ÖNLİSANSA GİREBİLİR MİYİM?

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
tramenitts

ÖNLİSANSA GİREBİLİR MİYİM?

Mesaj gönderen tramenitts » 23 Şub 2020, 12:16

Ben açık lisede okuyorum şu anda.Sınava gireceğim ama önlisans programı istiyorum.Hangi sınava girmem gerekiyor,girmemin şartları nelerdir ve girebilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Senanur
Forum Moderatörü

Re: ÖNLİSANSA GİREBİLİR MİYİM?

Mesaj gönderen Senanur » 23 Şub 2020, 14:35

YKS ➡ Yükseköğretim Kurumları Sınavı 3 oturumdan oluşan yüksek öğretime geçiş sınavlarıdır. Üniversite kazanma hayalini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler;
YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),
YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır.
YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): İsteğe bağlıdır.
sınavlarına girerek bu hayallerini gerçekleştirebilirler.

TYT (Temel Yeterlilik Testi), öğrencilerin temel yeterlilikerini ölçen birinci oturum sınavıdır. Herkesin girdiği bir sınav olduğu için Türkçe ve Matemetik ağırlıklıdır. TYT'de 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere 120 soru vardır. Bu 120 soruyu 135 dakika içinde öğrencilerden cevaplamaları istenmektedir. TYT'den 150 baraj puanını geçen öğrenciler ikinci sınava girmeye hak kazanırlar, ayrıca 2 yıllık ön lisans okullarını tercih edebilirler.

AYT (Alan Yeterlilik Testi) ise öğrencilerin kendi alanlarındaki başarısını ölçen ikinci oturum sınavıdır. AYT'de 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere 160 soru vardır. AYT 180 dakikalık bir sınavdır. TYT puanının %40'ı AYT puanının ise %60'ı sınav puanına etki edecektir. AYT'de 180 baraj puanının geçilmesi durumunda 4 yıllık üniversite yani lisans tercihi yapılabilecektir.

Cb006

Re: ÖNLİSANSA GİREBİLİR MİYİM?

Mesaj gönderen Cb006 » 24 Şub 2020, 20:07

Bu yıl mezun olabilecekseniz girebilirsiniz hangi bölümü istiyorsunuz benimde tyt den 300 puan alma hedefim var ama hiç temelim yok bakalım nasip

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön