AÖL 3yıllık sistem,Ek sınav ve mezuniyetle ilgili soru

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Fays
Uzman Doktor

AÖL 3yıllık sistem,Ek sınav ve mezuniyetle ilgili soru

Mesaj gönderen Fays » 12 Mar 2009, 20:25

Merhaba arkadaşlar ben bugün üye oldum herkese iyi forumlar diliyorum. şimdi soruma geçeyim biraz uzun ve karışık olabilir ancak bu konularda bilgili olanlar bana yardım ederlerse sevinirim çünkü benim ve benim durumumda olanlar için bir hayli önemli bir sorun bu..

2004 yılında örgün eğitim veren düz liseye kaydoldum ancak yurtdışı işlerinden dolayı bıraktım/ayrıldım liseden. ancak işler istediğim gibi gitmedi ben 2005'te tekrar kaydoldum ancak bu seferde hiç derslere girmeden bıraktım yine aynı sebepler yüzünden. ve eğitim hakkımı öldürdüm. 2008 yılında tasdikname ile Açıköğretim Lisesine kaydoldum. şuan açıköğretim lisesinde 4.dönemim ve mayıs sınavlarına gireceğim. 3 yıllık-sosyal bilimler alanında okuyorum. geride kalan 3 sınav itibari ile 95 toplam ve 42 alan kredim var.

Benim sorunum ek sınavla ve 4 yıllık sisteme geçişle ilgili.. biliyorsunuz ki bu yıl 3 yıllık sistemde okuyanlar için son yıl olacak,mezun olanlar olacak, olamayanlar 4 yıllığa geçecekler. ben mayıs sınavından sonra ek sınava da girip mezuniyet hakkı kazanıyorum ancak toplam dönemim 4(dört) dönem olacağı için ek sınava giremiyorum çünkü geçen yılın ek sınav duyurusuna baktığımda aranan şartlar içerisinde en az 5 dönem eğitim görmüş olmak gerekli diye yazıyordı,yani 4 dönemim olduğu için ben ek sınava giremeyeceğim. ek sınava giremeyeceğim için mezunda olamayacağım ve 4 yıllığa geçiş yapacağım. 4 yıllık sisteme geçince de 8 dönem şartını tamamlayıp mezun olmam gerekecek yani lisem bir hayli uzayacak. ben önceden yaptığım planlarda ek sınava girer mezun olurdum diyordum ancak şimdi bana burada büyük bir haksızlık yapılmış olacak ortada mağduriyetim söz konusu.
yani lisem geç bitmiş olacak değişen yönetmelik ve dönem zorunluluğu yüzünden,ben de bunun için ankaraya dilekçe yazmayı düşünüyorum halk eğitimle konuştum görevlilerin benden çok şey bildiklerini sanmıyorum. pek yardımcı olamadılar yani, zaten onlarda ankaraya dilekçe yaz dediler.

Eğerki 3 yıllık sistemdekiler 4 yıllığa geçmese ben 2010 ocak sınavından sonra mezun oluyorum,ya da ek sınav için aranan 5 dönem şartı olmasa ben ek sınava girip bu yıl içinde mezun oluyorum. durum böyle olunca 4 yıllığa geçeceğim ve 8 dönemi tamamlamam gerekecek.

Ben buna bir çözüm arıyorum arkadaşlar benim açımdan gerçekten önemli bir konu ve mağduriyetimin ortadan kalmasını istiyorum. biliyorum ki benim durumumda olan arkadaşlarda vardır. ne dersiniz ? bana ne gibi şeyler önerebilirsiniz ? aöl.meb.gov.tr deki iletişim adresine mail atıyorum ancak yüzeysel cevaplarla geçiştiriyorlar(son olarak burada yazdığım gibi uzun ve detaylı bir mail attım onlara umarım ilgilenirler) eğer dilekçe yazsam sonuç alabilir miyim? neler söyleyebilirsiniz arkadaşlar ? çok yardıma ihtiyacım var.. cevaplar için şimdiden teşekkürler.
En son Fays tarafından 26 Haz 2009, 22:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
laden
Uzman

Re: AÖL 3yıllık sistem,Ek sınav ve mezuniyetle ilgili soru

Mesaj gönderen laden » 12 Mar 2009, 20:45

tek bir kişinin dilekce vs... gibi itirazlarıyla degiştirilecek bi yönetmelik degil fays.topyekün,ses duyurabilecek kadar bir imza kampanyası falan gerekir.bunun içinde herkesin elini tasın altına koyması lazım.sanırım sen uc noktadasın yani 4 senelige gecis yapacaksın.ama bende cagrı merkezine bu konuda e-mail falan yazıcam.bu konuda destekcinim
dügümlenirken uzun yolların ufukta ucu, bugünde gelmedi hasretle beklenen yolcu!...NFK

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 12 Mar 2009, 20:49

laden yazdı:tek bir kişinin dilekce vs... gibi itirazlarıyla degiştirilecek bi yönetmelik degil fays.topyekün,ses duyurabilecek kadar bir imza kampanyası falan gerekir.bunun içinde herkesin elini tasın altına koyması lazım.sanırım sen uc noktadasın yani 4 senelige gecis yapacaksın.ama bende cagrı merkezine bu konuda e-mail falan yazıcam.bu konuda destekcinim
Maalesef,geldiğim liseden dolayı dönem sorunum olduğu için 4 yıllığa geçince kredim tamam olsa bile 4 sınava daha gireceğim,kurduğum bütün hayaller yıkıldı sırf bu yüzden. ancak ben mağduriyetimin ortadan kaldırılması için gerekli yollara başvurmayı düşünüyorum. çağrı merkezinede sürekli mail atacağım,pazartesi de dilekçe yazıp yollayacağım merkeze. cevap için teşekkürler

Bu arada tanıdığım gerek netten gerek gerçek hayattan bir çok açıköğretim liseli var.. toplu olarak hakkımızı arayabiliriz dediğin gibi,imza kampanyası gibi şeylerlede sesimizi duyurmalıyız çok geç kalmadan.. nasıl olur değerli arkadaşlar ?

Kullanıcı avatarı
laden
Uzman

Mesaj gönderen laden » 12 Mar 2009, 20:56

tabii böyle bi imza kampanyası olursa her aölcü üzerine düseni yapacektır.sahsen bu konuda varım :)
dügümlenirken uzun yolların ufukta ucu, bugünde gelmedi hasretle beklenen yolcu!...NFK

Kullanıcı avatarı
meloş
Doktor

Mesaj gönderen meloş » 13 Mar 2009, 13:44

aynı dertten muzdaribim..benim dönemim 5 ama kredim yok..çünkü sınavlara 2004-2005 yılında girmemiştim..okuldanda kredisiz ayrılmıştım.şuan 29 kredim var..

1 sene daha uzaması şart ..

1 sene daha uzarsa seneye mezun olurum hatta üniv sınavına girecek kadar krediye bile sahip olabilirim..

Sende seneye bu durumda üniv sınavına girebilicen..

zaten 2004 öncesi kaydı bulunanlar hepsi en az 20 yaş üzeri..

Bence bize af çıkarsınlar 1 sene daha..

Benim bilgim yoktu bilseydim geçen sene kaydolurdum..Çok pişmanım..

Ben mail attım çağrı merkezine heryere

bence bu konuda facebookta grup kuralım..

Aöl 3 yıllıklar İ.in 1 yıl daha uzasın diye..

Kullanıcı avatarı
meloş
Doktor

Mesaj gönderen meloş » 13 Mar 2009, 13:45

hatta buda benim daha önce bu konu ile ilgili açmış olduğum konu

http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=29&t=2390

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 13 Mar 2009, 14:44

meloş yazdı:aynı dertten muzdaribim..benim dönemim 5 ama kredim yok..çünkü sınavlara 2004-2005 yılında girmemiştim..okuldanda kredisiz ayrılmıştım.şuan 29 kredim var..

1 sene daha uzaması şart ..

1 sene daha uzarsa seneye mezun olurum hatta üniv sınavına girecek kadar krediye bile sahip olabilirim..

Sende seneye bu durumda üniv sınavına girebilicen..

zaten 2004 öncesi kaydı bulunanlar hepsi en az 20 yaş üzeri..

Bence bize af çıkarsınlar 1 sene daha..

Benim bilgim yoktu bilseydim geçen sene kaydolurdum..Çok pişmanım..

Ben mail attım çağrı merkezine heryere

bence bu konuda facebookta grup kuralım..

Aöl 3 yıllıklar İ.in 1 yıl daha uzasın diye..

Evet seneye üniversite sınavına girebiliyorum. dönem sorunu olmasa ek sınava girip mezun oluyorum bu yıl,diğer türlü eğer 4 yıllık sisteme geçiş yapılmazsa ve ek sınava giremezsem seneye ocak ayında bitiriyorum ancak 4 yıllığa geçiş yapıldığı takdirde 2011 yılında bitecek lise. bu büyük bir haksızlık.. haklısın facebookta grup kuralım,sürekli mail bombardımanına tutalım aöl ve meb'i.. buna bir çözüm bulunması lazım.

Kullanıcı avatarı
meloş
Doktor

Mesaj gönderen meloş » 13 Mar 2009, 17:18

bencede haksızlık facebook grup kurarsan linkini ver bizde katılalım

buda milli eğitim bakanımızın e-postası

E-Posta:huseyincelik@meb.gov.tr

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön