Dil Anlatım 5 ders notlarım

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Dil Anlatım 5 ders notlarım

Mesaj gönderen emrah42 » 01 Haz 2012, 19:06

Şiir

-Olay cevresinde oluşan edebi metinler

Anlatmaya bağlı metinler : Destan,masal, halk hikayesi, mesnevi, mazum hikaye, hikaye, roman

Gösterilmeye baglı edebi metinler.

Modern Türk tiyatrosu : Komedi, Dram, Trajedi

Geleneksel Türk tiyatrosu : Orta oyun, Karağöz, Köy tiyatrosu

Ögretici metinler

Tarihi metinler, Felsefi metinler, Bilimsel metinler, Gazete çevrsinde gelişen metinler, Kişisel hayatı konu alan metinler

SANAT METİNLERİ

-Gerçekleri sanatçının hayal, dugu ve düşünce dünyasında yeniden yorumlanması ve şekillenmesiyle meydana gelir
-Sanat metinlerine edebi metinler’de denir
-Bu metinlerde estetik ön plandadır.
-Sezdirmek ve hissettirmek esastır
-Her okundugunda yeniden yorumlanmaya açıktır.
-Edebi bilmin içerisinde yer alır

Sanat metni kendi içerisinde

A) Şiir (coşku ve heyecanı dile getiren metinler
B) Olay çevresinde oluşan metinler olarak iki gruba ayrılır.

Çoşku ve heyecanı dile getiren metinler : Duyguları izlenimleri coşkuları dilsel bir anlatım içide ve özellikle dizeler halinde rimlerle uyumlarla ve imgelerle açıklayan metilerdir

Olay çeversinde oluşan metinler

Kurmacının ( hayal ürünü) imkanlarından yararlanılır
Yoruma dayalıdır.
Bir olay örgüsü vadır.
Kişi zaman, mekan gibi ögeler yer alır.
İnsana özgü somut durumlar soyutlaştırılır

Ögretici metinler

Amaç gerçegin yeniden yorumlanması degil olduğu gibi anlatılmasıdır.
Önemli olan okuyucuyla bilgi vermek bilgi paylaşmaktır.
Ögretici metinlerde ifadeler açık ve nettir.
Her okudugunda farklı yorumlanmaz.

Tarihi metinler : Tarihi konuları anlatan ve belgelere dayanan metinlerdir.
Felsefi metinler : Felsefe konularını anlatan metinlerdir
Bilimsel metinler : Bilimsel gelişmeleri anlatan metinlerdir.

Gazete ve cevresinde gelişen metinler : Makale, Deneme, Sohbet, Fıkra, Eleştiri, Haber yazısı, Röpörtaj

Mektup : Bir haberi, dileği, veya duyğuyu bir başkasına iletmek için yazılmış yazıya denir.

Edebi mektuplar :
İş mektupları :
Resmi mektuplar :
Özel mektuplar :

Mektup yazmada önemli notlar.

Mektup kagıdı temiz ve çizgisiz olmalı.
Kagıdın sag üst kısmında tarih ve yer yazmalı
Mektup bitince sag alt köşesi imzalanmalı.
Mektup yazmanın nedenleri giriş bölümünde açıklanır.

Dilekçe : Bir istegi bildirmek bir şikayeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla resmi veya özel kurumlara yazılan yazılara denir

Dilekçe yazarken dikkat edilecek hususlar

Dilekçe metini kısa ve öz olarak belirtilir
Gereksiz ayrıntıya yer verilmez
Dilekçe kurşun kalemle veya tükenmez kalemle yazılmaz.
Bilgisayar ve daktilo ya da sihay veya mavi dolma kalemle yazılır.
Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir.
Hangi kuruma verilecekse makamın adı başta yazmalı.
Sol alt köşede adres yazmalı

Günlük : Bir kişinin duygu düşünce ve gözlemlerini günü gününe yazdığı yazılara denir.

Yazıldıgı günün tarihini taşır.
Yazılar inandırıcı olur.
Anlatılanlar içtenlikle ifade edilir.
Kişisel ve özeldir
Yazılan ve anlatılanlar arasında zaman farkı söz konusu degildir.
Kişinin yazmak istedikleri ile oluşur

Anı (Hatıra) : Bir yazarın içinde yaşadıgı yada tanık oldugu olayları anlattıgı yazılardır.

Yaşanmış olayları konu alır
Ögretici ve bilgi vericidir.
Anlatılanlar belgelerle kanıtlanmak zorunda degil.

Biyografi : Sanatta, edebiyatda, bilimde,i politika veya başka alanlarda tanınmış kişilerin yaşamlarını anlatan yazılardır

Biyografisi yazılacak kişinin eserleri, röpörtajları, söyleyişleri vb.
Hakkındaki yazılar, hatıralar, kitaplar vb
Ansiklobediler, internetin ilgili siteleri, diger biyografileri
Kişinin yakın arkadaşları, meslektaşları
Belge ve fotograflar vb.
Otobiyografi : Bir kimsenin yaşam öyküsünü kendisinin yazmasıyla oluşan eserlere
denir.
Monografi : Bilimsel bir konu üzerinde veya bir kimsein yaşamını, kişiligini,
eserlerini ayrıntılı olarak inceleyen eserlere denir.

Fıkra: Gazetelerde güncel özelligi olan konuları begendirme geregi duymadan kişisel bir görüş olarak açıklayan kısa yazılardır

Her konuda yazılabilir.
Düşünce agırlıklıdır.
Dil anlaşılır.

Makale : Bir konuda bilgi verirken veya bir gerçegi savunurken türlü kanıtlardan faydalanan bunları bilimsel bir birçimde inceleyen gazete ve dergi yazılarına denir.

Temel ögesi düşüncedir.

Haber yazısı : Toplumda veya tabiyatda meydana gelen çeşitli olayları durum ve görüşmelerle ilgili bilgi ve duyuruların yer aldığı yazılara denir.

Siyasal haber yazıları
Sanat ie ilgili haber yazıları
Ekonomi ile ilgili haber yazıları
Spor il ilgili haber yazıları
Bilimsel ve teknik haber yazıları
Sosyal haber yazıları

Özellikleri

Haber yazıları günlük ve önemli olması gerekir.
Haberler doğru olmalıdır.
Kolay anlaşılır akıcı açık ve duru olmalıdır.
Anlatılanlar ilgi çekici olmalıdır.
Yanlış anlaşılmalara yer verilecek cümlelerden kaçınılmalıdır.

Gezi yazısı : Bir kişinin gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenimleri, bilgileri aktardığı yazılara denir.

Görülen yerlerin kültürel özelliklerinden yararlanılır.
Gezilen yerlerin tarihi özellikleri ve yaşam biçimlerine yer verilir.
Betimlemelerden yararlanılır.
Yazarın seçiciligi önemlidir.

Deneme : Bir yazarın özgürce seçtiği her hangi bir konu üzerinde kesin yargılara varmadan görüş ve düşüncelerini serbestçe anlattıgı yazılara denir.

Denemenin amacı

Okuyucuyu düşünmeye yöneltmek
Hayatın gerçeklerini ortaya koymak
Kültür alanındaki değişim ve gelişmeleri fark ettirmek
Birey ve toplum ilişkisini dile getirmek.

Denemenin özellikleri

Denemede konu özgürce seçilir
İnsan ve toplumu ilgilendiren her şey konu olabilir.
Ele alınan konu içtenlikle anlatılır.
Dili dogru ve güzel kullanılır.
Kendisiyle konuşur gibi yazar
Kendi duyguları dışında başkalarının düşüncelerine saygı duyar
Düşünce ufku geniş ve kendine özgi bilgi birikimine sahiptir

Sohbet : Konuşup görüşme anlamına gelir.

Makale planıyla bir söyleşi havası içinde yazarın kişisel görüş ve düşüncelerini anlattıgı yazılara denir.

Bir kimse ile konuşur gibi yazılır
Anlatım samimi konuşma şeklinde olur.
Günlük sanat olayları ve genel konuları ele alır.
Yazarın nükteleri ve içtenliği anlatılanları çekici hale getirir.

AHMET HAŞİM (1884- 1933)

Şiirleri : Göl saatleri, piyale
Fıkra ve sohbetleri : Bize göre, Gurbahane-i laklakan
Gezi yazısı : Frankfurt Seyahatnamesi

NURULLAH ATAÇ

Eserleri : Günlerin getirdigi, karalama defteri, sözden söze

DOSTOYESKİ (1821 – 1881)

Rus romancı ve öykücüdür
Eserleri : insancıklar, Öteki, Ev saibesi, Beyaz geceler, Bir yufka yürekli, Netoçka, Nezvanova, Ezilenler, Yeraltından notlar, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala, Ebedi koca, Ecinniler, Delikanlı, Ölü bir evden hatıralar.

FRANSIZ KAFA

1883 yılında dogdu
Eserleri : Bir savaş tasviri, Taşrada düğün hazırlıkları, Değişim

SELAH BİRSEL

Eserleri : Dünya işleri, hacivatın karısı, ases, kikirik name, haydar haydar, köçekler

Fransız edebiyatı : Motaigne
İngiliz edebiyatı : Bacon (beykın)

İMLA KURALLARI

Noktalı virgül (;) : Baglı cümleleri ayırmak için kullanılır

İki nokta(:) : örneklerden önce kullanılır
Açıklanma yapılacak cümlelerde kullanılır
Konuşma metinlerinde konuşan kişileri belirten isimlerden sonra kullanılır
En son emrah42 tarafından 10 Eki 2012, 23:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

musti1326
Acemi

Re: Dil Anlatım 5 ders notlarım

Mesaj gönderen musti1326 » 23 Tem 2012, 05:49

Çok teşekkürler.Allah razı olsun.Türk edebiyatı 4 notlarınız varsa paylaşırsanız çok iyi olur.
Aslında herkes dahidir.Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.
Albert Einstein

MEZUN

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 23 Tem 2012, 17:51

malesef yok
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

musti1326
Acemi

Mesaj gönderen musti1326 » 24 Tem 2012, 00:27

yinede sağolun :)
Aslında herkes dahidir.Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.
Albert Einstein

MEZUN

musti1326
Acemi

Mesaj gönderen musti1326 » 02 Eki 2012, 19:43

3. Dönem sınavında bu dersi geçtim.Bu dönem seçmeli dil ve anlatım 5 i alsammı almasammı kararsızım.
Albert Einstein

MEZUN

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 03 Eki 2012, 06:13

Bence Dil anlatım 6 yı aldıysan aynı anda seçmelisinide al bir derse çalışıp aynı dersten iki sınav olmak iyi oluyor geçen sefer neden seçmelisinide almadın ki neyse ben dil anlatımı ve edebiyat 7 yi ve bu derslerini seçmelisini aldım neyse ders seçimleri bitmedimi daha seçmeli dersleri seçerken dikkat et cografa 5 veya 6 nın seçmelisini seçmediysen seçmeni tavsiye ederim kolay gelisin sınavda başarılar

Kullanıcı avatarı
Devrimsahte
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Devrimsahte » 09 Eki 2012, 02:15

Dostum kusurumu maruz gör bişey sorcam bu notları senmi çıkardan ve sınavda bunlardanmı çıkcak sorular ben kıtap aldım ama kıtaptanmı calısyaım yoksa senın bu notu dırek ezberlıyımmı ?
~ Devrim Sahte ~

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 09 Eki 2012, 18:12

Devrimsahte yazdı:Dostum kusurumu maruz gör bişey sorcam bu notları senmi çıkardan ve sınavda bunlardanmı çıkcak sorular ben kıtap aldım ama kıtaptanmı calısyaım yoksa senın bu notu dırek ezberlıyımmı ?
Ben uzun zamandır kitap almıyorum Bu sorularda kitapların içeriğinden hazırlanmış sorular çıkarn soruların %80 geçmiş 3 veya 4 yıl içindeki sınavlardan karıştırılıp soruyorlar yaptıkları iş ya sorunun kalıbını değiştiriyorlar ya cevap şıklarında bir kaç küçük değişiklik oluyor benim notlarımı ezberle ama yinede baştan sona kitabı 1 kere ama buradaki notları ezberledikten sonra oku çünkü okurken hem sıkılmazsın hem konuları daha iyi kavrarsın ben eski çıkmış sorulara çalışıyorum genelde 75 ile 100 arasında not alıyorum bu notlara çalıştıktan sonra eski soruları indir kendinde çöz o zaman akılda daha iyi kalıyor kolay gelsin sınavda başarılar sınavdan sonra aldığın notu buraya yazarsan sevinirim en azından bu notlara çalışıp kaç aldığını her kez görür

Kullanıcı avatarı
Devrimsahte
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Devrimsahte » 10 Eki 2012, 09:57

emrah42 yazdı:
Devrimsahte yazdı:Dostum kusurumu maruz gör bişey sorcam bu notları senmi çıkardan ve sınavda bunlardanmı çıkcak sorular ben kıtap aldım ama kıtaptanmı calısyaım yoksa senın bu notu dırek ezberlıyımmı ?
Ben uzun zamandır kitap almıyorum Bu sorularda kitapların içeriğinden hazırlanmış sorular çıkarn soruların %80 geçmiş 3 veya 4 yıl içindeki sınavlardan karıştırılıp soruyorlar yaptıkları iş ya sorunun kalıbını değiştiriyorlar ya cevap şıklarında bir kaç küçük değişiklik oluyor benim notlarımı ezberle ama yinede baştan sona kitabı 1 kere ama buradaki notları ezberledikten sonra oku çünkü okurken hem sıkılmazsın hem konuları daha iyi kavrarsın ben eski çıkmış sorulara çalışıyorum genelde 75 ile 100 arasında not alıyorum bu notlara çalıştıktan sonra eski soruları indir kendinde çöz o zaman akılda daha iyi kalıyor kolay gelsin sınavda başarılar sınavdan sonra aldığın notu buraya yazarsan sevinirim en azından bu notlara çalışıp kaç aldığını her kez görür
açıklaman için sağol da Bana gerekmiyo 75 ile 100 arası 45-50 alayım yeter :mrgreen: ben bu notları ezberleyıp girersem en az 50 alırmıym onu de bana kardeş :D . tabi Çalışırım dedğin şekilde yazarım buraya sınav sonucunu .
~ Devrim Sahte ~

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 10 Eki 2012, 17:38

Devrimsahte yazdı:
emrah42 yazdı:
açıklaman için sağol da Bana gerekmiyo 75 ile 100 arası 45-50 alayım yeter :mrgreen: ben bu notları ezberleyıp girersem en az 50 alırmıym onu de bana kardeş :D . tabi Çalışırım dedğin şekilde yazarım buraya sınav sonucunu .

Çok rahat alırsın 45 - 50 yi bu notlara çalış bir de Aöl nin online testi var kendi sayfasında 5 testen oluşuyor toplam 100 soru var birde oradan testleri çözdünmü çooook rahat geçersin

Kullanıcı avatarı
Devrimsahte
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Devrimsahte » 10 Eki 2012, 23:48

[/quote] Çok rahat alırsın 45 - 50 yi bu notlara çalış bir de Aöl nin online testi var kendi sayfasında 5 testen oluşuyor toplam 100 soru var birde oradan testleri çözdünmü çooook rahat geçersin[/quote]

peki çok sağol üstad burdan çalısayım o zaman testte çözeyım kıtapla falan ugrasmıyım ben .
~ Devrim Sahte ~

Kullanıcı avatarı
EvolutionDestructive
Asistan

Mesaj gönderen EvolutionDestructive » 29 Ağu 2013, 15:38

Devrimsahte yazdı:
Çok rahat alırsın 45 - 50 yi bu notlara çalış bir de Aöl nin online testi var kendi sayfasında 5 testen oluşuyor toplam 100 soru var birde oradan testleri çözdünmü çooook rahat geçersin[/quote]

peki çok sağol üstad burdan çalısayım o zaman testte çözeyım kıtapla falan ugrasmıyım ben .[/quote]

sonuç noldu kardeş :D
Resim

Kullanıcı avatarı
Honey
Çırak

Mesaj gönderen Honey » 31 Ağu 2013, 07:03

Teşekkürler emeğine eline sağlık. (:
Resim

Kullanıcı avatarı
erannstar16