Diploma Notu

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
efecan
Asistan

Diploma Notu

Mesaj gönderen efecan » 15 Eyl 2011, 15:26

Merhaba değerli arkadaşlar
11 eylül 2011 mezunuyum aöl.com da Mezuniyet bölümünde diploma notum 65,21 yazıyor. Düşük bir not mudur?
2012 de ygs veya lys'ye girmemde bu puan bana engel olur mu? ayrıca diplomada en yüksek not nedir? ve şunun da cevabını merak ediyorum... AÖL mezunu olan bir kişi örgün okuldan mezun olan bir öğrenci ile aynı konumda mı? Birde ben bilişim teknolojileri alanı (Mesleki Açık Öğretim Lisesi) mezunuyum. bu bölüm tam olarak hangi statüde? (fen bilimleri,sosyal bilimler vs) cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
En son efecan tarafından 13 Ara 2011, 12:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Mezun

Kullanıcı avatarı
İdealistt
Doktor

Re: Yardım..!

Mesaj gönderen İdealistt » 15 Eyl 2011, 15:28

efecan yazdı:Merhaba değerli arkadaşlar
11 eylül 2011 mezunuyum Mezuniyet bölümünde diploma notum 65,21 yazıyor. Düşük bir not mudur?
2012 de ygs veya lys'ye girmemde bu puan bana engel olur mu? ayrıca diplomada en yüksek not nedir? ve şunun da cevabını merak ediyorum... AÖL mezunu olan bir kişi normal okuldan mezun olan bir öğrenci ile aynı konumda mı? Birde ben bilişim teknolojileri alanı mezunuyum. bu bölüm tam olarak hangi statüde? (fen bilimleri,sosyal bilimler vs) cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
65 Puan düşük bir puan değildir hatta birçok normal liselinin bile alamadığı diploma notu puanıdır. Gireceğiniz üniversite sınavında bu puan hemen hemen öss puanınıza eklenicektir herşey gayet normal ve mükemmel hiç meraklanma.

Kullanıcı avatarı
efecan
Asistan

Re: Diploma Notu

Mesaj gönderen efecan » 15 Eyl 2011, 15:33

.
En son efecan tarafından 13 Ara 2011, 12:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Mezun

Kullanıcı avatarı
şubat soğuğu
Acemi

Re: Yardım..!

Mesaj gönderen şubat soğuğu » 15 Eyl 2011, 15:47

İdealistt yazdı:
11 eylül 2011 mezunuyum Mezuniyet bölümünde diploma notum 65,21 yazıyor. Düşük bir not mudur?
2012 de ygs veya lys'ye girmemde bu puan bana engel olur mu? ayrıca diplomada en yüksek not nedir? ve şunun da cevabını merak ediyorum... AÖL mezunu olan bir kişi normal okuldan mezun olan bir öğrenci ile aynı konumda mı? Birde ben bilişim teknolojileri alanı mezunuyum. bu bölüm tam olarak hangi statüde? (fen bilimleri,sosyal bilimler vs) cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
65 Puan düşük bir puan değildir hatta birçok normal liselinin bile alamadığı diploma notu puanıdır. Gireceğiniz üniversite sınavında bu puan hemen hemen öss puanınıza eklenicektir herşey gayet normal ve mükemmel hiç meraklanma.
bende diploma notumu hesapladım aşağı yukarı 74-75 sizce nasıl.bide tercih yaptığım zaman bana ne kadar puan getirir.
ı
Adı : BATUHAN Soyadı : ÇETİN
Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / SOSYAL BİLİMLER
Öğrencilik Durumu : MEZUN

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Eyl 2011, 16:29

efecan yazdı:peki şu sorularımında cevabını yollarsanız çok memnun olurum
1-)Diplomada en yüksek not nedir?
2-)AÖL mezunu olan bir kişi normal okuldan mezun olan bir öğrenci ile aynı konumda mı?
3-)Ben bilişim teknolojileri alanı (Mesleki Açık Öğretim Lisesi) mezunuyum. bu bölüm tam olarak hangi statüde? (fen bilimleri,sosyal bilimler vs).şimdiden çok teşekkürler.

Merhaba,

1) Diplomada en yüksek puan 100'dür, üniversiteye sınavlarında diploma notu 80-100 arası gelen herkese en yüksek okul puanı olan 500 tampuan (yani 75 AOBP) geliyor)...
2) AÖL ile örgün okullar her şartta eşittir.
3)Mesleki Açık Öğretim Lisesi sadece kendi alanında alan içi kabul edilir. Yani Bilişim Teknolojileri alanından mezunsan, aynı alanda 2 veya 4 yıllık üniversiteler alan içi, dışındaki tüm alanlarsa alan dışı olarakkabul edilir. Yani sayısal veya sözel mezun olduğun alan dışındaher alan alan dışıdır ve puanın kırılır...
şubat soğuğu yazdı:
İdealistt yazdı:
bende diploma notumu hesapladım aşağı yukarı 74-75 sizce nasıl.bide tercih yaptığım zaman bana ne kadar puan getirir.
ı

Örneğin 75 puan gelen bir diploma notu tahminen;

Alan içi: 470 puan (67-68 civarı AOBP)
Alan dışı: 450 puan (60 - 65 civarı AOBP)

Bu okul puanlarını aşağı yukarı getirir...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Adore26
Çırak

Mesaj gönderen Adore26 » 15 Eyl 2011, 18:36

Diploma notum 59,50 falandı ve okul puanı 42 gelmişti bu sene.
AOBP olarak Ham=190 civarı Ts alanında da 275 civarı.

dilanates
Çırak

Mesaj gönderen dilanates » 15 Eyl 2011, 19:32

diploma notun yeterli.Sayısal bölümden mezunsun.Katsayı kalktı artık alan dışı tercih diye birşey olmayacak.İstedigin bölümden istedigin gibi normal lise ögrencisi haklara sahip olarak sınavlarına hazırlanabilirsin başarılar.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Eyl 2011, 19:39

dilanates yazdı:diploma notun yeterli.Sayısal bölümden mezunsun.Katsayı kalktı artık alan dışı tercih diye birşey olmayacak.İstedigin bölümden istedigin gibi normal lise ögrencisi haklara sahip olarak sınavlarına hazırlanabilirsin başarılar.
Yazdıkların tamamen yanlış;

1) Arkadaş meslek lisesi mezunu ve kendi okuduğu alan dışında her seçmek istediği bölüm alan dışıdır, sayısal sözel farketmez hangisini seçerse puanına katsayı uygulanır.
2) Katsayı kalkmadı. Alan içi ve alan dışı katsayılar 0.15 ve 0.12 ile çarpılıyor...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

dilanates
Çırak

Mesaj gönderen dilanates » 15 Eyl 2011, 19:40

emrahk yazdı:
dilanates yazdı:diploma notun yeterli.Sayısal bölümden mezunsun.Katsayı kalktı artık alan dışı tercih diye birşey olmayacak.İstedigin bölümden istedigin gibi normal lise ögrencisi haklara sahip olarak sınavlarına hazırlanabilirsin başarılar.
Yazdıkların tamamen yanlış;

1) Arkadaş meslek lisesi mezunu ve kendi okuduğu alan dışında her seçmek istediği bölüm alan dışıdır, sayısal sözel farketmez hangisini seçerse puanına katsayı uygulanır.
2) Katsayı kalkmadı. Alan içi ve alan dışı katsayılar 0.15 ve 0.12 ile çarpılıyor...

emrahk buyrunuz;

http://www.trthaber.com/haber/gundem/un ... -9149.html

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Eyl 2011, 19:45

Son iki yıldır katsayının kaç kere kaldırılıp, kaç kere Danıştay tarafından tekrar getirildiğini ben sayamadım. Bu yüzden itibar etmiyorum böyle haberlere...

Mustafa Kemal Atatürk

dilanates
Çırak

Mesaj gönderen dilanates » 15 Eyl 2011, 20:06

Katsayının adaletsizlik oldugu yavaş yavaş anlaşılıyor.Danıştay kat sayıyı bu güne kadar hiçbir zaman iptal etmemiştir.Zaten görevide iptal etmek degildir. sadece yürütmeye veto atar ve tekrar tartışılır.Bu güne kadar danıştaydan gelen katsayı vetolarının hepsinde katsayıda düzenleme olmuştur.En son kaldırılmak istendiginde veto alıp tekrar düzenlenerek 0,13 ve 0.15 olarak düzenlemeye girmiştir.YÖK TBMM'ne kararnameyi göndermiştir ve kanunun onaylanmaması gibi bir durum gerçekten imkansız gibi

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Eyl 2011, 20:12

Tabi ki Danıştay'ın görevi değil, ben kısaca onlar sayesinde geri döndü dedim. Ve yasal düzenleme yürürlüğe girince, tekrar itiraz edilip tekrar eski sisteme dönülecektir. Çünkü çıkardıkları yasalar hep göz boyama. Katsayı kalkarsa eğer mecburen şartlar eşitleneceği için meslek liselerinin sınavsız geçişleri de kalkacaktır. Sınavsız geçiş kalkınca da meslek liseliler görmedikleri dersin sınavında başarılı olamayıp, açıkta kalınca birçok dava açılacaktır. Bu yüzden katsayının tamamen kaldırılması yetmez, kökten bir eğitim reformu gerekir...

Mustafa Kemal Atatürk

dilanates
Çırak

Mesaj gönderen dilanates » 15 Eyl 2011, 21:13

Sınavsız geçiş zaten bu sene kaldıyordu galiba öyle biliyorum.Bence artık veto alırsa artık gündeme getirmemeleri gerek.Çünkü sinirlerimiz bozuluyor.Bir seviniyoruz sonra tekrar üzüntü :D

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 07:06

dilanates yazdı:Sınavsız geçiş zaten bu sene kaldıyordu galiba öyle biliyorum.Bence artık veto alırsa artık gündeme getirmemeleri gerek.Çünkü sinirlerimiz bozuluyor.Bir seviniyoruz sonra tekrar üzüntü :D

Sinirbozulmasını en iyi ben bilirim. Bir meslek liseli olarak bu yılki üniversite tercihlerinde, kendi alanım olan İnşaat Mühendisliği seçemedim. Çünkü çok yüksek sıralamalardan alıyor ve sınavı full sayısal. Diğer bölümlerden hangisini seçmek istersem isteyeyim puanım kırılıyordu. Bu 28 Şubatçılar bize çektirdikleri zulmün vebalini öte tarafta nasıl ödeyecekler acaba? :twisted:

Mustafa Kemal Atatürk

nurgül gültekin
Çırak

Mesaj gönderen nurgül gültekin » 16 Eyl 2011, 08:33

benım dıploma puanımda 59,38 acaba asagı yukarı kac puan gelir?

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön