Lys'ye Hazırlık

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
besy
Yardımcı Uzman

Lys'ye Hazırlık

Mesaj gönderen besy » 09 Nis 2013, 04:56

Bir kaç ay önce ygs'ye hazırlanırken böyle bir başlık açmıştım: http://www.aciklise.net/Forum/viewtopic.php?f=35&t=9579
Sağolsun bazı arkadaşlar yardımcı oldu. Şimdi de lys için birz başınızı ağrıtacağım.

Ygs'den bana yetecek kadar puan alabildim, bu yüzden sadece lys 5'e hazırlanmayı düşündüğüm için baya rahattım.
Ama çevremdeki herkes çok zor olduğunu, boşu boşuna uğraşacağımı söyleyince vazgeçtim. Geçen yıllardaki sınavlara baktığımda pek haksız olmadıklarını gördüm.
Evet, az çok ingilizce biliyorum ama bu sınav için yeterli değil hele sadece istanbulu kazanmam gerektiğini düşünürsek hiç yeterli değil.
Ben de iki ayda eksiklerimi tamamlayamayacağımı düşündüğüm için lys 3 ve 4'e girmeye karar verdim.
Hatta coğrafya çalışmaya başladım bile.

Şimdi gelellim sormak istediklerime: lys 3 ve 4 ile okumak istediğim fazla bir bölüm yok, ancak matematik sınavına da girersem tm'den birşeyler kazanırım belki. Ama matematik çalışmak için vaktim yok. Eğer sınav için kaydımı yaptırsam ama çalışamadığım için girmekten vazgeçsem bir şey olur mu?
Hadi girdim diyelim, en fazla 10 doğru cevaplarsam, geometriyi boş bıraksam sizce sınava boşu boşuna mı girmiş olurum?
Veya bu sorduklarımı fen için sorayım; sınava girip sadece biyoloji ve kimyadan bildiklerimi cevaplasam olur mu?
Kafam çok karışık, ya da en iyisi hepten vazgeçip hiç lys'ye bulaşmamak mı?

murattt

Re: Lys'ye Hazırlık

Mesaj gönderen murattt » 09 Nis 2013, 18:11

lys ye kayıtlar ne zaman baslıyor bilginiz varmı ?

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 09 Nis 2013, 19:19

murattt yazdı:lys ye kayıtlar ne zaman baslıyor bilginiz varmı ?
22 nisanda başlayıp 29 nisanda sona erecek.

murattt

Mesaj gönderen murattt » 09 Nis 2013, 19:49

teşekkürler kardeş

yagmur_

Mesaj gönderen yagmur_ » 10 Nis 2013, 03:15

bn lys ye girmeyeceğim girecek arkadaşlara başılar diliyorum.Allah gönlünüze göre versin :wink:

yel1z
Acemi

Mesaj gönderen yel1z » 12 Nis 2013, 04:35

ben lys için şehir dışından başvurabilirmiyim acaba illaki bağlı bulunduğum ilçedeki okuldan yapmam şart diil dimi..?

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 12 Nis 2013, 05:07

yel1z yazdı:ben lys için şehir dışından başvurabilirmiyim acaba illaki bağlı bulunduğum ilçedeki okuldan yapmam şart diil dimi..?
Okula gitmene gerek yok. Sınav ücretini yatırıp ösym'nin internet sitesinden başvuru yapabilirsin.O zaman şehir zorunluluğun olmaz. Ama kendim gidip yatıracağım diyorsan herhangi bir liseden oluyor bildiğim kadarıyla.

serap_
Acemi

Mesaj gönderen serap_ » 12 Nis 2013, 05:36

besy yazdı:
yel1z yazdı:ben lys için şehir dışından başvurabilirmiyim acaba illaki bağlı bulunduğum ilçedeki okuldan yapmam şart diil dimi..?
Okula gitmene gerek yok. Sınav ücretini yatırıp ösym'nin internet sitesinden başvuru yapabilirsin.O zaman şehir zorunluluğun olmaz. Ama kendim gidip yatıracağım diyorsan herhangi bir liseden oluyor bildiğim kadarıyla.

sen mezun musun

Kullanıcı avatarı
Ayşe qüL
Doçent

Mesaj gönderen Ayşe qüL » 12 Nis 2013, 17:18

Bende Lys'ye hazırlanıyorum Kimse bnm YGS'yi bile kazanmama inanmazken hani açıköğretimliyim ya ben şuan Lys'ye hazırlanıyorum Önyargıları kırmak çok güzel duygu ve Lys'dende hedefim büyük hukuk istiyorum inşallah Başarırım Ve hepinize de başarılar diliyorum :))
Ve AŞK insanın alnına
dokundu

Sübhanel Rabbiyel Ala

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 12 Nis 2013, 23:17

besy, biyoloji neden çözüyorsun ki sen sayısaldan mı tercih yapacaksın? sende doktor mu olacaksın başımıza? :mrgreen:

Geçen yıl ben girdim eşit ağırlıktan matematik ve geometriyi ful salladım. Sözelden girmemiştim geçen yıl ama bu yıl gireceğim.
Bence sende gir hem eşit ağırlıktan hem sözelden şansını dene bi. Hem bu yıl olmazsa seneye deneyimli olursun.

Zaten sözel felsefe,din kültürü, mantık,sosyoloji, psikoloji,tarih,edebiyat ama coğrafya var mıydı bilmiyorum. Aslında hiç zor değil istersen ben notlarımı burada paylaşabilirim bir konu açarız hep birlikte paylaşımda bulunuruz hem yazar hem okurken de ezber yapmış oluruz.

Eşit ağırlık da edebiyat ve coğrafya var. Matematik ve geometri yardımsız yapılamaz ama edebiyat ve coğrafyadan iyi net yaparsan hemen hemen açığı kaparsın çünkü herkes hepsini ful yapamıyor, yapanlarda zaten uç puanlardaki bölümleri isteyenler.

Bence karamsar olma isterseniz bütün Lys sınavına girecek öğrenciler olarak bir konu açalım ve notlarımızı paylaşım. Foruma girdikçe okuruz hem gözümüze takılır aklımızda kalır belki sınavda bu şekilde rahat 10 soru yaparız neden olmasın ki.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 12 Nis 2013, 23:23

Arkadaşlar birde size şunu söyleyeyim ileride akademik kariyer yapmak isteyenlerin içi rahat olsun çünkü bölümlere girmek daha kolay. Kocaeli Üniversitesi bile felsefe bölümüne 300 puan altı almış düşünün artık siz.
Ama yok ben uğraşamam diyorsanız çalışmaya devam.

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 13 Nis 2013, 05:55

serap_ yazdı: sen mezun musun
Bana mı sordun anlamdım ama ben henüz mezun değilim kısmetse mayıs sınavından sonra ya da en kötü ihtimal temmuz'da mezun olacağım. (:
Ayşe qüL yazdı:Bende Lys'ye hazırlanıyorum Kimse bnm YGS'yi bile kazanmama inanmazken hani açıköğretimliyim ya ben şuan Lys'ye hazırlanıyorum Önyargıları kırmak çok güzel duygu ve Lys'dende hedefim büyük hukuk istiyorum inşallah Başarırım Ve hepinize de başarılar diliyorum :))
Kendini bu yıl için şartlayıp, kazanamyınca vazgeçme derim. Senin de bu yıl deneme yılın olsun. Ben öyle düşündüğüm için gayet rahatım.
KGamze yazdı:besy, biyoloji neden çözüyorsun ki sen sayısaldan mı tercih yapacaksın? sende doktor mu olacaksın başımıza? :mrgreen:

Geçen yıl ben girdim eşit ağırlıktan matematik ve geometriyi ful salladım. Sözelden girmemiştim geçen yıl ama bu yıl gireceğim.
Bence sende gir hem eşit ağırlıktan hem sözelden şansını dene bi. Hem bu yıl olmazsa seneye deneyimli olursun.

Bence karamsar olma isterseniz bütün Lys sınavına girecek öğrenciler olarak bir konu açalım ve notlarımızı paylaşım. Foruma girdikçe okuruz hem gözümüze takılır aklımızda kalır belki sınavda bu şekilde rahat 10 soru yaparız neden olmasın ki.
Şahane bir fikir ama benim notlarımın kimseye bir faydası dokunacağını sanmıyorum. Çünkü çok fazla dağınıklar. Ayrıca çalışma şeklim de biraz tuhaf mesela şimdi hem aöl sınavına hazırlanıp hem de lys kitaplarını üstten okuyorum. Mayıs'ta not almaya başlarım herhalde. Ama felsefe ve tarih'in notları biraz daha toplu olur sanırım, onları paylaşmaya çalışırım.

Matematik hakkında haklısın ama zamanım yetmeyecek, hem konularına baktım hiç bulaşmaya değmez bence. Full salladım diyorsun, 4 yanlış bir doğruyu götürmüyor mu yoksa lys'de?

Biyoloji konusu ise çocukluktan kalma bir heves yüzünden belki olur da tutar diye söyledim. Ama söylediğim an vazgeçtim. (:

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 13 Nis 2013, 06:03

Lys'de geçen yıl geometriden 5 doğrum vardı gerisi yanlıştı hep. :mrgreen: Tabii ki yanlışlar doğrularımızı götürüyor.

O zaman nereye açıyoruz konuyu hemen başlayayım ben madem.

besy
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen besy » 13 Nis 2013, 06:29

KGamze yazdı:Lys'de geçen yıl geometriden 5 doğrum vardı gerisi yanlıştı hep. :mrgreen: Tabii ki yanlışlar doğrularımızı götürüyor.

O zaman nereye açıyoruz konuyu hemen başlayayım ben madem.
Bu başlık altında da yazabiliriz, ders notları başlığı da olur. Umarım ikimizden başka gönüllüler de vardır.

KGamze
Doçent

Güzel Sanatlar Ve Edebiyat

Mesaj gönderen KGamze » 13 Nis 2013, 07:48

Evet, başlıyorum.

01.Bölüm

Edebiyatın güzel sanatlar içinde yer almasını sağlayan üç önemli özelliği vardır:
  • İnsan tarafından ortaya konması
    İnsanı konu alması
    Estetik duygu uyandırma amacında olması
Güzel Sanatlar

Dramatik Sanatlar
Tiyatro-Sinema-Opera-Bale

İşitse (Fonetik) Sanatlar
Müzik-Edebiyat

Görsel (Plastik) Sanatlar
Mimari-Resim-Hat-Heykelcilik

Edebiyatın Bilimlerle İlişkisi

Arkadaşlar uzun uzun yazmayacağım nasıl bir ilişkisi olduğunu zaten mantık olarak anlayabiliyoruz. Sadece adlarını yazıyorum.

Tarih,Coğrafya,Sosyoloji,Psikoloji,Felsefe, Bilim-Teknik bu bilimler ile ilişkilidir.

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön