ÖSYS 2011 Tercihleri

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Re: ÖSYS 2011 Tercihleri

Mesaj gönderen gülbeyaz » 26 Tem 2011, 13:38

tercih yaptıktan sonra çıktısını almasak bir şey olur mu?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Tem 2011, 13:39

Birşey olmaz aslında ama almak en iyisi. Çünkü, yerleştirmelere itiraz yapmak istersek bu çıktı işe yarayabilir..
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

ice20
Asistan

Mesaj gönderen ice20 » 26 Tem 2011, 14:24

çıktısını mutlaka al. kılavuzda yazıyor zaten yazıcısı olan bir bilgisayar ile yapın diye.

sonra bir yanlışlık falan olsa hiçbir şey ispat edemezsin çıktı olmadan. emrahk'nın dediği gibi :wink:

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 26 Tem 2011, 18:38

2 tercih arasında kaldım..

Ya AÖF 4 Yıllık Sosyoloji-ki kontenjanlı olmasına rağmen puanım sebebiyle kesin yerleşirim diye düşünüyorum- ya da AÖF 2 yıllık Sosyal Bilimler

KPSS'yi düşünerek 2 yıllık sosyal bilimler istiyorum. Hem derslere hem KPSS'ye çalışırım ve KPSS'ye girer atanmaya çalışırım. Sonradan da DGS ile lisansa tamamlarım yine açıktan.

Öbür taraftan da artık önlisans mezunları da lise mezunları gibi pek aranılan özelliklere sahip değil. 17 bin alım yapılan KPSS-2011/1 tercihlerinde sadece 3.500 Önlisans mezunu alındı. Lisans okumak her zaman daha mantıklıdır. Fakat 4 yıl da benim için çok uzun bir süre. Önce Önlisans bitirip sonra gerekirse Lisansa tamamlarım diye düşünüyorum..

Kısacası ne yapsam bilemedim. Fikri olan var mı ? Emrahk sen ne dersin dostum ?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Tem 2011, 19:42

Fays yazdı:2 tercih arasında kaldım..

Ya AÖF 4 Yıllık Sosyoloji-ki kontenjanlı olmasına rağmen puanım sebebiyle kesin yerleşirim diye düşünüyorum- ya da AÖF 2 yıllık Sosyal Bilimler

KPSS'yi düşünerek 2 yıllık sosyal bilimler istiyorum. Hem derslere hem KPSS'ye çalışırım ve KPSS'ye girer atanmaya çalışırım. Sonradan da DGS ile lisansa tamamlarım yine açıktan.

Öbür taraftan da artık önlisans mezunları da lise mezunları gibi pek aranılan özelliklere sahip değil. 17 bin alım yapılan KPSS-2011/1 tercihlerinde sadece 3.500 Önlisans mezunu alındı. Lisans okumak her zaman daha mantıklıdır. Fakat 4 yıl da benim için çok uzun bir süre. Önce Önlisans bitirip sonra gerekirse Lisansa tamamlarım diye düşünüyorum..

Kısacası ne yapsam bilemedim. Fikri olan var mı ? Emrahk sen ne dersin dostum ?
Kardeşim AÖF sistemi hakkında benden çok fazla şey biliyorsun. Zaten bir Açık Öğretim forumunun da moderatörlerinden birisin. Ama benim önerim 4 yıllık okumandan yana. DGS ile geçerim demişsin ama DGS sorularına baktım da çok ağır konular var. Ben örneğin sınavsız 2 yıllığa geçiş hakkımı kullanabilirdim ama 2 yıllık diye duyan özel sektör şöyle bir duraksıyor malesef. KPSS ile kamu kurumlarına gelirsek, o da müthiş bir çekişme, ve aslan payını 4 yıllıklar kapıyor dediğin gibi. Ben henüz tercih işlemini yapmadım ve 4 yıllık seçeceğim ve Coğrafya bölümüne yerleşirsem dersler gün boyu işte çalışan biri olarak beni ürkütüyor. İÜ AÖF olmazsa senin kolay bölüm dediğin Sosyoloji aklıma yattı o da olabilir. Ama iş imkanları sınırlı orası da ayrı mesele. Kısaca işimiz zor ve keşke olması gereken yaşta okusaydım diyorum... :|
En son emrahk tarafından 26 Tem 2011, 19:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Yakzan
Uzman

Mesaj gönderen Yakzan » 26 Tem 2011, 19:48

Fays dediğin sosyal bilimler okuyabilir daha sonra kpss'de şansını deneyebilirsin. Daha sonra istersen dgs ile sosyolojiye geçerek 3.sınıftan sosyolojiye devam edebilirsin. Bence iki türlüde kaybedeceğin birşey yok.
Düşünmeden konuşmanın cezası, konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır. (Hz.Ali a.s)
Öğrencilik Durumu:Mezun
Diploma Notu:63,28

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Tem 2011, 19:51

Yazkan sen kararını verdin mi, ne tercih edeceksin?

Mustafa Kemal Atatürk

Yakzan
Uzman

Mesaj gönderen Yakzan » 26 Tem 2011, 19:58

Ben tercihimi AÖF Sosyoloji olarak yaptım. İÜ Felsefe düşünüyordum ama sınavlara İÜ'de girmek şartı nedeniyle malesef vazgeçtim. Aslında tercih yaparken kağıdım boş kalmasın diye yeni açılan bütün puansız Tıbbi Dökümantasyon'ları yazdım, en altada Sosyoloji..
Düşünmeden konuşmanın cezası, konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır. (Hz.Ali a.s)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Tem 2011, 19:59

En altta Sosyoloji derken? Listenin 1. sırasında yazdıysan ona yerleşirsin..

Mustafa Kemal Atatürk

Yakzan
Uzman

Mesaj gönderen Yakzan » 26 Tem 2011, 20:01

Son tercihim sosyoloji.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Tem 2011, 20:02

İlki hangisi? Çünkü ilk yazdığın hangisiyse AÖF olduğu için büyük ihtimal onu okursun..

Mustafa Kemal Atatürk

Yakzan
Uzman

Mesaj gönderen Yakzan » 26 Tem 2011, 20:06

Ben ilk tercihlerin hepsini tıbbi döküman olarak yazdım. YGS 3 puanım düşük yani tıbbi dökümanın gelmesi büyük muamma. Kesin olan Sosyoloji o yüzden son tercih olarak yazdım. Amaç tercih listesi kalabalık gözüksün ama yinede tıbbi döküman gelirsede okuruz. :)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Tem 2011, 20:10

Yakzan yazdı:Ben ilk tercihlerin hepsini tıbbi döküman olarak yazdım. YGS 3 puanım düşük yani tıbbi dökümanın gelmesi büyük muamma. Kesin olan Sosyoloji o yüzden son tercih olarak yazdım. Amaç tercih listesi kalabalık gözüksün ama yinede tıbbi döküman gelirsede okuruz. :)
Şimdi anladım. :wink: Hangisi hayırlıysa o olsun...

Mustafa Kemal Atatürk

Yakzan
Uzman

Mesaj gönderen Yakzan » 26 Tem 2011, 20:12

İnşallah hepimiz için...

Kullanıcı avatarı
colin_erkan
Doktor

Mesaj gönderen colin_erkan » 27 Tem 2011, 10:32

bende tercihimi daha yapmadım ve hala kararsızım iü açıköğretim coğrafyayı düşünüyodum ama yaptığım iş muhasebe ve mezun olduğum bölüm ticaret meslek lisesi ilerde coğrafyanın bana ne gibi faydası olur oda var en son ihtimal aöf işletme yazıcam kafam çok karışık bi fikri olan varmı arkadaşlar?
CeHeNNeM Buz TuTana Kadar BAYRAMPAŞALIYIZ....!!!
(2008 yılında foruma ilk üye olduğumda atmıştım bu imzayı malesef Bayrampaşadan ayrıldım ama bir gün tekrar geri döneceğim...)

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön