Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama

sonbahar
Doktor

Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama

Mesaj gönderen sonbahar » 22 Eyl 2011, 15:54

Sakarya Üniversitesi bünyesinde toplam 8 farklı tezsiz yüksek lisans programı internet üzerinden yürütülmektedir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde İşletme, Kamu Yönetimi, Mahalli İdareler ve Şehircilik, Maliye ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi; Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Bilişim Teknolojileri, Mühendislik Yönetimi ve Yönetim Bilişim Sistemleri programları yürütülmektedir.
YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI
İşletme
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kamu Yönetimi
Mahalli İdareler ve Şehircilik
Maliye
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Türkiye Cumhuriyeti Tarihi
Bilişim Teknolojileri
Mühendislik Yönetimi
Yönetim Bilişim Sistemleri
Önlisans Programları

Adapazarı Meslek Yüksekokulu bünyesinde Bilgi Yönetimi, Bilgisayar Programcılığı, İşletme, Elektronik Teknolojileri ve Mekatronik olmak üzere toplam 5 farklı bölümle internet destekli önlisans programları sürdürülmektedir.

İnternet destekli öğretim çalışmaları 1998'de başlamış olup, 1999'da kampüs içi dersler ve 2001'de de Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ve Bilgi Yönetimi Önlisans Programları ile gelişmiştir. 2002'de önlisans programlarına İşletme Programı'da eklenmiştir. Başlangıçta Sakarya Meslek Yüksekokulu'na bağlı olan internet destekli üç önlisans programı, 2003 Şubat'ında Adapazarı Meslek Yüksekokulu'na aktarılmıştır. 2003-2004 Öğretim yılında ise 'Mekatronik' ve 'Endüstriyel Elektronik' bölümleri açılmış ve bölüm sayısı beşe yükselmiştir.

Programlar Hakkında daha fazla bilgi almak için;

Sakarya Üniversitesi Adapazarı Meslek Yüksek Okulu Web Sayfasını ve http://www.adaport.sakarya.edu.tr

Adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Karma Eğitim Lisans Programları
Tüm dünyada üniversite eğitiminde yaygın olarak kullanılan e-öğrenim ile eğitim veren Sakarya Üniversitesi, 4 yıllık eğitim verecek olan Türkiye’deki ilk lisans programlarını 2008 yılında hayata geçirmiştir.

2010 senesi itibari ile, Mühendislik Fakültesi Bünyesi altında Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bünyesi altında ise Kamu Yönetimi, Maliye ve İnsan Kaynakları Yönetimi programları karma eğitim olarak sürdürülmektedir. Eğitim Fakültesi bünyesinde ise Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümü karma eğitim olarak verilmektedir.İlahiyat fakültesi bünyesinde sürdürülen İlahiyat Tamamlama Programı ise İlahiyat önlisans mezunu olan vatandaşlarımızın 2 senelik eğitim sonrası lisans diploması alabilmelerini sağlayacak bir program olarak internet destekli öğrenim metoduyla sürdürülmektedir.

Birkaç soruda Karma Öğretim:

- Karma Öğretime giriş, aynen örgün eğitime giriş gibidir; bunun için üniversite imtihanına (ÖSS) girilmeli ve tercihler arasında Sakarya Üniversitesine ait bölümden ilgi duyulan Karma Öğretim Programı olmalıdır.

- Karma Öğretim dersleri ile, I. ve II. öğretim dersleri arasında bir fark bulunmamaktadır, her üç öğretimde aynı dersleri görmektedir.

- Karma Öğretim %30 örgün, %70 uzaktan olmak üzere yürütülmektedir.

- I. ve II. öğretim ile Karma Öğretim arasındaki en önemli fark, derslerin işleniş şekli ve derslere devam şeklinde ortaya çıkmaktadır. I. ve II. öğretim derslerinin tamamı sınıf ortamında yapılırken, Karma Öğretim derslerinin sadece %30'a karşılık gelen kısmı Cuma ve Cumartesi günleri sınıf ortamında yapılmaktadır.
Uzaktan Eğitim Sertifika Programları

Sakarya Üniversitesi ve Online Akademi işbirliği ile 2010 Yılı Ekim ayından itibaren 3 farklı sertifika programı uzaktan eğitim olarak verilmeye başlanmıştır. Sakarya Üniversitesinin altyapısı ve değerli hocaları tarafından verilecek eğitimler Online Akademi firmasının eğitim tecrübesi ile bir araya gelmiş olup Sertifika Programları şu şekilde planlanmıştır.

♦ Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim Sertifika Programı

Bu programın amacı yazılım alanında uzmanlaşmak ve sektördeki personel açığını kapatabilmek için sertifikalı uzmanlar yetiştirmek ve bilişim sektörün ihtiyacı olan nitelikli programcılar yetiştirmektir.

Daha detaylı bilgi ve kayıt alanına buradan ulaşabilirsiniz.

♦ Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Uzmanlığı Uzaktan Eğitim Sertifika Programı

Dış Ticaret Uzmanlığı Uzaktan Eğitim Sertifika Programı sonunda başarılı olan katılımcılara verilecek olan belge Sakarya Üniversitesi Rektörü ve Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Başkanlığı tarafından onaylanmış resmi bir sertifika niteliğindedir.Bu sertifika, iş başvurularında ve akademik başvurularda katılımcıya referans olabilecek nitelik taşımaktadır.

Daha detaylı bilgi ve kayıt alanına buradan ulaşabilirsiniz.

♦ Sakarya Üniversitesi E-Ticaret Uzaktan Eğitim Sertifika Programı

E-Ticaret Uzaktan Eğitim Sertifika Programı sonunda başarılı olan katılımcılara verilecek olan belge Sakarya Üniversitesi Rektörü ve Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Başkanlığı tarafından onaylanmış resmi bir sertifika niteliğindedir.Bu sertifika, iş başvurularında ve akademik başvurularda katılımcıya referans olabilecek nitelik taşımaktadır.

Program hakkında daha ayrıntı bilgi için Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Sertifika Programları Web Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MEB-SAÜ Sertifika Programları

"İnternet Tabanlı Sertifika Programları" Sakarya Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı , tarafından hazırlanıp hayata geçirilen bir projedir.

Gerekli şartları yerine getiren herkese açık olan sertifika programları, İnternet üzerinden ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Elemanları tarafından hazırlanan dersler ile yürütülmektedir. MEB-SAÜ İnternet tabanlı Sertifika Programları kapsamında;

1. Bilgisayar Programcılığı

2. Bilgi Yönetimi

alanlarında sertifika eğitimleri verilmekte, programları başarı ile tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı ve Sakarya Üniversitesi onaylı sertifika almaya hak kazanırlar.

Programlar ve kayıt bilgileri hakkında daha ayrıntılı bilgi için MEB-SAÜ Sertifika Programları Web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

O Şimdi Üniversiteli

“Açıköğretim Fakültesi” sayfasına dön