3. donem ve tercih donemi hakkında acil yardım

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
iboocum

3. donem ve tercih donemi hakkında acil yardım

Mesaj gönderen iboocum » 20 Nis 2015, 00:38

Merhaba arkadaşlar 12. sınıfım 2. donem açık liseye geçtim ve kredim 183 sadece zorunlu dersleri seçtim toplamı 192 ediyor ama o dert değil mesela İngilizce sınavını geçemedim ve 3 .donem sınavına girmek zorundayım onda da geçemezsem muaf sayılıyor muyum o dersten? (3 donem sınava girenler muaf sayılır diye biliyorum ama ben 2. Dönem açığa geçtiğim için 3. Donem sınavına girdiğim takdirde 2 donem sınava girmiş sayılıyorum dersi veremediğim takdirde muaf olma durumum nedir?) ve 3. Donem sınavına girdim ağustosta yapılıyor sanırım ve temmuzda tercih donemi var ben mezun olamadım diyelim yine de tercih yapabilir miyim ve tercih yapıp kazandım diyelim ama mezun değilim 3. Donem sınavının sonuçlarının açıklanması üniversite kayıt tarihlerinden sonrası bir tarihe denk gelmiyor mu? Nasıl kayıt yaptıracağım ben üniversiteye? 3. Donem sonunda mezun olduk diyelim yine üniversite kayıt tarihi geçmiyor mu bu konuda çadır olmaz mıyız? Lütfen sorularıma cevap verin haftalardır araştırıyorum kesin bir yanıt bulamadım daha

emrahk
Onursal Üye

Re: 3. donem ve tercih donemi hakkında acil yardım

Mesaj gönderen emrahk » 20 Nis 2015, 18:20

Merhaba, bir dersten muaf olmak için 3 kez sınava girip başarısız olmalısın. Ağustos sınavına girmek için Ağustos 98 öncesi doğumlu olmak şart. Bu şartı taşıyorsan ve bahsettiğin dersten 2. kez kalışın olursa muaf olamazsın. Ancak, Eylül ayında yapılan ek sınava girebilir ve 3. kez başarısız olma şartını taşıyıp muaf olabilirsin. Yani Mayıs, Ağustos ve Ek Sınav ile toplam 3 kez girip başaramadığın derslerin muaf olacaktır.

Ağustos sınavında da, ek sınavda da mezun olsan üniversite kayıtlarını yaptırabilirsin. Kayıt günü geçse de, mazeretli kayıt hakkınız doğuyor...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

iboocum

Mesaj gönderen iboocum » 20 Nis 2015, 21:08

emrahk yazdı:Merhaba, bir dersten muaf olmak için 3 kez sınava girip başarısız olmalısın. Ağustos sınavına girmek için Ağustos 98 öncesi doğumlu olmak şart. Bu şartı taşıyorsan ve bahsettiğin dersten 2. kez kalışın olursa muaf olamazsın. Ancak, Eylül ayında yapılan ek sınava girebilir ve 3. kez başarısız olma şartını taşıyıp muaf olabilirsin. Yani Mayıs, Ağustos ve Ek Sınav ile toplam 3 kez girip başaramadığın derslerin muaf olacaktır.

Ağustos sınavında da, ek sınavda da mezun olsan üniversite kayıtlarını yaptırabilirsin. Kayıt günü geçse de, mazeretli kayıt hakkınız doğuyor...

97' Haziran doğumluyum hocam 3. dönem sınavına girebilirim ama inşallah öyle bir durum olmaz. Mesela Ağustos ve Eylül sınavına kaldım ve mezun oldum ama şöyle bir durum var geçen sene üniversite kayıtları 1-5 Eylüldeydi e ben eylülde sınava giricem naıal kayıt yaptıracağım mazeretli kayıt dediğiniz ek tercihler mi oluyor?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 21 Nis 2015, 13:53

Üniversiteler sizin için normal kayıt süresi geçse de ek süre veriyorlar, mezun olduğunda belgeni getir kaydını alalım diyorlar yani. Bir sorun çıkmaz, sen yeter ki mezun olmaya odaklan...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Nis 2015, 14:22

Arkadaşım sen hele bi mezun ol önce, kaydını geçte olsa yaparlar mağdur olmazsın :gozkırkma:

iboocum

Mesaj gönderen iboocum » 21 Nis 2015, 22:15

emrahk yazdı:Üniversiteler sizin için normal kayıt süresi geçse de ek süre veriyorlar, mezun olduğunda belgeni getir kaydını alalım diyorlar yani. Bir sorun çıkmaz, sen yeter ki mezun olmaya odaklan...
Hocam şimdi baya taktım ya olaya zaten özel üniversite okuyacağım Bilkente gidicem inşallah fakat internette aradığımda okul ile ilgili kayıt için ek zaman veriliyor mu ona rastlamadım. Bir de bir arkadaşımdan şöyle bir söz duydum bir arkadaşım üniversiteyi kazandı ama mezun olamadı kayıdını yaptırdı üniversite okurken açık lise sınavlarına girip okurken mezun oldu dedi. Böyle bir şey var mıdır doğruluk payı var mı yoksa büyük ölçüde sallamış mı ?

iboocum

Mesaj gönderen iboocum » 21 Nis 2015, 22:17

Köylü Kızı yazdı:Arkadaşım sen hele bi mezun ol önce, kaydını geçte olsa yaparlar mağdur olmazsın :gozkırkma:
Mezun olmadan üniversiteye kayıt yapıyorlarmış üniversite okurken ek sınavlara girip mezun oluyormuşsun öyle bir söylem duydum hocam bir üst mesajda ayrıntılı olarak anlattım bilginiz varsa paylaşır mısınız

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Nis 2015, 22:23

iboocum yazdı:
Köylü Kızı yazdı:Arkadaşım sen hele bi mezun ol önce, kaydını geçte olsa yaparlar mağdur olmazsın :gozkırkma:
Mezun olmadan üniversiteye kayıt yapıyorlarmış üniversite okurken ek sınavlara girip mezun oluyormuşsun öyle bir söylem duydum hocam bir üst mesajda ayrıntılı olarak anlattım bilginiz varsa paylaşır mısınız
Ek sınavlara girip mezun olamazsan Üniversiteye gidemezsin...! İlla en geç ek sınavlarla mezun olman lazım.

iboocum

Mesaj gönderen iboocum » 21 Nis 2015, 22:27

Köylü Kızı yazdı:
iboocum yazdı:
Ek sınavlara girip mezun olamazsan Üniversiteye gidemezsin...! İlla en geç ek sınavlarla mezun olman lazım.

Hocam peki ek sınavlarla mezun oldum diyelim üniversite başladıktan sonra sınavlar oluyor bildiğim kadarıyla ben dersleri kaçırmayacak mıyım hele ki okulda devam zorunluluğu varsa baya kotu olur benim için

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Nis 2015, 22:27

iboocum yazdı:
emrahk yazdı:Üniversiteler sizin için normal kayıt süresi geçse de ek süre veriyorlar, mezun olduğunda belgeni getir kaydını alalım diyorlar yani. Bir sorun çıkmaz, sen yeter ki mezun olmaya odaklan...
Hocam şimdi baya taktım ya olaya zaten özel üniversite okuyacağım Bilkente gidicem inşallah fakat internette aradığımda okul ile ilgili kayıt için ek zaman veriliyor mu ona rastlamadım. Bir de bir arkadaşımdan şöyle bir söz duydum bir arkadaşım üniversiteyi kazandı ama mezun olamadı kayıdını yaptırdı üniversite okurken açık lise sınavlarına girip okurken mezun oldu dedi. Böyle bir şey var mıdır doğruluk payı var mı yoksa büyük ölçüde sallamış mı ?
Arkadaşın ek sınavlara girip mi mezun oldu yoksa dönem sınavlarına mı girdi?

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 21 Nis 2015, 22:29

iboocum yazdı: Hocam peki ek sınavlarla mezun oldum diyelim üniversite başladıktan sonra sınavlar oluyor bildiğim kadarıyla ben dersleri kaçırmayacak mıyım hele ki okulda devam zorunluluğu varsa baya kotu olur benim için
Dersleri kaçırabilirsin ama sınavlara yetişirsin belki, ama Emrah abi daha iyi bilir bunu... sen elini çabuk tutup mezun olmaya bak. İngilizceyi geçmeye çalış.

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön