Dönem ve Ders seçimi

Her Konuda Tartışabilirsiniz
doxylamine
Asistan

Dönem ve Ders seçimi

Mesaj gönderen doxylamine » 09 Eki 2011, 12:28

Resim
Resim

Arkadaşlar sizlere birkaç sorum olacak,durumum şöyle,9 uncu sınıfı örgünde anadolu lisesinde okudum. 10. sınıfta bazı nedenlerden dolayı ikinci dönem devamsızlıktan kaldım ve tasdiknamemi alıp açık liseye kayıt yaptırdım.
Şimdi, burada 4 dönem okuduğum gözüküyor,açık ta ise 1.dönem diyor,yani 5. dönemimmi oluyor.Şayet öyle değilde 4. dönemim oluyor ise,ben 2013 YGS ye girip üniversteye gireibilirmiyim(7 dönem tamamlanıyor o hesapla,o ara çıkma belgesi falan alıp 1 dönem daha bitirme gibi bi olayım varmı yada 3. sınav bir dönem sayılıyormu?). Kredilerim tutuyor zannedersem.
Alan yok olarak gözüküyor,10. sınıfta alan seçimi yapmadık çünki alanlar kaldılırıldı gibi bazı şeyler oldu.Açık lisede alan seçimi yapacakmıyım? Matematik fen istiyorum,tercihlerim de o yönde olucak.Ancak,genel kültür tarzı kolay şeyleri seçersem , katsayı farkı olurmu ygs de?
Birde,örgündeki diploma notum pek iyi değildi(70),açık lisede 90 üzeri bir ortalama tutturmaya çalışacağım,ortalamam 85 falan gibi gelir ise,AOBPm 500 olabilirmi?
Teşekkür ederim,özellikle 2013 ygs-lys ye girip,bir üniversteye yerleşebilmem benim için önemli,sınava girip üniversiteye arkadaşlarımla aynı yıl başlayabilirmiyim?.

emrahk
Onursal Üye

Re: Dönem ve Ders seçimi

Mesaj gönderen emrahk » 09 Eki 2011, 15:03

YGS'ye girmek için 6. dönem olmak gerekiyor en azından. Sen şu an 4. dönemindesin, yani dönemine bakarken, ''toplma dönemi'' kısmını dikkate alacaksın. 2013-YGS başvuruları sırasında senin dönemin 7 olacağı için, sınava başvurabilirsin. Ve o yıl mezun olursan, kazanırsan bir üniversiteyi aynı zamanda, tabi ki kaydolabilirsin. Senin dönemin şu an 4 olduğu için mezun olana kadar alan seçmeyeceksin, zorunlu dersler kısmında yazan ortak derslerin hepsinden sınava gir ilk önce, kalanlardan da seçmeli dersleri seçer mezun olursun. Katsayılar bu yıl YÖK sözünü tutarsa kalkacak, sen 2013 sınavına gireceğin için ozamana kesin kalkar, yani sen şimdi bunları düşünme bu sene hiç fire vermeden AÖL sınavlarında derslerini geçmeye bak, başarılar...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 09 Eki 2011, 17:27

çok teşekkür ederim,kendimi şartlamıştım adeta,bir senemi feda ettim diye ancak öyle değilmiş gerçekten içim rahatladı.
Teşekkürler tekrar. O son dönemi,kayıt yaptırdıktan sonra falanmı veriyoruz üniversiteye.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 09 Eki 2011, 18:14

Sen 2012-2013 eğitim sezonunun ilk dönemi kayıt yenilediğin zaman, toplam dönemin 7'ye çıkacak ve Ocak sınavına gireceksin. Sonra 2. dönemde 8, Temmuz sınavında da 9. dönem olacaksın. Tabi aynı zamanda o yıl üniveriste sınavlarına da gireceksin. Yani o yıl (2013) içinde hem AÖL'den mezun olman, hem de bir üniversite kazanman lazım ki, üniversiteye kaydolasın. Yani üniversiteye kaydolduktan sonra sınava girilemez...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 09 Eki 2011, 18:21

teşekkür ederim

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 08 Kas 2011, 19:04

ygs ye girerken zannedersem 6. dönemi okuyor olacağım.11. sınıf 1. döneme toplam dönem 4 demiş(yoksa ilk dönem sonu,sınavdan sonra o 5 e çıkacak , ikinci dönem 6 mı olacak? ). ikinci dönemde 5 olacak.
bu seneki 3. dönem sınavlarına giremiyorum yaşım tutmuyor galiba,ağustostan sonra doğduğum için.
seneye ilk dönem 6 olacak. ve lyse doğru dönemim 7 olacak. 8 dönemi ne zaman okuyacağım? yazınki ek sınav dönem olarak sayılırmı?

ygs-lys e girip,yazınki ek sınavlarla 8 e tamamlayıp mezun olursam üniversiteye kayıt yaptırabilirmiyim?

ruhum_asi

Mesaj gönderen ruhum_asi » 08 Kas 2011, 20:45

ders secımını nasıl yapacaz hangi derslerı sececem bılmıyorum ..bilen varsa soyleyebılır mı??

asiruh_26
Çırak

Mesaj gönderen asiruh_26 » 09 Kas 2011, 14:52

alan yok dıyor benımkınde o bır sorun oluşturur mu ??
alanı değiştireyım dedım olmadi..

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 09 Kas 2011, 20:12

95 doğumluysan benim gibi sorun değil (yada yeni başladıysan açık liseye) alanlar kalktı çünki ben anadolu lisesindede seçmedim alan falan

asiruh_26
Çırak

Mesaj gönderen asiruh_26 » 09 Kas 2011, 23:57

yeni başladım ..hatta ders seciminde zorlanmaktayım ..hangi dersleri sececegimi bilmıyorum :(

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 19 Kas 2011, 18:11

doxylamine yazdı:ygs ye girerken zannedersem 6. dönemi okuyor olacağım.11. sınıf 1. döneme toplam dönem 4 demiş(yoksa ilk dönem sonu,sınavdan sonra o 5 e çıkacak , ikinci dönem 6 mı olacak? ). ikinci dönemde 5 olacak.
bu seneki 3. dönem sınavlarına giremiyorum yaşım tutmuyor galiba,ağustostan sonra doğduğum için.
seneye ilk dönem 6 olacak. ve lyse doğru dönemim 7 olacak. 8 dönemi ne zaman okuyacağım? yazınki ek sınav dönem olarak sayılırmı?

ygs-lys e girip,yazınki ek sınavlarla 8 e tamamlayıp mezun olursam üniversiteye kayıt yaptırabilirmiyim?
??

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 19 Kas 2011, 19:14

doxylamine yazdı:
doxylamine yazdı:ygs ye girerken zannedersem 6. dönemi okuyor olacağım.11. sınıf 1. döneme toplam dönem 4 demiş(yoksa ilk dönem sonu,sınavdan sonra o 5 e çıkacak , ikinci dönem 6 mı olacak? ). ikinci dönemde 5 olacak.

??
Eğer 27 Temmuz 1995 tarihinden önce doğduysan, 3. dönem sınavlarına girebilirsin bu sene. Geç doğumluysan dediğin gibi seneye (yani 2012-2013) ilk döneminde 6. dönemin olacak ve yine YGS başvurusu yapabileceksin. 7. dönemin, Mayıs sınavı, 8. dönemise Temmuz sınavı olacak, çünkü bu sene yaşın tutmasa bile, seneye yaşın tutacağı için (seneye 3. dönem sınavlarına Temmuz 1996 ve öncesi doğumlular katılacak ve sen sanırım 1995 doğumlusun) Yani kısacası derslere sıkı çalışmaya devam, başarılar...

Mustafa Kemal Atatürk

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 24 Kas 2011, 08:26

emrahk yazdı:
doxylamine yazdı:

??
Eğer 27 Temmuz 1995 tarihinden önce doğduysan, 3. dönem sınavlarına girebilirsin bu sene. Geç doğumluysan dediğin gibi seneye (yani 2012-2013) ilk döneminde 6. dönemin olacak ve yine YGS başvurusu yapabileceksin. 7. dönemin, Mayıs sınavı, 8. dönemise Temmuz sınavı olacak, çünkü bu sene yaşın tutmasa bile, seneye yaşın tutacağı için (seneye 3. dönem sınavlarına Temmuz 1996 ve öncesi doğumlular katılacak ve sen sanırım 1995 doğumlusun) Yani kısacası derslere sıkı çalışmaya devam, başarılar...
teşekkürler,temmuz sonrası doğumluyum,yazın yaplan sınav dönemden sayılmıyor sadece kredi ekleniyor zannediyordum :)

doxylamine
Asistan

Mesaj gönderen doxylamine » 24 Kas 2011, 20:47

emrahk yazdı:
doxylamine yazdı:

??
Peki o zaman ygs / lys de okul puanı hesaplanırken dönem sayısına bölünecek değilmi? 7 dönem varken 8e bölme gibi bir saçmalık olmaz herhalde. temmuz sınavı okul puanını etkilemiyor diye duydum doğrumu bu?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 Kas 2011, 22:14

Diploma notu hesaplanırken, birçok kriter değelendiriliyor. Ama tabi ki okumadığın dönem dikkate alınmaz, Mayıs'a kadar hesaplanır...

Mustafa Kemal Atatürk

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön