HANGİ DERSLERİ SEÇMELİYİM ? HELP ME :)

boreas

HANGİ DERSLERİ SEÇMELİYİM ? HELP ME :)

Mesaj gönderen boreas » 05 Eki 2012, 18:58

Arkadaşlar Merhaba,

Bu yıl ilk kez kayıt oldum hiçbir şey bilmiyorum desem yeridir. Kayıt durumum aktif dönemim 7 ve kredim 130 olarak tanımlanmış ders seçmem gerekiyor ama bir sürü ders var hangilerini seçeceğim ayrıca mezun olmam için 192 kredi gerekiyormuş sanırım derslere bir göz gezdirdim 1 ,2 , 3, 4 kredi falan yazıyor ve 30 krediden fazla seçilmiyor galiba bir dönem için hesaplama böylemi yapılacak yani o zaman en az 3 dönem okumam gerekecek galiba. Bu konuda benimle bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Şimdiden teşekkürler, güzel günler.

Kullanıcı avatarı
kardelen198
Uzman Doktor

Re: HANGİ DERSLERİ SEÇMELİYİM ? HELP ME :)

Mesaj gönderen kardelen198 » 05 Eki 2012, 20:33

boreas yazdı:Arkadaşlar Merhaba,

Bu yıl ilk kez kayıt oldum hiçbir şey bilmiyorum desem yeridir. Kayıt durumum aktif dönemim 7 ve kredim 130 olarak tanımlanmış ders seçmem gerekiyor ama bir sürü ders var hangilerini seçeceğim ayrıca mezun olmam için 192 kredi gerekiyormuş sanırım derslere bir göz gezdirdim 1 ,2 , 3, 4 kredi falan yazıyor ve 30 krediden fazla seçilmiyor galiba bir dönem için hesaplama böylemi yapılacak yani o zaman en az 3 dönem okumam gerekecek galiba. Bu konuda benimle bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Şimdiden teşekkürler, güzel günler.
Merhaba;
Öncelikle mezun olabilmek için 192 krediyi tamamlamak ve hiç zorunlu dersin kalmaması gerekir bu da demek oluyor ki ders seçimini yaparken öncelikli olarak Ortak Dersleri seçmelisin, başaramadığın dersin 3 kez sınavına girerek muaf olabilirsin- Dil Anlatım hariç- Önerim Ders Seçim Listeni kontrol et ve öncelikli olarak Ortak ve Dönemi düşük olan dersleri seçerek başla boş kredi kalırsa Seçmeli Derslerle 30 krediyi tamamla 29 bile olmasın, o tek kredi yüzünden mezuniyet uzayabiliyor.

dersçalışankız
Doktor

Re: HANGİ DERSLERİ SEÇMELİYİM ? HELP ME :)

Mesaj gönderen dersçalışankız » 08 Eki 2012, 02:57

evet ocak mayıs temmuz sınavlarına girip 192 kredi alman gerek ...ki kredin 130 kesin mezun olursun yeter ki sınav kaçırma...ayrıca martta ki ygs ye girme hakkın var ardından lys de bilgine :)

ders seçme için sırayla al tabi ortak dersleri öncelikli sonrası ilgi alanına göre seçersin muaf olma yoluna gitme ... ders seçme konusunda burdan sorabilirsin kafan karışırsa.

“TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI 5” sayfasına dön