Açık Liseye Geçme

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
osman96

Açık Liseye Geçme

Mesaj gönderen osman96 » 02 Ara 2013, 14:36

Merhabalar,

2. Dönem liseden ayrılıp açık liseye geçmek istiyorum. (12.sınıf)

1. Bu mümkün mü?
2. Hangi aşamalardan geçeceğim?
3. Okul puanı ne olacak?
4. Ne zaman mezun olabilirim?
5. Bölümüm nasıl olacak?(okulda eşit ağırlık)
6. Okulu şimdi bıraksam durum nasıl olur?

Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
nefes
Yardımcı Asistan

Re: Açık Liseye Geçme

Mesaj gönderen nefes » 02 Ara 2013, 23:52

osman96 yazdı:Merhabalar,

1. Bu mümkün mü?
3. Okul puanı ne olacak?

Saygılarımla.

merhabalar...
1. evet mümkün.
2.yarıyıl tatilinde yeni kayıt işlemleri başlıyacak tastiknamenle birlikte bir takım evrakla kaydını yaptırabilirsin.
3.sana okulundan belirli bir kredi miktarı verilecek kredini 192 ye tamamlarsan mezun olabilirsin(normal liselerde meslek liselerinde drum farklı).örgün eğitimde geçtiğin derslerin kredisini alacaksın geçmediğin dersler tekrar karşına çıkacaktır.
4. mezun olmak sana bağlı her sınav 30 kredi ( burada sınav sistemi biraz farklı 20 soru soruluyor her biri 5 puan yanlış doğruyu götürme olayı yok sanırsam yeni sistemle 50 alırsan o dersi vermiş oluyosun böylece dersin kredisini alıyosun ) kaç kredin eksikse onu tamamlayana kadar mezun olamazsın.
5. bölüm uygulaması yok bnm kardeşimde şuan 12. sınıf ve alan değil ders seçiyor buradada işlem aynı istediğin dersi seçersin..
6.yarım dönem için okul bırakmanın nedeni sınava çalışmak içinse bu senin bileceğin iş ama yarım dönem için bırakmaya değmez derim 1 dönemde mezun olamama ihtimalinide göz önüne alman gerekiyor..

osman96

Mesaj gönderen osman96 » 21 Ara 2013, 03:02

nefes yazdı:
osman96 yazdı:Merhabalar,

1. Bu mümkün mü?
3. Okul puanı ne olacak?

Saygılarımla.

merhabalar...
1. evet mümkün.
2.yarıyıl tatilinde yeni kayıt işlemleri başlıyacak tastiknamenle birlikte bir takım evrakla kaydını yaptırabilirsin.
3.sana okulundan belirli bir kredi miktarı verilecek kredini 192 ye tamamlarsan mezun olabilirsin(normal liselerde meslek liselerinde drum farklı).örgün eğitimde geçtiğin derslerin kredisini alacaksın geçmediğin dersler tekrar karşına çıkacaktır.
4. mezun olmak sana bağlı her sınav 30 kredi ( burada sınav sistemi biraz farklı 20 soru soruluyor her biri 5 puan yanlış doğruyu götürme olayı yok sanırsam yeni sistemle 50 alırsan o dersi vermiş oluyosun böylece dersin kredisini alıyosun ) kaç kredin eksikse onu tamamlayana kadar mezun olamazsın.
5. bölüm uygulaması yok bnm kardeşimde şuan 12. sınıf ve alan değil ders seçiyor buradada işlem aynı istediğin dersi seçersin..
6.yarım dönem için okul bırakmanın nedeni sınava çalışmak içinse bu senin bileceğin iş ama yarım dönem için bırakmaya değmez derim 1 dönemde mezun olamama ihtimalinide göz önüne alman gerekiyor..
Ben anadolu lisesinden geçiş yapacağım. Ve 9. sınıf matematik, geometri sorumluluk var. Kaç sınava gireceğim? kaç dersten sınava gireceğim? Yani en kısa sürede mezuniyet için. Birde sınavlar zor mudur? Çok çalışma gerektirir mi?

osman96

Mesaj gönderen osman96 » 24 Ara 2013, 01:40

cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar. :)

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 24 Ara 2013, 07:52

osman96 yazdı: Ben anadolu lisesinden geçiş yapacağım. Ve 9. sınıf matematik, geometri sorumluluk var. Kaç sınava gireceğim? kaç dersten sınava gireceğim? Yani en kısa sürede mezuniyet için. Birde sınavlar zor mudur? Çok çalışma gerektirir mi?
Eğer alt sınıflardan geçemediğin dersler varsa onlar karşına zorunlu ders olarak çıkar. Ve 12. sınıfın 2. yarısının dersleri olur bir de. Eğer tüm zorunlu derslerin kredisi 30 ve altı ise bir dönemde mezun olabilirsin. Yani mayıs sınavı ile.

Eğer mezun olamazsan bir de ağustos ayında sınav var. Onunla mezun olursun. Ama büyük ihtimalle bir sınavda bitirebilirsin. Ağustos sınavına 17 yaşını doldurmuş olanlar katılabiliyor. BU seneki sınava 22 ağustos 1997 ve daha önce doğanlar katılabilir.

Hangi derslerin zorunlu olduğuna şu http://www.aciklise.net/genel/okutulan-dersler.html linkten bakabilirsin. Büyük ihtimalle alansız programda okursun ona bak.

Sınavlar aşırı zor değil ama çalışman gerekir tabi. Çalışana kolay.
Resim

osman96

Mesaj gönderen osman96 » 24 Ara 2013, 10:55

kripton yazdı:
osman96 yazdı: Ben anadolu lisesinden geçiş yapacağım. Ve 9. sınıf matematik, geometri sorumluluk var. Kaç sınava gireceğim? kaç dersten sınava gireceğim? Yani en kısa sürede mezuniyet için. Birde sınavlar zor mudur? Çok çalışma gerektirir mi?
Eğer alt sınıflardan geçemediğin dersler varsa onlar karşına zorunlu ders olarak çıkar. Ve 12. sınıfın 2. yarısının dersleri olur bir de. Eğer tüm zorunlu derslerin kredisi 30 ve altı ise bir dönemde mezun olabilirsin. Yani mayıs sınavı ile.

Eğer mezun olamazsan bir de ağustos ayında sınav var. Onunla mezun olursun. Ama büyük ihtimalle bir sınavda bitirebilirsin. Ağustos sınavına 17 yaşını doldurmuş olanlar katılabiliyor. BU seneki sınava 22 ağustos 1997 ve daha önce doğanlar katılabilir.

Hangi derslerin zorunlu olduğuna şu http://www.aciklise.net/genel/okutulan-dersler.html linkten bakabilirsin. Büyük ihtimalle alansız programda okursun ona bak.

Sınavlar aşırı zor değil ama çalışman gerekir tabi. Çalışana kolay.
Ben 10-11 sınıflarda matematik-geometriyi ortalama ile geçtim. Bunlar karşıma çıkar mı? Çünkü alansız çizelgesinde 10-11.sınıfta mat-geo ortak ders değil. Birde sadece 12.sınıf 2.dönem ortak derslerimi alacağım? Ortalama kredimi nasıl hesaplayabilirim?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 25 Ara 2013, 06:15

osman96 yazdı: Ben 10-11 sınıflarda matematik-geometriyi ortalama ile geçtim. Bunlar karşıma çıkar mı? Çünkü alansız çizelgesinde 10-11.sınıfta mat-geo ortak ders değil. Birde sadece 12.sınıf 2.dönem ortak derslerimi alacağım? Ortalama kredimi nasıl hesaplayabilirim?
Açık lisede sınıf geçme yok ders geçme var. Yani alttan kalmış olduğun bir ortak ders karşına çıkar.

Ama alansız programda 10 ve 11 ve 12. sınıf geo ve mat dersleri ortak(zorunlu) değil. Sanırım bunlar çıkmaz karşına. Ama 9. sınıf sayısalından geçemediklerin varsa çıkar.

Sen geçtiğin zaman öğrenci ekranında ZORUNLU DERS listen olacak. Bu listedeki dersleri seçmen lazım. Bunlarda bulunduğun dönemin dersleri olacak bir de varsa alttaki dersler. Bulunduğun dönemin dersleri ile alt dönemden kalma dersleri aynı anda seçip sınava girebilirsin.

Kredi için net rakam veremem ama yıl başına ortalama 50-60 civarı gelebilir.

Yine net olmamak kaydı ile ortalama 170- 200 civarı kredi gelebilir.
Resim

osman96

Mesaj gönderen osman96 » 25 Ara 2013, 15:16

kripton yazdı:
osman96 yazdı: Ben 10-11 sınıflarda matematik-geometriyi ortalama ile geçtim. Bunlar karşıma çıkar mı? Çünkü alansız çizelgesinde 10-11.sınıfta mat-geo ortak ders değil. Birde sadece 12.sınıf 2.dönem ortak derslerimi alacağım? Ortalama kredimi nasıl hesaplayabilirim?
Açık lisede sınıf geçme yok ders geçme var. Yani alttan kalmış olduğun bir ortak ders karşına çıkar.

Ama alansız programda 10 ve 11 ve 12. sınıf geo ve mat dersleri ortak(zorunlu) değil. Sanırım bunlar çıkmaz karşına. Ama 9. sınıf sayısalından geçemediklerin varsa çıkar.

Sen geçtiğin zaman öğrenci ekranında ZORUNLU DERS listen olacak. Bu listedeki dersleri seçmen lazım. Bunlarda bulunduğun dönemin dersleri olacak bir de varsa alttaki dersler. Bulunduğun dönemin dersleri ile alt dönemden kalma dersleri aynı anda seçip sınava girebilirsin.

Kredi için net rakam veremem ama yıl başına ortalama 50-60 civarı gelebilir.

Yine net olmamak kaydı ile ortalama 170- 200 civarı kredi gelebilir.

Peki, 192 ve üstü kredi gelirse ne oluyor? Çünkü mezuniyet için 192 gerekli kredi değil mi?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 27 Ara 2013, 05:59

En az 192 olmalı ama çok olsa da olur. Mesela benim 192 den çoktu kredim. Ama bunun sana ilave faydası olmaz. Eğer diploma notunun yüksek olmasını istiyorsan derslerini 90-100 ile geçmeye çalış.
Resim

osman96

Mesaj gönderen osman96 » 28 Ara 2013, 23:28

kripton yazdı:En az 192 olmalı ama çok olsa da olur. Mesela benim 192 den çoktu kredim. Ama bunun sana ilave faydası olmaz. Eğer diploma notunun yüksek olmasını istiyorsan derslerini 90-100 ile geçmeye çalış.
Peki açık liseden mezun olmam üniversite açısından bir engel teşkil eder mi? Yani önümüzdeki yıllar açısından?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 30 Ara 2013, 05:08

Bir engel teşkil etmez. Sen yeter ki çok çalış üni. sınavında çok net yap. Benim kardeşimde anadolu lisesini bırakıp geçti açık liseye. Şu an 4 yıllık bir örgün eğitimde üniversite okuyor. Ama sana tavsiyem açık liseye geçince dersleri yüksek notla geçmeye çalış. Bu diploma puanı açısından önemli. Gerçi az kalmış bitmesine ama sen 90 la 100 le geçmeye çalış.
Resim

osman96

Mesaj gönderen osman96 » 05 Oca 2014, 08:29

kripton yazdı:Bir engel teşkil etmez. Sen yeter ki çok çalış üni. sınavında çok net yap. Benim kardeşimde anadolu lisesini bırakıp geçti açık liseye. Şu an 4 yıllık bir örgün eğitimde üniversite okuyor. Ama sana tavsiyem açık liseye geçince dersleri yüksek notla geçmeye çalış. Bu diploma puanı açısından önemli. Gerçi az kalmış bitmesine ama sen 90 la 100 le geçmeye çalış.
Peki iş açısından durum nedir? yani firmalar işe alırken hangi liseden mezun olduğumuza önem verir mi?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 05 Oca 2014, 15:23

Bu işin detaylarını bilmiyorum ama mantıken senin hangi üniversiten mezun olduğuna bakmaları lazım. Yani lise çok da önemli olmasa gerek.
Resim

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön