üni kontenjan sıkıntı var biliyorum birde yatay geçiş yapanları en sona bırakıyorlar hali ile eğer her hangi bir üniversiteye gidemezsem seneye kadar boş kalmaktansa açık öğretime yazılıp seneye olacak üniversite sınavına girersem sorun olmaz heralde..
Sen de sınava girip tercih yapanlar gibi aday işlemlerinden tercihini yapacaksın. Sadece kendi alanındaki bölümlere başvurabilirsin. (Bilişim okuduysan, Bilişim Teknolojisi Bölümüne gibi)

Yatay geçiş farklı bir durum, senin yapmak istediğin "sınavsız geçiş". Ve tam aksine, kendi alanında bir iki yıllık teknoloji bölümünü tercih edince, meslek liselilere öncelik veriyorlar. Düz liseden mezun olup, sınavla yerleşmek isteyenlerin şansı daha az. Tabi meslek liselilerin başvurularında öncelikler de var; Anadolu Meslek Liseleri, End. Meslek Liselerinden daha öncelikli. Ayrıca yaşı daha küçük olanlar (18 yaş başta olmak üzere) daha öncelikli.

AÖF'ye gelirsek, eğer sen kontenjansız bir AÖF bölümü tercih edersen ve sınavsız geçişi kazanamayıp da, AÖF'ye kaydolursan ve de seneye üniversite sınavlarına girersen puanın kırılmaz, sorunsuz yine tercih yaparsın. Ama kontenjanla alım yapan bir AÖF bölümüne yerleşirsen, seneye üniversite tercihlerinde Ortaöğretim Başarı Puanın (OBP yarı yarıya düşecektir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Rigel

Mesaj gönderen Rigel » 08 Tem 2014, 18:17

ben maol den mezunum o zaman tercihleri yapmaya başlamak lazım vakit kaybetmeden... eğer yerleşemezsem aöf ye kayıt olurum en son tercih de o seneye de sınava girer iyi bir derece alırsam tamamdır.. çok teşekkürler....

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön