EVLİLİK !

Sanat ve edebiyat bölümü...
Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

EVLİLİK !

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 01 Tem 2013, 23:39

Remle YALÇIN
Ey şeytan! var git işine, değme evliliğime

Hani klasik tuzlu kahve hikayesi vardır…Yanlışlıkla kahvenin içine tuz konur genç delikanlı kızı çok sevdiği için o tuzlu kahveyi bitirir, ve tam 40 yıl sevdiğinin ellerinden tuzlu kahve içer…

Ölümünden sonra okunulması için bir mektup bırakır.. Satırlarında şu cümleler yazıyordur. Sevgilim, bir tanem… Lütfen beni affet. Bütün hayatımızı bir yalan üzerine kurduğum için beni affet. Sana hayatımda bir tek kere yalan söyledim.. Tuzlu kahvede.. İlk buluştuğumuz günü hatırlıyor musun? Öyle heyecanlı ve gergindim ki, şeker diyecekken 'Tuz' çıktı ağzımdan.. Sen ve herkes bana bakarken, değiştirmeye o kadar utandım ki, yalanla devam ettim. Bu yalanın bizim ilişkimizin temeli olacağı hiç aklıma gelmemişti. Sana gerçeği anlatmayı defalarca düşündüm. Ama her defasında korkudan vazgeçtim. Şimdi ölüyorum ve artık korkmam için hiçbir sebep yok..

İşte gerçek..

Ben tuzlu kahve sevmem. O garip ve rezil bir tat.. Ama seni tanıdığım andan itibaren bu rezil kahveyi içtim. Hem de zerre pişmanlık duymadan. Seninle olmak hayatımın en büyük mutluluğu idi ve ben bu mutluluğu tuzlu kahveye borçluydum. Dünyaya bir daha gelsem, her şeyi yeniden yaşamak, seni yeniden tanımak ve bütün hayatımı yeniden seninle geçirmek isterim, ikinci bir hayat boyu daha tuzlu kahve içmek zorunda kalsam da.." İnsanın içini ısıtan sımsıcak yapan satırlar..

Peki ya şimdi şimdiki gerçekler gazete dergi sayfalarında boy boy yer alan boşanma istatistikleri.. Yıkılan yuvalarımız adını koyamadığımız evlilikler..

Ortada kalan çocuklar.. Neyin peşindeyiz. Hepimiz sevmenin sevilmenin değimli...Ne ekersek onu biçmiyormuyuz.
Neden gönüllerimizi duygularımızı raflara kaldırdık..? Neden misafir gibi olduk eşimize çocuklarımıza ruh dünyalarına inemedik..?
Bu asırda Leyla ile mecnun olmak Ferhat ile şirin olmak zor mu..?

Evliliklerimize çeki düzen vermek BİRBİRİMİZİ Rabbimin emaneti olarak görmek, hatta en zorda en darda kalsakta birbirimizi cennet vesilesi olarak sevmek..

Evlilik benliklerin kavruldugu çöl gibi yakar yüreği, duyguların bilinmez yerlerine gizlenmiş dalgalar gibi çeker insanı içine. Evlilikte sormak yoktur, cevap aramak yoktur. Bu yüzden sıkıntılı sitemli sabırlı gönüllü bir iştir.Sanattır oyundur..Hani küçükken oynadığımız evcilik oyunları gibi… Evlilik sadece bir sevgi değildir, kuru birkaç söz hiç olamaz. Yaşamak gerek evliliği kana kana doya doya.. Birkaç yapmacık kelimenin arkasına sığınmış ürkek bir gölge durumuna hiç düşmemiştir. O yüzden her kavgada herkes haklıdır. Evlilik bazıları için tabudur. Konuşulması, düşünülmesi, arzulanması yasak olan.

Bazıları için alelade halk pazarında satılan yapma bir çiçeğe benzer. Bu sebeple kimileri evliliği ulaşılmayacak bir kızıl elma olarak yazmışlardır kafalarına. Kimileri için sıradandır, herkes evlenebilir. Öyle değildir aslında her seven aşık her sevilen maşuk olamaz.

Evlilik bu yüzden yürek ister. Evlilik el tezgahında ilmek ilmek dokunan kilim gibidir. Kilimi ortaya çıkarmak için her gün bıkmadan usanmadan ilmek atmak ister. Evlilikte yarına bırakmak yoktur. Her rengi, desene göre yerleştirmek ister. Her ilmekte daha fazla özen ister. Evlilik bu yüzden sabır ister. Fedakarlık ister ömür ister… Evlilik diken bahçesinde güller yetiştirmeye benzer .Attığın her adımda önüne dikenler çıkacaktır.

Sen çıplak ayaklarınla duygularınla mantığınla ona yürümelisin, ayakların gülün rengini alana kadar gerekirse kanamalıdır. Ellerin parçalanmalıdır, gerekirse yüreğin anlaşılamadığından kan ağlamalıdır ama…Adı evliliktir yola çıktığın gibi bitirmek gerekir aşkla sevgiyle sabırla. Gün gelir dağları kazma ile geçmek gerekir Ferhatça. Gün gelir Mecnun olmak gerekir çölü aşmak için. Bazen yanmak gerekir Kerem gibi. Aslı gibi can mı canan mı deseler, Canan çıkabilmeli son nefeste dahi dudaklarımızdan.

Evlilik bu yüzden zahmet ister. Evliliğin, nazı niyazı vardır. Serap görmek gibidir vahaya benzeyen çöllerde, yakalamak istediğinde, sıcaklığına sokulmak istediğinde kaçar senden. Zehir zemberek olur yakar içini..seni tanıdığım güne diye dökülür cümleler. Ah o eski günler dedirtir insana çoğu zaman.. iç çektirir ağlatır isyanlar ettirir.. En çaresiz hissettirir kendini. Şeytanında desiseleriyle olmuyorlar gitmiyorlar dökülmeye başlar dudaklardan..

Ya çocukların büyümesi beklenilir yada çocuk yoksa anlaşmalı boşanmalar isim olarak konur yürümeyen yürüyemeyen sürecin adına … Oysa ki, Bir çoban yıldızı gibidir geç vakitlerde çikar evlilik ,Sen her gece yıldızların arasından onun çıkmasını beklerken onun acelesi yoktur. İmtihandır çünkü taa… Hz Adem'den uzanıp heybelerimize konan her şey zıttıyla kaimken eşimizin bizim gibi olmaması boşanma sebebimizdir ne yazık …

Oysaki bir kumandaya dahi pil aynı kutupta takıldığında dahi çalışmıyorken. Bu durumu bilsekte ısrarcıyızdır. Çünkü bizim gibi değildir bizi anlamıyordur bizi tanıyamamıştır. Yazık olmuştur onla geçen senelere..Tanıdığımız bildiğimiz evlilik …Sabah kızıllığından önce endamı ile çikar karşımıza.

Bir daldı mı gözlerini kaçırıverir habersizce güneşlerin ardına. Küser bize kapatır kapılarını sesizce… Anlayamassın ama seni her doğan güneşte geceye hasret bırakır. Gündüzler gece olur, sıkar bedenini, evliliğin sana küsmüşlüğünün ızdırabı...

Evlilik bu yüzden acı ister. Biz evliliği dar zamanlarin içine sığdırmaya çalışırız. Oysaki evlilik geniş zamanların emeğidir. Ömrünü ister uğruna adanan cana sevdalıdır çünkü, her anı kuşatmadıkça yürekte maya tutmaz.

Evlilik bu yüzden zaman ister suya benzer akmadı mı paslanır kokar sürekli yol ister, yenilik ister, değişiklik arzular. Durağanlık onun intihar etmesidir. Farkına varmadan önce kırılır sonra yıkılır. Buz dağı gibi eriyip gider. Gitmeden önce çığlık çığlığa bağırır beni bırakma der anlamasın anlayamasın öylesine ben olmuşsundur ki ,sesini duyamasın nefsinin çığlıkları daha ağır basar...

Evlilik bu yüzden hareket ister.Sevmek yetmez aşık olmak yetmez. Sevgiyi, aşkı ,sabrı yaşatmaktır esas olan. Evliliğin ömrünü uzatmak gerekir. Evliliğin varlığının devamı sevgi ve saygıdır bir bakıma. Ancak bunlar bir yerde tökezleyecektir. Düşecektir ..

Ağzın, burnun, kalbin ve ruhun kanayacaktır usulca.. Evlilik yara aldığında, düştüğünde boynu bükük kucağına, ellerin sonsuzluğun sahibini aradığında umut tükenmiş değildir. Her şeyin ve herkesin ardımızda kaldığı , köprülerin yıkıldığı, nefret ırmaklarının taştığı, "ben"lerin kılıçlarını çektiği yerde bitmemeli Evlilik … bu yüzden her zaman Merhamet ister…Yeniden yeniden başlanmalı Evliliğe her gün söz vererek ben bu adamı veya bu kadını yarı yolda bırakmam gönlüme kalbime duygularıma yakışan bu… Ey şeytan var git işine en sevdiğin ameli boşanmayı elimin tersiyle itip ellerini semaya kaldırıp ALLAH'IM darda kalışımı yok oluşumu kalbimden geçenleri bilensin, evliliğim sana emanet beni razı olmadığın hallerle imtihan etme diye dua dua yalvarmalı ve kendisini eşini uçurumların kenarında gezen evliliğini RABBİSİNE EMANET ETMELİDİR…

Tıpkı tuzlu kahve hikayesinde olduğu gibi şer gibi gözüken her sebep bir bakmışız ortadan kalkmış ve geriye sımsıcak sevgiyle birbirine kenetlenmiş huzurlu eşler ve çocuklar kalmış…

Unutma!Yalnız başına beni yıkabilen tek kişi sensin.

Anneliğin mukaddesliği gece yarısı uyandığı uykudadır.

Deliyi adam edemeyiz ama adamı deli ederiz!

Dost acı söyleyen değil,acıyı tatlı dille söyleyebilendir!

Ya insana gül ver yada gülüver.

Kullanıcı avatarı
Hayatmı'OdaNe
Doçent

Re: EVLİLİK !

Mesaj gönderen Hayatmı'OdaNe » 01 Tem 2013, 23:51

cok gzl yazı ellerin ders görmesin :D

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 02 Tem 2013, 04:56

:D guzelmıs

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 02 Tem 2013, 06:45

bunu okuycam ama boş bir zamanda :D
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 02 Tem 2013, 06:47

Hayatmı'OdaNe yazdı:cok gzl yazı ellerin ders görmesin :D
AMin :D
byMRZ yazdı::D guzelmıs
Hemde çookk .. Evliliğe günümüzde çok farklı açılardan bakılıyor, ama evlilik çok değerli hatta en değerli bir müessesedir..
Bu yazıda durumu çok güzel özetlemiş..

Evliler, evlenmek isteyenler / istemeyenler :D düşünenler düşünmeyenler mutlaka okumalı :)
pskolog yazdı:bunu okuycam ama boş bir zamanda :D
Kesinlikle okumalısın :)

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 02 Tem 2013, 15:55

Yağmur Hanım'ın paylaştığı her şey güzel!

Geçenlerde Bükçe Dili diye bir metin yazısı paylaştırmıştı. Onu babam ile annem beraber oturur iken onlara okumuştum annem durmadan babama sitem ediyordu bak bak da gör aslan oğlum hiç babana çekme diyordu :mrgreen: :mrgreen:
Zorlukların göbeğinde, fırsatlar yatıyor.

Açık Öğretim Lisesi - Sosyal Bilimler
MEZUN

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 03 Tem 2013, 01:35

Cloudyy yazdı:Yağmur Hanım'ın paylaştığı her şey güzel!

Geçenlerde Bükçe Dili diye bir metin yazısı paylaştırmıştı. Onu babam ile annem beraber oturur iken onlara okumuştum annem durmadan babama sitem ediyordu bak bak da gör aslan oğlum hiç babana çekme diyordu :mrgreen: :mrgreen:
Teşekkür ederim :)

Anneler dertli bu konuda :) babalar da rada kaynıyor :) Anlamak anlaşılmak önemli değildir...
BÜKÇE hikayesini yazan Sema Maraşlı Hanım'ın söylediği birşey var "erkekler kadınları anlamaya çalışmasın , anlayışlı olsun yeter." ;)

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 03 Tem 2013, 01:58

aynen öyle ama şöyle bir durum var örnek vereyim bir dişi de tutup atıyorum 200 tl lik elbise kocasından istiyorsa hiç anlayış beklemesin bu sadece örnek kocasını asla zor duruma düşürmemeli kendi açımdan konusmuyorum sadece çarşıda gezerken ibret aldığım bir durum sanırım evlilik de kavgalar bu yönden baslıyor ben çarsı ortasında kavga eden çiftler görmüşüm çok utanç verici bir durum gerçekten ben utandım yerin dibine girdim resmen bu sadece bir örnek daha değişik türleri de var yaşayarak öğreniyoruz bir şeyler işte

aynı durum da dişiler için geçerli

MEZUN

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 03 Tem 2013, 04:02

Cloudyy yazdı:aynen öyle ama şöyle bir durum var örnek vereyim bir dişi de tutup atıyorum 200 tl lik elbise kocasından istiyorsa hiç anlayış beklemesin bu sadece örnek kocasını asla zor duruma düşürmemeli kendi açımdan konusmuyorum sadece çarşıda gezerken ibret aldığım bir durum sanırım evlilik de kavgalar bu yönden baslıyor ben çarsı ortasında kavga eden çiftler görmüşüm çok utanç verici bir durum gerçekten ben utandım yerin dibine girdim resmen bu sadece bir örnek daha değişik türleri de var yaşayarak öğreniyoruz bir şeyler işte

Kesinlikle çok haklısınız !

Böyle saçmalıkları var bazı insanların !!
Elbette bunu yapan bir kimse anlayışla karşılanamaz..
Zaten bir yuvada huzur yoksa eğer bu o evin kadını ile ilgilidir.. Bazı ailelerde durum farklı olabilir, tabiri caizse "huysuzluk" yapan erkeklerde var elbet ama genelde kadınların böyle ufak meselelerde ısrar edip yanlış yapmaları mutsuzluklara sebep oluyor..

Allah herkese karar verirken zaruri olanı kadarını tercih etmeyi nasip etsin .. Herşeyin azı azdır çoğu fazladır ... Ortayı bulmak en iyisi ;)

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 03 Tem 2013, 05:36

Yağmur damlaları yazdı:
Cloudyy yazdı:aynen öyle ama şöyle bir durum var örnek vereyim bir dişi de tutup atıyorum 200 tl lik elbise kocasından istiyorsa hiç anlayış beklemesin bu sadece örnek kocasını asla zor duruma düşürmemeli kendi açımdan konusmuyorum sadece çarşıda gezerken ibret aldığım bir durum sanırım evlilik de kavgalar bu yönden baslıyor ben çarsı ortasında kavga eden çiftler görmüşüm çok utanç verici bir durum gerçekten ben utandım yerin dibine girdim resmen bu sadece bir örnek daha değişik türleri de var yaşayarak öğreniyoruz bir şeyler işte

Zaten bir yuvada huzur yoksa eğer bu o evin kadını ile ilgilidir.. Bazı ailelerde durum farklı olabilir, tabiri caizse "huysuzluk" yapan erkeklerde var elbet ama genelde kadınların böyle ufak meselelerde ısrar edip yanlış yapmaları mutsuzluklara sebep oluyor..

Allah herkese karar verirken zaruri olanı kadarını tercih etmeyi nasip etsin .. Herşeyin azı azdır çoğu fazladır ... Ortayı bulmak en iyisi ;)
Aynen size katılıyorum bir de şu Türk dizilerini ve izdivaç programlarını kaldırırlarsa daha güzel olabilir diye düşünüyorum çünkü Türk dizileri çok saçma bir anlam taşımayan gereksiz ve ihtiyacımız olmayan bir yapım türüdür. Bu benim görüşüm çünkü Türk dizilerini tarafsız ve objektif olarak davranıyorum ki en çok dişiler seyrediyor ve etkileniyorlar özenti yaparak aynı şeyleri kocasına dayatmaya çalışıyor bu da sebepsiz bir boşanmaya kadar yolu gidiyor haklı mıyım ?

İzdivaç zaten kaldırılacak diyorlar ama LOADİNG!... :mrgreen:

MEZUN

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 03 Tem 2013, 06:52

Cloudyy yazdı:
Yağmur damlaları yazdı:

Aynen size katılıyorum bir de şu Türk dizilerini ve izdivaç programlarını kaldırırlarsa daha güzel olabilir diye düşünüyorum çünkü Türk dizileri çok saçma bir anlam taşımayan gereksiz ve ihtiyacımız olmayan bir yapım türüdür. Bu benim görüşüm çünkü Türk dizilerini tarafsız ve objektif olarak davranıyorum ki en çok dişiler seyrediyor ve etkileniyorlar özenti yaparak aynı şeyleri kocasına dayatmaya çalışıyor bu da sebepsiz bir boşanmaya kadar yolu gidiyor haklı mıyım ?

İzdivaç zaten kaldırılacak diyorlar ama LOADİNG!... :mrgreen:
HAKLISINIZ!!!
SONUNA KADAR ARKANIZDAYIM !! O hiçbir amaç içermeyen ve buda yetmezmiş gibi bir çok yuvanın dağılmasına sebep olan diziler saçmalıktan başka birşey değil .

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 04 Tem 2013, 00:41

işin içine aldatmalar girmese belki bu kadar ayrılıklar olmaz gibi geliyor bana ama en başta evlenirken iyi düşünmüyor çoğu insan neye katlanırım neye fedakarlık yapabilirim kendini tanımadan yapılan evlilikler :|

yazı çok güzeldi sabrı ve yeniden hergün evliliğe emek verilmesini tavsiye ediyor...ama çevremde gördüklerim usanmış bıkmış kişiler evliliği kurtarmak adına hiç birşey yapmak istemiyorlar ne yapsam aynı değişmeyen insana ne yapabilirim diyorlar
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 04 Tem 2013, 01:01

Resim
En son Cloudyy tarafından 04 Tem 2013, 04:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

MEZUN

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 04 Tem 2013, 04:30

pskolog yazdı:işin içine aldatmalar girmese belki bu kadar ayrılıklar olmaz gibi geliyor bana ama en başta evlenirken iyi düşünmüyor çoğu insan neye katlanırım neye fedakarlık yapabilirim kendini tanımadan yapılan evlilikler :|

yazı çok güzeldi sabrı ve yeniden hergün evliliğe emek verilmesini tavsiye ediyor...ama çevremde gördüklerim usanmış bıkmış kişiler evliliği kurtarmak adına hiç birşey yapmak istemiyorlar ne yapsam aynı değişmeyen insana ne yapabilirim diyorlar

Fadima ablacığım şöyle bir durum var: Amaç önemlidir..

Yaşama amacımız, evlilik amacımız.. Nasıl bir amaca bağlıyor insanlarki bu yüzden kurtarmaya çalışmak yerine kendilerini bitiriyorlar..
Allah' ın rıasına adanmış olsa canlar, bedenler, düşünceler.. O zaman ne ayrılıklar olur ne kırgınlıklar !

“Şiir, Hikaye ve Güzel Sözler” sayfasına dön