Lise 4'te açık liseye geçmek!

Her Konuda Tartışabilirsiniz
peyaz

Lise 4'te açık liseye geçmek!

Mesaj gönderen peyaz » 15 Ağu 2011, 16:09

Merhabalar, iki gündür yana döne araştırma yapıyorum. Bi türlü istediğim bilgiye ulaşamadım. Birinin bu sorulara el atmasını rica ediyorum artık!

Ben 12.sınıfa geçtim, bire bir dershane sistemine kaydoldum(tüm dersleri özel ders olarak alıcam) yüklü para vererek. Şimdi dershane hocalarıyla konuştum, açık liseye geçersem çok daha kolay olacağını söyledi işimin. Bana özel ve daha rahat başka bir program hazırlayacaklarını hatta geçersem onlar için çok güzel olacağını sınırsız ders verebileceklerini söyledi. Bu şartlarda geçmem için her şey elverişli, bir saat artısını eksisini düşündük geçmemin doğru olacağı kararına vardık ailecek dershanecek. (anadolu lisesi öğrencisiyim)
Ama biraz bilgisizlik var etrafımda, ilk olarak okul ygs lys adına okul puanım ne olacak açık liseye geçersem. Benim karne notlarım 3 senedir 70 lerde geziniyor. Açık öğretime geçersem verilen okul puanı okulumdakinden fazla mı olur?
Onun dışında benim gibi yapan bir tanıdığınız var mı? Benim araştırmama göre açık liseye geçen herkes çok memnun eğer ÇALIŞIRSAM.
Son olarak kayıt tarihi, neler yapmam gerektiği, kaydolduktan sonra sınavlar vs nasıl olacak bilmiyorum

Yardım edecek var mı?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Lise 4'te açık liseye geçmek!

Mesaj gönderen kripton » 15 Ağu 2011, 20:48

Merhaba peyaz, benim kardeşimde aynen senin yaşadıklarını yaşadı. Anadolu lisesinde 2 yıl okudu. Bazı problemler yüzünden açık liseye yazıldı. O da dershaneye gitti. İlk başlarda biz de çok tedirgindik. Pek bilgimiz yoktu. Bu sene ygs ve lys sınavlarına girdi ve tercihlerini yaptı. Emin ol hiç pişman değiliz. Yaşadığımız tedirginlikler gereksizmiş. Ama kardeşimin diploma notu düşük olduğu için istediği yeri tercih edemedi. (bu da kişinin çalışmasına bağlı tabi)

Şimdi gelelim sorularının cevaplarına:

Kardeşimle konuşup bilgi aldım inşallah yardımcı olabilirim. Öncelikle puanlarım 70 civarıydı diyorsun. Demek ki bu durumda sen örgün eğitimde okul birincisi olamazsın ve 75 okul puanı alamazsın. Ama açık lise de işin daha kolay olabilir. Açık lisede okul birinciliği oluyor mu tam bilemiyorum ama şu verdiğim linkte bu konuyu tartışmıştı arkadaşlar bi bak belki fikir verirhttp://www.aciklise.net/Forum/viewtopic ... 866a19ee27

Kardeşim verilen okul puanının çok farketmeyeceğini önemli olan diploma notu olduğunu söyledi. Mesela onun diploma notu düşüktü ( çünkü yeterince çalışmadı ) Ama sen işini ciddiye alıp sıkı çalışırsan örgün eğitime göre şansın yüksek. Not ortalamanı 85-90 yapabilirsin ve bu durumda alacağın okul puanı gayet iyi olur.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 15 Ağu 2011, 21:16

Kayıt tarihi 15 ağustos - 16 eylül 2011 daha ayrıntılı bilgi için http://www.aciklise.net/

Yılda 3 kez sınav oluyor. Ocak - Mayıs ve Temmuz aylarında. Temmuz ayındaki sınav 18 yaş üzeri için. Ama sen lise 4 e geçmişsin. Yani iki dönemde bitirebilirsin. Muhtemelen mayıs sınavı ile mezun olursun. Sınavlar cumartesi ve pazar günü peşpeşe iki gün yapılıyor. Ve öğleden önce bir oturum, öğleden sonra ise bir oturum olmak üzere 2 günde toplam 4 oturumda sınava giriyorsun.

Son olarak tavsiyem şu sana: Elinde çok güzel imkanlar var. Ve kalmış bir senen. Zehir gibi çalış. Bu açıköğretim nasıl olsa kolay deyip asla gevşeme. Sonra çok pişman olursun. Hedefin her dersten 100 almak olsun. Bu hedefi kesinlikle koy kendine. Ben 10 küsür yıl sonra bilgilerim iyice soğuduktan sonra başladım. Sayısalım yerin dibine vurmuştu. Özel hoca dershane imkanım da yoktu. İnternetten ekol hoca dan çalıştım. Kaynak kitaplardan çalıştım. ( sakın sayısal derslerde açık lisenin kitabi ile yetinme ) Ve bazı derslerden 100 almayı hedefleyerek girdim sınavlara. Şu an mezun olmam için 1 senem var ve diploma notumu 80 nin üzerine çekmeyi hedefliyorum.

Bunları neden anlattım :?: Şunun için: Ben bunca yıldan sonra bu kadarını yaptıysam sen istersen ve sıkı çalışırsan emin ol çok çok daha iyisini yapabilirsin. Kolay gelsin.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
Resim

komikadam
Doktor

Mesaj gönderen komikadam » 15 Ağu 2011, 22:33

Kripton tüm sorularına cevap vermiş zaten :) tüm notların 70 civarında ise zaten sana sağlam bir kredi gelir kalanıda 2 döneme halledersin.

peyaz

Mesaj gönderen peyaz » 29 Eki 2011, 11:13

Merhabalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar :)
Açık liseye geçtim burdaki yazıları okuyup binlerce kez teşekkür ederim. Şimdi sıra ders seçimine geldi.. 192 krediyle mezun olunduğu söylenmişti benim şu an kredim 200 yazıyor bilgilerimde
( Toplam Dönemi : 7 AOL'de Okuduğu Dönem : 1
Toplam Kredi : 200 Alan Kredi : 38) şeklinde.

Zorunlu derslerim malum lise 4 dersleri
117 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 7 7 1 Ortak
118 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 8 8 1 Ortak
407 DİL VE ANLATIM 7 7 2 Ortak
408 DİL VE ANLATIM 8 8 2 Ortak
417 TÜRK EDEBİYATI 7 7 3 Ortak
418 TÜRK EDEBİYATI 8 8 3 Ortak
427 FİZİK 7 7 3 Alan
428 FİZİK 8 8 3 Alan
437 KİMYA 7 7 3 Alan
438 KİMYA 8 8 3 Alan
447 BİYOLOJİ 7 7 3 Alan
448 BİYOLOJİ 8 8 3 Alan
467 MATEMATİK 7 7 4 Alan
468 MATEMATİK 8 8 4 Alan
472 ANALİTİK GEOMETRİ - 1 7 2 Alan
473 ANALİTİK GEOMETRİ - 2 8 2 Alan
495 GEOMETRİ 5 5 2 Alan
496 GEOMETRİ 6 6 2 Alan
497 GEOMETRİ 7 7 2 Alan
498 GEOMETRİ 8 8 2 Alan

şeklinde..
Ben zaten mezun olabilirim değil mi bu derslerin hepsinden kalsam bile? Ayrıca kredim dolduğu için YALNIZCA bu dersleri seçmem yeterli olacak değil mi? Lütfen acil cevap yazabilir misinizi?

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 29 Eki 2011, 11:24

Arkadaşım siz alanlı okuyormuşsunuz . Yani bu demektir ki sadece 192 kredi yetmez alan kredini de 80 e tamamlaman gerkiyor ve en az 8 dönem olmalı... Sizin öğrenci girişi yaptığınız ekranda zorunlu dersler diye bir buton olacak işte ona tıklayın ve bakın hangi derler yazı o derleri ya vermelisiniz ya da muaf olmalısınız.
Unutma!Yalnız başına beni yıkabilen tek kişi sensin.

Anneliğin mukaddesliği gece yarısı uyandığı uykudadır.

Deliyi adam edemeyiz ama adamı deli ederiz!

Dost acı söyleyen değil,acıyı tatlı dille söyleyebilendir!

Ya insana gül ver yada gülüver.

peyaz

Mesaj gönderen peyaz » 29 Eki 2011, 11:34

Alan kredim 38, bunu 80 nasıl yapabilirim? 30 kredi alabiliyorum değil mi en fazla? Nasıl mezun olacağım peki?
Ders seçme ekranımda ****-8 yazanlar yok yalnızca ****- 7yazanlar var.. Zorunlu olduğum dersleri seçemiyorum ama ben?

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 29 Eki 2011, 11:51

Bir dönemde 30 kredi alınabiliyor.8. dönem derleriniz niye yok bilmiorum. Ama 7 yazanları seçin sizde. Ders seçme ekranınzda seçebileceğiniz derslerin yanında ne yazrı yor? Alan, ortak veya seçmeli diye?

peyaz

Mesaj gönderen peyaz » 29 Eki 2011, 11:53

Şu dersleri seçtim

427 FİZİK 7 7 3 Alan
437 KİMYA 7 7 3 Alan
447 BİYOLOJİ 7 7 3 Alan
467 MATEMATİK 7 7 4 Alan
495 GEOMETRİ 5 5 2 Alan
496 GEOMETRİ 6 6 2 Alan
497 GEOMETRİ 7 7 2 Alan

geri kalan seçebileceğim bütün dersler seçmeli olarak yazıyor. 8. dönem derslerinin hiçbiri yok. ve benim vermek zorunda olduğum dersler yukarıda...

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 29 Eki 2011, 11:57

Tamam eğer başka alan ve ortak ders kalmadı ise seçiminiz doğru. Geriye kalan dersler bir dahaki döneme eklenir herhalde.

peyaz

Mesaj gönderen peyaz » 29 Eki 2011, 12:13

ikinci dönem kayıt yenileme olayı varmış hiç bilmiyodum bunu :) diğer dersler ikinci dönem karşıma çıkacakmış, bu seçimle de rahatlıkla mezun olabiliyorum.

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 29 Eki 2011, 12:22

Evet ikinci dönem yani her donem tekrar kayıt yenileniyor... : )

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 29 Eki 2011, 19:24

peyaz merhaba, ders seçme ekranında üst döneme ait dersler bulunmaz. Sen ders seçme ekranında bulunan tüm ortak ve alan derslerini seç. Dediğin gibi mayıs sınavı için de 8 leri seçersin.

Ayrıca alanlı okuyanlar için mezuniyet şartları:

Toplam 192 kredi
80 alan kredisi
Toplam dönemin en az 8 olması
Bütün zorunlu dersleri geçmek veya muaf olmak(dil anlatım dersinden muaf olunmadığı için o dersi mutlaka geçmek)

Yukarıdaki şartlar tamam olmadan kredin isterse 500 olsun mezun olamazsın.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 29 Eki 2011, 19:32

peyaz yazdı:Merhabalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar :)
Açık liseye geçtim burdaki yazıları okuyup binlerce kez teşekkür ederim. Şimdi sıra ders seçimine geldi.. 192 krediyle mezun olunduğu söylenmişti benim şu an kredim 200 yazıyor bilgilerimde
( Toplam Dönemi : 7 AOL'de Okuduğu Dönem : 1
Toplam Kredi : 200 Alan Kredi : 38) şeklinde.

Zorunlu derslerim malum lise 4 dersleri
118 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 8 8 1 Ortak
408 DİL VE ANLATIM 8 8 2 Ortak
418 TÜRK EDEBİYATI 8 8 3 Ortak
427 FİZİK 7 7 3 Alan
428 FİZİK 8 8 3 Alan
437 KİMYA 7 7 3 Alan
438 KİMYA 8 8 3 Alan
447 BİYOLOJİ 7 7 3 Alan
448 BİYOLOJİ 8 8 3 Alan
467 MATEMATİK 7 7 4 Alan
468 MATEMATİK 8 8 4 Alan
473 ANALİTİK GEOMETRİ - 2 8 2 Alan
495 GEOMETRİ 5 5 2 Alan
496 GEOMETRİ 6 6 2 Alan
497 GEOMETRİ 7 7 2 Alan
498 GEOMETRİ 8 8 2 Alan

şeklinde..
Ben zaten mezun olabilirim değil mi bu derslerin hepsinden kalsam bile? Ayrıca kredim dolduğu için YALNIZCA bu dersleri seçmem yeterli olacak değil mi? Lütfen acil cevap yazabilir misinizi?
Hepsinden kalırsan mezun olamazsın. Ortak ve alan derslerini çalışıp geçmeye bak. Mezuniyet sadece kredi doldurmakla olmuyor.

HA geçemezsen muaf olma gibi bir durum olur ama o zaman da mezuniyetin uzar. Ortak derslerden muaf olmak için(dil anlatım hariç) 3 kez o dersten sınava girip başarısız olman gerekiyor.

Alan derslerinden muafiyet ise 1 kez sınava girip kalmakla oluyor sanırım ama ben alansız okuduğum için tam bilmiyorum. Seni yanıltmış olmayım kardeş.

Sen şu linke bir bak orada yazıyor zaten mezuniyet şartları http://www.aciklise.net/genel/mezuniyet-sartlari.html
Resim

Yns
Uzman

Mesaj gönderen Yns » 31 Eki 2011, 14:36

Kredilerini inceledim.Sana kötü bir haberim var...

Kimsenin dikkatini çekmemiş ama, Sayısal yani Fen Bilimleri alanından mezun olman mümkün değil.Çünkü zorunlu derslerdeki alan derslerinin kredileri hepsini versen dahi 38 olan kredini 80 yapmaz.38 sistemde var 38 de derslerden toplarsın sene sonunda 76'da kalır 80 olmaz.

Sistem kapanmadan Türkçe-Matematik alanına geç tekrar hesapla yine bunun gibi bir durum olursa Genel Kültür alanından mezun olmak zorundasın...

Panik yapmana gerek yok Genel Kültür çok daha kolay bu kadar fazla dersin de olmaz.Ama Tıp-Mühendislik gibi bir bölüm istiyorsan alan dışı tercih yapmak zorunda kalacaksın...
Resim

Kanadının altına sığınacak bir kuş arayan eskimiş saçak gibiyim sensiz,
Ya da bütün balinaların kıyıya vurup intihar ettiği bir deniz...

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön