Matematik Sorunsalı Yardım Lütfen

Matematik dersi hakkında sorularınızı, cevaplarınızı, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Matematik Sorunsalı Yardım Lütfen

Mesaj gönderen barbaros » 26 Şub 2017, 06:38

Merhaba arkadaşlar bu dönem Tarih 1-2 Türk Edebiyatı 1-2 Dil ve Anlatım 2 Sağlık Bilgisi 2 Din Kültürü 2 Biyoloji 1 Coğrafya 1 İngilizce 1 Derslerime insani olmayan şekilde 2 haftada 48 saat oturup 10 saat uyuyarak başarılı bir şekilde çalıştım ama Matematik 1'de sıkıntı yaşıyorum altyapım yok geriye kalan zamanda Matematik çalışmak istiyorum ama nerelerden ne şekilde nerden başlamalıyım bilmiyorum :01: Fizik-1 ve Kimya-1 dede aynı şekilde zorlanıyorum ama Matematiğin kredisi yüksek olduğundan bu derse öncelik vermek istiyorum Yaş artık 22 ye doğru gittiğinden Muaf olmak gibi bir durumda dönemlerimi uzatmakta istemiyorum yardım edecek arkadaşlardan Allah Razı Olsun şimdiden Teşekkürler :gul:

djivangasparyan
Acemi

Re: Matematik Sorunsalı Yardım Lütfen

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 15:00

Açık Lise matematiği gerçekten hiç zor değil çok yüzeysel soruyorlar. Karekök Sıfır veya Antremanlarla Matematik gibi temelden öğreten kitaplar alabilirsiniz hem ygsye de faydası olur. Şahsen Karekök'ü tavsiye ederim Antremanlarla Matematik salağa anlatır gibi anlatıyor çünkü. Şenol Hoca, Hocalara Geldik, Tonguç Akademi gibi Youtube kanallarından konu videolarını izleyebilirsiniz. Bir konuya çalıştıktan sonra Açık Lise'nin çıkmış sorularını açtığınızda o konu ile ilgili ne kadar basit sorduklarını siz de göreceksiniz. Matematik zor, temelim yok gibi ön yargıları bir kenara bırakıp güzelce çalışırsanız çok rahat şekilde geçersiniz :D

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen barbaros » 26 Şub 2017, 16:32

tavsiyelerin için sağolasın ama gerçekten bu dersle ile ilgili ciddi sıkıntılarım şenol hoca güzel anlatmasına rağmen kafam bir yere kadar basıyor
3.örnekten sonra kitaba kafa atıyorum yarın olacak diyorum sabır diyorum bolca test çözüp geçemiyorum sayılar bulanıklaşıyor o değilmiş gibi zorunlu derslerde 1,2,3,4 olarak var napıcam bilemiyorum halk eğitime gidip ben gerizakalıyım desem muaf ederler mi acaba :D

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 26 Şub 2017, 18:30

Bunların haricinde yapabileceğiniz en iyi şey bir dershaneye kayıt olmak veya özel ders almak. Açık lise için bunları yapmaya gerek yok ama madem durum o kadar vahim bunu da düşünebilirsiniz :D Yapacak başka bir şey yok bir yol belirleyip çalışacaksınız ya da muaf geçeceksiniz ki o da uzun sürecektir. Ha bu arada bahsettiğim kitapları bir araştırın derim. Sizin temeliniz yok. Şenol Hoca videolarında yine belli bir temele sahip şekilde başlıyor. O yüzden bu kitaplarla en baştan başlayıp çalışıp bitirdiğiniz konuların videosunu izlerseniz daha etkili olur gibi. Çünkü matematiği soru çözmeden öğrenemezsiniz.

Kullanıcı avatarı
missguard
Doktor

Mesaj gönderen missguard » 27 Şub 2017, 11:24

Kitapla hiç uğraşma derim.. Hem vaktini alır hem de çok şey öğretmiyor. Temelin olsun ki o kitapları anlayasın.. Yoksa boş kitaplar..
djivangasparyan'ın dediği gibi youtube hocalarını dinle ve çıkmış sorularla çalış.. Ben dördünü de bu kanallardan çalışarak geçtim.
Antremanlar mat ve karakök sıfır da videolardan sonra tekrar olsun diye güzel kaynaklar. İkisiyle birlikte desteklenirse rahat bir şekilde geçersin ^^
İlk aol başladığımda ve kitapla çalıştığımda (öyle olacak sanıyordu ne yapsın fnslsl) zaten bir çok dersi 1-2 ay gibi kısa sürede vermemiz gerektiğinden yetişmemişti o kitaplar ve mat dan kalmıştım. Daha sonra videolarla çalıştım vr hepsini tek dönemde verdim. ^^

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 27 Şub 2017, 14:47

missguard yazdı:Kitapla hiç uğraşma derim.. Hem vaktini alır hem de çok şey öğretmiyor. Temelin olsun ki o kitapları anlayasın.. Yoksa boş kitaplar..
djivangasparyan'ın dediği gibi youtube hocalarını dinle ve çıkmış sorularla çalış.. Ben dördünü de bu kanallardan çalışarak geçtim.
Antremanlar mat ve karakök sıfır da videolardan sonra tekrar olsun diye güzel kaynaklar. İkisiyle birlikte desteklenirse rahat bir şekilde geçersin ^^
İlk aol başladığımda ve kitapla çalıştığımda (öyle olacak sanıyordu ne yapsın fnslsl) zaten bir çok dersi 1-2 ay gibi kısa sürede vermemiz gerektiğinden yetişmemişti o kitaplar ve mat dan kalmıştım. Daha sonra videolarla çalıştım vr hepsini tek dönemde verdim. ^^
Temelin olsun ki o kitapları anlayasın ifadesi yanlış olmuş. Karekök Doğal sayılardan başlıyor. Antremanlarla Matematik ise 4 işlem ile başlayıp bol bol pratik yaptırıyor. İkisi de matematiğe en temelden giren kitaplar yani. Dört işlemden başka bir şey bilmezken Karekök ile çalışmaya başlayıp temel oturttum ben :D Ama tek başlarına yeterli olmaz tabi. Matematikte zor konu yok zor soru var. Ne kadar çok soru çözersen o kadar çok farklı soru tipi görmüş olur ve o kadar iyi öğrenirsin. Ama ben tüm bunların yanında dershane olmasa bile bir arkadaş grubuna girmeni tavsiye ediyorum. Kişilerin farklı bakış açısı olur ve soruları daha farklı yollardan çözersiniz. Soru tiplerine hakim olman ygs/lys de fazlaca önem arz ediyor çünkü.

Kullanıcı avatarı
barbaros
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen barbaros » 27 Şub 2017, 15:36

Tavsiyeleriniz için sağolun son birşey sorucam matematik-1 9.sınıf kitabında denklem ve eşitsizlikler,kümeler,fonksiyonlar var ben sadece tek bir konu üzerine çalışacağım sınavda sadece o konu hakkında bildiklerimi çözüp gerisini kadere bırakacağım sizce en kolay en etkili hangisini kavrarım yani hangisini tavsiye edersiniz :D

djivangasparyan
Acemi

Mesaj gönderen djivangasparyan » 27 Şub 2017, 15:43

barbaros yazdı:Tavsiyeleriniz için sağolun son birşey sorucam matematik-1 9.sınıf kitabında denklem ve eşitsizlikler,kümeler,fonksiyonlar var ben sadece tek bir konu üzerine çalışacağım sınavda sadece o konu hakkında bildiklerimi çözüp gerisini kadere bırakacağım sizce en kolay en etkili hangisini kavrarım yani hangisini tavsiye edersiniz :D
Bu aslında kişiden kişiye değişir. Ama en başta kümelere çalışın derim sonrasında denklem ve eşitsizliklere en son da fonksiyonlara çalışın.

Kullanıcı avatarı
missguard
Doktor

Mesaj gönderen missguard » 13 Mar 2017, 01:25

djivangasparyan yazdı:
missguard yazdı:Kitapla hiç uğraşma derim.. Hem vaktini alır hem de çok şey öğretmiyor. Temelin olsun ki o kitapları anlayasın.. Yoksa boş kitaplar..
Temelin olsun ki o kitapları anlayasın ifadesi yanlış olmuş. Karekök Doğal sayılardan başlıyor. Antremanlarla Matematik ise 4 işlem ile başlayıp bol bol pratik yaptırıyor. İkisi de matematiğe en temelden giren kitaplar yani. Dört işlemden başka bir şey bilmezken Karekök ile çalışmaya başlayıp temel oturttum ben :D Ama tek başlarına yeterli olmaz tabi. Matematikte zor konu yok zor soru var. Ne kadar çok soru çözersen o kadar çok farklı soru tipi görmüş olur ve o kadar iyi öğrenirsin. Ama ben tüm bunların yanında dershane olmasa bile bir arkadaş grubuna girmeni tavsiye ediyorum. Kişilerin farklı bakış açısı olur ve soruları daha farklı yollardan çözersiniz. Soru tiplerine hakim olman ygs/lys de fazlaca önem arz ediyor çünkü.
Yok karakök için demedim ben onu :) Meb in verdiği kitaplar için dedim. Karakök yeni başlayanlar için çok iyi bir kaynak ^^
barbaros yazdı:Tavsiyeleriniz için sağolun son birşey sorucam matematik-1 9.sınıf kitabında denklem ve eşitsizlikler,kümeler,fonksiyonlar var ben sadece tek bir konu üzerine çalışacağım sınavda sadece o konu hakkında bildiklerimi çözüp gerisini kadere bırakacağım sizce en kolay en etkili hangisini kavrarım yani hangisini tavsiye edersiniz :D
Bir konuya takılıp kalmanı tavsiye etmem. Zaten sınav ekstra zor olmuyor.
Ve mesela küme çalışırsan 3-4 soru yaparsın sadece.. Ben başladığımda kümelere baya çalışmıştım konuyu çok iyi öğrendim ama diğer konular yetişmedi falan.. Yani çok az süre var ve değerlendirmek lazım.
Şimdiyr kadar ne çalıştın bilmiyorum ama bence şu son hafta denklem eşitsizlik kümeleri Şenol hocadan izleyip bir de çıkmış soru çözsen geçersin derim. :)
Fonksiyon da yapabilirsin ama genel de dersleri halletmediysen sıkıntı verebilir.

“Matematik” sayfasına dön