ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ? YARDIM?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
incirreceli
Çırak

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ? YARDIM?

Mesaj gönderen incirreceli » 26 Eyl 2011, 16:06

Ben eşit agırlık blumundeyim.. toplam kredim 186. alan kredim 68.. 10 donemdir acıklisedeyim..
Ortak ve zorunlu dersim kalmadı..
Sadece muaf oldugum alan derslerim ; Mat ve Geo war..
Alan kredimi 80 yapmadım mezun olamıyorum.. Son ek sınava girmeme ragmen, geçememişim derslerii..

En son care olarak alanımı sosyal bilimler yapıcam.. Ocaktaki sınavla birlikte mezun olıyım diye..

Krediler alanlar değişince nasıl hesaplanıyor? yardımcı olurmusunuz lütfenn..

Alan: Genel Kültür
Toplam Kredi: 186
Ortak Kredi: 86

OCAK 2012 MEZUN

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Re: ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ? YARDIM?

Mesaj gönderen hyilmaz » 26 Eyl 2011, 16:08

incirreceli yazdı:Ben eşit agırlık blumundeyim.. toplam kredim 186. alan kredim 68.. 10 donemdir acıklisedeyim..
Alan kredimi 80 yapmadım mezun olamıyorum.. Son ek sınava girmeme ragmen, geçememişim derslerii..

En son care olarak alanımı sosyal bilimler yapıcam.. Ocaktaki sınavla birlikte mezun olıyım diye..

Bence alanını Genel Kültür yap. Alan zorunluluguna takılmadan kredini tamamlar ve mezun olursun.. Şimdi ders seçimi kısmına gir ve alanını değiştir.. Genel kültür yap eğer Toplam kredin düşmüyorsa sorun yok demektir.. Birde bunu yaptıktan sonra zorunlu dersler tablosuna bak.. Bakalım önceden girdigin dersler tekrar oraya eklenmiş mi? Sosyal Bilimler ile Genel Kültür zaten üniversite sınavlarında aynı muameleyi görüyor.. İkiside sözel bölüm.

incirreceli
Çırak

Mesaj gönderen incirreceli » 27 Eyl 2011, 20:46

hyilmaz yazdı:
incirreceli yazdı:Ben eşit agırlık blumundeyim.. toplam kredim 186. alan kredim 68.. 10 donemdir acıklisedeyim..

Bence alanını Genel Kültür yap. Alan zorunluluguna takılmadan kredini tamamlar ve mezun olursun.. Şimdi ders seçimi kısmına gir ve alanını değiştir.. Genel kültür yap eğer Toplam kredin düşmüyorsa sorun yok demektir.. Birde bunu yaptıktan sonra zorunlu dersler tablosuna bak.. Bakalım önceden girdigin dersler tekrar oraya eklenmiş mi? Sosyal Bilimler ile Genel Kültür zaten üniversite sınavlarında aynı muameleyi görüyor.. İkiside sözel bölüm.

Alanı değiştirdikten sonra kredilerin ne kadar yükseldiğini veya düştüğünü hemen görebiliyormuyuz? krediler düşerse iptal edebiliyim peki?

OCAK 2012 MEZUN

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 28 Eyl 2011, 05:18

Tabii ki.. Eğer krediler düşerse, tekrar Türkçe-Matematik'e dönersin. Yaptığın değişiklik aynı şekilde iptal olur. Anlık olarak değişiyor durum ama kayda geçmiyor. Ders seçimi ekranı kalkmadıkça geçerli olmuyor değişiklikler. (Müdürlüğe gönderilmiyor) Ama ne olacağını hemen o anda görebiliyorsun. Zaten kredinin düşeceğini de hiç zannetmiyorum... TM'deki alan derslerinin hepsi Genel Kültür'de seçmeli olarak geçiyor. Senin geçtiğin alan dersleri Genel Kültür'de seçmeli sayılacak. Yani kredinin silinmesi için bence bir neden yok. Silinirse de, tekrar TM'ye dönersen, kredin geri yükselir.

Örneğin ben şu anda TM'deyim ders seçme ekranı açılınca önce kendimi Fen Bilimlerine geçirdim. Alan kredim düştü ama asıl kredim düşmedi. Sonra yabancı dile geçirdim, alan kredim değişti ama genel kredim yine düşmedi. Sonra Genel Kültüre geçtim ortak kredim 85 oldu ama asıl kredim yine düşmedi. Sosyal Bilimlere geçtim yine alan kredim farklı bir kredi gösterdi fakat asıl kredim düşmedi. En sonunda tekrar TM'ye aldım kendimi hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorum. Yani oradan değişiklik yapmanın sana hiçbir zararı olmaz. :) Herşey hiçbir şey olmamış gibi eskiye dönüyor.

manisali_06
Acemi

Mesaj gönderen manisali_06 » 28 Eyl 2011, 12:54

Arkadaşım seninle şu an aynı durumdayız bende eşit ağırlık bölümündeyim toplam dönemim 10
alan kredim 72 toplam kredim 154 yanlız ben de senin gibi geriye kalan alan derslerini veremiyorum çünkü hepsi geometri matematik falan.

Resim

içlerinden 8 kredi bile alsam alan kredimi tamamlayabilirim ama alamıyorum işte.

alanımı genel kültüre çevirince zorunlu dersim kalmıyo mezun olmam kolaylaşıyor.

ama alanımı sözel bölümüne alınca geçmiş olduğum tarih ve coğrafya dersleri tekrar geliyor. nedeni ise coğrafya ve tarih derslerinin tm bölümünde 2 kredi sözel bölümde ise alan ders olduğu için 4 kredi olması yani girdiğim derslere tekrar girmiş olmuş oluyorum o yüzden sözeli seçmedim heralde bu gidişle genel kültürü seçicem.
Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / TÜRKÇE MATEMATİK
Öğrencilik Durumu : AKTİF
Toplam Dönemi : 10 AOL'de Okuduğu Dönem : 8
Toplam Kredi : 154 Alan Kredi : 72

incirreceli
Çırak

Mesaj gönderen incirreceli » 28 Eyl 2011, 14:53

hyilmaz yazdı:Tabii ki.. Eğer krediler düşerse, tekrar Türkçe-Matematik'e dönersin. Yaptığın değişiklik aynı şekilde iptal olur. Anlık olarak değişiyor durum ama kayda geçmiyor. Ders seçimi ekranı kalkmadıkça geçerli olmuyor değişiklikler. (Müdürlüğe gönderilmiyor) Ama ne olacağını hemen o anda görebiliyorsun. Zaten kredinin düşeceğini de hiç zannetmiyorum... TM'deki alan derslerinin hepsi Genel Kültür'de seçmeli olarak geçiyor. Senin geçtiğin alan dersleri Genel Kültür'de seçmeli sayılacak. Yani kredinin silinmesi için bence bir neden yok. Silinirse de, tekrar TM'ye dönersen, kredin geri yükselir.

Örneğin ben şu anda TM'deyim ders seçme ekranı açılınca önce kendimi Fen Bilimlerine geçirdim. Alan kredim düştü ama asıl kredim düşmedi. Sonra yabancı dile geçirdim, alan kredim değişti ama genel kredim yine düşmedi. Sonra Genel Kültüre geçtim ortak kredim 85 oldu ama asıl kredim yine düşmedi. Sosyal Bilimlere geçtim yine alan kredim farklı bir kredi gösterdi fakat asıl kredim düşmedi. En sonunda tekrar TM'ye aldım kendimi hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorum. Yani oradan değişiklik yapmanın sana hiçbir zararı olmaz. :) Herşey hiçbir şey olmamış gibi eskiye dönüyor.
Cok tesekkür ederim bilgilerin icin..
Alanımı ilk bas sosyal bilgiler yaptım. toplam kredi 186 alan kredi 92 olduu.. ama 32 kredilik zorunlu derslerim kaldıgı ıcın genel kültüre geçtimm.. Genel kültürdede 186 toplam kredi, 86 ortak kredim olduu.. zorunlu dersim yokkk..
Yani genel kültür bölümünde kalıcamm.. Sosyal bilimlerle genel kültür arasında bır fark warmı ? üniversiteye etkisi nedir yani ?

OCAK 2012 MEZUN

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 28 Eyl 2011, 15:21

Genel Kültür ve Sosyal Bilimler arasında hiçbir fark yok. Bu iki alanda sözel bölüm sayılıyor ve üniversite sınavında birbirine eşit oluyor. Yani Sosyal Bilimler'in üniversite sınavında sağlayacağı bir avantaj yok. Bunun yanı sıra 2012 YGS-LYS'de katsayının sıfırlanması gibi bir durum mevcut. Eğer bu olursa (Yasa değişikliği olacak, ekim başında meclise sunulacak) o durumda Genel Kültür bitirerek sayısaldan bile üniversite sınavına girsen puanın hiç kırılmayacak... Ancak sordugun soru yani şu an için Genel Kültür ve Sosyal bilimlerin farkı var mı diyorsan hayır yok. İkiside üniversite sınavında eşit muamele görüyor.

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 28 Eyl 2011, 15:30

manisali_06 yazdı:Arkadaşım seninle şu an aynı durumdayız bende eşit ağırlık bölümündeyim toplam dönemim 10
alan kredim 72 toplam kredim 154 yanlız ben de senin gibi geriye kalan alan derslerini veremiyorum çünkü hepsi geometri matematik falan.

Resim

içlerinden 8 kredi bile alsam alan kredimi tamamlayabilirim ama alamıyorum işte.

alanımı genel kültüre çevirince zorunlu dersim kalmıyo mezun olmam kolaylaşıyor.

ama alanımı sözel bölümüne alınca geçmiş olduğum tarih ve coğrafya dersleri tekrar geliyor. nedeni ise coğrafya ve tarih derslerinin tm bölümünde 2 kredi sözel bölümde ise alan ders olduğu için 4 kredi olması yani girdiğim derslere tekrar girmiş olmuş oluyorum o yüzden sözeli seçmedim heralde bu gidişle genel kültürü seçicem.

O derslerde iyi değilsen (Matematik falan) ve onları vermekten umudun yoksa bence beklemeden Genel Kültür'e geç... Girdiğin derslerin yeniden eklenmesi bence çok büyük sorun değil. (Mezuniyetini geciktirecek kadar çok ders eklenmiyorsa) Matematikle uğraşacağına bir daha girer kredini alırsın...

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 28 Eyl 2011, 15:50

SaLeh yazdı:
hyilmaz yazdı:Genel Kültür ve Sosyal Bilimler arasında hiçbir fark yok. Bu iki alanda sözel bölüm sayılıyor ve üniversite sınavında birbirine eşit oluyor. Yani Sosyal Bilimler'in üniversite sınavında sağlayacağı bir avantaj yok. Bunun yanı sıra 2012 YGS-LYS'de katsayının sıfırlanması gibi bir durum mevcut. Eğer bu olursa (Yasa değişikliği olacak, ekim başında meclise sunulacak) o durumda Genel Kültür bitirerek sayısaldan bile üniversite sınavına girsen puanın hiç kırılmayacak... Ancak sordugun soru yani şu an için Genel Kültür ve Sosyal bilimlerin farkı var mı diyorsan hayır yok. İkiside üniversite sınavında eşit muamele görüyor.
Bence Çok farklı ikiside.

Yok öyle bir şey...

incirreceli
Çırak

Mesaj gönderen incirreceli » 28 Eyl 2011, 20:36

SaLeh yazdı:
hyilmaz yazdı:Genel Kültür ve Sosyal Bilimler arasında hiçbir fark yok. Bu iki alanda sözel bölüm sayılıyor ve üniversite sınavında birbirine eşit oluyor. Yani Sosyal Bilimler'in üniversite sınavında sağlayacağı bir avantaj yok. Bunun yanı sıra 2012 YGS-LYS'de katsayının sıfırlanması gibi bir durum mevcut. Eğer bu olursa (Yasa değişikliği olacak, ekim başında meclise sunulacak) o durumda Genel Kültür bitirerek sayısaldan bile üniversite sınavına girsen puanın hiç kırılmayacak... Ancak sordugun soru yani şu an için Genel Kültür ve Sosyal bilimlerin farkı var mı diyorsan hayır yok. İkiside üniversite sınavında eşit muamele görüyor.
Bence Çok farklı ikiside.
Ne bakımdan farklı ? acıklayabilirmisin ?

OCAK 2012 MEZUN

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön