Fikirlerinizi Alabilir miyim ?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
sizofren
Doktor

Fikirlerinizi Alabilir miyim ?

Mesaj gönderen sizofren » 02 Tem 2017, 17:39

Öncelikle Merhaba arkadaşlar, ben 19 yaşındayım. AÖL'de İki bucuk senedir öğrenciyim. Öncelikle benim eski yaşadığım şehir de yani Gaziantep'de biraz ruhsal baskı altında kaldım. Çünkü örgün eğitimin ilk yılının yarım döneminde okuldan ayrıldım. Biraz maddi biraz da Ailevi sorunlar yüzünden ve Örgün eğitimde yapamayan kişi Açık öğretimden ne olabilir ki ?
Açık öğretimden ne olunur ? vb. söyleyişler yüzüme vuruldu. bu tür söylevler yüzüne açık öğretimde iki defa kayıt yenilememe rağmen sınavlara girmedim. Derslerle ilgilenmedim ve Şuan Antalya da yaşıyorum burada biraz arkadaş eş dost edindim farklı düşüncede insanlarla karşılaştım. Orta okuldan beri hayalim olan Subaylığın düşü ile yatıp kalktım. Bir asker ağabeyimin Lise muzunu olursam asker de kalma şansımın olduğunu söyledi yani askeri bir meslek olarak.

Ben şu an 49 kredideyim bu girdiğimiz sınavdan kaç kredi alacağım bilmiyorum ama sizlere bir sorum olacak ve fikirlerinizi almak istiyorum.
Seneye 20 yaşında olacağım en fazla 22 yaşına kadar askerliğimi ertelemek istiyorum. sizce Kaç senede bitirebilirim. ve en hızlı hangi şekilde bitirebilirim.
Not: 24 saat evde kalan birisi olsam evet ders çalışarak bitirebilirim Fakat Özel Güvenliğim sadece geceleri notlara vs göz atma şansım oluyor.

YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA

Resim
En Yüce Unvandan da Yüce ''Türklük''

tylerdurden34
Acemi

Re: Fikirlerinizi Alabilir miyim ?

Mesaj gönderen tylerdurden34 » 02 Tem 2017, 18:50

lise 2 de 2 sene kalarak atıldım aynı sözleri banada yüzüme çaldılar yılmadım çalıştım demek isterdim ama çalışmadım yalan yok bu sınav yada diger ek le bitiyor sonra üniversite inşallah kafaya takma pek :27:

Hayaller Hayatlar
Çırak

Mesaj gönderen Hayaller Hayatlar » 02 Tem 2017, 18:52

Kimsenin dediklerine, söylediği şeylerin ağırlığına bakma. Bazı insanlar sadece konuşmak için var.

Yılda normalde 2 sınav oluyor, sanırım 8 dönem ve üstü AOL öğrencileri senede 3 kez sınava girebiliyor. Her sınavda 35 kredilik ders seçme hakkın var. Yani her dersi geçersen en fazla 35 kredi alabiliyorsun. Bir dersi geçmek için de 9 doğru yani 45 puan yapmak yeterli. 90 alsan da 45 alsan da alacağın kredi aynı oluyor yani, ama üniversite düşünüyorsan diploma puanın da bunu etkileyeceği için yapabildiğinin en iyisini yapmalısın.

Açık öğretim öğrencisi olduğun sürece 28 yaşına kadar tecil hakkın var diye biliyorum(Yanlış biliyor olabilirim ben 2.tecil hakkımı aldım AOL öğrencisiyken).
Yalnız teciller 1 sene veriliyor, her gittiğinde 1 sene uzatıyorsun..

Ders çalışma tavsiyesi olarak; derslerini tamamen seçtiğin zamandan itibaren çalışmaya başla. Yoksa yetişmiyor. Örneğin Fizik 4 dersini seçtin, kitabın hepsini çalışmıyorsun(tabi bazı derslerde bu değişiyor,kitabın hepsini çalışman gerekiyor), Fizik 4 dersinin kapsadığı belli konular var(sakın konuları karıştırma), onlara çalışıyorsun. Videolar izle,tekrar yap ve çok çok önemli olan çıkmış soruları çöz. Mesela dün girdiğim İşletme sınavında internette çözdüğüm 10-15 sorunun şıkları bile değişmeden aynı şekilde çıktığını gördüm ve hepsini hızlıca cevapladım.

Dip not: Lise mezunuysan uzman çavuş olabiliyorsun.
where i belong, till I feel your warmth.

Kullanıcı avatarı
siyahiasker
Asistan

Mesaj gönderen siyahiasker » 03 Tem 2017, 04:01

sizofren yazdı:Öncelikle Merhaba arkadaşlar, ben 19 yaşındayım. AÖL'de İki bucuk senedir öğrenciyim. Öncelikle benim eski yaşadığım şehir de yani Gaziantep'de biraz ruhsal baskı altında kaldım. Çünkü örgün eğitimin ilk yılının yarım döneminde okuldan ayrıldım. Biraz maddi biraz da Ailevi sorunlar yüzünden ve Örgün eğitimde yapamayan kişi Açık öğretimden ne olabilir ki ?
Açık öğretimden ne olunur ? vb. söyleyişler yüzüme vuruldu. bu tür söylevler yüzüne açık öğretimde iki defa kayıt yenilememe rağmen sınavlara girmedim. Derslerle ilgilenmedim ve Şuan Antalya da yaşıyorum burada biraz arkadaş eş dost edindim farklı düşüncede insanlarla karşılaştım. Orta okuldan beri hayalim olan Subaylığın düşü ile yatıp kalktım. Bir asker ağabeyimin Lise muzunu olursam asker de kalma şansımın olduğunu söyledi yani askeri bir meslek olarak.

Ben şu an 49 kredideyim bu girdiğimiz sınavdan kaç kredi alacağım bilmiyorum ama sizlere bir sorum olacak ve fikirlerinizi almak istiyorum.
Seneye 20 yaşında olacağım en fazla 22 yaşına kadar askerliğimi ertelemek istiyorum. sizce Kaç senede bitirebilirim. ve en hızlı hangi şekilde bitirebilirim.
Not: 24 saat evde kalan birisi olsam evet ders çalışarak bitirebilirim Fakat Özel Güvenliğim sadece geceleri notlara vs göz atma şansım oluyor.

Oncelikle insanlari fazla takma. Benim kendi ailem dahil bu okumamak icin bahane buldu dediler ve umutsuz gozle baktilar. Aöl e bu şubat kayit oldum ve mart sinavin da yani ilk sinavimda 35 kredi aldim. Bu sinavdan da 35 bekliyorum. Sectigin derslerin ders notlarina goz gezdir ve cikmis sorulara calis aklinda kalir ve 1 ay oncesinde calis ben son 3 gun calisiyorum ama cok zor oluyor :p Esenle kal iyi geceler..
Bildiğimiz şeyler arttıkça, bilmediğimiz şeylerin ne kadar çok olduğunu daha iyi anlarız, çünkü onların çerçevesi büyüdükçe, bilinmeyenlerle olan temasları da artar.

Hayaller Hayatlar
Çırak

Mesaj gönderen Hayaller Hayatlar » 03 Tem 2017, 05:32

siyahiasker yazdı:
sizofren yazdı:Öncelikle Merhaba arkadaşlar, ben 19 yaşındayım. AÖL'de İki bucuk senedir öğrenciyim. Öncelikle benim eski yaşadığım şehir de yani Gaziantep'de biraz ruhsal baskı altında kaldım. Çünkü örgün eğitimin ilk yılının yarım döneminde okuldan ayrıldım. Biraz maddi biraz da Ailevi sorunlar yüzünden ve Örgün eğitimde yapamayan kişi Açık öğretimden ne olabilir ki ?

Oncelikle insanlari fazla takma. Benim kendi ailem dahil bu okumamak icin bahane buldu dediler ve umutsuz gozle baktilar. Aöl e bu şubat kayit oldum ve mart sinavin da yani ilk sinavimda 35 kredi aldim. Bu sinavdan da 35 bekliyorum. Sectigin derslerin ders notlarina goz gezdir ve cikmis sorulara calis aklinda kalir ve 1 ay oncesinde calis ben son 3 gun calisiyorum ama cok zor oluyor :p Esenle kal iyi geceler..

Tebrik ederim. 35 Krediyi muhtemelen mantığa dayalı ve çok ağır bilgiye ihtiyaç olmayan derslerden aldın. Fizik,Biyoloji,Matematik,Kimya,Tarih gibi derlerden 3 gün kala çalışıp geçmek çok zor çünkü.
where i belong, till I feel your warmth.

arthurdayne45
Asistan

Mesaj gönderen arthurdayne45 » 03 Tem 2017, 12:50

Kişisel gelişim ve girişimcilik dostum artık her şey buna bakıyor.Açık öğretimden ne olunur sorusuna gelince bunun cevabı sınırsız ve kendini ne kadar geliştirdiğinle doğru orantılı.İyi bir üniversiteye gidebilirsin ama çıktığında 2000 tl maaşla da çalışabilirsin.Kendi işletmeni kurup dünyanın parasını da kazanabilirsin.Üniversite fırsatlar dünyasıdır ama kendini geliştirip daha iyi yerlere gelecek olan sensin.Umarım anlatabilmişimdir,başarılar.
İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.

Kullanıcı avatarı
Gamlı Baykuş
Acemi

Mesaj gönderen Gamlı Baykuş » 03 Tem 2017, 23:15

2008'de örgün liseye başlamıştım, iki sene sınıfta kalarak 2010 senesinde tasditname alarak ayrıldım. Aynı sene AOL kayıt oldum, hala da kayıtlıyım, yani 7. senemdeyim. Açık öğretim, örgün eğitime göre çok daha kolay. Yani "örgün de okuyamayan açıktan mı okuyacakmış." tezini tamamen yalanlıyorum. 7 senedir mezun olamamak tamamen benim problemim. Ders çalışmadım, sınavlara girmedim. Yani başarıya giden yolda en büyük engel kendimiziz. Sana söylenenlere kulak asmamalısın. Yaş gibi objektifleri de kafana takma, yaşın kaç olursa olsun oku. Ben aradığım cevapları geç buldum, bir şeyler yapmak için çabalamaya da yeni başladım ve notlarım hemen yükselişe geçti. Açık öğretimden mezun olup bilgisayar mühendisi olanların hikayelerini okudum, siteyi biraz karıştırırsan sende güzel başarı hikayeleri bulup kendin için motivasyon kaynağı yapabilirsin. Bizden daha kötü durumda olan insanlar bir yolunu bulup başarılı olabilmiş. Pes edersek hayatımız daha güzel olmayacak, o yüzden mücadele vermeye devam etmeliyiz. Umarım hepimiz ulaşmak istediğimiz yerlere ulaşabiliriz.
Neyi bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok.

Kullanıcı avatarı
sizofren
Doktor

Mesaj gönderen sizofren » 04 Tem 2017, 05:07

Hepinize teşekkür ederim. Hepinizin ayrı ayrı tavsiyelerine uyacağım.

Resim

Kullanıcı avatarı
sizofren
Doktor

Mesaj gönderen sizofren » 04 Tem 2017, 05:09

Hayaller Hayatlar yazdı:Kimsenin dediklerine, söylediği şeylerin ağırlığına bakma. Bazı insanlar sadece konuşmak için var.

Yılda normalde 2 sınav oluyor, sanırım 8 dönem ve üstü AOL öğrencileri senede 3 kez sınava girebiliyor. Her sınavda 35 kredilik ders seçme hakkın var. Yani her dersi geçersen en fazla 35 kredi alabiliyorsun. Bir dersi geçmek için de 9 doğru yani 45 puan yapmak yeterli. 90 alsan da 45 alsan da alacağın kredi aynı oluyor yani, ama üniversite düşünüyorsan diploma puanın da bunu etkileyeceği için yapabildiğinin en iyisini yapmalısın.

Açık öğretim öğrencisi olduğun sürece 28 yaşına kadar tecil hakkın var diye biliyorum(Yanlış biliyor olabilirim ben 2.tecil hakkımı aldım AOL öğrencisiyken).
Yalnız teciller 1 sene veriliyor, her gittiğinde 1 sene uzatıyorsun..

Ders çalışma tavsiyesi olarak; derslerini tamamen seçtiğin zamandan itibaren çalışmaya başla. Yoksa yetişmiyor. Örneğin Fizik 4 dersini seçtin, kitabın hepsini çalışmıyorsun(tabi bazı derslerde bu değişiyor,kitabın hepsini çalışman gerekiyor), Fizik 4 dersinin kapsadığı belli konular var(sakın konuları karıştırma), onlara çalışıyorsun. Videolar izle,tekrar yap ve çok çok önemli olan çıkmış soruları çöz. Mesela dün girdiğim İşletme sınavında internette çözdüğüm 10-15 sorunun şıkları bile değişmeden aynı şekilde çıktığını gördüm ve hepsini hızlıca cevapladım.

Dip not: Lise mezunuysan uzman çavuş olabiliyorsun.

Evet Uzman çavuş olabiliyorum ve onun için gayret ediyorum. Çok teşekkür ederim bu güzel yazınız için.

Resim

Kullanıcı avatarı
sizofren
Doktor

Mesaj gönderen sizofren » 04 Tem 2017, 05:10

Gamlı Baykuş yazdı:2008'de örgün liseye başlamıştım, iki sene sınıfta kalarak 2010 senesinde tasditname alarak ayrıldım. Aynı sene AOL kayıt oldum, hala da kayıtlıyım, yani 7. senemdeyim. Açık öğretim, örgün eğitime göre çok daha kolay. Yani "örgün de okuyamayan açıktan mı okuyacakmış." tezini tamamen yalanlıyorum. 7 senedir mezun olamamak tamamen benim problemim. Ders çalışmadım, sınavlara girmedim. Yani başarıya giden yolda en büyük engel kendimiziz. Sana söylenenlere kulak asmamalısın. Yaş gibi objektifleri de kafana takma, yaşın kaç olursa olsun oku. Ben aradığım cevapları geç buldum, bir şeyler yapmak için çabalamaya da yeni başladım ve notlarım hemen yükselişe geçti. Açık öğretimden mezun olup bilgisayar mühendisi olanların hikayelerini okudum, siteyi biraz karıştırırsan sende güzel başarı hikayeleri bulup kendin için motivasyon kaynağı yapabilirsin. Bizden daha kötü durumda olan insanlar bir yolunu bulup başarılı olabilmiş. Pes edersek hayatımız daha güzel olmayacak, o yüzden mücadele vermeye devam etmeliyiz. Umarım hepimiz ulaşmak istediğimiz yerlere ulaşabiliriz.

Umarım. Tek dileğim bu, benim ayrıca AtaTürkçü bir yapım var. Onun hitap ettiği gençlerden biri olarak bu durum canımı sıkıyor. En az kendim için çalıştığım kadar onun için de çalışmalıyım.

Resim

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön