İng.5 Unite 1

İngilizce dersi hakkında sorularınızı, cevaplarınızı, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

İng.5 Unite 1

Mesaj gönderen rüfeyde » 28 Şub 2014, 22:47

Öncelikle bilmemiz gereken zaman kavramları (mesela bizdeki geçmiş zaman İngilizcede birkaç zamanla anlatılıor ) bu ünitede Simple past tense ve Past continuous tense öğreneceğiz burada bana göre püf nokta zamanın yardımcı fiilini ve fiile gelen eki kavramak yani ben ancak öyle anlıyorum bütün kelimeleri ezberleme gibi bir şansım yok maalesef ondan zamanın yapısını önce inceleyelim. İngilizcede bir kelime olumlu,olumsuz,soru da ayrı ayrı yapıya sahip olabilir öncelikle bunu bilelim

I,He,She,you,we,They bizim öznelerimiz isimlerde bizim öznemiz tabi.

Fiiler İngilizcede V1,V2,V3 diye ayrılır düzenli duzensiz fiil tablosunu az biraz ezberlememizde fayda var,Düzenli filer V1 haine –ed takısı alarak V2,V3 halini alırlar.

Simple past tense: (Geçmiş zaman)

Olumlu : Özneden sonra fiil 2. Hali ile karşımıza çıkar
I played –Ben oynadım fiilin birinci hali play idi –ed takısı aldı played oldu

Olumsuz : özneden sonra yardımcı fiil did ve olumsuzlukeki not gelir genelde Didn’t şeklinde goruruz sonra fiil birinci hali ile karşımıza cıkar

I didn’t play.Ben oynamadım.olumsuzda yardimci fiil gelir fiil birinci haline döner

Soru:yardımci fiil , özne i fiilin birinci hali.

Did I play? Oynadım mı ?

Kullanıldığı yerlere gelelim şimdi;

Geçmişte olup bitmiş olaylardan bahsederken ve geçmişte ardı ardına gercekleşmmiş iki olaydan bahsederken kullanıyoruz.

Past Continuous Tense: (geçmiş zaman)

Yardımcı fiilleri : Was/Were dir olumlu, olumsuz, soru cümlelerinin hepsinde yardımcı fiil bulunur.

Was ; I,He,She << yani tekil sakışlarda kullanılır

Were; You,We,They <<yani çağul sahışlarda kullanılır

Cümle yapısı: Özne + yardımcı fiil + V1-ing

Unutmamamız gereken 2 kural var burada

1-) Yardımcı fiillerimiz (was/were)

2-)Fiil birinci hali ile gelir ve –ing takısı alır

Not: Bazı fiiller –ing takısı almıyor kitapta çok kullanılanlar verilmiş onlar ezberlense iyi olur.

Örnek : I was playing football .(Futbol oynuyordum)

Kullanım alanı; Geçmişte belli bir süre devam eden eylemi anlatırken kullanılır.

When and While ; Geçmişte devam eden bir eylemi anlık bir eylem bölüyorsa when ve while ile bu eylemler birlestirilir.

When ne zaman kullanılır; Anlık eylemlerin önüne when getirilir yani Simple past tense’den önce kullanılır.

While ne zaman kullanılır; Devam eden eylemden önce kullanılır devam eden bir eylem Past continuous tense ile ifade edildiginden ondan önce kullanılır.

Örnek; An eartquake happened while we were sleeping.

Bu cümledeki simple past tens kelimesi ; An earstquake happened (Deprem oldu) anlık bir eylemdir

Past continuous tense kelimesi; We were sleeping(biz uyuyorduk) uyumak devam eden bir eylemdir.

Bu cümle while ile birleştiginde anlamı ; Biz uyurken deprem oldu.

Bu cümle when ilede kullanılabilir yalnız o zaman while kalkar ve when anlık eylemin başına gelir yani cümle;

When the earthqake happened, we were sleeping (Deprem olduğunda biz uyuyorduk) olur .
İng.5 kitabının ilk ünitesinden özetim bu umarım faydalı olur. :wink:

Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

betulozturk

Re: İng.5 Unite 1

Mesaj gönderen betulozturk » 05 Nis 2015, 04:32

diğer ünitelerinde özetlerini paylaşırmısınız

berat21

Mesaj gönderen berat21 » 10 Nis 2015, 17:13

çok teşekkürler diger ünitelerin paylaşımınıda bekliyoruz

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 14 Nis 2015, 01:06

malesef o sıra eşim askere gitti ve ben hiç ders çalışamadım o yüzden elimde paylaşabileceğim özet yok :22:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
H1N1
Uzman Doktor

Mesaj gönderen H1N1 » 14 Nis 2015, 11:58

I Dont Speak English :(

rüfeyde Help Me :):)
Sonunda hepimiz ölürüz

“İngilizce” sayfasına dön