NEDEN MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ ?

Matematik dersi hakkında sorularınızı, cevaplarınızı, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
afyonlu

Re: NEDEN MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ ?

Mesaj gönderen afyonlu » 30 Eyl 2012, 03:42

ARKADASLAR BENİM MATEMATİK YERLERDE SÜRÜNÜYOR İNANIN KALIRSAM MATEMATİKTEN KALIRIM :( ALLAH KAHRETSİN :oops:

ESKİDEN LİSE OKUMAK İYİ DEGİLDİ AMA ŞİMDİ HARİKA ;)

bilisimci
Çırak

Mesaj gönderen bilisimci » 30 Eyl 2012, 04:20

Matematik başlı başına bir bilim ve dünya var oldukça en önemli şey matematik olucak ama bizim ülkemizde matematik öğretilemiyor öğrenenlerde de doğuştan bir yetenek olduğu için hemen kavrayabiliyor, siz hic bir bakkala gidip de bakkal amca paramın 1/3 ü ile ekmek alıcam diyen bir vatandaş gördünüzmü ?

Sözel ve dil ci olarak matematiği çok saçma buluyorum.

Kullanıcı avatarı
afyonlu

Mesaj gönderen afyonlu » 30 Eyl 2012, 04:32

bilisimci yazdı:Matematik başlı başına bir bilim ve dünya var oldukça en önemli şey matematik olucak ama bizim ülkemizde matematik öğretilemiyor öğrenenlerde de doğuştan bir yetenek olduğu için hemen kavrayabiliyor, siz hic bir bakkala gidip de bakkal amca paramın 1/3 ü ile ekmek alıcam diyen bir vatandaş gördünüzmü ?

dogrusun kardeşim valla % 1 var deriz fark yapmaz allah çok versin :mrgreen:
ESKİDEN LİSE OKUMAK İYİ DEGİLDİ AMA ŞİMDİ HARİKA ;)

dersçalışankız
Doktor

Mesaj gönderen dersçalışankız » 30 Eyl 2012, 06:03

100%100 doğru deriz arada sırada :))
üç aşağı beş yukarı,
fifti fifti,
1 e 10 varmısın,
2 kere 2 kaç,
fiş almasam kaça olur? ( bu da muhasebe ile ilgili geniş bilgimizi ispatlar)
...

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 30 Eyl 2012, 17:08

Matematiğe, fiziğe benim de kafam çok basmaz ama bu ilimleri severim (Ha eğitim sistemimizde ciddi yanlışlar da var o ayrı) Zorunlu olan kısmı bizim için lise 1 matematiği. Ben de zor geçtim mat-1 i 3. sınavda geçtim. Mat-2 ye ise açık lise kitabı + konu anlatımlı üniversiteye hazırlık kitabı + ekol hoca sitesinden çalıştım. İlk sınavda 75 aldım ( şaka gibi :D ) Şiddetle tavsiye ederim.
Resim

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 04 Eki 2014, 12:58

:dede: Matematik i kimse yapamaz diye bir şey yok. :43: sadece belli bir süre gerekli. ben bir kere de anlıyorum diye daha zeki değilim. :28: başkası üç dört defa da anlar ama kolay kolay unutmaz. yeterki istek ve düzenli çalışma olsun. :ders: tabi temel'ide unutmamak gerek. ben herkesin (bazı istisnalar hariç) herkesin başaracağına inanıyorum. :24: çünkü Rabb'im herkese akıl vermiş. kullanmasını bilene. ama seçeceğiniz mesleklte matematik gerekmiyorsa sallayın gitsin. :.yehuu:

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 04 Eki 2014, 16:32

Bizim psikoloji dersinde sanırim bu öğrenme üzerinde duruluyordu. Burada önemli olan derse olan ilgi ve merakı yüksek tutmak ve bunun için tek yapılması gereken sabırlı olmak.
Formel bir bilim olduğu için yani matematik insanın doğayı biçimlendirmek için oluşturduğu sistemler bütünü.
Yani matematik ve bileşenleri doğada olmadığı, elle tutulur gözle görülür olmadığı için bir çok insan matematiği anlayamamakt çünkü kafasında etrafındaki her şey tabiatla iniltili yalnızca matematiğin karşılığı tabiatta yok...
Bu yüzdendir ki matematik diğer dersler gibi okunarak öğrenilmesi oldukça güç fakat bunun farkını yukarıda anlattığımı anlayabilen insanlar ve temelini iyi yakalayan insan matematiği daha kolay anlayabilmete.
İleri teknoloji ve dünya devi dediğimiz ABD ortaöğretime kadar matematik eğitimi vermediğini öğrenmiştim bir belgeselde. Buna rağmen teknoloji üretiminde çok ileriler.
Japonya ise sınırlı sayıda ilk öğretim çağındaki çocuğa mental aritmetik eğitimi veriyor.
Demek ki sorun TR'deki eğitim sisteminde. Zira uluslarası standartlarda baktığımızda Türkiye'de öğrenciler kendi anadilinde okuduğunu anlama kapasitesi 65 ülke arasında 40 küsürlü sıralarda. Matematik içinde aynı şey söz konusu.
Son yıllara bakıldığında 5 yılda sistem bile 5 kere değişmişken yöneticilerin bu ülkenin düşmanımı dostumu çok kararsızım fakat istatistikler eğitim olarak Türkiye'nin günden güne kötüye gittiğini gösteriyor. Allah sonumuzu hayır etsin.
Cahil bir toplum güdülmeye mahkumdur. Buradaki cehalet okumuş cahilleri kapsamaktadır.
Celal Yalınız'ın dediği gibi; "Bu kadar cehalet ancak tahsille olur..."
Osman Bölükbaşı ise; "Eğitim cehaleti alsada eşeklik baki kalır" demiştir...
En güzel örneği 80 milyon diye övündüğümüz nüfusumuz için Türkiyede sadece 2 bilemedin 3 milyon gazete satılıyor.
Düşünün 53 milyon seçmen yani 18 yaşından büyük insan var ve gazete basılma sayısı bu.
Okunan kitaplara gelirsek bir kaç yüz ya da bin kişiye 1 kitap gibi oldukça vasat durumdayız.
Yukarıda dediğim gibi Allah sonumuzu hayır etsin...

İmla hatası varsa kusura bakmayın arkadaşlar tabletten yazıyorum...
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 05 Eki 2014, 12:25

çok haklısın epidores, senin gibi düşünen kaç insan var ki bu dünyada. matematik felsefene hayran kaldım. gerçekten güzel örnekler vermişsin. Derslerindeki başarın senin ne kadar zeki olduğunu gösteriyor.. hayatında sana başarılar diliyorum

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 06 Eki 2014, 14:51

htc-directioner yazdı:çok haklısın epidores, senin gibi düşünen kaç insan var ki bu dünyada. matematik felsefene hayran kaldım. gerçekten güzel örnekler vermişsin. Derslerindeki başarın senin ne kadar zeki olduğunu gösteriyor.. hayatında sana başarılar diliyorum
Iyi dilek ve övgülerin çok teşekkür ederim, senin içinde her şey dilediğin gibi olur inşallah.
Ayrıca inşallah bu ilkenin eğitim sidtemi de doğru düzgün bir hal alır.
Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

Kullanıcı avatarı
ampacı
Asistan

Mesaj gönderen ampacı » 05 Eyl 2015, 11:48

bilisimci yazdı:Matematik başlı başına bir bilim ve dünya var oldukça en önemli şey matematik olucak ama bizim ülkemizde matematik öğretilemiyor öğrenenlerde de doğuştan bir yetenek olduğu için hemen kavrayabiliyor, siz hic bir bakkala gidip de bakkal amca paramın 1/3 ü ile ekmek alıcam diyen bir vatandaş gördünüzmü ?

75 kuruşun olup, para üstü 25 kuruş kalınca çikileta aldın ama sayın dilci arkadaşım. Ya da bakkala gitmeden önce bana ne kadar para üstü kalır da ben o paranın ne kadarıyla şekerleme alırım diye hesapladın ama... Sonuç olarak geçinmeyi istemediğiniz, sanki bir dinmiş gibi reddettiğiniz ve saçma bulduğunuz matematik, fizik, kimya, biyoloji gördüğün ve görebileceğin her yerdedir.
Doğuştan bir yetenek her zaman bir adım öne götürebilir belki ama matematik gibi sayısal dersler tekrarlı çalışmalar gerektirir.

Lütfen matematiği sevmeye ve anlamaya çalışınız.
Ray malifalitiko
ray şalimalitiko
Loyloyloyloy
la la la la
Ma ma ma ma
Sâ ma ma ma
loy loy loy loy loy

"16 mezunu, 87.5 ortalama
Grafik Tasarım öğrencisi :sandalye:

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 07 Eyl 2015, 20:31

Köylü Kızı yazdı::dede: Matematik i kimse yapamaz diye bir şey yok. :43: sadece belli bir süre gerekli. ben bir kere de anlıyorum diye daha zeki değilim. :28: başkası üç dört defa da anlar ama kolay kolay unutmaz. yeterki istek ve düzenli çalışma olsun. :ders: tabi temel'ide unutmamak gerek. ben herkesin (bazı istisnalar hariç) herkesin başaracağına inanıyorum. :24: çünkü Rabb'im herkese akıl vermiş. kullanmasını bilene. ama seçeceğiniz mesleklte matematik gerekmiyorsa sallayın gitsin. :.yehuu:
Sadece meslek için değil,en basitinden bir alışveriş için bile matematik önemli.
Beyin bedava. :mrgreen:
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Şeymax
Çırak

Mesaj gönderen Şeymax » 22 Mar 2024, 15:11

Bu matametik dersinden hıc bır sey anlamıyorum.

“Matematik” sayfasına dön