Yeni dersler ve yeni sınav sistemi

Sınavlar Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
epidoras
Uzman Doktor

Yeni dersler ve yeni sınav sistemi

Mesaj gönderen epidoras » 17 Şub 2014, 08:56

Merhaba arkadaşlar,

4 Oturumdan 3 oturuma düşmek dersleri ciddi derecede sıkıştırdı, mesela bir örnek ile açıklamak gerekirse; ben gelecek dönem yeni oturum sistemi değişmezse 1. oturumda 9 ders için sınava gireceğim ve bu 180 soru demektir, sınav süreside 180 dakika. Yeni sistem sıkışık bir durumla karşı karşıya bıraktı beni. Bu konu bugün beni yarın diğer arkadaşları da çok yakından ilgilendireceği ve zor durumda bırakacağı için hep birlikte sesimizi yetkililere duyurmamız gerekiyor diye düşünüyorum...

İkinci olarak değinmek istediğim bir diğer konu ise Açık Öğretim Lisesinin ders programı ve seçmeli dersleri güncellendi.

Yeni eklenen seçmeli dersler ile;

Ortak dersler: 120 Kredi
Seçmeli dersler: 456 Kredi

şeklinde oldu. Fakat yeni eklenen dersler için araştırdığım kadarı ile henüz maalesef kitaplar yayınlanmamış... Bu da yeni eklenen derslerin önümüzdeki sınava yetişmeyeceğini göstermekte. Benim en çok dikkatimi çeken ders ise seçmeli olarak Türkçe dersinin eklenmesi. Örgün öğretim de dahi Açık öğretim liselerinde Türkçe dersi Dil ve Anlatım adı altında gösteriliyor diye biliyorum.

PDF halinde ders listesine ulaşmak için:
http://aol.meb.gov.tr/upload/genel/4_yi ... ersler.pdf

İlgili konunun sayfası:
http://aol.meb.gov.tr/sayfa_goster.asp?ID=118

Halihazırda bulunan AÖL kitapları:
http://hbogm.meb.gov.tr/www/acik-ogreti ... /icerik/56

Not: Yeni seçmeli ders listesinde SEÇMELİ EKONEMİ <- dersi yazım yanlışından dolayı komik duruyor ki bunu yapan bir eğitim kurumu... Hoş sınavları bile söz verilen zamanlarda bile açıklayamıyorlar... Güvenmiyorum onlara :)

Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Re: Yeni dersler ve yeni sınav sistemi

Mesaj gönderen emrah42 » 17 Şub 2014, 16:23

Yeni sistemde sınav süresi sıkıntılı olacabilecegini düşünenler ben okurken sınava girdigimde sınıftan genelde en son çıkan ben olurdum ve sınıf sınavın bitmesine 1 veya 1,5 saat kala herkes giderdi bu yüzden bence sıkıntı olacagını zannetmiyorum üniversite sınavı gibi sorular uzun ve yoruma dayalı degil çalışan biri için AÖL de 180 dakikaya 180 soruyu rahat rahat yapar diye düşünüyorum Birde yeni seçmeli dersler gelmiş özellikle seçmeli osmanlıca türkçesinin gelmesi güzel olmuş benim zamanınımmda gelmesini çok isterdim osmanlıca zevkli bir derstir şu anda Halk eğitimin Osmanlıca kursuna gidiyorum Osmanlıcayı okumak gerçekten güzel inşallah yazma kurallarınıda ögrenmek istiyorum onunda kursuna gitmeyi düşünüyorum yeni sistem hepinize hayırlı olsun.
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 17 Şub 2014, 20:29

bencede 180 dk az bir süre deil çoğu sınavda ilk yarım saat içinde sınıfın boşaldığına şahit oldum :D şimdi sen mezun olmak üzeresin bunu düşünmen güzel fakat herkesin sınavdaki ders sayısı farklı :wink: 9 dersim var diyorsun 9 da zor deil seçmeli derslerin çoğu kolay bitiriyoruz liseyi bu kadar sıkıntı yapma kendine :mrgreen:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 17 Şub 2014, 21:27

pskolog yazdı:bencede 180 dk az bir süre deil çoğu sınavda ilk yarım saat içinde sınıfın boşaldığına şahit oldum :D şimdi sen mezun olmak üzeresin bunu düşünmen güzel fakat herkesin sınavdaki ders sayısı farklı :wink: 9 dersim var diyorsun 9 da zor deil seçmeli derslerin çoğu kolay bitiriyoruz liseyi bu kadar sıkıntı yapma kendine :mrgreen:
180 dakika iyi fakat denetmenleri ve sizle kalan son ogrencinin uzerinizde yaptigi baski kotu... :)
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

“Sınavlar” sayfasına dön