AölForum|Haftanın Kitabı

Okumayı sevenlerin mekanı..

Kullanıcı avatarı
Narbe
Uzman

AölForum|Haftanın Kitabı

Mesaj gönderen Narbe » 23 Oca 2015, 18:49

• Ancak okuma alışkanlığı olanların anlayacağı bir edim.
      harika bir dostluk.
      öğrenme sevinci..

Burada her hafta bir kitap paylaşacağız
      öm ile tavsiyede bulunabilirsiniz
              • Resim

Şerbet ve Hoşaf |Elif Ayla
                Hatıralarda Kalan Yudum Yudum Lezzetler

Elif Ayla, 'Şerbet ve Hoşaf – Hatıralarda Kalan Yudum Yudum Lezzetler' kitabıyla geçmişimizin hoş bir yanını bugüne taşıyor.
                İnsana kırılıverecekmiş gibi gelen incecik bardaklarda ikram edilen buz gibi şerbetler.
                Şerbet kokularıyla hafızamıza kazınmış düğünler, nişanlar, loğusa ziyaretleri. Akraba ziyaretleri. Tahta sandalyeler. Utangaçlıklar. Gözlerin içiyle gülünen eski güzel günler…

Şerbet gibi havaların, şerbet gibi insanlarla, şerbetten nafakalar çıkarılan günlerin, güzel su içilir yemeğin yanında diye, hoş-ab denilen hoşafların, o unutulmaz tatların bir araya geldiği bir çalışma bu…

Hepsi, insan israfı icat etmeden evvel bulundu. Meyvelerin, otların son hallerine, hadlerine kadar, şükür kazanında kaynatılıp sofraya getirilmesiyle oluşturuldu. Bütün şerbetler ve hikâyeler aslında suya yazılmış methiyeler. Suyu kaç şekilde içebileceğimizi anlatıyorlar. Meyveye eklenen su değil, suya eklenen meyveler onlar. Her şerbet ve her hoşaf, insan emeğinin nimete dokunup, Barekallah demesi.

Elif Ayla kitabında, babaanne mutfaklarından bugüne kadar gelen, yok olmalarına izin verilmeyen şerbet ve hoşafları anlatıyor. Hoşaflar hikâyelere dökülüyor, şerbetler anılarla birleşiyor. Kitap bir tarifler bütünü olmaktan çok, bir yaşam biçimini tarif ediyor. Şefkat, şerbetten akıyor. Hoşaftan geriye çekirdekler değil, anılar kalıyor.

• Bende esamesi yok .

Kullanıcı avatarı
Narbe
Uzman

Re: AölForum|Haftanın Kitabı

Mesaj gönderen Narbe » 30 Oca 2015, 14:33

• Resim

Barış Bıçakçı \ Aramızdaki en kısa mesafe
                • "Asıl öykü" ile ilgilenmeyen bir anlatıcı ve yetişkinliğe varmayan bir çocukluğun öyküleri.
                  Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişinin belirip kaybolan dünyası.
                  Bu dünyada "hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi!"
                  Daha önce İletişim'den Herkes Herkesle Dostmuş Gibi (2000) ve Veciz Sözler (2002) adlı yapıtları yayımlanan Barış Bıçakçı, bu kitabında çok zor bir işe kalkışıyor: Çocukluğun sihirli dünyasına giriyor.
                  Ve ustalıkla geliyor bu işin üstesinden. Çocukluk halini, çocuk duyarlılığını has edebiyatla anlatan ince, kırılgan hikayeler kuruyor.
                  Yepyeni bir şey bu. Türkçe edebiyatta kimse çocukluğu böyle anlatmamıştı.

Yayın Tarihi 2014-02-01
                  ISBN 9750501489
                  Baskı Sayısı 8. Baskı
                  Dil TÜRKÇE
                  Sayfa Sayısı 100
                  Cilt Tipi Karton Kapak
                  Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
      • Bende esamesi yok .

Kullanıcı avatarı
Narbe
Uzman

Re: AölForum|Haftanın Kitabı

Mesaj gönderen Narbe » 06 Şub 2015, 13:36

• Resim
                    • A. Ali Ural / Posta Kutusundaki Mızıka
                      ŞULE YAYINLARI

Sevgili Dost!

Bu sabah kuş sesleriyle uyandım. Ne güzel değil mi? Hayır, güzel değil! Açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan

karga sesleriydi. Kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. Bu, karganın da bir kuş türü olduğunu

bilmediğinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. Yüzümü yıkarken

acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? Hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor?

Acaba ‘insan’ denince hatırlanıyor muyuz?
      • Bende esamesi yok .

“E-Kitap Kütüphanesi” sayfasına dön