Açık Öğretime Ön Yargılı Davranan Basit İnsanlar

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
feelinggood
Yardımcı Asistan

Açık Öğretime Ön Yargılı Davranan Basit İnsanlar

Mesaj gönderen feelinggood » 16 Mar 2012, 16:03

Başlıklarda bahsettiğim bu insanların açıktan okumayı ve okuyan kişileri küçümsemesi bizleri okul hayatının kalanını sadece geçiştirmek için açıktan okuduğumuzu düşünüyorlar. Bu insanlardan etkilendiğimi söylemiyorum ama bizim ne kadar rahat ve ne kadar adaletli bi sistemde okuduğumuzu en azından bu forumdakiler için söylüyorum ne kadar başarılı olabildiğimizi görmeleri gerekiyor. Bana göre o insanlar örgün eğitimde harcanıyor ve bunun farkında değiller.
Ben eminim ki hala örgün eğitimde olsaydım açıkta okuyup mezun olucağımdan daha kötü bi üniversiteyi kazanıcaktım.(2 sene sonraki tahminim)

Bana test çözmeyi,dersleri sevmeyi ve zevk almayı,azimli olmayı açık öğretim öğretti.Tüm direncimiz ve tertemiz sistemimiz ile bize yetişemeyecekler.
Ben sadece bu önyargıların neden olduğunu merak ediyorum ne yani insan örgün eğitimden kendi istediği için ayrılamaz mı?
Belkide benim çalışmam için özgür ve rahat olmam gerekiyodu bu beni mental açıdan rahatlatıyodu belki.

Hem mental hem kültür açısından belkide bize yetişemeyen insanların açıktan okuyoruz diye bizi ekarte etme çabaları gerçekten gülünç ,bu türk milletinin ve türk ailelerinin at gözlüğü takmasıyla alakalı.Eğer sizde bahsettiklerime tanık olduysanız kesinlikle üniversite sınav sonuçlarınızı onlara gösterin.Gösterin ve bu önyargılar kalksın ...
YAŞASIN AÇIK ÖĞRETİM YAŞASIN AÖL FORUMU ! :)

saddamhuseyin
Yardımcı Uzman

Re: Açık Öğretime Ön Yargılı Davranan Basit İnsanlar

Mesaj gönderen saddamhuseyin » 16 Mar 2012, 17:41

bo$ isler ya. kim kimi nasil ne $ekilde kucumsuyomus? bende onlari kucumsuyorum :lol: ya kopya cekiyorlar ya orda ogretmen yalakaligiyla not aliyorlar yada ba$ka $eyler. :lol: tabi herkese boyle yapiyor diyemem ama yapanda var. yani konu$mak istesem bende onlari cok iyi kucumseyebilirdim ve bu inan cok zorlarina giderdi. cunku nerden vuracagimi we karsimdakini nasi sinirlendirecegimi iyi bilirim :lol: ama bunlara tenezul etmem :lol: cunku salak degilim. alt tarafi bi lise sonucta master doktora yapmiyosun liseyi bitirince sana zir cahil demiyolar iste hepsi bu. orgun lise okumakla ovunen ama herhangi bi uniye giremeyen gerzekler varmidir ya memlekette :lol: universite diplomasi konu$ur arkadasim. uni okumayanin zaten oyle hot dot etmeye baskasini kucuk gormeye capi yetmez :lol: askerde misal ortaokul mezunuda er oluyo lise mezununuda onbasi cavus yapiyolar en fazla. kisa donem yada astegmen olmaya yetiyomu lise mezunu olmak? konu askerlik degil ama ornek veriyorum. demek ki toplumsal statu oyle liseyi okumakla yada orgun acik okumakla fazlaca degismiyo. sen sana bu $ekilde yaklasana gulup gecceksin kesin kendisinin bi kompleksi vardir senin ustunde tatmin etmeye kalkiyodur. :lol: cebine uni diplomani koymaya bakacaksin. aol okumanin avantaji uni kapisi acmasi. yoksa lise mezunu olmakla bisey degismeyecek benim hayatimda. cogu kisi icinde eminim boyledir. sen sana verilen uni okuyabilme firsatini degerlendirip memnun olcaksin ve kimseylede tartismadan yoluna bakacaksin.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 16 Mar 2012, 18:51

ters mantık yürütseler bizim zor olanı yaptığımızı anlarlar...hayatta birşeyleri söküp yeniden yapamayanlar yapanları görünce şaşırıp kalırlar belki onlardan daha güçlü olduğumuz içindir :wink:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
kardelen198
Uzman Doktor

Mesaj gönderen kardelen198 » 16 Mar 2012, 21:21

Aynası iştir kişinin lafına bakılmaz... 8)

Kullanıcı avatarı
feelinggood
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen feelinggood » 16 Mar 2012, 22:19

Zaten genelleme yapmıyorum başlıktan belli olduğu üzere :)
Sadece insanlar örgün eğitimden mahrum kalınca dünyanın sonu gelicek sanıyor bunu düzeltmek gerek :)

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 16 Mar 2012, 23:12

feelinggood çok doğru söylüyorsun.

Toplumda böyle bir önyargı var maalesef. Kardeşim anadolu lisesi 2. sınıfı bitirip kendi isteği ile bırakıp aöl e geçinceye kadar bizim de önyargılarımız varmış meğerse.

Ama evet bazı insanlar özgür takılmak isteyebilir. Okulun stresini, tekdüzeliğini istemeyebilir. Bu tarz cesur karar alabilen gençleri alkışlıyorum. ( Tabi burada derslerden, sorumluluktan uzaklaşıp sorumsuz bir hayat tercih edenleri kastetmiyorum ) Ama insan isterse açık liseden sonra tıp bile kazanabilir ben bunu anladım. Yeter ki işini ciddiye alsın kişi. Ben çok şükrettim şu 2 yıl boyunca, zamanında örgünde okumayıp da yıllar sonra açık liseye başladığıma. Çok güzel tecrübelerim oldu.

Kişi bilmediği şeye düşman derler ya işte aynen böyle. Küçümseyenlere inat çok çalışıp iyi yerlere gelirseniz onlara da en güzel cevap olur.
Resim

cedric
Doktor

Mesaj gönderen cedric » 17 Mar 2012, 00:03

açık öğretimde okuyanların bir çoğu örgün eğitimde haklı bir sebeple sıkıntı yaşayanlardır. sıkıntı yaşayanın içinde yaşadığı kopan fırtınaları kimse bilmez derdini anlatsa anlamazlar :(

Kullanıcı avatarı
Ceros
Doçent

Mesaj gönderen Ceros » 17 Mar 2012, 01:01

Çoğu örgün lise okuyanlardan daha çok ders çalışıyoruz. Liseyi şöyle bitirmişsin böyle bitirmişsin farketmyor ülkemizde zaten herşey üniversitede bitiyor.

Kadınlar hiç de karmaşık değil, sadece aşk istiyorlar, bir de ilgi, bir de şefkat, bir de çiçek, bir de anlayamadığınız bir kaç şey daha..

Kullanıcı avatarı
efecan
Asistan

Mesaj gönderen efecan » 17 Mar 2012, 15:10

Herkesin bakış açısı farklı...
Mezun

kilecra
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen kilecra » 17 Mar 2012, 16:56

Şimdi Örgünle AÖL Açısından Fark Olmaz desek kendimizi kandırmış oluruz.Çünkü AÖL ye bakış açısı farklı... ama üni. okuduktan sonra pek bi fark kalmıo gibi ...

Kullanıcı avatarı
sonerkeser1
Asistan

Mesaj gönderen sonerkeser1 » 17 Mar 2012, 17:46

haklısın benim etrafımdada bu tarz insanlar çok tabi inanlarda var ben inanların aksini duymuyorum bile kendi ne olmuş ki bana laf söylücek :wink:
Bin Handan Yüz Kaleden Geçersinde Bir Ufacık Gönülden İçeri Giremezsin..

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 17 Mar 2012, 18:57

sizlere katiliyorum arkasadlar ama biz bunlari bos verelım
böyle insanların bizleri etkilemesine izin verirsek kendi gelicegimizden kaybetmiş oluruz
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

Kullanıcı avatarı
travego_1991
Acemi

Mesaj gönderen travego_1991 » 21 Mar 2012, 01:54

Zaten başlıkta da belirtildiği gibi adı üstünde basit insanlar. Böyle insanları muhatap bile almayacaksınız ne zaman ki kendince bazı şeyleri anlar ( zannetmiyorum ) o zaman belki kaideye alınabilir. Canınızı sıkmayın açık lise de okuyanlar örgünlerden kat kat zor eğitim sistemiyle uğraşıyor sonuçta size bilgi aktarımı yapan kimse yok sadece kitaplardan ve geçmiş sorulardan sorumlusunuz. Durum böyle olunca da dışardan bakıldığında farklı yaklaşımlar doğabiliyor en iyisi aldırış etmemek.

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 21 Mar 2012, 01:58

etmemeye çalişiriz ama böyle insan gördügümde dogrusu napıcagımı bilemiyorum ama ynd bizimde böylelerine cevap verme zaman gelicektir eminim
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 21 Mar 2012, 04:48

açık öğretimi aşşalayıp hor gören zihniyetin eğitim anlayışından seviyesinden şüphe ederim. bir kere açık öğretimde herkez kendi kendinin öğretmeni. ve geçilen derste alınan diploma da hakiki alın teri ve azimin ürünüdür. örgünde hoca sana sınavda cıkacak yerleri hemen hemen söylemesede belli eder. şu sayfadan sayfaya der. acıkta öyle değil bütün kitaba çalışırsın. kendi kendine çalışırsın. ve kopya çekme, öğretmen yardımı ile geçme, kanaattan yırtma felan vs açık öğretimde gecerli değildir. yani hiç bir kolaylığı yokken örgünle arasında her açıdan arasında fark olan, bir eğitim misyonu nu üstelenen açık öğretimliler, bence gercekten bilgiyi edinenler ve taktir edilmesi gereken kitledir. yani bizler. cünkü yaptığımız şey kolay değil. onca hayat koşuşturmacası altında okuma hevesiyle dolup başaran, başarmaya calısan insan topluluklarına gülünmez. alkışlanır. bunu yapanlarda boş beleş narşiştlik egosunu tatmin etmeye calısan insancıklardan başka kimseler değildir. siz siz olun kimselere aldırmayın. diplomalar aynı. herşey aynı. geriye okumak düsüyor. okuyun arkadaşlar okumaktan kimseye zarar gelmez..
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön