YDT ? Yabancı Dil Testi

YKS ( TYT, AYT, YDT ) Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
yarenkv
Asistan

YDT ? Yabancı Dil Testi

Mesaj gönderen yarenkv » 26 Eyl 2018, 14:46

Hiçbi bilgim olmadığı için soruyorum yabancı dil sınavına tyt ve ayt den ayrı bi günde mi giriliyo ve yabancı dil sözel sayısal eşi ağırlık vb gibi ayrı bi bölüm mü ? Mesela ben yks de hem eşit ağırlık sorularını çözüp hem yabancı dil çözsem olur mu ? İkisi ayrı mı değerlendiriliyo yoksa birbiriyle karıştırılıyo mu? B

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Re: YDT ?

Mesaj gönderen barbaros » 26 Eyl 2018, 14:56

Ayt ile aynı gün farklı oturum olarak giriliyor ve yabancı dil ayrı değerlendiriliyor

yarenkv
Asistan

Mesaj gönderen yarenkv » 26 Eyl 2018, 15:01

barbaros yazdı: 26 Eyl 2018, 14:56 Ayt ile aynı gün farklı oturum olarak giriliyor ve yabancı dil ayrı değerlendiriliyor
Yani hem ayt ye hem yabancı dil e girebiliyo muyuz yoksa sadece birini mi seçmek zorundayız

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen barbaros » 26 Eyl 2018, 15:09

tümüne girebiliyorsun yanlış hatırlamıyorsam sadece tyt ye girmek isteyenler 50 tl tyt ile birlikte ayt veya ydt ye girmek isteyenler 100 tl tyt ayt ydt tümüne girmek isteyenler 150 tl yatırmak zorundaydı.

_cid_
Doktor

Mesaj gönderen _cid_ » 26 Eyl 2018, 15:15

barbaros yazdı: 26 Eyl 2018, 15:09 tümüne girebiliyorsun yanlış hatırlamıyorsam sadece tyt ye girmek isteyenler 50 tl tyt ile birlikte ayt veya ydt ye girmek isteyenler 100 tl tyt ayt ydt tümüne girmek isteyenler 150 tl yatırmak zorundaydı.
Benim kardeşim geçtiğimiz sınava girdi, kayıt kaptırırken hem Tyt hem de Ayt için kayıt aldılar sormadan. Biz de sistem böyle herhalde dedik. Garip çünkü Tyt barajını aşamayacak belki. Ama oldu ki barajı aştı Ayt için ayrı bi gün kayıt yapma zamanı mı vardı?

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen barbaros » 26 Eyl 2018, 15:24

yazımı anlamamışsınız bende biraz karışık yazdım sanırım :D isteyen isteğe bağlı sadece tyt ye yaptırır ayt ye girmez isteyen üçünü yaptırıp sınavına girer zaten tyt temeldir. bu sınava girmeden diğerlerine giremezsiniz ayt ye falanda ayrı kayıt yaptıramazsınız

_cid_
Doktor

Mesaj gönderen _cid_ » 26 Eyl 2018, 15:34

barbaros yazdı: 26 Eyl 2018, 15:24 yazımı anlamamışsınız bende biraz karışık yazdım sanırım :D isteyen isteğe bağlı sadece tyt ye yaptırır ayt ye girmez isteyen üçünü yaptırıp sınavına girer zaten tyt temeldir. bu sınava girmeden diğerlerine giremezsiniz ayt ye falanda ayrı kayıt yaptıramazsınız
Tyt'nin temel ve mecbur olmadığını söylemedim böyle bişey olmaz zaten :) Tyt sınavına girilecek zaten. Barajı aşıp aşmayacağımızı bilmeden neden Ayt sınavına da kayıt alıyorlar dediğim. Neyse sadece Tyt sınavına gireceğim diye bir şey yok yani tamam.

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen barbaros » 26 Eyl 2018, 15:41

bende zorla almadıklarını söylemeye çalışıyorum söylerseniz ayt sınavına kayıt almazlar ama yaptırmışken hepsine yaptırmakta fayda var. zaten temel sınav bize bunu gösteriyor demek istedikleri barajı geçemiyorsan ayt de ne işin var :D

_cid_
Doktor

Mesaj gönderen _cid_ » 26 Eyl 2018, 15:50

Tyt temeldir o olmadan olmaz vs sorusu sormamıştım. Tek bir şey sordum, bize sorulmadı hem Tyt hem Ayt kaydı alındı böyle bi zorunluluk mu var diye sordum siz başka şeyler söylediniz bildiklerimi cevapladınız. Tamam isteyen sadece Tyt'ye girer ama bize sorulmadı dedim sadece. Tyt'den illa ki geçilmesi lazım Ayt için biliyorum ama bunu hedeflemeyen de var onu demek istedim ben de anlatamadım galiba.

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen barbaros » 26 Eyl 2018, 15:59

evet derdinizi anlatamadığınız çok açık bir şey bana Ayt için ayrı bi gün kayıt yapma zamanı mı vardı? diye sorarsanız ben bu sistemi bilmediğinizi düşünürüm çiğdem abla

_cid_
Doktor

Mesaj gönderen _cid_ » 26 Eyl 2018, 16:13

:) Ama onu asıl sorumdan sonra sordum. Eğer öyleyse yani böylemi diye sordum. Tek bir cümleyle sadece Tyt sınavına girilebiliniyor demeniz yeterliydi. Abla mı :) Tamam saygıdan dersiniz şimdi, siz de büyüğümsünüz yanlışımız varsa affola :) Sistemi zaten değişip duruyor ve yine değişecek gibi Ziya bey öyle işaretler verdi, biz yine tartışırız yani hörmetler :)

Jezxy
Onursal Üye

Re: YDT ? Yabancı Dil Testi

Mesaj gönderen Jezxy » 26 Eyl 2018, 16:48

3 sınav var. TYT, AYT, YDT

Dilciler 2’sine mutlaka girecek bunlar TYT - YDT; diğerine ise dil puanı dışında başka puan türü de olsun isterse o zaman girecek.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının %40’ı, Yabancı Dil Testi puanının %60’ı kullanılarak ağırlıklı sınav puanı oluşturulacak. Bunun üzerine ortaöğretim başarı puanı eklenecek ve elde edilen bu son puana göre tercih ve yerleştirme yapılacak.

2 yıllık önlisans programları için TYT’den en az 150 puan almış herkes alan farkı gözetmeksizin tercihte bulunabilecek.

TYT puanı 180 ve üzerinde olmazsa Dil puanı hesaplanmayacak. Yani 4 yıllık lisans programları seçilemeyecek.

“YKS ( TYT, AYT, YDT )” sayfasına dön