3 yıllıktan 4 yıllıga geçen arkadaşlar...

Her Konuda Tartışabilirsiniz
cananxxx
Acemi

3 yıllıktan 4 yıllıga geçen arkadaşlar...

Mesaj gönderen cananxxx » 02 Mar 2009, 21:56

arkadaşlar ben 3 yıllık sistemde okuyorum ama mayısa kadar yeterli puanı alamayacagım için 4 yıllıga geçmek zorundayım.benim durumumda olan birsürü arkadaş var.madem 4 yıllık yapıyorlar liseyi bari krediyi 30 la sınırlamasınlar en azında 4 yıllık sistemdekilerede 40 kredilik hak tanısınlar bu konuyla ilgili isteklerinizi çagrı merkezine yazarsanız sevinirim birbirimize destek olalım...

http://cagrimerkezi.meb.gov.tr/

Kullanıcı avatarı
fatihsaki9
Doktor

Re: 3 yıllıktan 4 yıllıga geçen arkadaşlar...

Mesaj gönderen fatihsaki9 » 02 Mar 2009, 22:07

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, isteyen öğrencinin 1.5 yılda liseyi bitirebileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Açık İlköğretim`de ve Açık Lise`deki başarılı öğrencilere erken mezun olabilme imkanı verileceğini açıkladı.
Çelik, daha sonra Açık İlköğretime ve Açık Lise`ye kayıt yaptırmak isteyenlere bir müjde vermek istediğini belirtti:

"Açık ilköğretim, ilköğretimin ikinci kademesini yanı 6, 7 ve 8`inci sınıfı içine alıyor ve 3 yılda bitirme zorunluluğu var. Açık Lise ise diğer liseler gibi 4 yılda bitirilecek bir lise türü. Örgün öğretim gibi okula devam mecburiyeti söz konusu değil. Sınıf geçme değil, ders geçme esası var. Bir öğrenci bu dersleri 4 yılda verebilir, diğer öğrenci 5 yılda, 5.5 yılda verebilir. Ama bir öğrenci çok gayret gösteriyorsa, `Açık Lise`yi ben 2 yılda bitiririm` diyorsa veya `Açık İlköğretim`i 3 yılda değil de 1.5 yılda, 2 yılda bitireceğim` diyorsa, onlara da bu imkanı hazırlıyoruz. Buna onay vereceğiz."

Çelik, böylece "geriden gelen insanlara hızlanarak, daha yüksek tempoda bu yolu katetmelerini sağlayacakları" belirtti.

Kitaplar ücretsiz dağıtılacak

Çelik, gelecek yıl Açık İlköğretim ve Açık Lise kitaplarını da öğrencilere ücretsiz dağıtacaklarını belirtti.

Kullanıcı avatarı
fatihsaki9
Doktor

Mesaj gönderen fatihsaki9 » 02 Mar 2009, 22:10

Seneye kabul edilirse; senede 2 dönem girdiğimiz sınavlar 3 döneme çıkarılcak bu bizim için büyük bir avantaj olacaktır...2 dönemde 4 yıllık sistemde okuyan bir öğrenci full yaparsa en fazla 60 kredi alabilirken,bundan sonra erken mevzun olmak için yapılan teklif onay alırsa,3 dönemden 90 kredi üzerinden kredi almaya çalışcaz.Buda pastanın büyümesi demektir :wink: İnşallah kabul olur tabi...

Kullanıcı avatarı
meloş
Doktor

Mesaj gönderen meloş » 02 Mar 2009, 22:17

ben 3 yıllık sistemin 1 yıl daha uzatılması için çağrı merkezine yazdım sizde yazın arkadaşlar..

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 12 Mar 2009, 20:45

Arkadaşlar açıköğretime tasdikname ile geldim ve açıköğretim lisesinde 3 dönemde 95 kredi elde ettim. ek sınavla yada önümüzdeki yılın ocak sınavıyla mezun olabiliyordum ancak şimdi mezun olamıyorum,dönem sorunu yüzünden ek sınava giremiyorum. ve böylece 4 yıllığa geçmiş olacağım 8 dönem şartını tamamlamak için +2 yıl daha gerek. bu gerçekten çok büyük bir haksızlık nasıl böyle birşey yapabilirler anlam veremiyorum gerçekten aöllüler üvey evlat muamelesi görüyor.. bu kadar öğrenciye ayıp günah değil mi,hayalleriyle oynuyorlar bu kadar insanın.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön