Açık Öğretim Lisesi Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
asi_cocukkk

Re: Açık Öğretim Lisesi Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Mesaj gönderen asi_cocukkk » 20 Kas 2012, 19:36

emrah kardeşim bu hesaplama yanlış değilmi Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, benim genel kültür alanı toplam kredim 129 ortak kredim 63 şimdi benim kaç krediye ihtiyacım var ben aol iletişim hattınıda aradım fakat bu hesaplamanın yanlış olduğunu söylediler bana sadece toplam kredi 192 olucak ortak kredi 82 olunca mezun olursun dediler

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Kas 2012, 03:56

mertyildirim yazdı:sanada çok soru sordum kardeşim kusura bakma son sorum ise üniversite sınavına giripte şansımı denemek istiyorum 4 yıllık üniversiteler için ama 4yıllıkları kazanamazsam 2 yıllıgı son tercihe koysamda 2 yıllıga geçiş yapabilirmiyim yani sınavsız geçiş ve sınavlı geçişi bir arada kullanabilirmiyim Birde ben Düzceliyim Ege meslek yüksekokuluna yada Çanakkale Çomü Meslek Yüksekokuluna sınavsız geçiş yapabilirmiyim?
Uzun zaman olmuş, iletini görmemiştim. Tabi ki 4 yıllıkları üste yazarsan, altlara da sınavsız geçiş için tercihlerini yaparsan, 4 yıllık gelmezse, sınavsız geçişle MYO gelebilir ve yerleşirsin. Bu konuda tercih sana kalmış...
asi_cocukkk yazdı:emrah kardeşim bu hesaplama yanlış değilmi Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, benim genel kültür alanı toplam kredim 129 ortak kredim 63 şimdi benim kaç krediye ihtiyacım var ben aol iletişim hattınıda aradım fakat bu hesaplamanın yanlış olduğunu söylediler bana sadece toplam kredi 192 olucak ortak kredi 82 olunca mezun olursun dediler
Alanlılar için 110 ortak, 80 alan kredisi gerekli mezuniyet için. Ama istisnai olarak Genel Kültür alanı öğrencilerinde sadece zorunlu dersleri tamamlamak ve 192 krediye ulaşmak şartı var. Genel Kültür okuyanlarda bulunan "ortak kredi" kısmının 80 krediye tamamlama şartı geçen sene alınan bir kararla kalktı. Yani o kısma takılma. Sen zorunlu derslerini bitir, 192 krediyi de tamamla mezunsun. Tani kademeli olarak herkesi alansıza almaya başladıkları için, bu işi biraz çabuk yapmakta fayda var...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

cagocan

Mesaj gönderen cagocan » 29 Kas 2012, 07:35

Dil ve anlatımdan kalınca koca sezonu yeni baştan mı tekrarlamak zorunda kalıyoruz hepsini geçsek bile...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 30 Kas 2012, 23:28

Hayır tabi ki; Dil ve Anlatım'dan kalırsan, sadece Dil ve Anlatım dersini bir sonraki dönem alırsın. Diğer geçmiş olduğun dersleri tekrar almazsın...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
eses

Mesaj gönderen eses » 18 Ara 2012, 02:48

Mrb öncelikle bilmeyenler için böyle yol gösterdiğiniz için tşk ederim. Biraz anladım sanırım sistemi fakat ben zorunlu derslerimden çok seçmeli dersleri seçmişim almam gereken o kadar çok zorunlu ders var ki ocakta sınavlar var fakat değiştirmek istesem seçmeli dersleri silip zorunlu derslerimi almak gibi bir şansım yok sanırım .. Bu sınavımı etkilermi? zorunlu derslere ağırlık vermem gerekiyormuş malesef yeni öğreniyorum bunu seçmeli derslerimi daha çok seçmişim yol gösterirseniz çok memnun olacağım şimdiden tsk ederim..

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 19 Ara 2012, 03:14

eses yazdı:Mrb öncelikle bilmeyenler için böyle yol gösterdiğiniz için tşk ederim. Biraz anladım sanırım sistemi fakat ben zorunlu derslerimden çok seçmeli dersleri seçmişim almam gereken o kadar çok zorunlu ders var ki ocakta sınavlar var fakat değiştirmek istesem seçmeli dersleri silip zorunlu derslerimi almak gibi bir şansım yok sanırım .. Bu sınavımı etkilermi? zorunlu derslere ağırlık vermem gerekiyormuş malesef yeni öğreniyorum bunu seçmeli derslerimi daha çok seçmişim yol gösterirseniz çok memnun olacağım şimdiden tsk ederim..
Evet, ilk öncelik her daim ortak derslere verilmeli. Şuan ders seçim işlemleri bitmiş olmalı, yani derslerini değiştirmen zor. Diğer dönemler buna dikka edersin. Seçmeliler sana kredi getirir, mezuniyet için seçmeliler de lazım olacak ama tabi ilk öncelik ortak dersler olacağı için daha sonra tüm zorunlu derslerden sınava girmen şart.

İkinci dönem ders seçimlerini ortak yaparsan ve bunu diğer dönemler de tekrarlarsan sorun kalmaz...

Mustafa Kemal Atatürk

EmilyBlack

Mesaj gönderen EmilyBlack » 19 Ara 2012, 06:21

Merhaba. Ben Meslek lisesi okuyorum. ben yıllar önce kayıt olmuştum açıköğretime ama sınavlara giremedim sürekli alan değiştirdim kararsızlığım yüüzünden. en son 3 ay önce Açıköğretim meslek lisesine kayıt oldum ve müdür yüzünden istediğim bölüme giremedim yer yok dedi. ve ben pişmanım Açık düz liseye geçmek istiyorum ne yapmam lazım ? Zorunlu derslerim ise 20 yi geçti 3 yıl meslek lisesi okursam ve bu zorunlu dersleri geçemezsem ne olucak ?

Kullanıcı avatarı
mavigöz
Uzman Doktor

Mesaj gönderen mavigöz » 26 Oca 2013, 05:19

arkadaşlar ben aöl 5.dönem öğrencisiyim aölde okuduğum dönem sayısı 1. okul bana 100 kredi vermiş 19-20 ocakta olan sınavımıda kontrol ettim tam 30 kredi alıyorum geriye 62 kredi kalıyor mayıstada 30 alırım büyük ihtimal. Demek istediğim acaba ben 3.dönem sınavına girebiliyor muyum aöl 3.dönem hakkında şu bilgiyi paylaşmış; ''20-21 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (19 Temmuz 1996 ve daha önce doğanlardan) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.'' ben 10-04-1996 yılında doğdum mayısta da 6.dönemim bitmiş olucak. şimdi ben 3.dönem sınavına girsem o 7.dönem olarak mı geçiyo ? bana bi bilgi verir misiniz lütfen karışık anlattığımın farkındayım ama bana acil yardım ederseniz sevinirim lütfen acil bi cevap bekliyorum

aogorunus
Uzman

Mesaj gönderen aogorunus » 26 Oca 2013, 05:26

mavigöz yazdı:arkadaşlar ben aöl 5.dönem öğrencisiyim aölde okuduğum dönem sayısı 1. okul bana 100 kredi vermiş 19-20 ocakta olan sınavımıda kontrol ettim tam 30 kredi alıyorum geriye 62 kredi kalıyor mayıstada 30 alırım büyük ihtimal. Demek istediğim acaba ben 3.dönem sınavına girebiliyor muyum aöl 3.dönem hakkında şu bilgiyi paylaşmış; ''20-21 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (19 Temmuz 1996 ve daha önce doğanlardan) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.'' ben 10-04-1996 yılında doğdum mayısta da 6.dönemim bitmiş olucak. şimdi ben 3.dönem sınavına girsem o 7.dönem olarak mı geçiyo ? bana bi bilgi verir misiniz lütfen karışık anlattığımın farkındayım ama bana acil yardım ederseniz sevinirim lütfen acil bi cevap bekliyorum
evet, 3. dönem sınavlarına girebilirsiniz.
evet, 7. dönem olarak geçecek.
hayır, mezun olamazsınız, en az 8 dönem okumanız gerekli.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 22 Mar 2013, 00:38

mavi göz : geriye 2 kredim kalıyor ya o da eylülde ek sınav yapıyorlar o zaman mezun olabilirim ya kalan 2 krediyi ocakta veririm ay şu an rahatladım çok teşekkür ederim yine aynı 3.dönemde de diğer dönemler gibi ders seçimi 30 kredi olana kadar yapıcam dimi

ooo kusura bakma mavigöz mesajını yanlışlıkla sildim. Yukarıdaki senin mesajın aşağıya da cevabını yazdım. Kusura bakma

kripton: Temmuz da da 30 kredilik ders seçimi yapabilirsin evet fakat ek sınava girmen için gereken bir şart da temmuz sınavı ile birlikte toplam dönemin en az 8 olması. Aksi taktirde giremezsin ek sınava. Ocak ayında mezun olursun
Resim

romant23

Mesaj gönderen romant23 » 31 Tem 2013, 14:14

selam ark.lar benim bir sorum olacak..
zorunlu dersleri seçtikten sonra 30 krediyi tamamlamak için alınan seçmeli derslerde o döneme ait derslerden mi olmak zorunda..
örneğin 1.dönem zorunlu dersler toplam kredisi 26, 4 kredilik seçmeli ders almak için 1.dönem seçmeli derslermi seçilebiliyor
yoksa diğer dönemlerin seçmeli dersleride alınabiliyormu..?
şimdiden teşekkürler..

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 31 Tem 2013, 21:30

romant23 yazdı:selam ark.lar benim bir sorum olacak..
zorunlu dersleri seçtikten sonra 30 krediyi tamamlamak için alınan seçmeli derslerde o döneme ait derslerden mi olmak zorunda..
örneğin 1.dönem zorunlu dersler toplam kredisi 26, 4 kredilik seçmeli ders almak için 1.dönem seçmeli derslermi seçilebiliyor
yoksa diğer dönemlerin seçmeli dersleride alınabiliyormu..?
şimdiden teşekkürler..
Toplam dönemin kaç ise, ona göre seçmeli ders seçebilirsin. Mesela toplam dönemin 6 ise, 1'den 6'ya kadar tüm seçmeli dersleri seçebilirsin. Dönem 8 veya üstü olunca da tüm derslerden sınırlama olmadan istediğini seçebiliyorsun...

Mustafa Kemal Atatürk

YELİZ
Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen YELİZ » 05 Ara 2013, 18:19

Sayısaldan hiçbir şey anlamıyorum .s
        • İnsanların YAPAMAZSIN Dediklerini YAPMAK En Büyük Zevktir
          passion100.blogspot.com

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 05 Ara 2013, 21:00

YELİZ yazdı:Sayısaldan hiçbir şey anlamıyorum .s
Canim senol hoca matematik anlatımı super bir dene istersen onun sayesınde ben köklü sayıları anladım :wink:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

YELİZ
Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen YELİZ » 06 Ara 2013, 05:10

rüfeyde yazdı:
YELİZ yazdı:Sayısaldan hiçbir şey anlamıyorum .s
Canim senol hoca matematik anlatımı super bir dene istersen onun sayesınde ben köklü sayıları anladım :wink:

Bir göz atim o zaman stresliyim valla napcam napcam die .s
        • İnsanların YAPAMAZSIN Dediklerini YAPMAK En Büyük Zevktir
          passion100.blogspot.com

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön