Bouzouki'nin Sesini Seven Varmı ?

Hobilerinizi ve Fobilerinizi Paylaşa Bileceğiniz Bölüm.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Bouzouki'nin Sesini Seven Varmı ?

Mesaj gönderen Jackal4540 » 01 Haz 2013, 00:29

Resim
Arkadaşlar bouzoukinin anlamı bozuk saz demek yani :
Buzuki (bouziki) (Yunanca: το μπουζούκι) çağdaş Yunan müziğinin belli başlı çalgılarındandır. Gitar ve bağlamanın karışımıdır. Bu yüzden çok dengeli bir enstrüman değildir. Gitar ve bağlama karışımı klavyeye, bağlamanın tellerine ve gitarın perde düzenine sahiptir. İsmini sazdan bozularak yeni bir çalgı oluşturulduğu için bozuk dendiği, bozuk kelimesinin yerini zamanla Yunanca telaffuzla birlikte bouziki adını aldığı söylenir. Diğer bir görüş de ismini Türkçe bozuk sazdan türemiş olduğu, bir saz çalma şekli olan bozuk düzenden geldiğidir. Buzuki, yumurta biçimli gövdesi ve uzun sapıyla bağlama, kopuz ve udla aynı aileden gelmektedir. Rebetika müzik kültürünün etkin müzik aletidir. Buzukiye İrlanda folklorunda da rastlanır. Gövdesinin ön kısmı genelde sedef kakmalar ile süslenmiş olan buzuki, mızrap veya pena ile çalınır.
Buzukiyi üç çeşide ayırabiliriz:
-Trichordo üç çift tele sahiptir.
-Tetrachordo dört çift tele sahiptir.
-Irlanda Buzukisi dört çift tele ve düz bir sırta sahiptir.
Bir tanede video paylaşayım :
http://www.youtube.com/watch?v=Uw_mIvwirY4
Benim en sevdiğim müzik aleti ve hobimdir buzuki acaba buzukinin sesini seven varmıdır diye merak ettim.Sesi bana çok güzel geliyor yaz akşamlarını andırıyor.
Almaya gelince Türkiyedeki bouzouki fiyatları çok pahalı en dandiği bile 1.5 milyar eğer Yunanistana gidersem ilk işim ordan bir tane el yapımı buzukilerden alacağım.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Re: Bouzouki'nin Sesini Seven Varmı ?

Mesaj gönderen Doçent » 01 Haz 2013, 23:04

evet sesi kulağa hoş geliyor yunanlılar herşeyimize sahip çıkıyor ya belki buda bizimdir :mrgreen:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Re: Bouzouki'nin Sesini Seven Varmı ?

Mesaj gönderen Jackal4540 » 02 Haz 2013, 04:49

pskolog yazdı:evet sesi kulağa hoş geliyor yunanlılar herşeyimize sahip çıkıyor ya belki buda bizimdir :mrgreen:
Olayı özetle alıntı yaparak düzenleyip koydum :
Birinci dunya savaşından sonra yunanistan'a göçmüş rumlardan birinin bağlaması onarılmayacak kadar kırılıyor, o da bunu pire'de bir müzik aletleri dükkanına götürüyor ve tamir etmesini istiyor. usta ise bunu yapamayacagını ama isterse yenisini yapabilecegini söylüyor.Yunanlı ise bu durumu kabul ediyor, bir süre sonra geldiginde ise baglamasıyla alakası olmayan bir saz buluyor.Çok sinirleniyor ve bozuk çalgı anlamında "buzuki!" diye bağırarak hısımla sazi almadan dükkanı terkediyor.Daha sonra bu saz bir yunan müzisyeninin eline geciyor ve ondan'da Türkiye göcmeni kesime yayiliyor.

Evet dediğin gibi yarısı onların yarısı bizim sayılır :D

“Hobi Ve Fobileriniz” sayfasına dön