MAOL HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNE AİT AÇIKLAMALAR ve SEÇMELİ DERSLER TABLOSU

Jezxy
Onursal Üye

MAOL HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNE AİT AÇIKLAMALAR ve SEÇMELİ DERSLER TABLOSU

Mesaj gönderen Jezxy » 02 Eki 2018, 10:17

Resim

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ
2018-2019
EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN
UYGULANACAK
HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNE AİT
AÇIKLAMALAR
VE
SEÇMELİ DERSLER TABLOSU
  • Haftalık ders çizelgelerinde yer alan ortak ve seçmeli derslerin öğretim programları tüm sınıflar düzeyinde, alan/dal dersleri ise 3. dönem (10. sınıf )’den başlamak üzere kademeli olarak uygulanacaktır.
  • Haftalık ders çizelgelerinde “Ortak Dersler”, “Alan/Dal Dersleri” ve “Seçmeli Dersler” bölümleri yer almaktadır.
  • Ortak Dersler, tüm ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin zorunlu olarak alması gereken derslerdir.
  • Alan/dal dersleri, öğrenciyi hedeflediği mesleğe, iş alanlarına yönelten ve bu yönde gelişme imkânı sağlayan derslerdir.
  • Seçmeli dersler, öğrencilerin ortak dersler ile tamamlayamadığı mezuniyet kredisine ulaşma imkânı sağlayan derslerdir.
  • Haftalık ders çizelgelerinde belirtilen yıldızlı (*) dersler, mutlak başarılması gereken, muaf olunamayacak dersleri ifade eder. Ortak dersler içerisinde yıldızlı (*) muaf olunamayacak ders "Türk Dili ve Edebiyatı" dersidir. Alan/dal derslerinde ise yıldızlı (*) muaf olunamayacak dersler haftalık ders çizelgelerinde belirtilmiştir.
  • Üç kez sınavına girilip başarısız olunan ortak derslerden ( yıldızlı (*) ders hariç ) muaf olunur. Öğrenci muaf olduğu dersin kredisini alamaz, sınavına girmek için isterse tekrar seçebilir.
  • Yüz yüze eğitimde alan/dal derslerinde devamsızlık hariç nottan başarısız olunan derslerden ( yıldızlı (*) dersler hariç ) muaf olunur. Öğrenci muaf olunan dersin kredisini alamaz.
  • Haftalık ders çizelgelerinde belirtilen alttan alınabilecek ders saati kadar devamsızlık veya başarısızlık durumuna göre varsa alt dönem alan/dal derslerinden seçebilir.
  • Öğrenci yüz yüze eğitimde alan/dal derslerinden her dönem için haftalık ders çizelgelerinde belirtilen toplam kredi kadar ders alır.
  • Yüz yüze eğitimde birbirinin devamı olan derslerde döneminde devamsızlıktan başarısız olunan dersler bir sonraki dönemde okutulamaz.
  • Yüz yüze eğitimde 5. ve 6. dönemlerde okutulan dalın zorunlu (yıldızlı (*)) dersini almayan veya devamsızlıktan başarısız olan öğrenciler 7. ve 8. dönem İşletmelerde Mesleki Eğitim dersini alamaz.
  • Dönemlere göre haftalık ders saati sayısı o dersin kredisidir. Dersi başaran öğrenci o dersin kredisini alır.
  • Alan ortak dersleri ile başarılması zorunlu dal derslerinin ders saati süresi ve ders içeriğinde değişiklik yapılamaz.
  • Yüz yüze eğitimde gruplar oluşturulurken Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliğinin ilgili maddesine göre işlem yapılır.
  • Yüz yüze eğitimde aşağıda sıralanan alan/dallarda belirtilen derslerle ilgili açıklamalara göre işlem yapılacaktır.
  1. KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI - PROSES DALI
    1. Organik Kimya Dersi (Proses dalında İlaç Üretimi dersi için uygun laboratuvarı olmayan programlarda uygulanır.)
    2. İlaç Üretimi Dersi (Bu ders, Proses dalında farmasötik steril ürünlerin iyi imalat uygulamaları kılavuzunda en az C sınıfı olarak belirtilen hijyen kontrollü temiz alan ve laboratuvarların bulunması durumunda uygulanır.)
  2. METAL TEKNOLOJİSİ ALANI
    METAL DOĞRAMA, KAYNAKÇILIK, ÇELİK KONSTRÜKSİYON, ISIL İŞLEM DALLARI
    1. Bilgisayarda İki Boyutlu Çizim
    2. Bilgisayarda Katı Modelleme Dersleri
      (Bu derslerden biri zümre öğretmenler kurulunca belirlenip okutulur.)
  3. MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI
    OTOMOTİV ELEKTROMEKANİK DALI
    1. Alternatif Motorlar Ve Yakıt Sistemleri
    2. Otomotiv Motor Yenileştirme Dersleri
    İŞ MAKİNELERİ DALI
    1. Alternatif Motorlar Ve Yakıt Sistemleri
    2. Kaldırma Ve İletme Makineleri Dersleri
  4. TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ALANI - İPLİK ÜRETİM TEKNOLOJİSİ DALI
    1. Pamuk İplik Üretimi
    2. Yün İplik Üretimi
    3. Yapay İplik Üretimi
    4. Fantezi İplik Üretimi Dersleri
  5. EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ALANI
    EL DOKUMA DALI
    1. Yöresel Bez Dokumalar
    2. Yöresel Halı Dokumalar
    3. Yöresel Kilim Dokumalar Dersleri
    DEKORATİF EL SANATLARI DALI
    1. Giyim Aksesuarları
    2. .Örücülük
    3. Dekoratif Ürünlerde Bakım Ve Onarım
    4. Bitkisel Örücülük
    5. Keçecilik
    6. Gümüş Kazaz Örücülüğü
    7. Yöresel Taş Ve Ağaç İşlemeciliği Dersleri
    DEKORATİF EV TEKSTİLİ DALI
    1. Oyuncak Üretimi
    2. Yorgan Üretimi Dersleri
Resim
Resim
# Resmi Kaynak

“MAÖL DUYURULAR” sayfasına dön