Din Kültürü-8 Ders Notum

Ders notu paylaşımlarınızı bu bölümde yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Din Kültürü-8 Ders Notum

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 29 Nis 2015, 22:32

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ-8 DERS NOTLARIM

• Barış; sulh, selamet, uzlaşı, savaşsızlık durumu, savaştan sonra silah bırakma, küs ve dargın olmama hallerine denir.
• Barış; dinlerin ortak isteğidir. İnsanlık gereğidir. İlerleme sağlar. Mutluluk verir. Hoşgörü gerektirir.
• Barışın olumlu sonuçları: Güven, özgürlük, huzur, dayanışma, esenlik ve kalkınma.
• İslam dini, sevgi, barış ve huzur dinidir. İslam; barış, güven, huzur, esenlik ve mutluluk anlamına gelir.
• İslam tarihinde; Medine Sözleşmesi, Hüdeybiye Antlaşması, Mekke’nin Fethi ve savaşlardan sonra esirlere uygulanan muamele, Müslümanların barışa verdiği önemi örnekler.
• Şam, Kahire, İstanbul ve Mardin şehirlerindeki farklı dinlere ait ibadet mekânlarının varlığı İslam dininin barışa verdiği önemin göstergesidir.
• Pir-i Türkistan (Türkistan Büyüğü) olarak bilinen Ahmet Yesevi, dedikodu, büyüklenme, kıskançlık ve başkalarının hakkını yeme gibi toplumsal barışı zedeleyecek davranışlardan kaçınmayı öğütlemiştir.
• Mevlana ‘’Gel ne olursan ol yine gel’’ diyerek hiçbir ayırım yapmadan bütün insanları İslamın barış ve huzur dolu ortamına çağırmıştır.
• Hacı Bektaş Veli ‘’Sakin ol, kimsenin gönlünü yıkma’’ diyerek sevenlerine gönül kırmamalarını tavsiye etmiştir.
• Cabbar Kulu ‘’ Sana kötülük edenlere sen iyilik et’’ diyerek insanlığın temelinde sevgi, bağışlama ve iyilik olduğunu anlatmıştır.
• Yunus Emre şiirlerinde kalp kırmamak gerektiğini anlatmış ve ‘’Giderdim gönülden kini, kin tutanın yoktur dini. Düşmanımız kindir bizim, biz kimseye kin tutmayız’’ diyerek insanların barış ve huzur içinde yaşaması gerektiğini vurgulamıştır.
• Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın Türkçe Kur’an Tefsiri; ‘’Hak Dini Kur’an Dili’’
• Babanzade Ahmet Naim ve Kamil Miras’ın Hadis kitabı; ‘’Sahih Buhari Muhtasarı Tecridi Sarih Tercemesi’’
• 3 Mart 1924 tarihinde Tevhidi Tedrisat kanunu çıkarıldı. Bu kanun ile medreselerin varlığına son verilmiş ve bütün okullar Maarif Vekâleti’ne (Milli Eğitim Bakanlığına) bağlanmıştır.
• İlk Diyanet İşleri Reisi(Başkanı) Rıfat Börekçi.
• İnsanların hala içtenlikle inandığı, günlük hayatında uygulamalarını yaptığı dinlere yaşayan dinler denir.
Vahye dayalı dinler: Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet
Hint dinleri: Hinduizm, Budizm, Caynizm ve Sihizm
Çin ve Japon dinleri: Taoizm, Konfüçyanizm ve Şintoizm
Geleneksel dinler: Kabile dinleri.

Yahudilik
Yehova adını verdikleri Tanrı; birdir, âlemlerin Rabbi ve her şeyin yaratıcısıdır. Tanrı Yehova evreni altı günde yaratmış, yedinci gün olan cumartesi günü dinlenmiştir. O nedenle cumartesi günü kutsal bir gün ve o gün çalışma değil ibadet olmalıdır.
• Yahudilerin kutsal kitabına Eski Ahit(Ahdi Atik) denir. Buna Yahudiler Tanah adını verirler.
• Yahudiler ibadetlerini havra veya sinagog denilen yerlerde yaparlar.
Haham Yahudilerin din adamlarıdır.
• İbadet sırasında erkekler başlarına kipa denilen küçük bir takke alırlar.
• Sinagoglarda Yahudilerin dini sembollerinden biri olan yedi kollu şamdan ve Hz. Davut’un mührü kabul edilen, iki üçgenden meydana gelen altı köşeli yıldız bulunur.
• Yahudiler için Kudüs’teki Ağlama Duvarı bir ibadet yeridir. Bu duvar Hz. Süleyman tarafından yapıldı.
• Yahudilik, Ortodoks, Reformist ve Muhafazakâr olmak üzere üç farklı mezhebe ayrılmıştır.
• On Emir, Hz. Musa’ya Sina Dağı’nda indirilmiştir.

Hristiyanlık
• Hristiyanlık, İsrailoğullarına Allah tarafaından Hz. İsa aracılı ile gönderilmiştir. Hz. İsa Hz. Meryem’den dünyaya babasız olarak gelmiştir.
• Kutsal kitabı İncil’dir.
Teslis, üç tanrı inancı demektir. Bunlar; Baba yaratıcı, Oğul(İsa) kurtarıcı, Kutsal Ruh kutsayıcı olarak kabul edilir.
• Hristiyanların ibadet yerlerine kilise ve katedral, din adamlarına papaz ve rahip denir. Hristiyanların ve kiliselerin sembolü Haçtır.

İslamiyet
• Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed’e gönderilen son, bozulmamış ve evrensel dindir. İslam’a inanan kimseye Müslüman denir.
• İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’dir.
• İslamiyetin özünü Tevhid inancı oluşturur.
İslam dininin temel özelliklerinden bazıları:
• Son ilahi dindir.
• Tevhid inancı vardır.
• Mesajları evrenseldir.
• Bütün insanlar Allah katında eşittir.
• Tüm insanlar doğuştan masum ve günahsız doğarlar.
• İbadetler sadece Allah için yapılır.
• Kur’an-ı Kerim hiçbir değişikliğe uğramamıştır.

Hinduizm
• Dünyanın yaşayan en eski dinlerindendir. Bu dine Brahmanizm de denir.
• Hinduizm’de hem tek tanrı inancı hem de üçlü tanrı inancı vardır. Üçlü tanrı inancına göre Brahma; yaratıcı tanrı, Vişnu; Koruyucu tanrı, Şiva; yok edici tanrı olarak kabul edilir.
• Kutsal kitapları Vedalar(İlahi Bilgiler), Brahmanalar ve Upanişadlardır.
• İnekler, Ganj Nehri ve Himalaya Dağları kutsal kabul edilir.
• Hint toplumu çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıfsal ayırım, Hint inançlarına dayanmaktadır. Buna Kast sistemi denir. Kast sistemi dört sınıftan oluşur:
a) Brahmanlar: Rahipler ve aydınlar sınıfı
b) Kşatriyalar: Hükümdar sülalesi ve askerler sınıfı
c) Vaisyalar: Tüccar, esnaf ve çiftçi sınıfı
d) Sudralar: İşçi ve köle sınıfı
• Hinduizm’de Yoga, bireysel benlik ile en yüksel benliğin(Brahma) bütünleşmesini sağlamak amacıyla yapılan dini bir ibadettir.

Budizm
• MÖ VI. Yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkmıştır.
Buda tarafından kurulmuştur. Buda’nın asıl adı Siddhartha Gautama’dır.
• Budizmin kutsal metinlerine Tipitaka(Üç Sepet) adı verilir.
• Kutsal mekânlarına pagoda denir.
• Budizmin inanç esasları üç cevher olarak adlandırılır. Bunlar, ‘’Buda’ya sığınırım, Dhamma’ya sığınırın, Sangha’ya sığınırım’’ dua cümleleridir.
• Budizm’de asıl amaç,; Nİrvana’ya ulaşmaktır. Onun için ‘’sekiz dilimli yol’’ ilkelerine uyması gerekir.
Budizm’de sekiz dilimli yol prensipleri:
-Doğru anlama: Hayatı, evreni ve varlıkların gerçek niteliklerini Buda’nın öğrettiği gibi kavramak.
-Doğru niyet: Zihni, şehvet, zalimlik ve yalanla ilgili kötü niyetlerden arındırmak.
-Doğru davranış: Hırsızlık yapmamak, içki içmemek, uyuşturucu madde kullanmamak, canlı öldürmemek, varlıklara zarar vermemek.
-Doğru söz: Yalan söylememek, yalan yere yemin etmemek, dedikodu yapmamak, iftira etmemek.
-Doğru geçim: Geçimini sağlamada doğruluktan ayrılmamak, kendine yetecek kadar kazanç elde edip başkalarının da kazanmasını istemek.
-Doğru çaba: Zihni kötü düşüncelerden uzak tutarak yararlı şeylere yönlendirmeye gayret etmek.
-Doğru düşünme: Sürekli uyanık olarak beden, his ve düşünceyi kontrol altında tutmak.
-Doğru odaklanma: Meditasyon uygulamalarında zihni belli bir obje üzerinde odaklandırarak derin bir tefekkür gerçekleştirmek.
• Ruh göçüne inanmazlar.

Caynizm
• Hindistan’da yaklaşık MÖ: VI. Yüzyılda Vardhamana tarafından kurulmuştur.
• Vardhamana, ruh göçü çemberinden kurtulmayı başardığı için ‘’muzaffer!! Anlamına gelen ‘’Cina’’ lakabını almıştır.
• Onun ölümü Caynist takviminin başlangıcı sayılmıştır.
• Cayna ahlakı üç temel ilkeye dayanır. Doğru görüş, doğru bilgi, doğru davranıştır.
• Cayna’nın kutsal metinleri Agama ve Siddhanta

Sihizm
• MS. XVI. yüzyılda Guru Nanak tarafından kuruldu.
• Kutsal kitapları Adi Granth.
• Taraftarlarına sih denir.
• Sih’in yenmekle yükümlü olduğu Beş şeytan; ego(benlik), öfke, hırs, maddi bağımlılık ve şehvettir.
• Beş kötülükle yani şeytanla savaşırken kullanacağı Beş erdem ise; memnuniyet, hayırseverlik, şevkat, olumlu tutum ve tevazudur.
• Sihlerin en kutsal ve en meşhur mabetleri Amritsar’da bulunan Altın Tapınak’tır.

Taoizm
• Çin’in en eski dinlerindendir.
• MÖ. VI. Yüzyılda Lao Tzu tarafından kurulmuştur.
• Kutsal kitabı Tao Te-King(Tao ve Fazilet)’tir.

Konfüçyanizm
• MÖ. VI. Yüzyılda Konfüçyüs adlı filozof tarafından Çin’de kurulmuştur.
• Tien adında bir tanrıya inanılır.
• Kutsal kitapları Beş Klasik ve Dört Kitap’tır.

Şintoizm
• Japonların geleneksel milli dinleridir. ‘’Tanrıların Yolu’’ anlamına gelir.
• Çok tanrılı bir dindir. Aynı zamanda Budisttirler. Bu durumu ifade etmek için Japonlar ‘’Biz Şintoist doğar, Budist ölürüz’’ derler.
• Şintoizm, milli, geleneksel, çok tanrılı, diğer dinlere hoşgörülü, ata ruhlarına ilah özelliği veren bir dindir.
• Tabiata tapmaya önem verirler.

Geleneksel Dinler
• Gelişmiş bir hayat tarzına ulaşamamış olan, geçimlerini avcılık, balıkçılık ve tarımla sağlayan ilkel kabilelerin inanç dünyalarını oluşturan dinlere geleneksel dinler denir.
• İlkel kabile dinleri de denir.
• Gana’daki Ga dini, Güney Pasifik Adaları’ndaki Maori dini, ve Sudan’daki Dinka dini, geleneksel dinlerdendir.
Mana: Toplum tarafından önemli kabul edilen bitki, hayvan gibi varlıklarda ve kabile reisi, sihirbaz gibi kişilerde bulunduğuna inanılan doğaüstü bir güçtür. Manaya sahip olduğuna inanılan canlı veya cansız varlıklara fetiş denir.
Yüce Tanrı: Geleneksel dinlerde yüce tanrı inancı bulunmaktadır. Tanrı göğün en yüksek katlarındadır.
Tabu: Doğaüstü kabul edilen ve dokunulmazlığı bulunan kutsal yerler, nesneler, kabile reisleri, sihirbaz hekimler, bebekler, ölüler ve bazı bitkilerdir.
Totem: İlkel kabilelerde totem, kabile halkının kendilerine akraba saydıkları ve kabilenin büyük atası olarak kabul edilen hayvan, bitki ve cansız varlıklara verilen addır.
Şaman: Ruhlarla bağlantı kuran, dini ayin ve törenleri yöneten din adamlarıdır.
Büyü: Bir işte başarıya ulaşmak için doğa üstü güçlerin yardımını sağlamak düşüncesiyle büyücüler tarafından yapılan işlemlerdir.
Efsane: İlkel kabile insanlarının, tanrıları, evrenin yaratılışını, evrendeki olayların oluşumunu, dünyanın ve insanın geleceğini, dini ayin ve törenleri konu edinen hikâyelere verilen isimdir.
Ayin: İlkel kabilelerin, bir düzen içerisinde ve belli kurallara göre yaptıkları dini törenlerdir.

Dinlerin Hac Merkezleri
İslamiyet: Mekke
Yahudilik: Kudüs
Hristiyanlık: Kudüs, Roma vb.
Hinduizm: Benares(Varanasi), Ganj nehri
Budizm: Bodhi Gaya

Dinlerin ortak özellikleri: İnanç, ibadet, Hac, sadaka, mabet, ahlak, dua.

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Re: Din Kültürü-8 Ders Notum

Mesaj gönderen rüfeyde » 04 May 2015, 01:42

Eline sağlık canım daha hıc baslamadım derse ani bir ölüm haberi ile yıkıldık 10 gündür eve bugun geldim ve hala haberin etkisindeyim sanırım bu donem yapamıcam ama ygs dende guzel puan almısken lıseyı bıtırmem lazım ne yapıcam bılmıyorum :23: bu notu kullanırım cok tesekkurler :29:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 04 May 2015, 11:21

rüfeyde yazdı:Eline sağlık canım daha hıc baslamadım derse ani bir ölüm haberi ile yıkıldık 10 gündür eve bugun geldim ve hala haberin etkisindeyim sanırım bu donem yapamıcam ama ygs dende guzel puan almısken lıseyı bıtırmem lazım ne yapıcam bılmıyorum :23: bu notu kullanırım cok tesekkurler :29:
Çok Geçmiş olsun, Başınız sağolsun..
Ablam bırakma bunu yol yakınken bitir bu dönem. 3. dönem sınavı ve ek sınavlara kalma bitir Yerleş Üni'ye
Kolay gelsin umarım faydası olur :nazarlik:

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 04 May 2015, 23:13

sağol birtanem bakalım toparlaya bilecek miyim. kesin kullanıcam bu özetini 13 ders var hiçbirine bakmadım yandım ki ne yandım :22:
bu arada haticecim biz süper puan yapmışız valla eşimin hala kızı da sınava girdi hemde bu ikinci deneyimi 250 yapmıs.. benim dayı kızı özel okulda okuyor oda girmiş 185 yapmıs :roll: ben söyleyince puanı herkes şaşırdı :01:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 05 May 2015, 00:13

rüfeyde yazdı:sağol birtanem bakalım toparlaya bilecek miyim. kesin kullanıcam bu özetini 13 ders var hiçbirine bakmadım yandım ki ne yandım :22:
bu arada haticecim biz süper puan yapmışız valla eşimin hala kızı da sınava girdi hemde bu ikinci deneyimi 250 yapmıs.. benim dayı kızı özel okulda okuyor oda girmiş 185 yapmıs :roll: ben söyleyince puanı herkes şaşırdı :01:
İnşallah Allah'ın izniyle yetiştireceksin..

Evet yaa bende puanımı söylemeye utanıyorum herkes şaşıp kalıyor puanıma yüksek almışsın diyorlar. Bide burda Dershaneye gidenler barajı zarzor geçmişler yada baraj da kalmışlar anlamadım bizimkide şans işte :gozkırkma:

“Ders Notları” sayfasına dön