Açık Öğretim Lisesi Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
cryi

Re: Açık Öğretim Lisesi Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Mesaj gönderen cryi » 13 Şub 2014, 05:33

Merhaba benim bir kaç sorum olacaktı en yakın sürede cevaplarsanız sevinirim (:
kardeşim meslek lisesinde okuyor.
moda tasarım 3. sınıf öğrencisi ve şuan moda tasarımla ilgili bir bölüm istemiyorum.
Spor akademisi istiyor ve yetenekle girecek, ama staj yapması gerekli ve moda tasarımı dersleri çok zorluyor.
şuan liseyi bırakıp açıktan devam etmek istiyor peki açıktan kayıt yaptırınca meslek lisesine mi kayıt olması gerekiyor? kaçıncı sınıftan başlayacak kısacası bu konuyla ilgili bir bilgi verirseniz çok makbule geçer .

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Şub 2014, 01:45

cryi yazdı:Merhaba benim bir kaç sorum olacaktı en yakın sürede cevaplarsanız sevinirim (:
kardeşim meslek lisesinde okuyor.
moda tasarım 3. sınıf öğrencisi ve şuan moda tasarımla ilgili bir bölüm istemiyorum.
Spor akademisi istiyor ve yetenekle girecek, ama staj yapması gerekli ve moda tasarımı dersleri çok zorluyor.
şuan liseyi bırakıp açıktan devam etmek istiyor peki açıktan kayıt yaptırınca meslek lisesine mi kayıt olması gerekiyor? kaçıncı sınıftan başlayacak kısacası bu konuyla ilgili bir bilgi verirseniz çok makbule geçer .
Merhaba, kardeşiniz eğer örgün meslek lisesini bırakıp, açıktan devam etmek istiyorsa ister meslek olarak, isterse de düz lise olarak kaydını yaptırabilir. Düz Açık Öğretim Lisesi'ne kaydolmak isterse tasdiknamesini alıp semtinizdeki Halk Eğitim Merkezine gidersiniz ve kaydı yaptırabilirsiniz...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

MPerc7

Mesaj gönderen MPerc7 » 28 Mar 2014, 02:16

İşin en kötü tarafı da ben normal lise okuduğum da lise 2 de okulu bırakmıstım ve lise üç senede bitiyordu o zaman üzüldüm şimdi 4 sene okuyacağımıza ... :?

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 28 Mar 2014, 06:04

Ek sınav hakkında aklıma bir şey takıldı.Bildiğim kadarı ile ek sınav bütün şehirler de yapılmıyor.Galiba büyük şehirlerde sadece.

AOL sayfsına girdim ve baktım.
Sadece aşağıda ki şehirler var.
Ben bu şehirler de oturmuyorum.Yarın bir gün mesela ek sınava kalırsam nasıl olacak.O zaman benim önceden otel filan ayırmam lazım değil mi?Bir de bu sorun çıktı başımıza.
Ek sınavlarda normal sınavlar gibi 3 oturum mu?
Resim

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 30 Mar 2014, 04:39

Kara_Kedi yazdı:Ek sınav hakkında aklıma bir şey takıldı.Bildiğim kadarı ile ek sınav bütün şehirler de yapılmıyor.Galiba büyük şehirlerde sadece.

AOL sayfsına girdim ve baktım.
Sadece aşağıda ki şehirler var.
Ben bu şehirler de oturmuyorum.Yarın bir gün mesela ek sınava kalırsam nasıl olacak.O zaman benim önceden otel filan ayırmam lazım değil mi?Bir de bu sorun çıktı başımıza.
Ek sınavlarda normal sınavlar gibi 3 oturum mu?
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 18 Nis 2014, 17:23

Kara Kedi, dediğin gibi bulunduğun il listede yoksa, sınava listedeki en yakın ilde gireceksin. Eğer arada çok mesafe olmayan bir ilde girersen, aynı gün o ilde sınava girip, sonrasında yaşadığım şehre dönebilirsin...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 18 Nis 2014, 17:25

MPerc7 yazdı:İşin en kötü tarafı da ben normal lise okuduğum da lise 2 de okulu bırakmıstım ve lise üç senede bitiyordu o zaman üzüldüm şimdi 4 sene okuyacağımıza ... :?
4 senelik sistem okuyacaksınız ama senede 3 dönem okuma fırsatı olduğu için 2.5 yılda bitirilebiliyor. Yani eski sitemde okuduğunuz yıllarda geçtiğiniz derslerden gelecek kredilerle birlikte erkenden mezun olma şansınız var...

Mustafa Kemal Atatürk

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 25 Nis 2014, 05:18

emrahk yazdı:Kara Kedi, dediğin gibi bulunduğun il listede yoksa, sınava listedeki en yakın ilde gireceksin. Eğer arada çok mesafe olmayan bir ilde girersen, aynı gün o ilde sınava girip, sonrasında yaşadığım şehre dönebilirsin...
Yani Ek sınavlar tek oturum mu oluyor.Yani normal sınavlar gibi ertesi gün yine gitmek gerekmiyor o zaman.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 25 Nis 2014, 19:07

Ek sınavlar tek gün yapılıyor. Dolayısıyla, sınava girip memleketine dönebilirsin...

Mustafa Kemal Atatürk

hakanates25

Mesaj gönderen hakanates25 » 18 Haz 2014, 01:16

MERHABA BEN 11. SINIFTA KALDIM OKULDA 1 SENE DAHA TEKRAR ETME HAKKIM VAR AMA BEN 1 SENEMİ KAYBETMEK İSTEMİYORUM O YÜZDEN AÇIK ÖĞRETİMİ SEÇMEK İSTİYORUM SİZCE NASIL YAPMAM GEREK ???
VE ŞU KREDİ SİSTEMİNİ NASIL OLUŞUYOR AÇIKLARMISINIZ ...

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 18 Haz 2014, 21:45

Sorunuz diğer yerde cevaplandı hakanates25
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 18 Tem 2014, 23:34

Soruyu anlaşılır kısa net olarak yazarsan buradan cevaplamaya çalışırız. Şahsen ben bir şey anlamadım ki cevaplayım.
Resim

ismail_12
Acemi

Mesaj gönderen ismail_12 » 08 Şub 2015, 01:01

Merhabalar belki çok yazıyorum bunu ama hiç cevap gelmedi lütfen cevaplar mısınız ?

Ben örgün eğitimde Meslek lisesinde lise 1 ve lise 2 okudum ama lise 3 ilk dönem bitimine 1 ay kala tasdikname alarak okuldan ayrıldım sorularım ;

Açık liseye gidersen okuduğum önceki sınıflar kaç kredi verir ?

1997 doğumluyum haziran 2015 de 18 yaşıma gireceğim ek sınavlar olur mu ?

Şuan önümde 2 sınav var bunlar kaç kredi olur toplam ?

Yıl sonu ek sınav veya not yükseltme sınavları olur mu ?

Örgün eğitimde 9. sınıfta 2 tane sorumluluğum var onları verirsem kredi gelir mi ?

Açık lise tam olarak nasıl doğru ders seçimi nasıl olur ?

Ben açık öğretime düz olarak gideceğim bu arada lütfen bunları cevaplar mısınız ? İyi günler

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 08 Şub 2015, 12:43

ismail_12 yazdı:Merhabalar belki çok yazıyorum bunu ama hiç cevap gelmedi lütfen cevaplar mısınız ?

Ben örgün eğitimde Meslek lisesinde lise 1 ve lise 2 okudum ama lise 3 ilk dönem bitimine 1 ay kala tasdikname alarak okuldan ayrıldım sorularım ;

Açık liseye gidersen okuduğum önceki sınıflar kaç kredi verir ?

1997 doğumluyum haziran 2015 de 18 yaşıma gireceğim ek sınavlar olur mu ?

Şuan önümde 2 sınav var bunlar kaç kredi olur toplam ?

Yıl sonu ek sınav veya not yükseltme sınavları olur mu ?

Örgün eğitimde 9. sınıfta 2 tane sorumluluğum var onları verirsem kredi gelir mi ?

Açık lise tam olarak nasıl doğru ders seçimi nasıl olur ?

Ben açık öğretime düz olarak gideceğim bu arada lütfen bunları cevaplar mısınız ? İyi günler
--Örgün eğitimde okuduğun bir yıl için sana yaklaşık 50-60 arası kredi gelir. Fakat sen meslek okumuşsun ve düz olarak devam etmek istiyorsun. Bu durum da tam olarak nasıl olur bilmiyorum. Tahminime göre ortak derslerin kredisini verirler. Meslek lisesi derslerinin kredisi gelmez. Ama bunun da çok sorun oluşturacağını zannetmem. Meslek lisesi hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarsa daha aydınlatıcı olur senin için.

--Bu 17 yaşını doldurmuş olanlara yapılan sınav, ek sınav değil 3. sınavdır. Ve senin 3. sınav için yaşın tutuyor.

--Bir dönem için en fazla 30 kredilik ders seçimi yapılabiliyordu. Bu 35 e çıktı diye duydum (bunu şu an aktif öğrenci olanlar yazarsa sevinirim) Eğer 35 kredilik ders seçimi yapabilirsen 2 dönemde 70 kredi alabilirsin.

--Yıl sonunda belli şartları sağlayanlar için ek sınav oluyor. Not yükseltme sınavı yok.

--9. sınıftaki o iki ders zorunlu(ortak) bir ders ise zaten mecbur seçmen lazım. Sınavına girip geçersen tabi ki kredisini alırsın.

--Açık lisenin sistemi karışık gibi görünüyor ama (ilgili isen) okumaya başlayınca kolayca çözülüyor. Ders seçiminde dikkat edeceğin en önemli şey, ortak(zorunlu) dersleri ihmal etmemek. Mezun olmak için sadece kredi biriktirmek YETMEZ. Kredin istersen 1000000000 olsun bir tane zorunlu dersin kalırsa mezun olamazsın. Ortak dersleri ya geçeceksin ya da her birinden 3 er kez sınava girip muaf olacaksın. Dil anlatım dersinden muaf olunmuyor onu mutlaka geçmen lazım.

Muaf olduğun bir dersin kredisini alamazsın. O eksiği seçmeli bir ders ile tamamlayabilirsin. Tüm zorunlu derslerini bitirip, kredini en az 192 yapınca, toplam dönemin de en az 8 olunca muzun olabilirsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 08 Şub 2015, 12:47

evet artık 35 kredi seçebiliyoruz
o kadar az kredi mi geliyor ben 150 falan gelir dedim
bide şu ek sınav, dönem olarak mı hesaplanıyor acaba

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön