Başörtüm gururumdur !

Dini Bilgiler,İlahiler,Yazılar,Dualar,Tasvirler,İslamiyet...vs
emrahk
Onursal Üye

Re: Başörtüm gururumdur !

Mesaj gönderen emrahk » 04 Ara 2013, 00:00

Cloudyy yazdı:
emrahk yazdı:
power6 yazdı:harbiden komedisiniz, bir kaç alıntı yaparak kendinizi haklı göstermeniz ve karşı tarafı suçlamanız sizin diyalog zayıflığınızdan geliyor.

Sizler gibi çok bilmişi oynamadığım içinde çoğu kişi sizi haklı görecektir, olsun, beni anlayan çok iyi anladı.
Bu konuyu uzun zaman önce tartıştık ve haliyle herkes kendisini haklı görüyor her olayda olduğu gibi. Ama şu bir gerçek ki; İslam'da türban veya başörtüsü yoktur. Göğüsler bile açık dolaşılan bir zamanda gönderilen Kur'an'da Allah insanlara mahrem yerlerini örtmelerini emretmiştir. Ayetin orijinalinde kesinlikle "başınızı örtün" denmez. Bu sonradan çarpıtma meallere girmiş bir durumdur.

Ha illa kapanacağım diyen varsa başörtüsü olmasa da Kur'an'da cilbab yani bildiğimiz çarşaf vardır. İlla namuslarını korumak derdinde olan kadınlar çarşaf giyebilir. Tabi çarşaf kimsenin işine gelmediği için zamanla başörtüsü ve türbanın ortaya atıldığı aşikar...
emrahk kemalistçi olmasından dolayı kutsal kuranın hikmetli ayetlerini çarpıtmasını normal karşılıyorum :mrgreen:
İran gibi "kutsal" bir ülkede okuyacağın günlerde sana başarılar Dekan... :)

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Başörtüm gururumdur !

Mesaj gönderen kripton » 30 Ara 2013, 04:58

Bir meseleyi tartışırken senin dediğin doğru benim dediğim doğru yerine, hakikat nedir arkadaş diye yola çıksak netice daha güzel olacak sanırım.

Hepimizi yaratan bir Zat var ve bizden istekleri var. Bu isteklerini de seçtiği peygamberi ile vahiy aracılığıyla Kuran'da ve sünnet ile bizlere ulaştırmış.

Kuran nazil olduğundan beri insanlar ayetlerdeki muradı öğrenme çabasında olmuşlar.

Tesettürün anlamı, örtünmek, gizlenmek demektir. Ve hem erkeği hem de bayanları ilgilendiren boyutları vardır.

Kuran dan hüküm çıkarabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Ciddi bir altyapı ve donanım gerekmektedir. Öyle bir ayetin bir lafzından yola çıkarak hüküm koyulsa bunu ben de yapabilirdim Mehmet ağa da.

Bin yılı aşkın bir zamanda işin ehli tarafından binlerce tefsir yazılmıştır. Ve bu binlerce tefsir ittifak halinde bizlere tesettür hakikatini ulaştırmış, nasıl olması gerektiğini anlatmıştır.

Ahzap Suresinin 59. ayeti tesettürü emreden bir ayettir. Cilbab denilen kıyafete, dış örtüsüne baş da dahildir. Baştan ayağa kadar. El ve yüzü kapatmak farz değildir. Öyle bir ayetteki bir kelimeyi alıp diğer ayetleri es geçmekle olur mu bu iş. İşin ehli olmayınca olabiliyor demek ki.

Burada çarşaf giy şunu gi bunu giyden ziyade elimizde çok muhteşem bir ölçü vardır. Dar olmayacak, içini gösterecek kadar ince olmayacak. Bunu çarşaf da sağlar, dar olmayan bir dış kıyafette. Burada dış kıyafet olması gerekiyor ve yukarıdaki özellikleri barındırması gerekiyor.

Ayrıca Kuran ın nazil olduğu dönemlerde sanki tüm kadınlar çıplak geziyormuş gibi bir ifade ne derece doğru tartışılır. Çünkü örtünün, nüzul zamanlarında hürriyet ve saygınlık alameti olduğuna dair de bilgiler var. Yani o zaman ayet var olan ve kullanılan bir örtünün daha doğru kullanımını emrediyor da olabilir. Bu bilgi bana daha makul geldi.

Ama şunu da unutmamamız lazım ki tesettür sadece kıyafet ile olmaz. Yürümede, konuşmada, hal ve davranışlarda da tesettür olmalıdır. Yani kapsamı geniştir.

Bin küsür yıldır işin ehli tarafından ittifakla gelen ve insanlar tarafından da kabul gören bir meselede, şu son zamanlarda birileri çıkmış diyor ki bu böyle değil şöyledir (burada kastettiğim forumdaki arkadaşlar değil bu hükmü Kuran dan çıkardım diyen zatlar)

Evet başı örtmek insanın nefsine zor gelen bir emirdir. Namaz kılmaktan oruç tutmaktan bile daha zordur.

Bunun yanında bir de tesettürün sadece başörtüsünden ibaret olduğu zannedilerek yapılan yanlışlar da mevcut. Başımı örttüm iş bitti diye bir şey kesinlikle yok. Bazı başını örtenler başı açık bayanlardan daha tesettürsüz. Bu da bir gerçek.

Lütfen birbirimize etiketler yapıştırıp durmayalım. Birbirimizi anlamaya çalışmak en güzeli. Benim çevremde başı açık da çok başı kapalı da. Biz kimsenin hakkında hüküm verme yetkisine sahip değiliz. Herkesin hesabını Allah görecektir.

Hepimiz kuluz ve Kurandaki hükümler sadece bana ya da ona şuna inmedi. Herkese indi. Biz Kuranı doğru anlama çabasında olmalıyız diye düşünüyorum.
Resim

“Din Kültür” sayfasına dön