"Zorunlu" Din Dersini ; 'Seçmeli' Ders Olarak Seçmek ! :D

Diğer Dersleriniz hakkında sorularınızı, bildiklerinizi sorunlarınızı, paylaşabilirsiniz...
bysid1
Çırak

Re: "Zorunlu" Din Dersini ; 'Seçmeli' Ders Olarak Seçmek ! :

Mesaj gönderen bysid1 » 18 Oca 2013, 22:45

Ben ateist olmama rağmen mecburen çalışıp yapmak zorundayım bence çok saçma birşey bu ya

Kullanıcı avatarı
power6
Uzman
İletişim:

Mesaj gönderen power6 » 26 Kas 2013, 09:04

bence bu ders benim gibi ateistler için normal liselerde ki beden eğitimi dersinden geçmek gibi bir olay zaten bir insan dinini iyi araştırırsa ateist oluyor veya dinden çıkıyor, ben din kültürünü tek bir oturumda 80-85 puan arasında vererek bitirdim diploma puanıma katkısı olacak bayağı :)
Mezun

Kullanıcı avatarı
sezgii
Doktor

Mesaj gönderen sezgii » 27 Kas 2013, 04:59

Bence din dersi zorunlu olarak kalabilir, ama biraz objektif yazılması ve genişletilmesi gerekiyor. İslamiyet ağırlıklı değilde bütün dinler eşit oranda anlatılsa fena mı olur? Bence herkes memnun olur, öğrencilerinde ufku genişler.
Varlığım, TÜRK varlığına armağan olsun.
Ne mutlu TÜRKÜM diyene!

Resim

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 28 Kas 2013, 03:22

Bu nasıl bir mantıktır ?
Türküz değilmi ? Türkiye bazıları ne kadar inkar etsede Müslüman bir ülke yani milli Dinimiz İslam siz nufusunuza aksini yazdırmadıysanız tabi :wink:
din kültür ve ahlak bilgisi dersi sadece müslümanlıgı ele almaz icinde her türlü dini tanıtır fakat hak dinin gerekliliklerini ele alır ve ahlaka önem verir hiç acıp okumadıgınız onu bırakın soruları bıle okumadıgınız açıkça ortada.
Bunuda demeden geçemicem İmam hatipden çıkan herkes imam olmuyor :wink: Başbakanımızda imam hatip kökenli istersen bir hatırla ben sana imam hatip mezunu olup şuan doktor olan muhendis olan bir çok insanı örnek gösterebilirim kaldiki dini ögreten sadece camii imamları değil..
Laik bir ülkedeyiz Laikliğin gerektirdiği özgürlük ve eşitliği istiyoruz artık ! ve hamdolsun ki buna çok yaklaştık.
İngiliz değiliz ingilizcede zorunlu buna itirazı olan yok dine var vallahi şaşırtan hayret veren bir durum..
Allah hidayet nasip etsin..
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 28 Kas 2013, 07:29

rüfeyde Arkadaşa.

"Bu nasıl bir mantıktır?"

"Bu şöyle bir mantıktır."

Öncelikle belirtmek istiyorum ki, Türkiye geneli itibariyle Müslüman bir ülke olduğundan, ülkemizde yaşayan herkesin Müslüman olmak gibi bir zorunluluğu yok. Yani isteyen Ateist olur veya diğer dinlere inanır. Bu birey haricinde kimseyi ırgalamaz. Sonuçta din denilen kavramın yaratanla yaratılan arasında olduğuna inanıyorum.

Ayrıca arkadaşlar Din Kültürü dersinin içeriğinden değil, zorunlu olup olmaması gerektiğinden dem vurmuş. Eminim ki hepsi içeriğini biliyordur Din Kültürü dersinin. Yani sizin kesin bir yargıyla belirttiğiniz gibi "açıp okumadıklarını" zannetmiyorum.

Sizin demeden geçemediğiniz konu hakkında bende bir şeyler söylemek istiyorum. Bende size ateist olan bir çok kişi sayabilirim:

Bill Gates-Microsoft'un Kurucusu
Steve Jobs-Apple'ın Kurucusu
Nazım Hikmet-Şair
Stephen Hawking-Evren Bilimci

Bu isimleri burada paylaşmamın amacı, "ateist olununca başarılı olunuyor değil", Allah inancı olmayanlarında başarılı olduğu; yani bu tür konularda bir genelleme yapılamadığını kanıtlamak istememdi.

Laiklik konusunda yazdıklarınızla ilgilide bir şeyler söylemek istiyorum.

"Laiklik, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir." Bu tanımı Vikipedi ansiklopedisinden kopyaladım buraya. Dikkat ettiyseniz devletin dinler karşısındaki tarafsız olması prensibinden bahsedilmiş. Yani anlatmak istediğim sizin yazdıklarınızın birbirleriyle ne kadar çeliştiği. Siz Türk olduğumuz için, Türkiye' de yaşayanların Müslüman olması gerektiğini söylemiştiniz yazının en başında. Daha sonra da laiklikten bahsettiniz. Yani laiklik isteyen bir insan kimseye yaşadığı ülkenin yaygın dinini empoze etmeye çalışmaz.

Sanırım İngiliz dilinin eğitim müfredatında zorunlu kılınmasının prensibi İngiliz dilinin evrenselleşmiş bir dil olmasından geliyor. Ha siz diyebilirsiniz ki İslam dini de evrensel. Ama bana göre din evrensel değil, bireyseldir. Bu fikrime siz katılmayabilirsiniz. Buna saygı duyarım. Çünkü bende sizin bir çok görüşünüze katılmıyorum, görüldüğü gibi.

Allah hidayetten evvel ön yargı kırıcı verir umarım.

Kullanıcı avatarı
sezgii
Doktor

Mesaj gönderen sezgii » 28 Kas 2013, 10:13

rüfeyde yazdı:Bu nasıl bir mantıktır ?
Türküz değilmi ? Türkiye bazıları ne kadar inkar etsede Müslüman bir ülke yani milli Dinimiz İslam siz nufusunuza aksini yazdırmadıysanız tabi :wink:
din kültür ve ahlak bilgisi dersi sadece müslümanlıgı ele almaz icinde her türlü dini tanıtır fakat hak dinin gerekliliklerini ele alır ve ahlaka önem verir hiç acıp okumadıgınız onu bırakın soruları bıle okumadıgınız açıkça ortada.
Bunuda demeden geçemicem İmam hatipden çıkan herkes imam olmuyor :wink: Başbakanımızda imam hatip kökenli istersen bir hatırla ben sana imam hatip mezunu olup şuan doktor olan muhendis olan bir çok insanı örnek gösterebilirim kaldiki dini ögreten sadece camii imamları değil..
Laik bir ülkedeyiz Laikliğin gerektirdiği özgürlük ve eşitliği istiyoruz artık ! ve hamdolsun ki buna çok yaklaştık.
İngiliz değiliz ingilizcede zorunlu buna itirazı olan yok dine var vallahi şaşırtan hayret veren bir durum..
Allah hidayet nasip etsin..
Türklük ve islam ne alaka? Türklerin ve Türkiye Cumhuriyetinin milli/resmi dini yoktur.
Din kültürü ve ahlak bilgisi islamiyet ağırlıklı bir derstir. Diğer dinlere en fazla 4 5 yaprak verilmiştir. Ben severek çalışıyordum Din dersine, ama farklı inançlara sahip insanlar benim gibi severek çalışmaya bilir, hatta protesto edip hiç çalışmaz, hakkıdır.
Evet, başbakanımız imam hatip mezunu. Bu yüzden Türkiye'nin durumu ortada. Durumu nedir ülkenin, ne varmış? diyebilirsin, doğal karşılarım; ama bu konu hakkında cevap vermem. Gözleri kör, kulakları sağır birine ne desem, ne yazsam boştur çünkü.
''Laik bir ülkedeyiz. Laikliğin gerektirdiği özgürlük ve eşitliği istiyoruz artık! ve hamdolsun ki buna çok yaklaştık.'' demişsin.
Afedersin, ama sen nasıl bir özgürlük, nasıl bir eşitlik, nasıl bir laiklikten söz ediyorsun? Yaklaştığın şeyi biraz daha açıklar mısın?
Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlet değildir, diğer devletler gibi sözde laiktir. Her devlette olduğu gibi Türkiye'de de çoğunluk olan dine söz hakkı verilir. Yeri gelir din ülkeyi şekillendirir. Bu bir gerçektir, ama bu gerçek hep vardı.
Türkiye sözde laik, neden mi?
Yeni doğan bir bebeğin nüfus cüzdanına islam yazılıyor.
Gereksiz yere camii yapılıyor. Var olan camiilerin içi boş olduğu halde yeni camii yaptırmak saçmalık ve kirliliktir. Maksat imamlar, camii görevlileri para kazansın. Camii Allah'ın evi diyebilirsiniz. Ben, ''Camii Allah'ın evi değildir'' derim.
Zorunlu Din kültürü ve ahlak bilgisi islam ağırlık bir derstir.
Kilise ve diğer dinlerin ibadet merkezleri yok denecek kadar azdır. Diyebilirsiniz ki talep az. Bende size derim ki talep var, icraat yok.
Gibi gibi

''İngiliz değiliz ingilizcede zorunlu buna itirazı olan yok dine var vallahi şaşırtan hayret veren bir durum.. '' demişsin
İngilizce evrensel bir dildir. İngilizceyi sadece ingilizler konuşmaz. Yanı başımızdaki araplar bile ingilizceyi yerli kadar iyi biliyor. İngilizce ve diğer önemli diller (Doğu: Rusça, Çince; batı: Almanca, Fransızca vs) iş, sanat, bilim, askeri için olmazsa olmazımız. Dil bilmek insana çok şey katar, bir şey götürmez. Bu yüzden devletimiz bize böyle bir imkan sunuyor. Başta ingilizce olmak üzere fransızca, almanca gibi dilleri para ödemeden belli bir seviyeye kadar öğrenme fırsatımız oluyor. Bunun zorunlu olması, bilgili ve zeki nesil yetişmesi için gerekli. Bunu hakir görmek yerine şükür etmek gerekiyor vesselam
Varlığım, TÜRK varlığına armağan olsun.
Ne mutlu TÜRKÜM diyene!

Resim

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 28 Kas 2013, 19:38

İkinizde yazıyı anlamak istediginiz yerden anlamışsınız Laik'ligin anlamını emin olun sizden daha iyi biliyoruz çünkü yıllarca eziyet gören sizler degil bizleriz laiklik demek özgurluk demek degilmidir ben ateist olmasın yada hristiyan olmasın da demedim kendi dinimi yücelttim bu benim asli görevim zaten herkesin anlayışı kendine hani saymışsınız ya ateistleri bende size sayabilirim önceden ateist olup biraz araştırınca müslüman olan bir çok insanı tartışmaya girmek istemedigimden başka birey yazmayacağım ama durup bir duşunun bu ülkede müslüman olup inancına göre yaşayanlara hep ön yargılı bakıldı ve şunuda diyebilirim hristiyan komşum var ben dini ile degil insanlıgıyla ilgileniyorum zaman zaman tartısırız bu konuları o bana saygı duyar bende ona yani önyargı bende yok okudugunuzu yanlış anladıgınız ortada konuyla ilgili daha ileti yazmıcam isteyen istedigini duşune bilir ve cemil bey hidayetin kelime anlamına bakarsanız ne demek oldugunu anlarsınız müslüman hüsnü zanda bulunur dinimde önyargı diye birşey yoktur. :wink:
Sezgii hanım nüfus müdürlüne göndericeğiniz bir dilekçe ile din kısmını değişmeniz mümkündür :wink: Şükür etmekten bahsetmeniz beni mutlu etti.. TeşekkürLer :wink:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 28 Kas 2013, 21:23

Bill Gates, Steve Jobs, Nazım Hikmet, gibi kişilerin adlarını saymamın sizin şu yazınıza karşı yazılmış olduğunuz zaten belirtmiştim.

"Bunuda demeden geçemicem İmam hatipden çıkan herkes imam olmuyor.Başbakanımızda imam hatip kökenli istersen bir hatırla ben sana imam hatip mezunu olup şuan doktor olan muhendis olan bir çok insanı örnek gösterebilirim kaldiki dini ögreten sadece camii imamları değil.." Sanırım siz, benim bu kişilerin adlarını niçin paylaştığımı gözden kaçırdınız. Ben tekrar aktarayım.

Bu isimleri burada paylaşmamın amacı, Allah inancı olmayanlarında başarılı olduğu; yani bu tür konularda bir genelleme yapılamadığını kanıtlamak istememdi.

Ve ben yazınızı anlamak istediğim gibi anladım.

"Ben ateist olmasın yada hristiyan olmasın da demedim kendi dinimi yücelttim" Demişsiniz. Ben sizin böyle bir şey söylediğinizi zaten belirtmedim. Sadece yazdıklarınızın birbiriyle çelişki içinde olduğundan bahsettim.Bu çelişkide şuydu:

Önce "Bu nasıl bir mantıktır ?Türküz değilmi ? Türkiye bazıları ne kadar inkar etsede Müslüman bir ülke yani milli Dinimiz İslam siz nufusunuza aksini yazdırmadıysanız tabi Dediniz. Daha sonra Laiklikten bahsettiniz. Ama laiklik sizin bu dediklerinize oldukça ters. Çünkü laiklikte dinler karşısında tarafsız olma prensibi vardır. Ancak siz Milli Dinimiz İslam gibi bir ibare kullandınız. Sanırım yazılanları anlamak istediği gibi anlayan ben değilim.

Hidayetin kelime anlamına tekrardan açıp baktım ve dileğim aynı.

Kullanıcı avatarı
power6
Uzman
İletişim:

Mesaj gönderen power6 » 03 Ara 2013, 11:49

"Bunuda demeden geçemicem İmam hatipden çıkan herkes imam olmuyor.Başbakanımızda imam hatip kökenli istersen bir hatırla ben sana imam hatip mezunu olup şuan doktor olan muhendis olan bir çok insanı örnek gösterebilirim kaldiki dini ögreten sadece camii imamları değil.."

Yarın öbür gün bu dinciler iktidara gelip,
İmam hatip'ten yetiştirdiği talebeleri yargıc, avukat, hekim, mühendis, belediye reisi gibi devletin her koluna atayıp,
en son da bu talebeleri harbiye'ye sokarak orduyu ele geçirip devleti her koldan kuşatacaklar.
Ama şu an kimse bunun farkında değil.

Aziz Nesin 1993

Bakın kesinlikle islam'a karşı değilim, hukuk ve özgürlük kavramlarına inanan birisiyim.
Mezun

“Diğer Dersler” sayfasına dön