Açık liseye geçmek istiyorum okuldan bıktım fakat...

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Menthol
Çırak

Açık liseye geçmek istiyorum okuldan bıktım fakat...

Mesaj gönderen Menthol » 24 Şub 2015, 19:45

Merhabalar, İstanbul Üsküdar da bir meslek lisesinde lise 1(sınıf tekrarı) okuyorum ve sabahın 5 buçuğunda kalkıp hazırlanmayı ve 50 dakikalık otobüs yolculuğundan ve tabi ki okul ortamından nefret ediyorum. Ümraniye de oturuyorum ve okul nakli yaptırmam için çok geç, yaptırsam bile yeni okula alışabileceğimi sanmıyorum. Birinci dönem ders notlarım berbat ve okulu sevmediğimden sürekli devamsızlık yaptım ve velileri mi okula götürüp kaç kere sildirdim ve artık toplam devamsızlık sınırındayım bugünde gitmedim okula. Annem ve babam okula devam etmemi okumazsam ilerde çok sıkıntı çekeceğimi söylüyorlar ki haklılar da zaten. Ama ben okulu bırakıcam demiyorum sadece açık öğretim lisesine geçmek istediğimi söylüyorum fakat bu konuya sıcak bakmıyorlar ve beni okula gitmeye mecbur bırakıyorlar. Ailemi üzmemek adına kendimi zorluyorum ama okula gittiğim her gün açık öğretime geçme isteğim artıyor. Bu konuyu uzun zamandır buraya yazmayı düşünüyordum ve bugün evde olduğumdan yazmaya karar verdim birileriyle paylaşmak biraz olsun rahatlatır diye düşündüm. Sizce açık öğretime geçmelimiyim ? Geçersem bir yanda açık öğretim sınavlarına çalışacağım bir yandan işe girip çalışacağım çünkü annem boş boş evde oturmama izin vermezmiş :D Kafam çok karışık biraz yardımcı olsanız konuşsak fena olmaz...

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Açık liseye geçmek istiyorum okuldan bıktım fakat...

Mesaj gönderen kripton » 24 Şub 2015, 22:38

Merhaba mentho, düşüncelerini samimi bir şekilde yazmışsın ne güzel. Elimden geldiği kadar yardımcı olayım sana.

Öncelikle açık liseye geçmek isteyenlere, sakın geçme örgün oku demiyorum ben hiç bir zaman. Çünkü bizzat tecrübe ettiğim güzel hadiseler var. Benim kardeşim lise 2 den sonra anadolu lisesini bıraktı. O da okul ortamından sıkılmıştı. Biz başta tedirgin olduk biraz ama kararı ona bıraktık. Dışarıdan bakınca öcü gibi görünüyor "açık lise" ama emin ol hiç de öyle değilmiş :)

Hiç bir pişmanlık yaşamadık. Kardeşim liseden mezun oldu ve şu an 4 yıllık örgün bir üniversitede okuyor. Yani ha örgün liseden mezun olmuşsun ha açık liseden hiç fark etmez geleceğin için. Ama ilk başta aileler tedirgin oluyor. Onlara vereceğin en güzel cevap çalışıp güzel bir üniversite kazanmak olmalı.

Ben de açık liseden mezunum ve tavsiye ederim sana.

Ama açık lisede de aynı örgün de olduğu gibi çalışmak şart. Yatarak, ders kitaplarının yüzünü açmadan, gayret etmeden olmaz. Ben hep şunu diyorum ki ben örgünde de okusam aşağı yukarı aynı notları alırdım. Yani birbirinden farkı yok. Gayret edene güzel her iki sistemde.

Açık lisede düz mü okumak istiyorsun meslek mi? Benim bilgim daha çok düz lise hakkında. Sıfırdan başlayan biri bile 2.5 yılda mezun olup üniversiteli olabiliyor. Sana fırsat, ben evde disiplinli çalışırım bu işi yaparım dersen 2.5 yıl sonra üniversite sıralarında olabilirsin.

Açık lisede yılda 3 kez sınav oluyor. 3. sınava 17 yaşını doldurmuş olanlar katılabiliyor. Böylece yaşı tutanlar için 4 yılın derslerini 2.5 yılda bitirmek imkanı oluyor.

Bir yandan çalışıp bir yandan da lise okuyan çok insan var. Önemli olan istemek. Zaten günde 2-3 saatini derse ayırırsan (tabi bu kişiden kişiye değişir) yapılamayacak bir olay değil.
Resim

Menthol
Çırak

Mesaj gönderen Menthol » 24 Şub 2015, 23:02

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Şimdi sorun şu ki yeni kayıt için son gün 27 şubat ve benim ailemi bu hafta içinde ikna etmem çok zor. Örgün okumamda ısrarcılar ve örgünde okumazsam mezun olamayacağım görüşündeler. Şimdi benim önümde bir kaç seçenek var. Ya bu dönem örgün de devam eder ve geçebilirsem bir üst sınıfa geçerim veya devam eder sınıfta kalırım ve mecburi olarak açık öğretime geçerim. 27 Şubata kadar ailemi ikna etmem çok zor ve düşük bir ihtimal. Ailem şu anda açık lisenin son çare olacağı görüşündeler ve ben artık okula gitmekten o sıkıcı ortamda bulunmaktan bıktım ama aileme bunu anlatamıyorum onların tepkilerinden, onların benimle arama mesafe koyup kötü muamele yapmasından korkuyorum...

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 24 Şub 2015, 23:35

Ah bu aileler ahhh.........

Bu gençleri bu kadar sıkmasalar olmaz mı ahhhh....... Ne demek kendi çocuğuna mesafe, kötü muamele.

Elbette aileni sen tanıyorsun ve duruma göre kendin ayarını yapıp karar vereceksin.

Ben yaşadıklarımı yazdım, tercih senin. Ama şu var ki ailen bu kadar tepkili ise sen açık lise okumakta ısrarlı isen, başarılı olman şart. Yoksa sana sıkıntı çıkarabilirler. Ama ortamı sevmiyorsan ve bu, dersleri anlamanın önünde engel ise zaman kaybı olur senin için örgün.

Ne deyim Allah yardımcın olsun. Umarım senin için en hayırlı olacak kararı verirsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 25 Şub 2015, 00:32

arkadaşım, Allah yardımcın olsun, umarım aileni ikna edersin ve açıkliseye geçersin çünkü örgün sıkıldığın bir yer olduğu için mezun olman biraz zor olabilir sürekli devamsızlık olmaz tabi...
hem açıkliseye geçersen burdan sana yardımcı oluruz açıklise arkadaşların olarak

ama ben örgünden okumaktan yanayım nedense.. :07:

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 25 Şub 2015, 01:52

Açık öğretimin avantajı var dert etme kolayca geçersin.Örgün eğitimde sınıf geçemezsen sınıfta kalırsan bir sonraki seneye geçtiğin dersleri tekrar geçmen lazım,ama açık lise öyle değil sınıfta kalma yok geçtiğin dersler cepte yani.Okul ortamı bozukmuş hem de okulun uzakmış bunlar okuma isteğini dahada azaltır.Geç kalmadan bir an önce kayıt yaptır 27 şubat son.Sonuçta normal lisenin de açık lisenin de diplomaları aynı..
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

evcin14
Çırak

Mesaj gönderen evcin14 » 25 Şub 2015, 02:52

Dostum sana arkadaşların yazdığının aksine düşünüyorum.ben okulu bırakma derim sana hiç öyle görüldüğü kadar kolay değil senin düşündüğün gibi düşündüm ve açığa geçtim hayatımın hatası oldu bu. Sen sen ol açığa geçme. Hakkında hayırlısı olsun iyi düşün derim
Reel hayatında başarılar.

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 25 Şub 2015, 02:58

evcin14 yazdı:Dostum sana arkadaşların yazdığının aksine düşünüyorum.ben okulu bırakma derim sana hiç öyle görüldüğü kadar kolay değil senin düşündüğün gibi düşündüm ve açığa geçtim hayatımın hatası oldu bu. Sen sen ol açığa geçme. Hakkında hayırlısı olsun iyi düşün derim
Okulu uzakmış ve okul ortamı kötüymüş bu durumda açık liseye geçmesinde fayda var.

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 25 Şub 2015, 07:54

foundreform yazdı:
evcin14 yazdı:Dostum sana arkadaşların yazdığının aksine düşünüyorum.ben okulu bırakma derim sana hiç öyle görüldüğü kadar kolay değil senin düşündüğün gibi düşündüm ve açığa geçtim hayatımın hatası oldu bu. Sen sen ol açığa geçme. Hakkında hayırlısı olsun iyi düşün derim
Okulu uzakmış ve okul ortamı kötüymüş bu durumda açık liseye geçmesinde fayda var.
aynen... açıkliseye geçmesi onun için daha iyi olacak
tabi ailesini ikna ederse..

evcin14
Çırak

Mesaj gönderen evcin14 » 25 Şub 2015, 11:40

Ağır taşı kimse kaldıramaz derler o yüzden ortam kötülüğü bahane değil bence. Okulun uzak olması kötü bir durum ama büyük şehirde yaşayan insanlar bu duruma alışık ulaşım sorununa. Ben bunuda bırakmak için bir sebep görmüyorum. Hala dediğimin arkasındayım bırakma diyorum ısrarla sana.. Ama şöylede bir durum var insana ne kdar nasihat öğüt verirsen ver bi işe yaramaz insanın hatasını kendisinin anlaması lazım. Geçersen o zama anlayacaksın nasıl bir hata yaptığını.

mustafa616263
Çırak

Mesaj gönderen mustafa616263 » 25 Şub 2015, 11:59

eğer okulun uzak ise yakında mesleki açık öğretim lisesi(maol) eğitimi veren varsa bırakmalısın.. tabi maol da çok kolay değil normal lise gibi yüz yüze eğitim görüyorsun her bölümde zorunlumu bilmiyorum benim okuduğum büro yönetiminde 1 sene(daha doğrusu okullar açılınca başlar kapancı biter) zorunlu staj vardı(ve yaptım).. seçtiğin bölümün derslerini görüyorsun sınavlara flan giriyorsun.. açık öğretim lisesi(aol) sadece sınavlara giriyorsun tercih sana kalmış.. demek istediğim açık lise çok kolay değil çokta zor değil...

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 25 Şub 2015, 17:16

mustafa616263 yazdı:eğer okulun uzak ise yakında mesleki açık öğretim lisesi(maol) eğitimi veren varsa bırakmalısın.. tabi maol da çok kolay değil normal lise gibi yüz yüze eğitim görüyorsun her bölümde zorunlumu bilmiyorum benim okuduğum büro yönetiminde 1 sene(daha doğrusu okullar açılınca başlar kapancı biter) zorunlu staj vardı(ve yaptım).. seçtiğin bölümün derslerini görüyorsun sınavlara flan giriyorsun.. açık öğretim lisesi(aol) sadece sınavlara giriyorsun tercih sana kalmış.. demek istediğim açık lise çok kolay değil çokta zor değil...
Açık lise kolay.Staj ve yüz yüze eğitim olduğu için Mesleki açık lise zor..

Sienne
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen Sienne » 25 Şub 2015, 21:34

Öncelikle bana kalırsa bir insan bir şey öğrenmek istemedikten sonra örgün veya açık lise geç hiç bir yerde öğrenemez. Önemli olan senin bilgiyi alma isteğindir ki bende senin gibiydim. Senin gibiydim derken kastım 11. sınıfta gerçekten çok sıkıldım artık okuldan ve yaşıtlarımın sınıfta uçak filan oynadığını, sürekli tuhaf hareketleri, ahlaksızlıklarını görünce cidden kafayı yemek üzereydim. 11. sınıf 1. dönem bitmeden okula gitmeme kararı aldım. Ben aslında bir müzisyen sayılabilirim hatırı sayılır derecede tuşlu ve telli olmak üzere 2 müzik aletinde iyiyim. Okulu bıraktıktan sonra o kalan zamanında müzik çalışmalarına çok zaman ayırdım günlük 7-8 saat ayırıyordum ve özgüvenimi topladığım bir anda internette ki grup ilanlarına başvurmaya başladım. Kısa sürede cevap geldi ve yaklaşık 5 ay kadar sahne aldım,harçlığımı çıkartmamın yanı sıra fazla fazla para biriktirmeyi başardım. Ancak müzik sektöründen anladığım işler çok dengesiz ve en azından arkamda bir güvence olmalıydı. Sınıf tekrarı hakkım olduğu için okulların açılmasıyla birlikte bir anda okulda buldum kendimi tekrar. Kısa bir süre içinde gerçekten yine yapamayacağımı anladım. Zamanında okula geç başlamanın ve sınıf tekrarının etkisiyle benden 2-3 yaş küçüklerle okuyamayacağımı anladım ve açık öğretim lisesi programlarını araştırmaya başladım. Ancak yeteri kadar bilgi toplayamadığımdan kayıtları kaçırmıştım ve yine boşluktaydım. Kendimi keşif etmek amacıyla yeni uğraşlara girdim ve resim yapmaya başladım. Buraları geçmek gerekirse resim yapmaya başlamamın üstünden 9 ay kadar geçti ve harcadığım zaman değdi. Çünkü (mahçup olarak yazıyorum) 10-12 bin teklif aldığım resimlerim oldu. Kimisi sadece özel istekle büyük boy karakalem resim yaptırıp +1 bin lira tekliflerde bulundu. Ancak içimde bir yerlerde okuma aşkı vardı. Şuanda ne mi yapıyorum? En son 3 Ocak sınavın da girdiğim 16 açık öğretim dersinden 16 sını da verdim ve 18 gün sonra olacak olan YGS ye çalışmalarıma devam ediyorum :) Bunları buraya neden yazdım çok uzun oldu ama sebebi şu ki sana tamamen katılmam. Bilmiyorum belki bu yazdıklarımı ailene göstermelisin çünkü 2 gün kalmışken kayıt olma şansını kaybetme. Eğer ailen okursa bunları inanın bana örgün eğitim ciddi anlamda iyi bir isim yapmış lisede okumuyorsan zaman kaybıdır.Senden en verimli olabileceğin saatleri çalar üstüne yorgunluktan başka bir şey vermez. Sen ne kadar iyi olursan ol o sınıf ortamın da kendini geliştiremezsin çünkü kendimden biliyorum hocalaırm beni taktir ederdi. Hatta sınıfta sadece not tutan ben olurdum yeri geldiğin de ama dinleyemezdim dinlesem bile anlamazdım çünkü herkes fısır fısır konuşurdu. Şuanda inan bana daha rahatım yine sabah kalkıyorum 8 de 30 dakika otobüs yolcuğu yapıp günde 9-10 saat dershane de kalıyorum derslere giriyorum eksiklerimi kapatıyorum okulda kaldığım süreden 2 katı fazla belki ama verim alıyorum. Hocama bir şey sorunca bana küfür edip göndermiyor en azından ilgileniyorlar ki bende de istek var yani onların ilgisini boşa çekmiyorum. Ha ben bunları dershane gidiyor muyum diye yaptım hayır!!! Ben dershaneye bu eğitim öğretim yılında 4 ay geç başlamış birisiyim ondan önce gidip bir sürü kitap alıp evde ders çalışıyordum her şeyi sıfırdan başlamıştım zamanım var diye eğer evde ders çalışırım diyorsan mutlaka aöl geç ama çalışmam ben yine dersen geçmesen de olur. gerçi örgün yada aöl artık bir farkı yok. ilkokul arkadaşlarımdan sadece birisi hariç özel üniversiteye para vermeden giden yok çoğu da örgünden okudu kazanamadı. Ben aölde okuyorum ve istediğim puanları az çok yakalıyorum denemelerde hayırlısı artık.

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 25 Şub 2015, 22:00

İçinde açık liseye geçme isteği var ama o bir anlık heves.Eğer mantıklı birşey okumak istiyorsan yazdıklarımı göz ardı etmemelisin.
Örgünde okumadıysan açıkta hiç okumassın burasını unutma bu istisna değildir.Ki annen babanın da tavrını başta ortaya koymuş işe yollayacaklar işten geleceksin yorgsun zaten bir iki saat dinleniyim dersin çalışamazsın çalışırım deme çalışamazsın ben kaç yıl çektim bu çileyi çünkü.
Ayrıca en önemli sebeplerinden birisi düzenli bir şekilde oturtamazsın her dönem farklı ders alırsın ya da geçmiş konuları tekrar etmediğinden lise sona geldiğinde 1.yılda ki bilgilerini unutursun.En kötüsü bi problemin olduğunda sorunu soracak kimse bulamazsın.Ama sınıfta olsa gider hocana sorarsın yardım alırsın yani o avantaj varken elinde neden negatif duruma düşüyorsun anlamış değilim.Büyüklerimiz gerçekten güzel bir söz söylemiş davulun sesi uzaktan hoş gelir diye.Ayrıca iş falan hikaye aklını onlarla bulandırma ben senin yaşında olsam önüme 40 milyar koysalar yine açıktan okumayı tercih etmem.Örgüne giderim.
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

ismail_12
Acemi

Mesaj gönderen ismail_12 » 25 Şub 2015, 22:05

tayfun29 yazdı:İçinde açık liseye geçme isteği var ama o bir anlık heves.Eğer mantıklı birşey okumak istiyorsan yazdıklarımı göz ardı etmemelisin.
Örgünde okumadıysan açıkta hiç okumassın burasını unutma bu istisna değildir.Ki annen babanın da tavrını başta ortaya koymuş işe yollayacaklar işten geleceksin yorgsun zaten bir iki saat dinleniyim dersin çalışamazsın çalışırım deme çalışamazsın ben kaç yıl çektim bu çileyi çünkü.
Ayrıca en önemli sebeplerinden birisi düzenli bir şekilde oturtamazsın her dönem farklı ders alırsın ya da geçmiş konuları tekrar etmediğinden lise sona geldiğinde 1.yılda ki bilgilerini unutursun.En kötüsü bi problemin olduğunda sorunu soracak kimse bulamazsın.Ama sınıfta olsa gider hocana sorarsın yardım alırsın yani o avantaj varken elinde neden negatif duruma düşüyorsun anlamış değilim.Büyüklerimiz gerçekten güzel bir söz söylemiş davulun sesi uzaktan hoş gelir diye.Ayrıca iş falan hikaye aklını onlarla bulandırma ben senin yaşında olsam önüme 40 milyar koysalar yine açıktan okumayı tercih etmem.Örgüne giderim.
çok yanlış örgünde okumyan niye açıkta okumaz ?

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön