Ege'nin İncisi; İZMİR

Türkiyeyi sizler için dolaşıyoruz ve her gittiğimiz il'de topladığımız bütün bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız
melike93
Acemi

Ege'nin İncisi; İZMİR

Mesaj gönderen melike93 » 24 Eyl 2011, 15:12

Yüzölçümü : 1.973 km²

Nüfus : 2.694.770 (1990)

İl Trafik No : 35

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, çağdaş, gelişmiş, aynı zamanda işlek bir ticaret merkezidir. Cıvıl cıvıl olan alışveriş merkezinde dolaşmak oldukça keyiflidir. İzmir'in batısında nefis renkli denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İon kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu.

Türkçe'de ''Güzel İzmir'' olarak adlandırılan İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Ilıman bir iklime sahip olup, yazında denizden gelen taze bir serinlik güneşin sıcaklığını alıp götürmektedir. Sahil boyunca palmiye ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı İstanbul'dan sonra ikinci büyük limandır. Canlı ve kozmopolit bir şehir olan İzmir Uluslararası Sanat Festivali ve Uluslararası Fuarı ile de önemli bir yer tutar.

Sadece sen.
Sadece fotoğrafların.
Biraz kahve.Biraz yağmur ve müzik. Tüm hayatım bu...

melike93
Acemi

Re: Ege'nin İncisi; İZMİR

Mesaj gönderen melike93 » 24 Eyl 2011, 15:13

İzmir Kordonu,saat kulesi,imbatı ile aşık olunacak bir şehirdir. ''Bir kere İzmir'in havasını suyunu içen bir daha gidemez'' derler. Gerçekten doğru. İzmirli olmak ayrıcalıktır . Kumrunun sadece bir kuş olmadığını İzmirliler bilir. Darı, domat , çiğdem, pantol, boyoz, gevrek bir kere söylendiğinde ancak İzmir'de kolayca anlaşılır. Hiçbir ilde karşı kıyıya gitmenin adı başka bir ilmiş gibi söylenmez. Gencinden yaşlısına herkes yapar bunu. Nereye gittiniz? ''İzmir'e gittik ,gezdik biraz'' İzmir'de birbirini tanımayan insanlar durakta birbirlerine selam verirler . Ne de olsa durak arkadaşı olmuşlardır .

Karşiyaka'da çarşı girişinde etekleri uçuşan kız heykeli karşılar herkesi. Evet çok güzeldir kızlarımız. Bostanlı'ya doğru uzun yürüyüler yaparız akşamları .Birde meşhur yerde çorbamızı içtikten sonra artık gece kaç olursa yürüye yürüye döneriz evimize.

Karşıyaka'dan vapura binip Konak'ta inmek bir nevi gezidir bizim için. Seyyar arabalar vardır hani kırmızı sabah sıcak sıcak alırız hani. Üstünde ''gevrekçi'' yazar. Yarısını martılara atarız hani. Ne güzel kokar o gevrek .

Saat Kulesi, yapılışından günümüze değin İzmirli'lerin buluşma noktalarından biridir. Konak Meydanı’ndadır. II. Abdülhamit'in (1876-1909) tahta çıkışının 25. yılı için 1901'de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan mimara yaptırılan kule 25 metre boyundır.Dairesel esas etrafında dört çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasını esinlendirir.

Kemeraltı Çarşısına girmeden önce saat kulesinin orda güvercinlere bugday atmanızı tavsiye ederim. Herşeyi bu çarsıda bulabilirsiniz. Kemeraltı işte . Her fiyata ne ararsan bulursun. İzmir'de her yol Konak'a çıkar merak etmeyin kaybolmazsınız. Kordon'da deniz kenarında yemek yiyebilir isterseniz nargile bile içebilirsiniz. İsterseniz bağıra bağıra şarkı söyleyin. Kimse yadırgamaz merak etmeyin. Faytona binip bir tur yapın mutlaka, bunu Karşıyaka -Yalı arasındada yapabilirsiniz.

İzmir'e geldiğiniz zaman mutlaka Karataş semtinde bulunan tarihi asansöre çıkıp körfezi izlemelisiniz . İkinci kat gibi düşünebilirsiniz. Körfezin eşsiz manzarası eşliğinde yemek yiyebilir, sıcak bir çay yada soğuk bir bira içebilirsiniz.

Mutlaka yapmanız gerekenler bu kadar değil tabi. Balçova'da teleferik keyfi yapabilir, orman içerisinde piknik yapabilir, Balçova Barajını'nın muhteşem manzarısına dalabilirsiniz. İsterseniz tarihi Agamemnon Balçova termal tesislerindeki şifalı sulardan faydalanabilirsiniz. İnciraltı ve Sahilevleri'nde çok uygun fiyatlara balık mangal keyfi yapabilirsiniz. Birde imbat çıktımı , o zaman seyredin siz. Hiçbir zaman denizin kokusu bu kadar huzur vermemiştir size.

Kültür Park bir orman gibidir şehir merkezinde. Yaz aylarında 10 gün çok şenlikli olur fuarımız. Eskiden daha güzel olduğunuda itiraf etmek gerekir. Göl gazinosu ''Ah ah dilim olsada anlatsam, kimleri ağırladım ben şimdi terkedilmiş bir sazlık gibiyim ''der gibi gelir bana. Eskiden Kültür Park içinde bulunan şimdi genişletilip Sasalı'ya taşınan Doğal Yaşam Parkı'nı mutlaka ziyaret edin.

İzmir'de pek çok yerde denize girebilirsiniz elbette . Çeşme ve Çeşmealtı benim denizini ve altın sarısı kumunu sevdiğim git git derinleşmeyen güzel yerlerdir. Çeşme Alaçatı'da pek çok yerde denizin içerisinden termal su çıkar .Rüzgar Sörfü yapabilirsiniz kuvvetli rüzgarı vardır. Seferihisar ve Foça'yıda çok severim. Tamam itiraf edeyim Foça'nın bazı yerlerinde deniz çok kestaneli ama bu şirin beldeyide çok seveceksiniz.

Buca'da yapılan Gölet ve etrafındaki hobi alanlarında şehirden uzak sebze yetiştirebilirsiniz. Bornova tam bir öğrenci ilçesidir.Çok renkli cıvıl cıvıl bir yerdir. Parkları ve üniversite etkinlikleri kış yaz farketmez herkesi kucaklar öğrenci olsun olmasın.

İzmir'i anlatmakla bitmez. İzmirde bulunmak ve yaşamak gerekir. En önemliside budur bence. İzmir ve insanları yaşanmışlıkları ve vefayı sever. Nerede zaman geçirirseniz geçirin. Şarkıda dediği gibi '' İzmir bekler giyeyim aman,dertli sevda çekerim inan ,ayrı düştüm düşeli ondan gizli gizli yanarım aman ...''diyeceksiniz.
Sadece sen.
Sadece fotoğrafların.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 Eyl 2011, 16:05

Bir İstanbullu olarak, şehrime aşık olsam da, özellikle İzmir'de de yaşamak isterdim. İstanbul kadar kalabalıktan boğulmuş ve trafiği bu kadar çok olmayan bir şehir olduğu ve güzel kızları için.. :D
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

melike93
Acemi

Mesaj gönderen melike93 » 24 Eyl 2011, 16:10

emrahk yazdı:Bir İstanbullu olarak, şehrimeaşık olsam da, özellikle İzmir'de de yaşamak isterdim. İstanbul kadar kalabalıktan boğulmuş ve trafiği bu kadar çok olmayan bir şehir olduğu ve güzel kızları için.. :D
Bende İstanbul'u bir kez de olsa görmek isterdim. Çok merak ediyorum çünkü.. Ama orada yaşamak istemem. Çünkü İzmir'den vazgeçemem :)
Tabiii İzmir kızları çok meşhurdur herkesin bildiği gibi, kendilerine hayran bırakıyorlar :P
Sadece sen.
Sadece fotoğrafların.

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 24 Eyl 2011, 16:14

Ege'nin incisi Aydındır 8)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 Eyl 2011, 16:14

melike93 yazdı:
emrahk yazdı:Bir İstanbullu olarak, şehrimeaşık olsam da, özellikle İzmir'de de yaşamak isterdim. İstanbul kadar kalabalıktan boğulmuş ve trafiği bu kadar çok olmayan bir şehir olduğu ve güzel kızları için.. :D
Bende İstanbul'u bir kez de olsa görmek isterdim. Çok merak ediyorum çünkü.. Ama orada yaşamak istemem. Çünkü İzmir'den vazgeçemem :)
Tabiii İzmir kızları çok meşhurdur herkesin bildiği gibi, kendilerine hayran bırakıyorlar :P
İnşallah bir gün görmek nasip olur İstanbul'u. Tabi İstanbul'umuzu dünyadaki tüm şehirlerden ayrı biryere koymak gerekir, bambaşkadır. Ama son 10 yılda iyice boğuldu burası, ev yapılmadık bir tane boş arazi kalmadı desem yalan olmaz. Nerdeyse toprağı görmez olduk. Bir yere gitmek için saatlerce trafik vs.. vs.. Ama en kötüsü malesef düşen insan kalitesi, inan öyle tipler var ki bunlar mahvediyorlar güzelim şaheseri...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

melike93
Acemi

Mesaj gönderen melike93 » 24 Eyl 2011, 16:16

Fays yazdı:Ege'nin incisi Aydındır 8)
Yoo bir çok kişi Ege'nin incisinin İzmir olduğunu bilir :)
Yanlış biliyor olmayasın sakın ..
Ama neyse ikisi de Ege'de sonuçta farketmez :D
Sadece sen.
Sadece fotoğrafların.

melike93
Acemi

Mesaj gönderen melike93 » 24 Eyl 2011, 16:19

emrahk yazdı:
melike93 yazdı:
İnşallah bir gün görmek nasip olur İstanbul'u. Tabi İstanbul'umuzu dünyadaki tüm şehirlerden ayrı biryere koymak gerekir, bambaşkadır. Ama son 10 yılda iyice boğuldu burası, ev yapılmadık bir tane boş arazi kalmadı desem yalan olmaz. Nerdeyse toprağı görmez olduk. Bir yere gitmek için saatlerce trafik vs.. vs.. Ama en kötüsü malesef düşen insan kalitesi, inan öyle tipler var ki bunlar mahvediyorlar güzelim şaheseri...
İnşallah Allah kısmet ederse göreceğim :) Kötüymüş ya, üzüldüm doğrusu. O kadar güzel bir şehrin kıymetini bilmiyorlar desene.
Sadece sen.
Sadece fotoğrafların.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 Eyl 2011, 16:24

Evet bilmiyorlar. Ben tatil için geçen sene Çeşme'deydim kısa süre. (Çok pahalı ayıptır söylemesi :D) Ama İzmir'in ünlü saat kulsesini göremedim. Bende inşallah görmek isterim...

Mustafa Kemal Atatürk

melike93
Acemi

Mesaj gönderen melike93 » 24 Eyl 2011, 16:26

emrahk yazdı:Evet bilmiyorlar. Ben tatil için geçen sene Çeşme'deydim kısa süre. (Çok pahalı ayıptır söylemesi :D) Ama İzmir'in ünlü saat kulsesini göremedim. Bende inşallah görmek isterim...
Hmm Çeşme pahalı tabii fazla kalmamak gerek :)
Eğer bir daha İzmir'e gelirsen, saat kulesini görmeni tavsiye ederim :wink:
Sadece sen.
Sadece fotoğrafların.

berfucemed
Acemi

Mesaj gönderen berfucemed » 30 Eyl 2011, 12:25

izmir güzel bir şehir
ilk geldiğim zaman biraz ön yargılıydım izmire karşı ama dördüncü yıldan sonra alıştım güzel kızlar nerde saklanıyorlar acaba :)
ey ızdırap anladımki her şey seninle
sen Hakka giden yollarda vuslata vesile

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 25 May 2012, 00:47

Keşke bende gidebilsem.Denizi temizdir oranın bir okadarda tuzlu :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
araiJr

Mesaj gönderen araiJr » 19 Nis 2017, 20:27