2 yılda bitirebilir miyim?

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
dfrescco

2 yılda bitirebilir miyim?

Mesaj gönderen dfrescco » 10 Ağu 2016, 22:23

Selamlar. Açık liseyi bitirmek istiyorum yaşım 16, özel harekatçı olacağım. Ne yapacağım, nasıl bir yol izleyeceğim hiç bir bilgim yok. Özel harekatçı olmak için herşeyim tamam, üstüme tanımam hiç bir şeyde. Lakin eksik olan tek şey eğitim, 18 yaşıma kadar açık öğretimi bitirebilir miyim? Çok sıkı ders çalışarak? Çünkü okulu bırakmıştım bir aralar, seçeceğim meslek için bu diplomayı almam şart. Nasıl bir yol izlemem gerekli? Hiç bir terimi de bilmiyorum, yani okumadığım için çok cahil kaldım ülkemin saçma sapan eğitim sistemine. Oldum olası da sevmedim ne okulu ne okumayı, neyse yeri değil. Bu kredi bilmem ygs felan hiç terimlerini bilmiyorum. Napacağım konusunda çok kararsızım, bana madde madde 1-2-3 şeklinde ''anlayabileceğim'' şekilde yazabilecek var mı bu işi? Saçma sapan terimler kullanmayın anlamıyorum, basit bir şekilde yazarsanız sevinirim. İyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
missguard
Doktor

Re: 2 yılda bitirebilir miyim?

Mesaj gönderen missguard » 12 Ağu 2016, 01:51

Selamlar.. ^^
Tam olarak kaç doğumlusun? Açık lise de yaşına göre dönem bitirebiliyorsun. Eğer temmuzda 18 yaşına girer ya da doldurmuş olursan bir yılda 3 dönem bitirebilirsin bu da mesela 9. Sınıf + 10. Sınıfın ilk dönemi gibi oluyor. Yani 1.5 sınıf..
1999 doğumlular girebiliyor sanırım.
Hiç lise eğitimi görmemişsen 0 dan başlayacaksın demektir. Eğer 3. Dönem sınavı zamanı 18e gireceksen 2.5 yılda bitirme şansı veriyor sana.

Açık lise de kredi sistemi var her dersin belirli kredisi var Matematik 6, edebiyat 3 vs gibi..
Toplam 192 kredi toplarsan ve 8 dönem sınava girersen mezun olabiliyorsun.
bir dönemde 35 kredi alma şansın var dersleri ona göre seçiyorsun.
sınava girdiğinde her dersten 20şer soru geliyor 9 tanesini (bu sene 10 doğruya çıkacak 50 puan ile kredi cepte) doğru bildiğinde yani 45 puan aldığında direk dersin kredisini alıyorsun. Aldığın puana göre alacağın kredi değişmiyor.

Kayıt olduktan sonra ders seçimi yaparsın ve seçtiğin derslere göre çalışma sistemini belirlersin. Sözel derslere genelde çıkmış sorular çözerek çalışabilirsin ancak sayısal derslere gerçekten çalışman gerekli. :)

Dersi geçemezsen tekrar almak zorundasın ta ki 3 kere girip başarısız olup muaf olana kadar. Muaf olduğun dersin kredisini alamıyorsun. Alamadığın gibi girdiğin sınavda da seçtiğin o ders kredini işgal ediyor ve boşa gidiyor.

Hızlı bir şekilde bitirmek istiyorsan hiç taviz verme ve sıkı çalış. Muaf olacağına dersi geçmeye bak muaf olmak kredi tamamlamanı engeller.

Yapılmayacak birşey değil. 6 dönem sınava girdim ve 193 kredim var sadece zorunlu dersler ve 2 dönemim daha olmadı gerektiği için sınava gireceğim. ^^ 6 dönemde bile 192 kredi yapabilirsin.
(Tabii ki kaldığım dersle oldu özellikle ilk dönem mat ve biyolojiden kaldım sistemi bilmeyip okula ara verdiğim için zorlandım ama sonra çslışıp geçtim muaf olmadım)

Yeni kayıt başlayınca kayıt yaptıktan sonra yine derslerinle ilgili yardımcı oluruz inşallah^^

dfrescco

Mesaj gönderen dfrescco » 13 Ağu 2016, 21:15

missguard yazdı:Selamlar.. ^^
Tam olarak kaç doğumlusun? Açık lise de yaşına göre dönem bitirebiliyorsun. Eğer temmuzda 18 yaşına girer ya da doldurmuş olursan bir yılda 3 dönem bitirebilirsin bu da mesela 9. Sınıf + 10. Sınıfın ilk dönemi gibi oluyor. Yani 1.5 sınıf..
1999 doğumlular girebiliyor sanırım.
Hiç lise eğitimi görmemişsen 0 dan başlayacaksın demektir. Eğer 3. Dönem sınavı zamanı 18e gireceksen 2.5 yılda bitirme şansı veriyor sana.

Açık lise de kredi sistemi var her dersin belirli kredisi var Matematik 6, edebiyat 3 vs gibi..
Toplam 192 kredi toplarsan ve 8 dönem sınava girersen mezun olabiliyorsun.
bir dönemde 35 kredi alma şansın var dersleri ona göre seçiyorsun.
sınava girdiğinde her dersten 20şer soru geliyor 9 tanesini (bu sene 10 doğruya çıkacak 50 puan ile kredi cepte) doğru bildiğinde yani 45 puan aldığında direk dersin kredisini alıyorsun. Aldığın puana göre alacağın kredi değişmiyor.

Kayıt olduktan sonra ders seçimi yaparsın ve seçtiğin derslere göre çalışma sistemini belirlersin. Sözel derslere genelde çıkmış sorular çözerek çalışabilirsin ancak sayısal derslere gerçekten çalışman gerekli. :)

Dersi geçemezsen tekrar almak zorundasın ta ki 3 kere girip başarısız olup muaf olana kadar. Muaf olduğun dersin kredisini alamıyorsun. Alamadığın gibi girdiğin sınavda da seçtiğin o ders kredini işgal ediyor ve boşa gidiyor.

Hızlı bir şekilde bitirmek istiyorsan hiç taviz verme ve sıkı çalış. Muaf olacağına dersi geçmeye bak muaf olmak kredi tamamlamanı engeller.

Yapılmayacak birşey değil. 6 dönem sınava girdim ve 193 kredim var sadece zorunlu dersler ve 2 dönemim daha olmadı gerektiği için sınava gireceğim. ^^ 6 dönemde bile 192 kredi yapabilirsin.
(Tabii ki kaldığım dersle oldu özellikle ilk dönem mat ve biyolojiden kaldım sistemi bilmeyip okula ara verdiğim için zorlandım ama sonra çslışıp geçtim muaf olmadım)

Yeni kayıt başlayınca kayıt yaptıktan sonra yine derslerinle ilgili yardımcı oluruz inşallah^^
2000 doğumluyum.
Kaç yılda bitirebilirim tahminen?
Eylül'de kayıt yaptırmaya gideceğim, ortaokuldan kalan bir açığım var bu açığı nasıl kapatabilirim?
Özel hoca tutsam yararlı olur mu benim için?
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
jass
Doktor

Mesaj gönderen jass » 18 Ağu 2016, 03:21

18 ine girenler için yılda 3 dönem girersin sen 2 dönemden hesap et.

Kullanıcı avatarı
missguard
Doktor

Mesaj gönderen missguard » 20 Eyl 2016, 01:04

dfrescco yazdı:
2000 doğumluyum.
Kaç yılda bitirebilirim tahminen?
Eylül'de kayıt yaptırmaya gideceğim, ortaokuldan kalan bir açığım var bu açığı nasıl kapatabilirim?
Özel hoca tutsam yararlı olur mu benim için?
Teşekkürler.

Biraz geç cevap verdim kusura bakma. Kayıt yaptırmışsındır umarım.
Hmm sen bu sene sanırım sadece 2 dönem girebilceksin. Ancak sonraki sene sen de 3 er dönem girebilirsin. Yine 2,5-3 yıl gibi bir sürede bitirmiş olacaksın. Tabii ki derslerine çalışıp zamanında verirsen. :)

Bende uzun süre ara verdikten sonra başladım. İlk bi ne oluyoruz ya bu kadar ders off nasıl yapcam oluyorsun 2.-3. Dönem daha çok alışıyorsun.
Ya şahsen özel hocalık birşey görmüyorum tabii biraz da kişiye bağlı. Eğer başında biri olmadan kendine sahip çıkıp çalışabiliyorsan tek başına da yapılabilinecek dersler.
Sorular örgün gibi zor olmuyor. Matematik derslerini vs internetten video ile takip ettim ben. Sen de öyşe yapabilirsin. :)

Huseyinzumrut

Mesaj gönderen Huseyinzumrut » 21 Eyl 2016, 19:28

Size bir şey sormak istiyorum. Bende orta okulu dışarıdan bitirdim. Yani eğitim sistemi ile alakalı hiç bir bilgim yok. Şimdi aol e kayıt yaptırdım ve ders seçmem gerektiği için yardımınıza ve tavsiyelerinize ihtiyacım var . ders çalışma metodları ile alakalı olsun. Hangi dersten çalışmaya başlamam olsun yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
missguard
Doktor

Mesaj gönderen missguard » 21 Eyl 2016, 21:43

Huseyinzumrut yazdı:Size bir şey sormak istiyorum. Bende orta okulu dışarıdan bitirdim. Yani eğitim sistemi ile alakalı hiç bir bilgim yok. Şimdi aol e kayıt yaptırdım ve ders seçmem gerektiği için yardımınıza ve tavsiyelerinize ihtiyacım var . ders çalışma metodları ile alakalı olsun. Hangi dersten çalışmaya başlamam olsun yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.
Öğrenmek istediklerinizi özel mesajla sorarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.. :)

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön