ÖSYS İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Müracaat Edebilir?

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 02-15 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında AÖL- Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerden 2017 3. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle ;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.

2.      Silik olan Öğrencilerden;

 • AÖL Açık Öğretim Lisesi 2016-2017 eğitim yılı 2. dönem veya 3. dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt ve kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrenciler müracaat edebilir.

3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,

 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve AÖL Açık Öğretim Lisesinin 03 Şubat – 14 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde AÖL Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, AÖL Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrenciler katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2016 – 2017 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken şu hususlara dikkat ediniz: 12.07.2017 tarihinde yapılacak olan 3. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (12.07.2000 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2014 eğitim öğretim yılı sadece 2. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 1 dönem sınava girebileceklerini.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (11.07.2000 ve daha önceki doğumlu olanlar) 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2. ve 3. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 2 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

·       Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
·       Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
·       Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
·       Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

2017 YGS Başvuru Kılavuzu henüz yayınlanmamıştır.

 1. İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Mesleki Eğitim Merkezlerine onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 20-21 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak 3. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler kodlama yaparken 9008 seçeneğini işaretleyeceklerdir.

 

349 yorumlar

 1. Benim suan 97 kredim var. 8.dönemdeyim. 4 tane zorunlu dersim var. Ygsye başvurabilir miyim yada kazandigim zaman tercih yapabilir miyim mezun olmadan?

 2. Toplam Kredim : 98 Kalan Zorunlu Ders Sayım : 22 AOL’de Okuduğum Dönem : 6 Toplam Dönemim : 8
  Kayıt yenıleme ıse yarın yapacağım yarın toplam donemım artar galıba kayıt yenıleyınce. Ek sınava gırebılıyorum sanırım ekımdekı onada basvuracagım. YGS basvurabılırmıyım ?

 3. merhabalar açık lise de kredim 50 okudum dönem 10 ve toplam dönemimde 11 yazıyor fakat 2017/1 mezuniyet şartlarında ise toplam dönemi 8 ve zorunlu ders sayısı 0 yazıyor bu ne demek ?

 4. Meraba benim benim dönemim 6 aöl de toplam dönem 8 benim kredim 150 bu sene ygs ye başvursam tercih versem gelir mi admin ?

 5. Kredim 50 ne zaman ygs ye girebilirim ?

 6. dönemim 8 fakat mezun olmadan ygs ye nasıl giriliyor ? bir de ygs de bir yerleri kazanınca ne olucak lise daha bitmedi çünkü

 7. 13 yıl aradan sonra bugün meslekten düz liseye geçiş dilekçesi verip kayıt yaptırdım kredim 126 aöl de okuduğu dönem 6 yazıyor toplam dönem 10 yazıyor ve zorunlu dersler 31 yazıyor 45yaşından sonra çocuklarıma örnek olmak için ygs ye girmek istiyorum:-)) 31 zorunlu dersi verebilmek için ekimdeki ek sınavada başvuru yapsam olurmu?ek sınav başvuru süresi ne zaman Ve her dönem kaç dersin sınavına girebiliyorum uzun bir soru oldu admin ama benim için çok önemli ve uzun zamandır konuya vakıf degilim aydınlatırsanız minnettar olucam hızlı şekilde nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  • Her dönem 35 kredilik ders seçebilirsiniz. Mevcut kredi 2018 YGS başvurabilirsiniz. Ek sınav hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

 8. Merhaba bende açıktan okuyorum kredim 89, dönem 7 ygsyi kazanırsam lise diplomasımı veriliyormu yoksa? Hala devammı ediliyor açık öğretime

 9. Benim 90 kredim var dönem 9 istediğim unv tutturursam girebilirmiyim aol den mezun olurmuyum zorunlu ders 20 unv sinavina girebilir miyim.

 10. Üniversite kazanırsam 3. Dönem sinavina kadar nasıl mezun olmamız gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by aciklise.net Açık Öğretim Lisesi