AÇIK LİSE HAKKINDA TÜM MERAK EDİLEN BİLGİLER BURDA

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kilitli
Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin

AÇIK LİSE HAKKINDA TÜM MERAK EDİLEN BİLGİLER BURDA

Mesaj gönderen admin » 07 Oca 2007, 23:30

NASIL MEZUN OLABİLİRİM ?
3 Yıllık Sistemde Okuyanlar;

* Toplam Kazanılan kredinin 144 veya üzeri olması
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması
* Alan kredisinin 64 veya üzeri olması
* Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin,Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 5 olması gerekir...

4 Yıllık Sistemde Okuyanlar;

* Toplam kazanılan kredinin 192 veya üzeri olması
* Alan kredisinin 80 veya üzeri olması
* Alan derslerinin tamamından sınava girilmiş olması
* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması
* Lise ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin,Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması ve toplam dönemlerinin en az 8 olması gerekir.

ÖNEMLİ: 2008-2009 Eğitim -Öğretim yılına kadar 4 yıllık sisteme kademeli geçiş devam edecektir.2008-2009 Eğitim-Öğretim yılından itibaren bütün öğrenciler 4 yıllık sisteme tabi olacaklar ve mezun olabilmek için 4 yıllık sistemin mezuniyet şartlarını taşımaları gerekecektir.

DİPLOMAMI NE ZAMAN, NEREDEN ALABİLİRİM ?
Açık öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerimizin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra öğrencilerin belirttiği İrtibat Merkezine gönderilmektedir.Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Merkezleri başlığı altındaki merkezlerden herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir.Ayrıca Açık Öğretim Lisesinin Adnan Güneşoğlu Eğitim Teknolojileri kampüsü Ballıkpınar Köyü/Gölbaşı-ANKARA adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile teslim edilebilir.

DİPLOMAMI TESLİM ALMAYA GİDERKEN YANIMDA NELER GÖTÜRMELİYİM ?
Diplomasını teslim alamaya gidecek öğrencimiz yanında içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini yatırdıklarını gösteren dekontla başvurmaları gerekmektedir.Eğer öğrencimiz Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi aldı ise Diploma Harç ücretini yatırmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurması gerekmektedir.Çıkma Belgesi Kayıp ise gazeteye verilecek kayıp ilanının getirilmesi gerekmektedir.
Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa bu kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.Vekilin Noterden alınan vekalet ve yukarda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir. Diploma harç ücreti Ziraat Bankası veya Vakıflar Bankasına TC Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

DİPLOMAMI KAYBETTİM, NE YAPMALIYIM ?
Öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmeleri halinde bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekmektedir.Ayrıca dilekçenin ekinde herhangi bir gazeteye verilen zayi ilanı ve nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekmektedir.Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.Faksla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.

MEZUN OLDUM ANCAK DİPLOMAMI ALAMADIM, NE YAPMALIYIM?
Mezun olan öğrencilerimiz diplomalarını Açık Öğretim Lisesine kayıtlı oldukları Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

Diploma basılmamış olabilir.
Basılmama nedeni öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, kayıtlı olunan Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden veya Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğün Diploma Biriminden bilgi alınabilmektedir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir.
2005 yılından önce mezun olan öğrencilerimizin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri içerisinde yer alan “Diploma İade İsteği” dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

TASDİKNAME(Kayıt Sildirme) BELGESİNİ NASIL ALABİLİRİM ?
Açık Öğretim Lisesinden kaydını sildirerek Tasdikname Belgesini almak isteyen öğrencilerimizin bir dilekçe yazarak bu dilekçe ve ekinde nüfus cüzdanı fotokopisini Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce hazırlanacak Tasdikname öğrencinin dilekçesinde belirtmiş olduğu adresine taahhütlü olarak gönderilmektedir.Öğrencimiz reşit değilse(18 yaşından küçük ise) Tasdikname istek dilekçesinde velinin imzası olmak zorundadır.Açık Öğretim Lisesine şahsen yapılacak başvurularda öğrencinin yerine tasdiknameyi bir başkası alacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.Faksla yapılacak olan Tasdikname istek dilekçeleri dikkate alınmamaktadır.

TASDİKNAMEMLE BİRLİKTE ORTAOKUL/İLKÖĞRETİM OKULU DİPLOMAMI ALABİLİR MİYİM ?
Tasdikname isteğinde bulunan öğrencilerimizden Ortaokul/İlköğretim Okulu diplomasını da isteyenlerin yazmış oldukları Tasdikname istek dilekçelerinde bu durumu mutlaka belirtmeleri gerekmektedir.Arkasına Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce not düşülen diploma Tasdikname ile birlikte gönderilmektedir.

TASDİKNAMEMİ KAYBETTİM, NE YAPMALIYIM ?
Açık Öğretim Lisesinden ayrılarak tasdikname alan öğrencimizin tasdiknamesini kaybetmesi halinde bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekmektedir.Ayrıca dilekçenin ekinde herhangi bir gazeteye verilen zayi ilanı ve nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Faksla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.

TASDİKNAME İADESİ:
Açıköğretim Lisesine kayıt esnasında verilen tasdikname belgesi iade edilmez, Öğrencimizin istemesi halinde Açık Öğretim Lisesinden tasdikname belgesi düzenlenmektedir.

ÖĞRENCİLİK DURUMU:
Açıköğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif olan öğrencilerin Tasdikname istekleri dönem sonu sınavlarının bir ay öncesi veya bir ay sonrası (sınav sonuçları Açıköğretim Lisesi sistemine aktarılıp, kredilendirme yapıldıktan sonra) karşılanabilmektedir. Öğrencilik durumu Donuk ve Silik olan öğrenciler için bu durum söz konusu değildir.

ÖĞRENCİ BELGESİNİ NASIL ALABİLİRİM?
Öğrenci belgesi almak isteyen öğrenciler T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, doğum yeri, ana adı, baba adı, öğrenci numarasını belirttikleri bir dilekçeyle birlikte bulundukları yerdeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurmak suretiyle alabilirler.

TRANSKRİPT (NOT DÖKÜM) BELGESİ
Bu belge öğrencilerin Açık Öğretim Lisesinde öğrenimleri boyunca almış oldukları dersleri ve bu derslerden aldıkları notları ve kredileri gösteren bir belgedir.Bu belgeyi talep eden öğrencilerimizin bir dilekçe ile İrtibat Merkezine başvurması gerekmektedir.

ÖĞRENCİ DURUM BELGESİ
Özellikle Öğrenci Belgesi alamayacak öğrencilerin Açık Öğretim Lisesinde ki durumlarını göstermek üzere belge talep etmeleri durumunda bu belge düzenlenmektedir.Bu belge için öğrencilerimizin bir dilekçe ile İrtibat Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

SAĞLIK KARNESİ ONAYI
Velisinin sağlık imkanlarından faydalanan öğrencinin sağlık karnesinin onayı İrtibat Merkezince yapılmaktadır. Kız öğrencilerimizin sağlık karnesi evlenene kadar onaylanabilmektedir. Kız öğrencimiz evlendikten sonra veya öğrencinin kendisinin bir işte çalışarak sağlık imkanlarından faydalanması durumunda sağlık karnesi onaylanmamaktadır. Erkek öğrencilerimizin sağlık karnesi 20 yaşını bitirene kadar onaylanabilmektedir. Erkek öğrencimizin bir işte çalışarak sağlık imkanlarından faydalanması durumunda sağlık karnesi onaylanmamaktadır.

Ayrıca Kız veya Erkek Açık Öğretim Lisesinde okudukları dönem itibariyle dönemi 12 ve üzeri olan öğrencilerimizin Sağlık Karneleri onaylanmamaktadır.

MEZUNİYET YAZISI
Açık Öğretim Lisesinden Dönem Sonunda Yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerimizin diplomalarının Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede öğrencilerimizden çeşitli sebeplerle acil, mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanların Açık Öğretim Lisesine şahsen veya posta yoluyla başvurması gerekmektedir. Başvuru esnasında T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte öğrencilerimizin söz konusu acil durumu belgelendirmeleri gerekmektedir. Örneğin; Askere çağrıldığını söyleyen öğrencimizin bu durumu gösterecek bir belgenin yanında bulunması gibi. Mezuniyet yazısı için, Banka dekontu ve noterden vekaletname gerekmemektedir.

Mezuniyet Yazısı, öğrencinin hangi tarihte Açık Öğretim Lisesinden mezun olduğunu belgelendirir resmi bir yazıdır. Askerlik tecili, kadro işlemleri, iş başvurusu, kurs, v.b. işlemlerde kullanılır.

ÇIKMA BELGESİ
Üniversiteye kayıt yaptıracak mezun öğrencilerden diploması hazır olmayanlar için düzenlenir. Diploma hazırlanıncaya kadar diploma yerine 6 ay geçerlidir. Çıkma Belgesi alabilmek için, diploma harcının yatırıldığına dair banka dekontu (1 nüsha), T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ve Çıkma Belgesi istek dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Gölbaşı / Ankara adresine baş vurulması gerekmektedir. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular işleme alınmamaktadır.

1. ÇIKMA BELGESİ İSTEĞİ DİLEKÇESİ
Diploma hazırlanıncaya kadar diploma yerine 6 ay geçerlidir. Çıkma Belgesi alabilmek için, diploma harcının yatırıldığına dair banka dekontu (1 nüsha), T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ve Çıkma Belgesi istek dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile Açıköğretim Lisesi Müdürlüğü Gölbaşı / Ankara adresine başvurulması gerekmektedir. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular işleme alınmamaktadır.

(DOC) Dilekçe örneğini görmek ya da kaydetmek için tıklayınız.

(PDF) Dilekçe örneğini görmek ya da kaydetmek için tıklayınız.

(ZIP) Dilekçe örneğini kaydetmek için tıklayınız.

2. DİPLOMA İADE İSTEĞİ DİLEKÇESİ
Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yaklaşık 2 ay sonra, mezun olma koşullarını sağlayan ögrencilerimizin diplomaları basılarak illerdeki irtibat bürolarına gönderilir. Öğrenciler diplomalarını buralardan alırlar. Ancak süresi içerisinde diplomasını almayan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesine geri gönderilir.

Bu durumda iken diplomasını almak isteyen öğrencilerimiz Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu dilekçe örneği ile başvurmalıdır.

3. DİPLOMA KAYIP DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmeleri halinde bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurmaları gerekmektedir.Ayrıca dilekçenin ekinde herhangi bir gazeteye verilen zayi ilanı ve nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekmektedir.Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.Faksla yapılan başvurular dikkate alınmamaktadır.

Dilekçe örnekleri aşağıdadır.

4. ÖĞRENCİ BELGESİ ALMAK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerimizden Öğrenci Belgesi almak isteyenlerin bir dilekçe ile İrtibat Merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

5. ÖĞRENCİ DURUM BELGESİ ALMAK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Özellikle Öğrenci Belgesi alamayacak öğrencilerin Açık Öğretim Lisesinde ki durumlarını göstermek üzere belge talep etmeleri durumunda bu belge düzenlenmektedir.Bu belge için öğrencilerimizin bir dilekçe ile İrtibat Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Şu anda internette olmayan ve bu belgeyi talep eden öğrenciler, Açık Öğretim Lisesi Gölbaşı/Ankara adresine bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

6. TASDİKNAME ALMAK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Açık Öğretim Lisesinden kaydını sildirerek Tasdikname Belgesini almak isteyen öğrencilerimizin Bir dilekçe yazarak bu dilekçe ve ekinde nüfus cüzdanı fotokopisini Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.

Dilekçe örneği aşağıdadır.

7. TASDİKNAME KAYIP DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Kurumumuzdan aldıkları tasdiknamesini kaybeden öğrencilerimiz, gazeteye verdikleri kayıp ilanını gösterir kupür, ve nüfus cüzdanı fotokopisi eki ile bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir

8. TRANSKRİPT DİLEKÇE ÖRNEĞİ
Bu belge öğrencilerin Açık Öğretim Lisesinde öğrenimleri boyunca almış oldukları dersleri ve bu derslerden aldıkları notları ve kredileri gösteren bir belgedir. Bu belgeyi talep eden öğrencilerimizin bir dilekçe ile İrtibat Merkezine başvurması gerekmektedir.

Şu an için Halk Eğitim Merkeleri bu belgeyi düzenleyememektedir. Bu belge için öğrencilerimizin, Açık Öğretim Lisesi Gölbaşı/Ankara adresine bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

Kilitli

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön