alan kredisi

Forumumuzda yer almayan konu ve başlıkları burada oluşturabilirsiniz.

harakiri

alan kredisi

Mesaj gönderen harakiri » 04 May 2012, 10:06

arkadaşlar ben aöl bilgi hattını aradığımda alan kredisi hakkında bilgi aldım . alan kredisi kalkmış öyle söylediler bana . ben normalde mezun olmaya yaklaşınca alan bölümü açılacak diye biliyorum. şuan 122 kredim var alan yok yazıyor. sosyal bilimler bölümüm. ama alan kredisi olacakmı olmayacakmı anlamadım. aöl sitesinde hala mezun şartlarında alan kredisinden bahsediyor ama bilgi edinme servisi alan kredisi kalktı diyor çıkamadım işin içinden.... :shock:

emrahk
Onursal Üye

Re: alan kredisi

Mesaj gönderen emrahk » 04 May 2012, 16:40

Öncelikle şunu ayırt etmelisin. Senin öğrenci girişinde "Alan Yok" yazıyorsa, sen alansız sistemde okuyorsun ve öyle de mezun olacaksın. Yani Sosyal Bilimler'i artık unutmalısın.

Alansız okuduğun için, adı üstünde 80 alan kredisi biriktirmeyeceksin. Mezuniyetin için, "zorunlu dersler" kısmındaki tüm ortak derslerin sınavına girmeli, o listede ders bırakmamalısın. Ardından toplam dönemin 8, toplam kredin de 192 olmalıdır.

Zorunlu dersler kısmındaki "ortak" dersleri bitirdiğin zaman, alan derslerin olmadığı için, yatkın olduğun seçmeli dersleri seçersin. Yani sözel sevdiğiniz çıkardım yazından (Sosyal Bilimler dediğin için) sen de seçmeli dersler içinden sözelleri seçersin...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

harakiri

Mesaj gönderen harakiri » 05 May 2012, 13:08

emrahk yazdı:Öncelikle şunu ayırt etmelisin. Senin öğrenci girişinde "Alan Yok" yazıyorsa, sen alansız sistemde okuyorsun ve öyle de mezun olacaksın. Yani Sosyal Bilimler'i artık unutmalısın.

Alansız okuduğun için, adı üstünde 80 alan kredisi biriktirmeyeceksin. Mezuniyetin için, "zorunlu dersler" kısmındaki tüm ortak derslerin sınavına girmeli, o listede ders bırakmamalısın. Ardından toplam dönemin 8, toplam kredin de 192 olmalıdır.

Zorunlu dersler kısmındaki "ortak" dersleri bitirdiğin zaman, alan derslerin olmadığı için, yatkın olduğun seçmeli dersleri seçersin. Yani sözel sevdiğiniz çıkardım yazından (Sosyal Bilimler dediğin için) sen de seçmeli dersler içinden sözelleri seçersin...

Cevabın için teşekkür ederim. evet sözelciyim ben sayısalda iyi değilim. fakat zorunlu derslerde ingilizce ve matematik var :/ zaten zorunlu ders bırakmamışım diğer derslerden tek bunlar kalmış ve ben bu gidişle mezun olamam 6-7 tane ingilizce var ve 3 tane falan şuan matematik var yandığımın resmi :/

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 05 May 2012, 17:38

Sayısal-Sözel farketmeksizin Matematikler her öğrenci için zorunlu. Ayrıca sen yeni sisteme tabisin, ve bu sistemde 8 tane İngilizce dersi var malesef. Kolay gelsin, ama çalışırsan başarılmayacak dersler değil...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

“Yeni Forum Konuları Oluşturun” sayfasına dön