"Zorunlu" Din Dersini ; 'Seçmeli' Ders Olarak Seçmek ! :D

Diğer Dersleriniz hakkında sorularınızı, bildiklerinizi sorunlarınızı, paylaşabilirsiniz...
Erencexor
Yardımcı Asistan

"Zorunlu" Din Dersini ; 'Seçmeli' Ders Olarak Seçmek ! :D

Mesaj gönderen Erencexor » 24 Tem 2009, 09:17

her şeyden önce ;
elhamdülillah müslümanız ! :)

öncelikle kul ile Allah arasına kimse giremez !
ve dinimiz kolaylıklar dinidir.
bu Açıdan Din'de Zorlama kesinlikle yoktur diyebiliriz ! :)

ama malesef Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersimiz ZORUNLU Ders Statsünde bulunmaktadır

biz isterizki Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersimiz Zorunlu ders statüsünden değilde !
Seçmeli ders statüsünde olmalıdır !

bu konu ile ilgili resmi muhataptan gelen cevap ! :)
Kimden: <cagrimerkezi@meb.gov.tr>
Konu: Yanıt (ÇAĞRI-000.....)

Merhaba,
Çağrı merkezimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz ÇAĞRI-000.... numaralı çağrıya ait yanıt aşağıda yer almaktadır.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Din dersinden muaf olabilmeniz için bu konu hakkındaki dilekçenizi ve nüfus kağıdınızn önlü arkalı fotokopisini açık öğretim lisesi müdürlüğüne göndermeniz gerekmektedir.

---------------------------------------------------------------------------------------------
neyse artık bizim bu konuda bir sıkıntımız kalmadı ! :)

şu ek sınavla sorunsuz bir şekilde inşallah mezun oluruz ! :D
En son Erencexor tarafından 24 Tem 2009, 22:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

AÇIK LİSE ÖĞRENCİLERİNE İETT ÖĞRENCİ KARTI VERİLSİN! İMZA KAMPANYASI

http://imzakampanyam.com/ACIK-LISE-OGRE ... kampanyasi

Fays
Uzman Doktor

Re: "Zorunlu" Din Dersini ; 'Seçmeli' Ders Olarak Seçmek ! :D

Mesaj gönderen Fays » 24 Tem 2009, 18:07

Din dersinin zorunlu olması çok anlamsız. üstelik 'Laik'(?) bir ülke olan Türkiye de,tek bir din'in(islam) tek bir mezhebi/görüşü(sunni) anlatılıyor. bence din dersi zorunlu olmaktan çıkarılmalı.. neyseki dilekçe ile mazaret bildirilirse gereken yapılırmış,ya bu da olmasaydı :) ama örgün eğitimde olanların hepsi AÖL'lüler kadar şanslı olmayabilir. malumunuz ki herkes inancını rahat rahat söyleyemiyor.

MuRaT_KS
Doktor

Mesaj gönderen MuRaT_KS » 24 Tem 2009, 19:55

aöl için bi ehemmiyeti yok çalışmadan verilebiliyor. ama din dersi zorunlu ders olmamalı katılıyorum.
Bir Sevda İse Hayatı Anlamlı Kılan, Daha Sesli Söyle KONYASPOR ULAN..!

Erencexor
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen Erencexor » 25 Tem 2009, 05:56

he bu arada demedi deme ibrahim !
din kültür en son dönem soruları sadece islamiyeti içeren sorular yer almıyor
ve bu yüzden bu yıl bir kaç arkadaşım tekrar din dersine zorunlu olarak girmek zorunda kaldı ! :(

dediklerime inanmayan var ise gidip halk eğitimden din kültür dersinin en son dönem kitabını alıp bi zahmet bakınca ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır !

demedi deme ibrahim !
En son Erencexor tarafından 05 Oca 2010, 08:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

SRNarin
Uzman Doktor

Mesaj gönderen SRNarin » 17 Ara 2009, 20:54

ArkadasLar .. Cok qereksiz bi konuya takiLmissiniz .. Her uLkenin beLLi oLan bi dini vardir .. bu demek deqiLdir ki baska dinLerden de insanLar yoktur .. Turkiyenin qeneLi musLuman oLduqu icin MUSLUMAN bir uLke oLarak qecer .. Ben suan yurtdisindayim ve her uLkede oLduqu qibi din dersi burada da zorunLu [Hristiyan-KATOLIK]..Bu dersin zorunLu oLmasi su bakimdan quzeL dinimizi daha yakindan taniyoruz ve oqreniyoruz secmeLi oLsa eminim ki kitabi bi tarafa firLatip deqersiz birsey oLarak kimse okumayacaktir .. Butun dersLer icin okadar saatLerimizi veriyoruz da bi dinimizi oqrenmek bukadar mi zor qeLiyor .. Bukadar basit seyLeri abartmayin derim ;)
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 7
Toplam Kredi : 184 Ortak Kredi : 91

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 17 Ara 2009, 22:19

katılıyorum canım sağol güzel düşüncen için :wink:
EsİnTiYiM çÜnKü eSeR gEçErİm...!!!!! [(M€RW€)]

My Maraz
Uzman Doktor

Mesaj gönderen My Maraz » 04 Oca 2010, 08:13

Kendi dinimiz bunun olması doğal demi ?
Yanmakta Güzeldir Bazen.
Yakan değerliyse..

Kullanıcı avatarı
deerrryyaaa
Uzman Doktor

Mesaj gönderen deerrryyaaa » 04 Oca 2010, 19:41

arkadaşlar bi kere daha düşünün
kaç çeşit insan var ülkemizde ve zorunlu olamamalı bencede
düşünün ki yabancı bi ülkedesiniz ve hristiyanlık zorunlu ders
kii çoğu yabancı ülkelerde böyle bişey yok ne zoraki din dersi nede başörtü sorunu yok
hatta yurt dışında okumaya giden arkadaşım çok başörtü yüzünden çünkü oralarda ne din,nede başörtü sorun değil

bu ülkenin insanlarının genelinin dini islam ama biz bile mezheplere ayrılırken alevi,sunni,kızılbaş vs. ve bir sürü yaşayan yabancı insan ,dinleri ve mezhepleride var

çok dinli bi ülkede yaşıyoruz
empati kurun ,hiç adil değil ,ben özgürlük ve adaletten yanayım
nihayet mezun :) diploma puanı:74,25

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 07 Oca 2010, 01:09

e o zaman eşarplarada özgürlük bekleriz biz :wink:

Erencexor
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen Erencexor » 07 Oca 2010, 08:20

baş örtü muhabeti açılmışken şunu söyleyeyim

imam hatipler konusuna deyinelim !
her şeyden önce imam hatipler temel olarak sünni mezhebine göre eğitim vermektedir.
hadi neyse ama imam hatip mezunu mezun olduğuna meslek lisesi anlamıyla
ne imam nede hatip olabilmektedir.

yani düz meslek lisesi mezunu olsa, mezun olunca direk ustalık belgesi alınıyor . bununla iş yeri açılabiliniyor. ! :)

2. mantık hatası : bayanlardan imam olmaz diye biliyorum iyi de o zaman neden bayanları imam hatibe alıyorlar !?

3. olarak baş örtüye karşı değilim. 17 yaşını tamamlamış her özgür birey kendi kişisel tercihlerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmalıdır. bu açıdan üniversiteler özgür olmalıdır
*- fakat 18 yaş altı bireylerin eğitim alırken eğitim kurallarına uyması gerekir diye düşünmekteyim

imam hatipliler yüzünden olan harbi meslek lisesi mezunlarına oluyor.

1. imam hatip meslek lisesi değildir.
2. imam hatip mezununun resmi olarak hiç bir yetki sıfatı yok diye biliyorum aksini söyleyebilecek varmı !?

bu arada ileride imam hatiplerin geleneksel kültür gibi bir ad altında genel kültür düz lise türüne dönüşmesi durumu söz konusu dahası din kültür derslerinin tamamı seçmeli ders olarak okutulmasıda olası

yani kabaca bir senaryo ile şu an 100 tane ihl bu şekilde kapanıyor gözükebilir
ama diğer taraftan seçmeli eğitim dersi olarak bu kabaca 100,000 genel lisede ders olarak okutulacağı öngörüsü var ! açıkcası ! ne olursa olsun !

ama imam hatipler artık meslek lisesi statüsünde çıkarılsında
adı genel kültürmü olur yoksa geleneksel kültürmü olur ne olursa olsun !

hem bu onlar için hemde bu harbi meslek liseliler için en hayırlısı olucağı ortada !
En son Erencexor tarafından 18 Oca 2010, 18:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
deerrryyaaa
Uzman Doktor

Mesaj gönderen deerrryyaaa » 07 Oca 2010, 14:36

münakaşaya girmek için yazmadım
o yüzden siliyorum
sana yorum yapamazsın demedim
yanlış iafde ettim kendimi sanırım kusuruma bakma
kimseyle tartışmak değil amacım neyse eyv.
En son deerrryyaaa tarafından 07 Oca 2010, 18:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 08 Oca 2010, 14:39

Erencexor yazdı:baş örtü muhabeti açılmışken şunu söyleyeyim

imam hatipler konusuna deyinelim !
her şeyden önce imam hatipler temel olarak sünni mezhebine göre eğitim vermektedir.
hadi neyse ama imam hatip mezunu mezun olduğuna meslek lisesi anlamıyla
ne imam nede hatip olabilmektedir.

yani düz meslek lisesi mezunu olsa, mezun olunca direk ustalık belgesi alınıyor . bununla iş yeri açılabiliniyor. ! :)

2. mantık hatası : bayanlardan imam olmaz diye biliyorum iyi de o zaman neden bayanları imam hatibe alıyorlar !?

3. olarak baş örtüye karşı değilim. 17 yaşını tamamlamış her özgür birey kendi kişisel tercihlerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmalıdır. bu açıdan üniversiteler özgür olmalıdır
*- fakat 18 yaş altı bireylerin eğitim alırken eğitim kurallarına uyması gerekir diye düşünmekteyim

imam hatipliler yüzünden olan harbi meslek lisesi mezunlarına oluyor.

1. imam hatip meslek lisesi değildir.
2. imam hatip mezununun resmi olarak hiç bir yetkisi ve sıfatı yok diye biliyorum aksini söyleyebilecek varmı !?

bu arada ileride imam hatiplerin geleneksel kültür gibi bir ad altında genel kültür düz lise türüne dönüşmesi durumu söz konusu dahası din kültür derslerinin tamamı seçmeli ders olarak okutulmasıda olası

yani kabaca bir senaryo ile şu an 100 tane ihl bu şekilde kapanıyor gözükebilir
ama diğer taraftan seçmeli eğitim dersi olarak bu kabaca 100,000 genel lisede ders olarak okutulacağı öngörüsü var ! açıkcası ! ne olursa olsun !

hem bu onlar için hemde bu harbi meslek liseliler için en hayırlısı olucağı ortada !
anlamadığım bu karşıtlık NEDEN? bugün imam hatip liselerinin derslerinin düz liselerden nerdeyse daha ağır olduğunu biliyormusunuz siz? ayrıca savaşmak zorunda oldukları binlerce karşıt insan var işleri çok zor..sırf eşarp mağdurluğu yüzünden imam hatibe giden binlerce kız var bunuda biliyomusunuz acaba..
ha bide neden normal liseler HARBİ oluyorda imam hatipler ÇAKMA oluyor acaba..tabi bu yalnızca sizin görüşünüz saygı duyuyorum.ama yazınızı okurken içimden cvp vermek yerine bunları sizinle paylaşmayı tercih ettim..
onlarda emek sarfediyorlar kaç dersleri var biliyomusunuz siz
ben imam hatipli deilim bile bilede imam hatipe gitmek istemedim ama onlarında senelerce çırpınarak okuma çabalarına laf söyletmem burda.

Kullanıcı avatarı
deerrryyaaa
Uzman Doktor

Mesaj gönderen deerrryyaaa » 08 Oca 2010, 15:40

bak arkadaş bundan bahsetmiş cnm küçümsediği falan yok sadece bu ülke gerçeği imam hatiplilerin gidebileceği alan çok az hatta yok denicek kadar ve lise bitirmeleride bişi fark etmiyo bi sıfatları olmuyo
arkadaş farklı bişiyden bahsediyo onlarada meslek statüsü değil,alan düz lise gibi alan statüsü verilirse zaten sorun kalmıyo hem istediği bölüme giderler hemde seçebilecekleri bi sürü alan olur
bide üniversitede başörtü girerse kebap onlar için
bu ülkede kürdü,türkkü,lazı,çerkezi,sünnisi,alevisi herkez kardeştir ve ben bi ATATÜRKÇÜ olarak herkezin belli başlı kreterler arasaında özgür olmasından yanayım
ben açık bi bayanım ve ben kapalı-açık kişiler arasında bi çekişme olacağını düşünmüyorum bi sürü arkadaşım var ve çok seviyorum onları ve maruz oldukları duruma üzülüyorum

ama cehalet çok, herkezin ibadeti kendinedir arkadaşlar, kimi kapalılarda müslümanız diye böbürlenip açıkları hor görende çokk be mübarek Hz.Muhammed mekkeli müşriklere ve başka dinden olanlara saygı gösteriyodaa sen kimsinnde bi müslüman kardesine saygı gösteremiyosun ?? diyorum böylelerinee

neysem bunlar istisna illaki çıkacak böyleleride
helede 1 metrelik baş örtüsü sorun olmamalı gelecekleriyle oynanmamalı arkadaşlarımın

“Diğer Dersler” sayfasına dön