Başörtüm gururumdur !

Dini Bilgiler,İlahiler,Yazılar,Dualar,Tasvirler,İslamiyet...vs
Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Re: Başörtüm gururumdur !

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 27 Nis 2013, 21:00

Lütfen bu tartışmaya burada da girmeyin arkadaşlar.

Unutma!Yalnız başına beni yıkabilen tek kişi sensin.

Anneliğin mukaddesliği gece yarısı uyandığı uykudadır.

Deliyi adam edemeyiz ama adamı deli ederiz!

Dost acı söyleyen değil,acıyı tatlı dille söyleyebilendir!

Ya insana gül ver yada gülüver.

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 27 Nis 2013, 21:11

Yağmur damlaları yazdı:
DeKaN yazdı: ...

Yağmur damlaları;

Gerçekten böyle olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan birini bulursam hiç tereddütsüz teklifimi yapacağım ama bana denk biri gelmiyor ki daha doğrusu ben arayışta değilim. Ama doğru söylüyorsun bir yandan.
Olduğu gibi görünen göründüğü gibi olan birileri var elbet, sadece sayıları çok az ve pek gündemde değiller, onun için onları bulabilmek pek kolay olmuyor..
Siz öyle birini bulursam teklifimi yapacağım ama arayış içinde değilim diyorsunuz, bence gerekirse bir arayış içine girmelisiniz siz kriterlerinizi bildikten sonra zaten ona göre bir tercih yaparsınız.Ve kriterlerinize uygun olanı bulana kafdar bu arayış devam eder ama illaki bulursunuz..
Benim söylediğim bayan arkadaşlar bu arayışta olmalılar.. Arkadaş seçimi çok öenmlidir çünkü karga çöplüğe götürür malum... Çöplüğe götürmeyecek kişilikte ve edepte arkadaşlar arayışı içinde olmak şarttır..
Doğru söze ne hacet SÜPER İnşallah hayırlısı olur. Yağmur Hanım.
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 28 Nis 2013, 14:44

Resim

Bismillâhirrahmanirrahim
Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bulunan erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar.
Ey mü’minler hep birden Allâh’a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!..
(Nur Suresi, 31)
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

mustafaatam
İletişim:

Mesaj gönderen mustafaatam » 29 Kas 2013, 01:44

Türkiye'de ki herkes gururumuzdur.
seni biteceğim Açık Lise
seni yiyeceğim Açık Öğretim Lisesi

Kullanıcı avatarı
power6
Uzman
İletişim:

Mesaj gönderen power6 » 02 Ara 2013, 21:34

Başörtüsü ile bir sorunum yok ama şu türban meselesi, 1976 Fransa akımının başlattığı bir akımdır türban, yani müslümanlıkla alakası olmayan kişilerin zevkine göre yapılan. Bizim sağolsun çok dindar üniversiteli - liseli genç kızlarımız başörtüsünü amacından çok güzel görünmesine baktığı için takıyorlar. Başörtüsüne bir itirazım yok sonuçta bütün dinlerin yaşanabileceği bir ülkede yaşıyoruz, ama şu türban tamami ile sinirimi bozuyor ve siyasi sembol gibi algılanıyor gözümde.
Mezun

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 02 Ara 2013, 23:04

power6 yazdı:Başörtüsü ile bir sorunum yok ama şu türban meselesi, 1976 Fransa akımının başlattığı bir akımdır türban, yani müslümanlıkla alakası olmayan kişilerin zevkine göre yapılan. Bizim sağolsun çok dindar üniversiteli - liseli genç kızlarımız başörtüsünü amacından çok güzel görünmesine baktığı için takıyorlar. Başörtüsüne bir itirazım yok sonuçta bütün dinlerin yaşanabileceği bir ülkede yaşıyoruz, ama şu türban tamami ile sinirimi bozuyor ve siyasi sembol gibi algılanıyor gözümde.

sanırım din bilgin eksik :mrgreen: kızların süs için takıyor dmende onların kişisel hakkına bakışının ne kadr dar görüşlü olduğunu gösterir :mrgreen: itirazım yok deyipte siniri bozması ayrı bir tezatlık :lol:

sana yardımcı olcam bilgin olsun diye :wink:

Bismillâhirrahmanirrahim
Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bulunan erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar.
(Nur Suresi, 31)

Bismillâhirrahmanirrahim
Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına, örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınmaması ve (incitilmemesi) için en elverişli olan budur. Allâh çok bağışlayan çok esirgeyendir!..
(Azhab Suresi, 59)

Bismillâhirrahmanirrahim
Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahiliye devrinin açılıp saçılarak, ziynetlerini göstererek, yürüyüşü gibi yürümeyin.. Namazı kılın, zekatı verin, Allâh’a ve Resülüne itaat edin. Ey ehl-i beyt!. Allâh sizden şek ve şüpheyi gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.
(Ahzab Suresi, 33)

Bismillâhirrahmanirrahim
Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, ziynetlerini, göstermeksizin dış elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. Gene de iffetli olmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allâh işitendir, bilendir.
(Nur Suresi, 60)

Bismillâhirrahmanirrahim
Namuslu, kötülüklerden habersiz mü’min kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. Dilleri, elleri ve ayaklarının, yapmış olduklarından dolayı aleyhlerinde şahitlik edeceği bir günde onlar için çok büyük bir azap vardır!
(Nur Suresi, 24)
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 02 Ara 2013, 23:39

pskolog yazdı:
power6 yazdı:Başörtüsü ile bir sorunum yok ama şu türban meselesi, 1976 Fransa akımının başlattığı bir akımdır türban, yani müslümanlıkla alakası olmayan kişilerin zevkine göre yapılan. Bizim sağolsun çok dindar üniversiteli - liseli genç kızlarımız başörtüsünü amacından çok güzel görünmesine baktığı için takıyorlar. Başörtüsüne bir itirazım yok sonuçta bütün dinlerin yaşanabileceği bir ülkede yaşıyoruz, ama şu türban tamami ile sinirimi bozuyor ve siyasi sembol gibi algılanıyor gözümde.

sanırım din bilgin eksik :mrgreen: kızların süs için takıyor dmende onların kişisel hakkına bakışının ne kadr dar görüşlü olduğunu gösterir :mrgreen: itirazım yok deyipte siniri bozması ayrı bir tezatlık :lol:

sana yardımcı olcam bilgin olsun diye :wink:

Bismillâhirrahmanirrahim
(Nur Suresi, 31)

Bismillâhirrahmanirrahim
Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına, örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınmaması ve (incitilmemesi) için en elverişli olan budur. Allâh çok bağışlayan çok esirgeyendir!..
(Azhab Suresi, 59)

Bismillâhirrahmanirrahim
Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahiliye devrinin açılıp saçılarak, ziynetlerini göstererek, yürüyüşü gibi yürümeyin.. Namazı kılın, zekatı verin, Allâh’a ve Resülüne itaat edin. Ey ehl-i beyt!. Allâh sizden şek ve şüpheyi gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.
(Ahzab Suresi, 33)

Bismillâhirrahmanirrahim
Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, ziynetlerini, göstermeksizin dış elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. Gene de iffetli olmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allâh işitendir, bilendir.
(Nur Suresi, 60)

Bismillâhirrahmanirrahim
Namuslu, kötülüklerden habersiz mü’min kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. Dilleri, elleri ve ayaklarının, yapmış olduklarından dolayı aleyhlerinde şahitlik edeceği bir günde onlar için çok büyük bir azap vardır!
(Nur Suresi, 24)
Helal olsun yağmur hanım sizin gibi bilgili İlimli insanlar yaşadıkça İslam da yaşayacaktır sakın ha sakın yolunuzu şaşırmayın dışarıdaki 3 5 tane zındıklar sizi kandırmaya kalkmasınlar var gücünüzle kitabınıza ve dininize sarılın. Ve sizi ben var gücümle destekliyorum hem de öyle bir destek ki bende dershane de bazı gençleri yolunu şaşırmışları namaza aşılamaya çalışıyorum çok zor bir insanı değiştirmek. Bazı cahiller İslamı siyasetten ayrı tutuyorlar İslam demek siyaset demek İslam demek uyanık ve akıl sahibi demek bu zındıklar İslama laiklik gözüyle bakıyorlar laikliğin Allah belasını versin. Bu zındıkları da Allah ıslah etsin.

Yağmur Hanım; Allah izin verirse bende seneye İran da İslami fakülte okumaya karar verdim hem farsça dili öğrenmeyi hemde İran gibi kutsal bir ülkenin insanlarıyla kaynaşmak.
Zorlukların göbeğinde, fırsatlar yatıyor.

Açık Öğretim Lisesi - Sosyal Bilimler
MEZUN

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 03 Ara 2013, 01:59

Bu tartışmayı görünce biz(başörtülüleri) ve başörtüsüne karşı görüşte olanları ele alan bir yazıyı paylaşmak istedim aslında hepimizin içinden geleni yazmıs Nevzat hoca kendisine minnettarız diyemediklerimizi demiş okumanızı isterim ne görüş sahibi olursanız olun :wink:
Başını örtenler:

Eğer inanmadan örtünüyorsanız, başörtüsünü çıkarınız.

Eğer siyasi simge olarak örtüyorsanız, çıkarınız.

Eğer mahalle baskısı ile örtüyorsanız çıkarınız.

Eğer babanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.

Eğer kocanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.

Eğer ağabeyinizin baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.

Eğer yaşadığınız ortamda prim yaptığı için örtüyorsanız, başörtünüzü çıkarınız.

Eğer gelenek olduğu için örtüyorsanız, çıkarınız.

Eğer sizi güzelleştirdiği için başınızı örtüyorsanız, çıkarınız.

Eğer Allah için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.

Eğer inandığınız için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.

Eğer dini gereklilik için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz devam ediniz. Ancak artık özgür olmadığınızı unutmayın. Başörtüsü ile sakız çiğneyerek dolaşamazsınız. Karşı cinsle sarmaş dolaş olamazsınız. Artık temsil ettiğiniz bazı değerlerin var olduğunu unutmayınız.

Eğer inandığınız için örtünüyorsanız içini doldurunuz. Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, hoşgörünüzle örnek olurken; ahlakî anlayışınız, oturup kalkışınızda da daha dikkatli olmalısınız.

Çünkü başörtüsü sizin için hem bir hak hem bir değerdir.

Haktır; çünkü sonradan çıkarılmış bir kavram değildir. 1400 yıllık bir geçmişi vardır. O halde örtündüğünüz gibi yaşayın. Yaşadığınız gibi örtünün.

Karşı çıkanlar:

Başörtüsüne size ölümü hatırlattığı için karşıysanız, vazgeçiniz. Ölüm vardır ve gerçektir.

Başörtüsüne din karşıtlığınız sebebiyle muhalifseniz, vazgeçiniz. Dinin teselli etme ve hayata anlam katma gücünü yok edemezsiniz.

Başörtüsüne korktuğunuz için karşıysanız, korkunuzu analiz ediniz.

Korkunuz dini bir veriden kaynaklanıyorsa, o veriyi tartışınız.

Korkunuz dinin yanlış yorumlarından kaynaklanıyorsa, doğru yorum bulmak ya da oluşturmak için mücadele ediniz.

Korkunuz küçük kentler ve Anadolu’daki mahalle baskısı ile insanlarla diyologa giriniz. Birlikte yaşama bilincini oluşturmak gibi bir misyon üstleniniz. Yasağı yasakla gidermek çözüm olamaz.

Korkunuz İran gibi olmaktan kaynaklanıyorsa, başörtüsüne karşı çıkmak yerine radikalliğe karşı çıkınız.

Korkunuz Atatürkçülüğün tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa hangi Atatürk’ü savunduğunuzu sorgulayınız.

Korkunuz Cumhuriyetin tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa “Tek Parti Cumhuriyeti”ni mi, “Çok Partili Cumhuriyeti” mi savunduğunuzu sorgulayınız.

Korkunuzun sebebi özgürlüklerin kaybolması ise, ise herkese özgür yaşayacağı ortam sağlayacak çözümler üretiniz.

Korkunuz laikliğin tehlikede olmasından ileri geliyorsa, laiklikle din karşıtlığını karıştırıp karıştırmadığınızı sorgulayınız.

Korkunuz sahip olduklarınızı yitirmekse, elde ettiğiniz varlıklara “düşünceye karşı düşünce” yöntemiyle mi mücadele ediyorsunuz, bunu sorgulayınız.

Başörtülü birini gördüğünüzde size ‘dinsiz’ denildiğini hissediyorsanız, vazgeçiniz. Çünkü bu sizin algınız olabilir. Niyet okuyarak hükme varmak, insanı realite körlüğüne götürür.

Başörtülü bir kadını gördüğünüzde, ‘dinde böyle bir uygulama yok’ diye düşünüyorsanız, bırakınız onu konunun uzmanları söylesin. Bilimsel cahillik yapmayınız.

Başörtüsünü ‘gericilik’ olarak değerlendiriyorsanız, asıl gericiliğin öğrenme hakkını engelleme olduğunu görünüz. Gericilikle mücadele cehaletle mücadeledir; dinle mücadele değildir.

Başörtülüleri ‘kendilerini kısıtlayan insanlar’ olarak görüyorsanız, inandığı değerler için zevklerinden vazgeçenlere saygı duyunuz.

Başörtülüler size ‘Usame Bin Ladin’i hatırlatıyorsa, zihin haritanızı değiştiriniz. Radikal din anlayışının, İslam dininin ilk doğuşunda üç halifeyi öldürdüğünü unutmayınız.

Başörtüsünü görünce ‘dinî faşizm’den korkuyorsanız, Hitler’den hareketle ‘bütün Almanlar faşisttir’ deme adaletsizliğini yapmayınız.

Başörtülüler, size ‘tehdit altında olduğunuz’ izlenimini veriyorlarsa, kendinize konuyu kişiselleştirip kişiselleştirmediğinizi sorunuz. Başörtülülerle konuşmayı deneyiniz. Önyargıları, diyaloglar aydınlatır.

Bir insanın başının zorla kapatılmasından yana iseniz, ceberutsunuz. İslam tarihinde selefi, harici radikalizm yorumu bunu öngörmüştür.

Bir insanın başını zorla açtırıyorsanız yine ceberutsunuz. Bu durum, din karşıtlığını dogma haline getirdiğinizin ispatıdır: Kendinizle yüzleşiniz. Belki de ‘Modern Tiran’lığı savunuyorsunuz.

Güç kullanarak kendi dogmalarınızı kabul ettirmek istiyorsanız, siz Ortaçağ’a aitsiniz. Dinî görünümlü ya da modern görünümlü olmanız fark etmez.

Siyasî talebi olmayan bir genç kızın inançlarının gereğine göre yaşamasına karşı çıkıyorsanız, laikliğe de karşı çıkıyorsunuz demektir.

Siyasî talebi olmayan bir ailelerin çocuklarına dinin öngördüğü ahlakî normları öğretmeyi, din dersi vermelerini laikliğe aykırı görüyorsanız; bu davranış bilimsel, çağdaş, ilerleme ve aydınlanmaya uygun değildir. Alternatif üretiniz.

Siyasî talebi olmayan ama dinini yaşamak isteyen doktora, mühendise, subaya karışmayınız. Aydınlanmanın Descartes döneminde takılıp kalmışsınız demektir. Allah’a hesap verme duygusu yaşayan bir subay ya da doktor ülke için şanstır.

Siyasî talebi olmayan ama dinin teselli gücünü, yaşama anlam katma özelliğini ve ölümden sonraki hayatı öngörme fikrini bilimle birleştirenlere karşıysanız, bilimsel gelişmeye ve düşüncenin ilerlemesine de karşısınız demektir.

Başörtüsüne ‘bazı siyasîler sahip çıkıyor’ diye karşıysanız, demokratlığınızı sorgulayınız.

‘Başörtüsü istismar ediliyor’ diye düşünerek muhalefet ediyorsanız, istismar edenle etmeyeni anlamanın en iyi yolunu deneyiniz.

Bu konuyu istismar edeni etmeyenden, önyargılı olanı olmayandan ayıran laboratuar, sosyal alanlardır. Üniversitelerde serbest bırakın. Üç, beş sene gözlemleyin. Eğer kamu düzeni bozulursa ve başı açıkların hakları ellerinden alınırsa, aptallık yapmayın; mücadelenizi verin.

Eğer askerseniz ve sezgileriniz, Türkiye’nin geleceğini tehdit edecek bir tehlikeyi haber veriyorsa; üniversiteler sizin için birer sosyal psikoloji laboratuarı olacak. Böylece siz de deneyecek ve göreceksiniz: Kamu düzeni, provokasyonlara rağmen bozuluyor mu bozulmuyor mu?

İnsan davranışlarının dilini, yalan söylenip söylenmediğini, niyetleri anlamayı ve korkuları yenmeyi gösterecek en iyi yol, deneme sınamadır.

Deneme-sınama yöntemi her zaman risklidir, ancak radikalliği önlemek için bu riski göze almak gerekir.

Adalet, cesaret istediği gibi doğruları bulmakta, risk almayı gerektirir.

Özgürlük ve barış tarihte hiç kolay elde edilmemiştir.

Bazıları başının dışını örtüyor, bazıları içini örtüyor. Bunun için sosyal psikoloji laboratuarı en etkili bilimsel deney ve gözlem yeridir.

Türkiye kendi modernizmini geliştirmek dünyaya model olma şansını yakalayabilir.

Bu konuda da rehberimiz akıl ve bilim olmalıdır.

Bilim inancı taklit etmez ama tehdit de etmez. İnceler, rapor eder ve tarih sahnesine sunar. Özellikle üniversiteler hiçbir fikre kapısını kapamazlar. Analiz ederler, yorumlarlar. Evrensel yaklaşım bu olmalıdır.

İnanç bilimsel kategoridir. Üniversitelerin sosyal psikolojik laboratuvar olması fırsatını kaçırmayalım. Türkiyemiz bu sınavı dünyaya örnek olacak şekilde aşması dileğiyle…

Prof. Dr. Nevzat TARHAN
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 03 Ara 2013, 06:09

Kapanmak güzel ama kapanırken kadının tek saç teli bile görünmemesi gerekiyor ve deve hörgücü gibi saçını yaptırıp sonra kapatıyor acaba Allahın rızasını kazanmak için mi? yoksa türbanı bir aksesuar olarak mı görüyor bazı insanlar diye kendime sormadan alamıyorum. Saçını örtmüş tişört giymiş dar kot pantolon giymiş açıktan bir farkı kalmamış Peygamberimizin dediği gibi ahir zamanda giyinik çıplaklar gelecek. Bana kızmayın bayanlar ben gördüklerimi ve kendi düşüncelerimi paylaştım size göre ne kadar dogru ne kadar yanlış bilemiyorum. Allah hepimize hakkımızda hayırlısını versin.
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
power6
Uzman
İletişim:

Mesaj gönderen power6 » 03 Ara 2013, 11:59

harbiden komedisiniz, bir kaç alıntı yaparak kendinizi haklı göstermeniz ve karşı tarafı suçlamanız sizin diyalog zayıflığınızdan geliyor.

Sizler gibi çok bilmişi oynamadığım içinde çoğu kişi sizi haklı görecektir, olsun, beni anlayan çok iyi anladı.
Mezun

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 03 Ara 2013, 19:00

emrah42 yazdı:Kapanmak güzel ama kapanırken kadının tek saç teli bile görünmemesi gerekiyor ve deve hörgücü gibi saçını yaptırıp sonra kapatıyor acaba Allahın rızasını kazanmak için mi? yoksa türbanı bir aksesuar olarak mı görüyor bazı insanlar diye kendime sormadan alamıyorum. Saçını örtmüş tişört giymiş dar kot pantolon giymiş açıktan bir farkı kalmamış Peygamberimizin dediği gibi ahir zamanda giyinik çıplaklar gelecek. Bana kızmayın bayanlar ben gördüklerimi ve kendi düşüncelerimi paylaştım size göre ne kadar dogru ne kadar yanlış bilemiyorum. Allah hepimize hakkımızda hayırlısını versin.
Kesinlikle haklısınız onlar bizimde adımızı lekelıyor allah ıslah etsin başka diyecek birşey yok
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Ara 2013, 19:05

power6 yazdı:harbiden komedisiniz, bir kaç alıntı yaparak kendinizi haklı göstermeniz ve karşı tarafı suçlamanız sizin diyalog zayıflığınızdan geliyor.

Sizler gibi çok bilmişi oynamadığım içinde çoğu kişi sizi haklı görecektir, olsun, beni anlayan çok iyi anladı.
Bu konuyu uzun zaman önce tartıştık ve haliyle herkes kendisini haklı görüyor her olayda olduğu gibi. Ama şu bir gerçek ki; İslam'da türban veya başörtüsü yoktur. Göğüsler bile açık dolaşılan bir zamanda gönderilen Kur'an'da Allah insanlara mahrem yerlerini örtmelerini emretmiştir. Ayetin orijinalinde kesinlikle "başınızı örtün" denmez. Bu sonradan çarpıtma meallere girmiş bir durumdur.

Ha illa kapanacağım diyen varsa başörtüsü olmasa da Kur'an'da cilbab yani bildiğimiz çarşaf vardır. İlla namuslarını korumak derdinde olan kadınlar çarşaf giyebilir. Tabi çarşaf kimsenin işine gelmediği için zamanla başörtüsü ve türbanın ortaya atıldığı aşikar...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 03 Ara 2013, 22:27

emrahk yazdı:
power6 yazdı:harbiden komedisiniz, bir kaç alıntı yaparak kendinizi haklı göstermeniz ve karşı tarafı suçlamanız sizin diyalog zayıflığınızdan geliyor.

Bu konuyu uzun zaman önce tartıştık ve haliyle herkes kendisini haklı görüyor her olayda olduğu gibi. Ama şu bir gerçek ki; İslam'da türban veya başörtüsü yoktur. Göğüsler bile açık dolaşılan bir zamanda gönderilen Kur'an'da Allah insanlara mahrem yerlerini örtmelerini emretmiştir. Ayetin orijinalinde kesinlikle "başınızı örtün" denmez. Bu sonradan çarpıtma meallere girmiş bir durumdur.

Ha illa kapanacağım diyen varsa başörtüsü olmasa da Kur'an'da cilbab yani bildiğimiz çarşaf vardır. İlla namuslarını korumak derdinde olan kadınlar çarşaf giyebilir. Tabi çarşaf kimsenin işine gelmediği için zamanla başörtüsü ve türbanın ortaya atıldığı aşikar...
çarşaf giyenlere öcü gözüyle bakmaktan vazgeçilirse o dediğin olabilir emrah :D
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Ara 2013, 23:56

pskolog yazdı:
emrahk yazdı:

çarşaf giyenlere öcü gözüyle bakmaktan vazgeçilirse o dediğin olabilir emrah :D
Ama işte daha önce de konuşmuştuk, çarşafın da giyilmesinin hükümleri var. Her kadının giymesi şart değil, dışarı çıktığında iffetinin tehlikeye düşebildiği muhitlerde bu farz. Yoksa medeni bölgelerde bu şart da yok. İşte medeniyet bu yüzden çok güzel bir şey...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Cloudyy
Doktor

Mesaj gönderen Cloudyy » 03 Ara 2013, 23:57

emrahk yazdı:

emrahk kemalistçi olmasından dolayı kutsal kuranın hikmetli ayetlerini çarpıtmasını normal karşılıyorum :mrgreen:
Zorlukların göbeğinde, fırsatlar yatıyor.

Açık Öğretim Lisesi - Sosyal Bilimler
MEZUN

“Din Kültür” sayfasına dön