Sosyal Hizmetler Programı

sonbahar
Doktor

Sosyal Hizmetler Programı

Mesaj gönderen sonbahar » 25 Ağu 2011, 19:18

GENEL BİLGİ

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 1993 yılında 496 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile öğretime başlayan şu an 18 önlisans programı ile eğitim-öğretimin sürdürüldüğü bir bölümdür. Bu program bünyesinde yer alan 2 yıllık önlisans programları:

Sosyal Bilimler, Ev İdaresi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Yerel Yönetimler, Dış Ticaret, Muhasebe, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Bankacılık ve Sigortacılık, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Halkla İlişkiler, İlahiyat, Bilgi Yönetimi, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Jandarma Meslek Eğitimi, Polis Meslek Eğitimi, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Meslek Eğitimi, Adalet Meslek Eğitimi Önlisans Programları'dır.

O Şimdi Üniversiteli

Fays
Uzman Doktor

Re: Sosyal Hizmetler Programı

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 13:28

Bu bölümü tercih edecek olanlar için önemli bir hatırlatma yapalım; bu bölüm kontenjanlıdır ve staj zorunluluğu vardır arkadaşlar.

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 26 Ağu 2011, 14:15

İlk olarak da özellikle şu bilginin kavranması isteği içerisindeyim:2 yıllık sosyal hizmet bölümünün lisans düzeyinde ki (4 yıllık) sosyal hizmet bölümünden farklıdır.
1.Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet bölümü kaç yıllıktır, puanı kaçtır, kontenjan sayısı kaçtır ?

Açık öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet bölümü 2 yıllıktır. Bu bölüme Açık öğretim için Ösym’nin belirlediği taban puanı (baraj puanı) ‘nı geçen herkes bu bölümü tercih edebilir. Belirli bir puanı geçen herkes tercih yapabilir.Kontenjanı 5000(2011 yerleştirmelerinde). 2009 yılında AÖF sosyal hizmet bölümüne 7828 kişi kayıt olmuştur.2011 yılında 5000′nin üzerinde mezun vereceği öngörülmektedir.
2-Yıllık Açık öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünden 4 Yıllığa Nasıl Geçebilirim, 4 Yıllık Lisans Programına Nasıl Tamamlarım?

AÖF “Sosyal Hizmetler.” için belirlenen ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Sosyal Hizmet” lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 1yıl İntibak ( Hazırlık ) + 2 Yıl olmak üzere 3 yılda Lisans diploması alabilirler. Fakat burada unutulmaması gereken bir nokta var. 4 yıllık lisans programına geçtiğinizde 2 yıllık eğitiminizde aldığınız dersler ile geçiş yaptığınız bölümün dersleri eşleştirilir. Uyuşmayan dersleri alıp 4 yıllık lisans eğitimine tamamlarsınız. İşte bu eşleşmede eşleşen ders sayısı az olduğunu ve o bölümdeki bir çok dersten (1,2,3 ve 4. Sınıf ) yine sorumluğu olduğunuzu belirtmek isterim. Ayrıca yine Dgs ile Sosyoloji lisans programlarına kontenjanlar dâhilinde geçiş yapılabilmektedir.
Aşağıdaki ön lisans bölümlerinden de DGS ile sosyal hizmet 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapıla bilinmektedir.

* 4275 Güvenlik
* k9181 Güvenlik ve Koruma
* 4280 Hava Savunma
* 4292 İstihbarat
* 8607 İş Sağlığı ve Güvenliği
* 1205 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
* 8537 İtfaiyecilik ve Sivil Savunma
* 1208 İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
* 9182 Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması
* 4323 Mühimmat ve Mühimmat Tahrip
* 5353 Özel Güvenlik ve Koruma
* 5359 Savunma ve Güvenlik
* 9023 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
* 2111 Sosyal Bilimler
* 4352 Sosyal Hizmetler / Sosyal Hizmet
* 9098 Sosyal Güvenlik
3-Kazanınca İş Bulur muyum? Kazanınca Atanabilir miyim? Kpss Taban Puanları Kaçtır? Kpss’den Kaç Puan Almam Gerekir? İş İmkânları Nelerdir?

İlk başta belirttiğim üzere lisans düzeyinde örgün öğretim ile eğitim veren sosyal hizmet bölümü 2 yıllık sosyal hizmet bölümünden farklı olduğu için devlet henüz 2 yıllık sosyal hizmet bölümü mezunu almamıştır.2 yıllık sosyal hizmet bölümü bir ön lisans programı olduğu için kpss’de alımlar ön lisans programlarından mezun olunan kişiler için açılan kadrolar dahilinde alım yapılması mümkün olabilecektir. Fakat henüz (2011-Şubat) devlet ön lisans kpss yerleştirmelerinde sosyal hizmet bölümü için kadro açmamıştır. Bu yüzden kpss taban puanı yoktur.

20 Haziran 2011 devlet SHÇEK ve Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün açtığı bazı kadrolarda 3384 Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Olmak şartı koymuştur. Buda sosyal hizmet önlisans okumanın önemini arttırmakta, bu tür kadrolara AÖF 2 yıllık sosyal hizmet mezunlarının atanmasının önünü açmaktadır.
4-2 yıllık Sosyal Hizmet Bölümü ile Lisans Düzeyinde ki (4 yıllık) Sosyal Hizmet Bölümü Arasında ki Fark Nedir? İki bölümün aynı, eşit görülmesi ne derece doğrudur?.

İlk olarak 2 yıllık sosyal hizmet bölümü ile lisans düzeyinde ki sosyal hizmet bölümünün eşit aynı bölüm olarak değerlendirilmesi ile hataya düşülmektedir. Tercih edilirken bu farklılığın en başta göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

En başta belirtildiği üzere insanı hedef alan, insanla çalışan, bireylerin grup ve toplumların hayatlarını etkileyen uygulamalar yapan bir alanın, bir bölümün çalışanlarının uygulamalı iyi bir lisans eğitimi ile eğitilmesi gerekmektedir. Öyle ki içinde bulunduğumuz toplumumuzda yaşanan olaylar bunun ne derece önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir.

Ayrıca AÖF sosyal hizmet bölümünün açılış amacı, mezunların istihdam alanı gibi konular hala netlik kazanmış değildir(Şubat 2011). AÖF sosyal hizmet bölümünün açılma amacı tam olarak bilinmemekle birlikte geleceği hakkında henüz net olarak bir bilgi de bulunmamaktadır. Lisans düzeyinde ki (4 Yıllık) sosyal hizmet bölümü mezunları ile aynı unvana niteliğe sahip olunacağının düşünülmesi hem aylarca çalışıp yüksek puan almış 4 yıllık sosyal hizmet bölümü öğrencilerinee, mevcut uzmanlara hem de insana, insan hayatına verilen öneme büyük bir haksızlıktır.
O Şimdi Üniversiteli

yagmur_

Mesaj gönderen yagmur_ » 24 Haz 2012, 18:48

bu bölümde tercihlerimin arasında yer alacak fakat iş bulma konusunda sıkıntı çekermiyim ? mezun olup çalışan arkadaşlar varmıdı acaba ?

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 12 May 2014, 07:11

hem aylarca çalışıp yüksek puan almış 4 yıllık sosyal hizmet bölümü öğrencilerinee, mevcut uzmanlara hem de insana, insan hayatına verilen öneme büyük bir haksızlıktır.

bu çok saçma bence sonuçta 2 yıllık okuyan 4 yıllık okuyanla aynı sınava gircek 4 yıllık okuyan daha avantajlıyken 2 yıllık bölümlere takınılan bu kolaycı anlayış ne oluyor :?:

4 yıl okuması bir insanın o mesleği mükemmel yapacağı anlamına gelmez :06:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

“Aöf Ön Lisans Bölümleri” sayfasına dön