açık lisenin yardımcı melekleri

Forumumuzda yer almayan konu ve başlıkları burada oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
dark_angel
Yardımcı Asistan

açık lisenin yardımcı melekleri

Mesaj gönderen dark_angel » 05 Tem 2011, 12:28

arkadaşlar açık liseye başlayan herkesin içinde bir bilmemezlik korkusu var.çünkü sınav nasıl olacak?zor mu?nasıl ders çalışmalıyım?nasıl mezun olabilirim.bunlar kalıplaşmış sorular ve daha detaylı ve güncel soruların cevaplarını alabaileceğimiz tek yer burası.aol destek hattı hiç bir şey bilmiyor.yalan yanlış bilgi veriyorlar ve çok ters konuşuyorlar...gidiyorsun aol halk eğitime,senin ne sorduğunu anlamıyorlar,bilgileri yok.geriye tek çare internetten,deneyimli kişilere danışmak oluyor.
o yüzden sitedeki yardımcı meleklere teşekkür etmek istiyorum.şu anda aklımda,herkese çok yardımcı olan iki isim var. emrahk ve gülbayaz'a teşekkür ediyorum.bende yardımcı olmaya çalışıyorum.ama emrahk ve gülbeyaz her konuda arkadaşlara yardımcı oluyorlar.en son emrahk bir arkadaşa kitap gönderdi.ama sanki bana göndermiş gibi sevindim.bu yardımseverlik beni mutlu ediyor.gerçekten herkese içten yardım ettikleri için teşekkürü hak ediyorlar.

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Re: açık lisenin yardımcı melekleri

Mesaj gönderen gülbeyaz » 05 Tem 2011, 13:03

ah çok mutlu oldum :). ayrıca rica ederim. hepimiz bu yola çıkarken bu korkuları taşıyoruz ve maalesef etrafımızda bize bu konularda yardımcı olacak kimse yok:( ama bizim sitemiz var bu konuda çok şanslıyız bende bütün sorularıma burda cevap buldum buranın yeri ayrıdır bende .

Ayrıca dediğin gibi emrahk'ya bende çoooooook teşekkür ediyorum eğer ona sormasaydım ve h.eğitimdekilere güvenseydim şu an lys puanlarıma katsayı uygulanacaktı ve ben istediğim bölümü hayal bile edemiyecektim.

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 05 Tem 2011, 15:42

dark_angel yazdı:arkadaşlar açık liseye başlayan herkesin içinde bir bilmemezlik korkusu var.çünkü sınav nasıl olacak?zor mu?nasıl ders çalışmalıyım?nasıl mezun olabilirim.bunlar kalıplaşmış sorular ve daha detaylı ve güncel soruların cevaplarını alabaileceğimiz tek yer burası.aol destek hattı hiç bir şey bilmiyor.yalan yanlış bilgi veriyorlar ve çok ters konuşuyorlar...gidiyorsun aol halk eğitime,senin ne sorduğunu anlamıyorlar,bilgileri yok.geriye tek çare internetten,deneyimli kişilere danışmak oluyor.
o yüzden sitedeki yardımcı meleklere teşekkür etmek istiyorum.şu anda aklımda,herkese çok yardımcı olan iki isim var. emrahk ve gülbayaz'a teşekkür ediyorum.bende yardımcı olmaya çalışıyorum.ama emrahk ve gülbeyaz her konuda arkadaşlara yardımcı oluyorlar.en son emrahk bir arkadaşa kitap gönderdi.ama sanki bana göndermiş gibi sevindim.bu yardımseverlik beni mutlu ediyor.gerçekten herkese içten yardım ettikleri için teşekkürü hak ediyorlar.

Bu başlığı açtığın için sağol.Bu sayede bizde arkadaşlara teşekkür fırsatı bukduk.Hakikaten yardımcı olan herkesden Allah razı olsun.Bizim mezuniyet yaklaştı bu zamana kadar çok sıkıntılar çektik bilgisizliğimizden dolayı,inşallah bizden sonra gelenlere ve daha açıklisenin başında olanlara bizimde yardım etme fırsatımız olur...
Unutma!Yalnız başına beni yıkabilen tek kişi sensin.

Anneliğin mukaddesliği gece yarısı uyandığı uykudadır.

Deliyi adam edemeyiz ama adamı deli ederiz!

Dost acı söyleyen değil,acıyı tatlı dille söyleyebilendir!

Ya insana gül ver yada gülüver.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 05 Tem 2011, 16:30

Dark_Angel yazdıkların için çok teşekkür ederim. Açık Liseyi örgün eğitimden ayıran en önemli nokta bize rehberlik edebilecek öğretmenlerimizin olmaması ve malesef Açık Liseliler çoğu yerde üvey evlat muamelesi görüyor. Bu yüzden örgün eğitimden çok farklı bir sisteme yani kredili sisteme sahip olan AÖL'e ilk yazıldığımızda hepimizde ''bu ne karışık bir sistem'' ''bu okul bitmez'' felan diye duygular uyanıyor. Ve eğer bu duyguları paylaşacak kendi durumumuzda bir tanıdığımız yoksa insan kendini kötü hissediyor. Bende bu forumu ilk keşfettiğimde arkadaşlardan çok şey öğrendim. Özellikle bu forumda ilk zamanlarda bana çok yardımı dokunan bir arkadaş vardı ''Fays'' nick'li Faysal arkadaş. Ona uzun zamandır forumda rastlamadım ama onada çok teşekkür ediyorum. Gülbeyaz yazdıklarını okudum ve katsayı adaletsizliğine uğramadan durumun düzeldiği için çok sevindim. Sana Halk Eğitim'in dediklerinin çoğu yanlış çıkar dememin sebebi de bilgisizliklerinden çok malesef Açık Liselileri üvey evlat olarak görmeleri. Kayıt Yeniletin ve bizden başka birşey istemeyin modunda hepsi, dolayısıyla bir kez daha iyiki ''aciklise.net'' var diyorum. Forum adminlerine de çok teşekkür ediyorum bize böyle her konuda bilgi alabileceğimiz bir site kazandırdıkları için. Ben mezunum (henüz resmen mezun yazmadılar bir türlü ama :D ) yine de internete erişebildiğim sürece bu forumda bildiklerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bilgi paylaştıkça çoğalır...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

he-man
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen he-man » 07 Tem 2011, 12:27

bende tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum

ilk zamanlarda herşey o kadar çok karışık gelmiştiki neredeyse vazgeçecektim

herşeyi bu forumdan öğrendim,hepinize çok teşekkürler =)
aol'de okuduğu dönem:5

toplam kredi: 121 /alan kredisi:64

sosyal bilimler

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 09 Tem 2011, 10:07

Ben de bütün yardımcı olan arkadaşlara çook teşekkür ediyorum.

İlk başlarda gerçekten korku, çekingenlik, acaba yapabilir miyim vs. gibi birçok çekincelerim vardı ve beni bu konuda rahatlatıp yardımcı olanlar yetkili :!: :!: isimler değil forumdaki arkadaşlar oldu.

Ben bu forum gibi bir forumu AÖF için aradım ama bulamadım. Bir foruma üye oldum sorularım için ama pek tatmin etmedi beni. Güzel bir aöf forumu varsa bildiğiniz link ekleyebilir misiniz :wink:
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 09 Tem 2011, 13:02

Açık Öğretim Fakultesi için şu foruma bakabilirsin,

http://www.acikogretim.gen.tr/acikogretim.php

Bende eğer AÖF okursam ordan faydalanmayı düşünüyorum...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 11 Tem 2011, 08:32

emrahk yazdı:Açık Öğretim Fakultesi için şu foruma bakabilirsin,

emrahk, ben o siteye üyeyim zaten ama bana çok karışık geldi. Pek açmadı yani :D şimdi yine bi girdim ama daha da karışık geldi :lol:

ben bu foruma çok alışmışım şöyle reklam olmayan aradığımı şıp diye bulabildiğim forumları seviyorum :wink:
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 17 Tem 2011, 16:32

kripton yazdı:
emrahk yazdı:Açık Öğretim Fakultesi için şu foruma bakabilirsin,

emrahk, ben o siteye üyeyim zaten ama bana çok karışık geldi. Pek açmadı yani :D şimdi yine bi girdim ama daha da karışık geldi :lol:

ben bu foruma çok alışmışım şöyle reklam olmayan aradığımı şıp diye bulabildiğim forumları seviyorum :wink:
Aslında bana da karışık gibi gelmedi değil. Özellikle küçük fontlar kullanılmış başlıklarda ve kalabalık olmuş gibi, ama AÖF sistemini bilmediğimiz için belki ondan öyle karmaşık gelmiştir...

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 19 Tem 2011, 23:28

emrahk yazdı:Dark_Angel yazdıkların için çok teşekkür ederim. Açık Liseyi örgün eğitimden ayıran en önemli nokta bize rehberlik edebilecek öğretmenlerimizin olmaması ve malesef Açık Liseliler çoğu yerde üvey evlat muamelesi görüyor. Bu yüzden örgün eğitimden çok farklı bir sisteme yani kredili sisteme sahip olan AÖL'e ilk yazıldığımızda hepimizde ''bu ne karışık bir sistem'' ''bu okul bitmez'' felan diye duygular uyanıyor. Ve eğer bu duyguları paylaşacak kendi durumumuzda bir tanıdığımız yoksa insan kendini kötü hissediyor. Bende bu forumu ilk keşfettiğimde arkadaşlardan çok şey öğrendim. Özellikle bu forumda ilk zamanlarda bana çok yardımı dokunan bir arkadaş vardı ''Fays'' nick'li Faysal arkadaş. Ona uzun zamandır forumda rastlamadım ama onada çok teşekkür ediyorum. Gülbeyaz yazdıklarını okudum ve katsayı adaletsizliğine uğramadan durumun düzeldiği için çok sevindim. Sana Halk Eğitim'in dediklerinin çoğu yanlış çıkar dememin sebebi de bilgisizliklerinden çok malesef Açık Liselileri üvey evlat olarak görmeleri. Kayıt Yeniletin ve bizden başka birşey istemeyin modunda hepsi, dolayısıyla bir kez daha iyiki ''aciklise.net'' var diyorum. Forum adminlerine de çok teşekkür ediyorum bize böyle her konuda bilgi alabileceğimiz bir site kazandırdıkları için. Ben mezunum (henüz resmen mezun yazmadılar bir türlü ama :D ) yine de internete erişebildiğim sürece bu forumda bildiklerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Vay benim güzel kardeşim.. Şu an o kadar mutlu oldum ki anlatamam.

Malum iki yılı geçmiştir bu forumla bağım kopalı. Zira 2009'da mezun oldum, buna müteakip özel hayatımdaki yoğunluklar vesaire ile bunca süre zarfında bu foruma giremedim. Geçenlerde girmiştim öylesine acaba hala duruyor mu yerinde diye. Bir de şimdi girdim, bir bakayım diye. Yeni konulara şöyle bir göz gezdirirken bu konuyu gördüm ve senin mesajına rastladım. Mesajında adımı görünce adeta şok oldum.

Bu vefakar ve hatırşinaz mesajın için gerçekten çok teşekkür ederim. O sıralar hali hazırda hepimiz AÖL öğrencisiydik ve adeta dışlanan, ötekileştirilen, yabancılaştırılan insanlardık. Halk eğitimdeki memurlar ne yardımcı olur ne bilgi verirlerdi. Bilinmeyen sistemin,bilinmez ve bilmez öğrencileriydik. Öyle böyle bir süre sonra AÖL sistemini çözdüm ve benim eski durumumda olanlara hem reel hayatta hem de sanalda yardım etmeye başladım, onlardan da yeni şeyler öğrendim, ufkumu genişlettim. Bu hem zevkli hem de iyi bir şeydi. Sonuçta insanlara yardım etmek, onları bilgilendirmek oldukça erdemli ve güzel şeyler. Ve bu yardımlaşmalar neticesinde bir çok kişinin hayatının iyi yönde evrim göstermesi ve geleceğe umutla bakmaları beni oldukça gururlandırdı. Şimdi de buna benzer bir gurur yaşıyorum ki, senin bu mesajını görmemdir bunu bana yaşatan.

Neyse güzel arkadaşım, sanırım mezun olmuşsun. En içten ve samimi dileklerimle kutlarım seni. Açıköğretim serüveni bana şunu öğretti; bir insan azmederse ve gerçekten isterse başaramayacağı hiç bir şey yoktur. Bu söz hali hazırda AÖL'de okuma gayreti içerisinde olanlara yol göstersin dilerim ki. Seni tekrardan tebrik eder, okuyan arkadaşlara da bir an önce mezun olmalarını ve başarıya muvaffak olmalarını dilerim. Ve bu süreçte yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar elbette olacaktır. Ve sizler gördüğüm kadarıyla bu işi çok güzel yapıyorsunuz. Benden de yardım isteyen, soru sormak isteyenler olursa bana mesaj atabilirler,bundan sonra pek yazmasam bile ara-ara foruma girmeye çalışırım.
kripton yazdı:Ben bu forum gibi bir forumu AÖF için aradım ama bulamadım. Bir foruma üye oldum sorularım için ama pek tatmin etmedi beni. Güzel bir aöf forumu varsa bildiğiniz link ekleyebilir misiniz
Ve sen kripton arkadaşım,

Reklama girer mi emin değilim ancak, şu vereceğim link hem AÖL hem de AÖF üzerinedir. Üstelik o forumda hem AÖL bölümünde hem tüm bölümlerde yetkili Süper Moderatörüm. Zira Emrahk kardeşim de linkini vermiş zaten sana..Pek karışık değil aslında, alıştıktan sonra gayet kullanışlı. Net'e girebildiğim süre zarfında bu foruma giremesem de, o foruma genelde girerim, en azından uğrarım sorumluluğum olduğundan dolayı. O yüzden oradan yardımcı olabilme şansım daha yüksek. Üstelik AÖF konusunda uzman arkadaşlarda mevcut o forumda.

Link bu --> http://acikogretim.gen.tr/acikogretim.php

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Tem 2011, 10:41

Faysal kardeşim sen hiç unutulur musun? Forumdaki onca mesaj arasından mesajımı bulduğun için mutlu oldum. Ve tekrar seni burda gördüğüme sevindim. Bu foruma 2 yıl önce takılıpta senden yardım-öneri-bilgi almadım diyen yalan atmış olur. Her soruya usanmadan cevap veriyordun. Sık sık tekrar seni bu forumda görmek isteriz. Bu arada Açık Öğretim Bilgi Paylaşım Platformu grubunda da sayısız arkadaşa yardım etmişliğin vardır. Aksini iddia etmek nankölük olur. Askerliğini yapıp gelmişsin sanırım. Hayırlı olsun. Şimdi ne yapacaksın? Üniversite sınavına girdin mi/okumayı düşünüyor musun?..

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 20 Tem 2011, 15:47

emrahk yazdı:Faysal kardeşim sen hiç unutulur musun? Forumdaki onca mesaj arasından mesajımı bulduğun için mutlu oldum. Ve tekrar seni burda gördüğüme sevindim. Bu foruma 2 yıl önce takılıpta senden yardım-öneri-bilgi almadım diyen yalan atmış olur. Her soruya usanmadan cevap veriyordun. Sık sık tekrar seni bu forumda görmek isteriz. Bu arada Açık Öğretim Bilgi Paylaşım Platformu grubunda da sayısız arkadaşa yardım etmişliğin vardır. Aksini iddia etmek nankölük olur. Askerliğini yapıp gelmişsin sanırım. Hayırlı olsun. Şimdi ne yapacaksın? Üniversite sınavına girdin mi/okumayı düşünüyor musun?..
Teşekkürler dostum, bilmukabele..

Evet askere gittim geldim. Askerdeyken YGS'ye, gelince de LYS'ye girdim. Hiç çalışmamış olmama rağmen yine iyi aldım diyebilirim. YGS'den 279 aldım.. Zaten ben AÖF düşünüyorum onun için bana 180 bile yetiyordu. Bölüm konusunda hala tam karar verebilmiş değilim. Bir yanım 4 yıllık Felsefe ya da Sosyoloji oku diyor, diğer yanım 2 yıllık bi bölüm oku KPSS'ye hazırlan diyor. Zira KPSS'ye de askerde girdim ancak lise mezunu olarak atanmak neredeyse imkansız gibi bir şey. 90'dan yukarı almalısın ki atanabilesin. Açık alımlarda da illa ki bir yerlerde dayın olacak ki torpil işleyebilsin. Bilmiyorum artık tam netleştiremedim.

Sen neler yaptın, bu yıl girmiş olman lazım YGS-LYS'ye.. nasıl geçti sınavın dostum.. nereyi istiyorsun ?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Tem 2011, 17:08

Öncelikle 4 yıllık AÖF varken sakın 2 yıllık tercih etme, zaten AÖF'ye ön yargılı bakıyorlar birde 2 yıllık gereksiz olur. Ama 4 yıllık bitirirsen ve KPSS'de iyi bir puan alırsan en iyi örgün lisans mezunları ile aynı konumda değerlendirilip bir yere atanırsın. Bende YGS'den aşağı yukarı aynı puan aldım ve LYS'lere de girdim. Ama benim şansızlığım meslek liseli olmak. Alan içinde tercih yapmam zor full sayısal ağırlıklı olan puan türünden alıyor ve matematik berbat :? Alan dışı Edebiyat istiyorum o da hem puanlar uçuk hemde katsayı uygulanır zaten yüksek puan alamam birde daha da düşer. 2 yıllık direk geçişte istemiyorum şu aşamada. Çünkü 93 doğumlulara öncelik tanınacak ve ben 88'li olarak istediğim bir Meslek Yüksek Okulu'na yerleşemem büyük ihtimal. Bakalım LYS açıklansın ona göre karar vereceğiz.. Benim de aklımda AÖF ağır basıyor artık. AÖF olursa ilk tercihimi Edebiyat Fakultesi tercih edeceğim. Edebiyat Fakultesi YGS'den 305 puanla alıyor ve kontenjanlı bakalım olursa olur. Eğer iyi bir başarı sağlanırsa ve KPSS'de iyi olursa, formasyon alınıp öğretmen olunabiliyormuş. Şu meslek liselilere yapılan zulüm varya insanı delirtiyor.. :evil:

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 20 Tem 2011, 19:42

emrahk yazdı:Öncelikle 4 yıllık AÖF varken sakın 2 yıllık tercih etme, zaten AÖF'ye ön yargılı bakıyorlar birde 2 yıllık gereksiz olur. Ama 4 yıllık bitirirsen ve KPSS'de iyi bir puan alırsan en iyi örgün lisans mezunları ile aynı konumda değerlendirilip bir yere atanırsın. Bende YGS'den aşağı yukarı aynı puan aldım ve LYS'lere de girdim. Ama benim şansızlığım meslek liseli olmak. Alan içinde tercih yapmam zor full sayısal ağırlıklı olan puan türünden alıyor ve matematik berbat :? Alan dışı Edebiyat istiyorum o da hem puanlar uçuk hemde katsayı uygulanır zaten yüksek puan alamam birde daha da düşer. 2 yıllık direk geçişte istemiyorum şu aşamada. Çünkü 93 doğumlulara öncelik tanınacak ve ben 88'li olarak istediğim bir Meslek Yüksek Okulu'na yerleşemem büyük ihtimal. Bakalım LYS açıklansın ona göre karar vereceğiz.. Benim de aklımda AÖF ağır basıyor artık. AÖF olursa ilk tercihimi Edebiyat Fakultesi tercih edeceğim. Edebiyat Fakultesi YGS'den 305 puanla alıyor ve kontenjanlı bakalım olursa olur. Eğer iyi bir başarı sağlanırsa ve KPSS'de iyi olursa, formasyon alınıp öğretmen olunabiliyormuş. Şu meslek liselilere yapılan zulüm varya insanı delirtiyor.. :evil:

Dostum bu formasyon alıp öğretmen olma işini araştırdım ben. Seçecek olduğum bölümlerle alakalı olduğu için ama,AÖF'den şu aşamada olmuyor formasyon almak. Çünkü formasyon için belirli krediler varmış ve AÖF'de görülen dersler bunu karşılamıyormuş. Ama 2013'e kadar AÖF'de de not sistemi yerine kredili sisteme geçilecekmiş,o zaman olur mu bilemem.

4 yıllık oku demekle haklısın dostum da, ben 4 yıllık okursam Sosyoloji ve Felsefe okuyabilirim çünkü benim sayısalım sıfır. Zira yakında bir işe de başlayacağım. O yüzden bitirebileceğim bölümleri seçmeliyim. İşletme-İktisattan seçersem bitiremem ben. Ancak hem ilgi alanımın o yönde olması hem de sosyal ağırlıklı olması yüzünden Felsefe ve Sosyolojiyi bitirebileceğime inanıyorum. Ancak bu durumda da KPSS sorunu ortaya çıkıyor. Bu bölümlerden alım çok az. Şansım yok denecek kadar az. Ve daha da kötüsü Sosyoloji ve Felsefe bitirince diploma da AÖF yazıyor. İşletme-İktisat bölümlerindeki gibi Anadolu Üniversitesi diploması vermiyorlar ne yazık ki. İşte tüm bunlar beni önlisans bölümlerine yönlendiriyor.

2 yıllık olarak da sosyal bilimler, sosyal hizmetler, halkla ilişkiler gibi bölümleri düşünüyorum. KPSS'de alımı da yüksek.

Dediğim gibi kafam allak bullak.. Bakalım hele açıklansın şu LYS'ler, en son kararımızı vereceğiz artık.

305 puan isteyen AÖF Türk dili ve Edebiyatı mı ? yanılmıyorsam bu bölümde böyle bi puan sınırlaması yok ama kontenjanlı olduğunu biliyorum. Kontenjan da 5 bin yanılmıyorsam.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Tem 2011, 20:51

Ya inanır mısın ben keşke şu lise bitmeseydi deme noktasındayım. İki ucu pis değnek misali, bir bölümü düşünüyorsun avantajları var öte yanını düşününce birden dezavantaja dönüyor işler. Evet bazı bölümlerde AÖF yazıyor ama yazmasa da zaten yazmayanların da herkes AÖF olduğunu anlıyor. Matematiğimiz sıfır ancak AÖF'de her bölümde sayısal dersler var. Hatta duyduğum kadarıyla çoğu bölümün 1 ve 2. sınıflarının dersleri ortak olduğu için aynıymış. 3-4'den sonra değişiyormuş. Birde formasyon olayını bir siteden okudum, Anadolu Üniversitesi'nin röktörü sanırım Felsefe, Sosyoloji ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerine formasyon verdiklerini söylemiş. Ama kriterler ne o tabi bir muamma. Birde dediğim gibi Türk Dili Edebiyatı bölümüne bu sene 8000 kontenjan var ve YGS'den en düşük 305 puanla öğrenci kabul ediliyormuş. Yani İngilizce Öğretmenliği bölümüyle birlikte Edebiya'ta öğrenci alırken puana bakıyor...

Formasyon ile ilgili http://acikogretim.sozel.org adresinden alıntı,

Açıköğretim Fakültesi’nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alanlar öğretmen olabilecek.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi.

“Eğitim anlamında her şey denk”
Açıköğretim ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, “Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye’de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Meltem Türkeri

Mustafa Kemal Atatürk

“Yeni Forum Konuları Oluşturun” sayfasına dön