açık öğretim ile ilgili lütfen yardımcı olur musunuz?

AÖF ile ilgili Soru ve Cevaplarızı bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
bvdd

açık öğretim ile ilgili lütfen yardımcı olur musunuz?

Mesaj gönderen bvdd » 23 Ağu 2012, 16:09

merhaba ben tekstil meslek lisesi kimya teknolojisi mezunuyum acaba açık öğretimde önlisans kimya varmı ? varsa dikey geçiş hakkı mı burda kullanabilir miyim? rica etsem bilgilendirir misiniz?

lütfen yardımcı olur musunuz :?: :?: :?:

Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin

Re: açık öğretim ile ilgili lütfen yardımcı olur musunuz?

Mesaj gönderen admin » 24 Ağu 2012, 00:51

Kimya Teknolojisi Önlisans Programı

Kimya Teknolojisi Önlisans Programı, halen birçok üniversitenin Meslek Yüksek Okullarında yürütülmekte olan programlardan biridir. Kimya Teknolojisi Önlisans Programı mezunları, endüstride işletme, kalite-kontrol ve kimyasal analiz laboratuvarlarında, sağlık kuruluşlarının ilgili laboratuvarlarında ara eleman olarak çalışabilmektedirler. Dünya ve ülke nüfusunun sürekli artışına paralel olarak insanların temel ihtiyaçları da artmakta, dolayısıyla bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik kurum ve kuruluşlarda kimyasal analiz yapabilecek ara eleman eksikliği de günden güne daha fazla hissedilmektedir. Diğer yandan bu program, Kimya Lisans ve Lisansüstü öğretim için temel oluşturacak, bu programı tamamlayan bir öğrenci koşulları sağlaması halinde dikey geçiş yoluyla Kimya veya uygun başka bir bilim dalında lisans eğitimine devam edebilecektir.

Kimya Teknolojisi Önlisans Programının Resmi Sitesi http://www.bilgi.anadolu.edu.tr/kt ‘dir. Ayrıntılı bilgileri bu siteden de bulabilirsiniz.

Kimya Teknolojisi Önlisans Programı kapsamındaki Matematik ve Teknolojinin Bilimsel İlkeleri isimli derslerin yürütülmesinde Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesinin sırasıyla Matematik ve Fizik Bölümlerinden, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, Temel Bilgi Teknolojileri ve Yabancı Dil derslerinin yürütülmesinde ise üniversite içindeki ilgili birimlerden destek alınmaktadır. Bunun yanında, bu programın uzaktan öğretim formatına uygun olarak yürütülebilmesi için üniversitenin ilgili birimlerinden TV programı, ders meteryali hazırlanması gibi konularda teknik ve teknolojik destek alınmaktadır.

Teorik dersler örgün öğretim döneminde uzaktan öğretim yoluyla öğrenciye aktarılacak, uygulamalı dersler ise örgün lisans öğretiminin devam etmediği dönem arasında ve yaz aylarında Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü laboratuvarlarında yürütülecektir.

Bu programda dersler internete dayalı eğitim sistemi ile yürütülmektedir. Programa alınan öğrencilerin bir kişisel bilgisayarı kullanma olanağına, yaygın işletim sistemlerini ve büro yazılımlarını çalıştırabilme gibi temel bilgisayar kullanım becerilerine sahip olmaları gerekmektedir. Programdaki derslerin bir bölümüne internet üzerinden katılım zorunlu olduğundan öğrencilerin öğretim süresi boyunca internete erişim olanağı bulunmalıdır. Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin verilen tüm ders, ödev ve uygulamalardan başarılı olmaları gerekmektedir.

Öğrenciler Aletli Analiz Laboratuvarı dersi kapsamında Eczacılık ve Fen Fakültesi Kimya Bölümü laboratuvarlarında belirlenecek programa göre laboratuvar çalışmasına katılmaktadır.

Kayıt yaptıracak öğrencilere uzaktan öğretim tekniklerine göre hazırlanmış ders kitapları verilecektir.

Programdan mezun olan kişiler Kimya Teknolojisi Teknikeri ünvanını alacaklardır.

Kimya Teknolojisi Önlisans Programında yapılan öğretim ve sınavlarda uygulanacak esaslar Uzaktan Eğitim Ön Lisans ve Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği kapsamında yapılandırılmıştır.

Amaçlar

Programın amacı, temel kimya bilgisine sahip, kimyasal analizler yapmaya yeterli bilgi ve beceriyle donatılmış elemanlar yetiştirmektir. Günümüz işletmeleri, ürettikleri malların veya verdikleri hizmetlerin belli kaliteye sahip ve standartlara uygun olmaları konusunda artan taleplerle karşılaşmaktadır. Bu nedenle birçok malın ve hizmetin üretim süreci esnasında kalite kontrol çalışmaları ve kimyasal analizler yapılması gerekmektedir.

Program, kimyasal analiz laboratuvarlarına yetişmiş ara eleman sağlamayı amaçlamakta olup öğrencilere teorik dersleri uzaktan öğretim yoluyla, uygulamalı dersleri ise Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Laboratuvarlarında yılın belli bir döneminde (örgün program dönem arasında ve yaz aylarında) vermeyi planlamaktadır. Ayrıca Kimya konusuna ilgi duyanlara temel bir Kimya eğitimi olanağı sağlamayı amaçlamaktadır.

Kontenjan

Programın 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlaması ve kontenjanının 100 kişi ile sınırlandırılmıştır.

İş İmkanları

Kimya Teknolojisi Önlisans Programını başarıyla tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların kalite kontrol ve kimyasal analiz laboratuvarlarında çalışma olanağına sahip olabilirler.

Ayrıca programı tamamlayanlar 2 yıllık önlisans mezunu statüsünde olacaklarından örgün ve uzaktan eğitim lisans programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir.

Kimya Teknolojisi Önlisans Programı Bölüm Dersleri

1. Yarıyıl

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Kitabı

T

U

K

KİM101U

Genel Kimya – I

Genel Kimya

3

0

4

MAT101U

Genel Matematik – I

Genel Matematik

3

0

4

KİM105U

Kimya Laboratuvarı Teknikleri – I

Kimya Laboratuvarı Teknikleri

2

0

2

KİM107U

Analitik Kimyada Temel Bilgiler

Analitik Kimya

3

0

4

KİM109U

Sistematik Nitel Analiz ve Gravimetrik Analiz Uygulamaları

Analitik Kimya Laboratuvarı

2

0

2

TEK101U

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri – I

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri

3

0

4

BİL101U

Temel Bilgi Teknolojileri – I

Temel Bilgi Teknolojileri

3

0

3

İNG101U

İngilizce – I

English I

3

0

3

Toplam Kredi

26

2. Yarıyıl

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Kitabı

T

U

K

KİM102U

Genel Kimya – II

Genel Kimya

3

0

4

MAT102U

Genel Matematik – II

Genel Matematik

3

0

4

KİM106U

Kimya Laboratuvarı Teknikleri – II

Kimya Laboratuvarı Teknikleri

2

0

2

KİM108U

Analitik Kimyada Klasik Yöntemler

Analitik Kimya

3

0

4

KİT102U

Volumetrik Analiz Uygulamaları

2

0

2

TEK102U

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri – II

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri

3

0

4

BİL102U

Temel Bilgi Teknolojileri – II

Temel Bilgi Teknolojileri

3

0

3

İNG102U

İngilizce – II

English II

3

0

3

Toplam Kredi

26

Yaz Okulu

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Kitabı

T

U

K

KİM110U

Genel Kimya Laboratuvarı

-

0

4

4

KİM120U

-

0

4

4

3. Yarıyıl

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Kitabı

T

U

K

KİM209U

Organik Kimya – I

Organik Kimya

3

0

4

KİM203U

Anorganik Kimya – I

Anorganik Kimya

3

0

4

KİM207U

Fizikokimya – I

Fizikokimya

3

0

4

KİM211U

Kimyasal Proses Teknolojileri

Endüstriyel Kimya

3

0

4

KİM201U

Aletli Analiz – I

Aletli Analiz

3

0

4

KİT201U

Spektroskopi Uygulamaları

Aletli Analiz Laboratuvarı

2

0

2

TÜR201U

Türk Dili – I

Türk Dili

3

0

3

TAR201U

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I

3

0

3

Toplam Kredi

28

4. Yarıyıl

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Kitabı

T

U

K

KİM210U

Organik Kimya – II

Organik Kimya

3

0

4

KİM204U

Anorganik Kimya – II

Anorganik Kimya

3

0

4

KİM208U

Fizikokimya – II

Fizikokimya

3

0

4

KİT202U

Kimya Endüstrileri

Endüstriyel Kimya

3

0

4

KİM202U

Aletli Analiz – II

Aletli Analiz

3

0

4

KİT204U

Kromatografi, Termal Analiz ve Elektrokimya Uygulamaları

2

0

2

TÜR202U

Türk Dili – II

Türk Dili

3

0

3

TAR202U

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II

3

0

3

Toplam Kredi

28

Yaz Okulu

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Kitabı

T

U

K

KİT210U

-

0

4

4

Kısaltmalar: T = Haftalık teorik ders saati, U = Haftalık uygulama ders saati, K = Dersin kredisi

Teknik Gereksinimler

Açıköğretim Fakültesi Uzaktan Eğitim Programlarına kayıtlı öğrenciler aşağıda önerilen özellikleri barındıran bir bilgisayara sahip olmalıdırlar:
•1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemciye sahip PC önerilmektedir (tek veya çift işlemcili sistem)
•1 GB veya üstü RAM önerilmektedir.
•40 GB sabit sürücü ve en az 15 GB kullanılabilir disk alanı
•DVD-ROM sürücü
•Mikrofon ve ses kartı, hoparlörler ve kulaklık
• Klavye ve Mouse
•İnternet erişimi (ADSL veya 3G bağlantıya sahip)
• Webcam

Uzaktan Eğitim Ortamları

Uzaktan Eğitim Programlarında eğitim ve öğretim İnternet üzerinden yürütülmektedir. Bu programlarda İnternet üzerinden sunulan öğrenme ortamları e-Kitap, e-Ders, e-Ödev, e-Televizyon, Tartışmalar ve eş zamanlı derslerden oluşmaktadır.

e-Kitap

Tüm programlarda okutulan derslerin ders kitapları, Flash Paper teknolojisi kullanılarak öğrencilere İnternet üzerinden sunulmaktadır. Öğrenciler, bu sayede ders notları çıkarabilmekte ve kitapta aramalar yapabilmektedir.

“Soru - Cevap” sayfasına dön