AÖF GİRİŞ İÇİN BARAJ NEDİR

Her Konuda Tartışabilirsiniz
yıldızımm
Çırak

AÖF GİRİŞ İÇİN BARAJ NEDİR

Mesaj gönderen yıldızımm » 20 Nis 2012, 20:55

YGS 3 173
YGS 4 164
YGS 5 164
YGS 6 152

DURUMUM BU ARKADAŞLAR BENİM İSTEDİĞİM AÖF DEN OKUMAK ASLINDA SOSYOLOJİ İSTİYORDUM O KONTENJANLIYMIŞ ŞİMDİ O KADAR HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUMKİ HANGİSİNİ SORAYIMKİ MESELA BEN BU PUANLARLA AÖF DEN 4 YILLIK KONTENJANSIZ BÖLÜMLERDE OKUYABİLİRMİYİM BUNLA RHANGİLERİ 4 YILLIK OLMAZ DERSENİZ 2 YILLIK NELER OLUR BAZI FORUMLARDA BAKIYORUM 140 AŞ ULUSLARARASI İLİŞKİLER ,İŞLETME V.S GİBİ BÖLÜMLERİ OKURSUN YAZMIŞLAR GEÇEN YIL SOSYOLOJİ 157 PUANLA ALMIŞ KAFAM ÇORBA OLDU NE OLUR BİLEN BİRİ YARDIM ETSİN BEN İLK OLARAK SOSYOLOJİ İSTİYORDUM AÇIKÇASI O OLMASSA ULUSLARARASI İLİŞKİLER ONLARDA OLMASSA 2 YILLIK CEVAP VEREN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM ŞANSIM VARMIIIIIII

Maol
Asistan

Re: AÖF GİRİŞ İÇİN BARAJ NEDİR

Mesaj gönderen Maol » 20 Nis 2012, 21:16

4 yıllık kontenjan sınırı olmayan AÖF bölümleri için herhangi bir ygs puan türünde 140 ve üzeri almanız yeterli,
2 yıllık kontenjan sınırı olan Açık öğretim bölümleri için 140 ve üzeri puan alırsanız tercih yapabilirsiniz.
4 yıllık kontenjan sınırı olan açık öğretim programları için 180 ve üzeri puanlarda tercih yapma hakkınız var.
Eğer AÖF iktisat işetme vb bölümleri düşünüyorsan 170 ile buralara girebilirsiniz.

Klavuzu inceleyin orada detaylı anlatıyor.
Mesleki Açık Öğretim Lisesi - Bilişim Teknolojileri Alanı

MEZUN

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Nis 2012, 21:18

AÖF için herhangi bir YGS puan türünden (YGS-1 ve 6 arası) 140 puan alan biri, 2 veya 4 yıllık kontenjansız bölümleri tercih edebilirler. Yani sen 140'ı geçtiğin için 4 yıllık okuyabilirsin. Sosyoloji evet kontenjanlı ama geçen sene en az 157 puanla öğrenci almış ve kontenjanı 15 bin civarıymış. Sen de bu sene tercih listene Sosyoloji yazarsın ilk başta, kazanma şansın var. Olmazsa, diğer 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsin;

http://www.acikogretim.net/aof.acikogre ... umleri.htm

Bu linkteki bölümleri incele, bazıları kontenjanlı ve yüksek puanla alabiliyor. Bu sene Okul Öncesi Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği kapatıldığı için onları dikkate alma, diğerlerinden okumak istediklerini burada yaz, ben sana söyleyeyim yerleşme şansını...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
esra_deren
Acemi

Mesaj gönderen esra_deren » 20 Nis 2012, 21:31

PEKİ TARİH BÖLÜMÜ GEÇEN YIL KAÇ PUANLA ALDI 2011 KONTEJAN KILAVUZUNU İNCELEDİM AMA PUAN YAZMIYORDU BİR DE ÖZEL KOŞULLAR KISMINDA 9,712. MADDELERDE SANIRIM 712 İDİ.ORADA ADAYLARDAN EN AZ PUAN TÜRLERİNİN BİRİNDEN 140.000 PUAN ALMASI YETERLİ YAZIYORDU.BENİMDE KAFAM KARIŞTI.BANA DA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
MANTIK YALNIZCA AMA YALNIZCA GERÇEK SEVGİNİN GİZEMLİ DENKLEMLERİNDE BULUNABİLİR ...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Nis 2012, 22:04

Tarih geçen sene 5125 kişi almış ve en az YGS puan türlerinden birinden 238 yerleştirme puanı alanlar yerleşmiş. Yani bu sene en az 238 alan bir öğrenci yerleşebilir Tarih'e. Tabi ki bu puan ham sınav puanı değil, AOBP okul puanı ekli yerleştirme puanıyla bu kadar puanı olanlar tercih yapabiliyor...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 20 Nis 2012, 22:25

hepiniz harikasınız çok teşekkür ederim . ne zamandır bir türlü öğrenemedim benim sandığım aöf 4 yıllık tüm bölümler için 180 geçmem gerektiğiydi evet bende inceledim sosyoloji taban 157 ile almış geçen yıl ama başka biri çıkıp bir şey söylüyor kafam karıştı az önce başka bir yerde okudum benim soruma benzer bişey sormuş birisi 180 170 puanla aöf uluslararası ilişkiler olurmu diye başka birisi asla olmaz 4 yıllık tüm bölümler için 180 i geçmen gerek diye işte kafam allak bullak oldu bu yüzden tekrar teşekkürler

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 20 Nis 2012, 22:32

emrahk yazdı:AÖF için herhangi bir YGS puan türünden (YGS-1 ve 6 arası) 140 puan alan biri, 2 veya 4 yıllık kontenjansız bölümleri tercih edebilirler. Yani sen 140'ı geçtiğin için 4 yıllık okuyabilirsin. Sosyoloji evet kontenjanlı ama geçen sene en az 157 puanla öğrenci almış ve kontenjanı 15 bin civarıymış. Sen de bu sene tercih listene Sosyoloji yazarsın ilk başta, kazanma şansın var. Olmazsa, diğer 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsin;

Bu linkteki bölümleri incele, bazıları kontenjanlı ve yüksek puanla alabiliyor. Bu sene Okul Öncesi Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği kapatıldığı için onları dikkate alma, diğerlerinden okumak istediklerini burada yaz, ben sana söyleyeyim yerleşme şansını...

aslında hep içimden geçen sosyoloji ama olmassa uluslar arası olabilir yada 2 yıllıklardan dış ticaret sosyal bilimler sence bunların olma olasılığı ne

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Nis 2012, 23:04

yıldızımm yazdı:
emrahk yazdı:AÖF için herhangi bir YGS puan türünden (YGS-1 ve 6 arası) 140 puan alan biri, 2 veya 4 yıllık kontenjansız bölümleri tercih edebilirler. Yani sen 140'ı geçtiğin için 4 yıllık okuyabilirsin. Sosyoloji evet kontenjanlı ama geçen sene en az 157 puanla öğrenci almış ve kontenjanı 15 bin civarıymış. Sen de bu sene tercih listene Sosyoloji yazarsın ilk başta, kazanma şansın var. Olmazsa, diğer 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsin;

aslında hep içimden geçen sosyoloji ama olmassa uluslar arası olabilir yada 2 yıllıklardan dış ticaret sosyal bilimler sence bunların olma olasılığı ne

Bu bölümler de araştırdığım kadarıyla kontenjansız, yani tercih edersen yerleşebilirsin...

Mustafa Kemal Atatürk

yıldızımm
Çırak

Mesaj gönderen yıldızımm » 21 Nis 2012, 00:47

emrahk yazdı:
yıldızımm yazdı:

Bu bölümler de araştırdığım kadarıyla kontenjansız, yani tercih edersen yerleşebilirsin...

çok teşekkür ederimmm sğl

Kullanıcı avatarı
esra_deren
Acemi

Mesaj gönderen esra_deren » 21 Nis 2012, 15:42

emrahk yazdı:Tarih geçen sene 5125 kişi almış ve en az YGS puan türlerinden birinden 238 yerleştirme puanı alanlar yerleşmiş. Yani bu sene en az 238 alan bir öğrenci yerleşebilir Tarih'e. Tabi ki bu puan ham sınav puanı değil, AOBP okul puanı ekli yerleştirme puanıyla bu kadar puanı olanlar tercih yapabiliyor...
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN. PEKİ BU BÖLÜM ÇOK RAĞBET GÖRÜRSE BÖLÜMÜN PUANI DEĞİŞİR Mİ ? YÜKSELİRSE NEYE GÖRE BELLİ OLUR ? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
MANTIK YALNIZCA AMA YALNIZCA GERÇEK SEVGİNİN GİZEMLİ DENKLEMLERİNDE BULUNABİLİR ...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 21 Nis 2012, 16:40

esra_deren yazdı:
emrahk yazdı:Tarih geçen sene 5125 kişi almış ve en az YGS puan türlerinden birinden 238 yerleştirme puanı alanlar yerleşmiş. Yani bu sene en az 238 alan bir öğrenci yerleşebilir Tarih'e. Tabi ki bu puan ham sınav puanı değil, AOBP okul puanı ekli yerleştirme puanıyla bu kadar puanı olanlar tercih yapabiliyor...
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN. PEKİ BU BÖLÜM ÇOK RAĞBET GÖRÜRSE BÖLÜMÜN PUANI DEĞİŞİR Mİ ? YÜKSELİRSE NEYE GÖRE BELLİ OLUR ? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
Tabi ki yükselir. 5 bin kontenjanı var. Örneğin bu 5 bin kişi içinde en az puanı olan 300 puan, en fazla puanı olan da 450 puanla tercih ederse, otomatikman en az puan 300 olur...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 21 Nis 2012, 20:06

Arkadaşlar bu 2011 tecih kılavuzunu kırtasiyelerde bulabilirmiyim acaba? Bilgisayar başında incelemek bana zor geliyor.

Bir de ingilizce öğ. ve okul öncesi öğr. kaldırılmış forumdan okuduğuma göre. Peki açılacak bölüm var mı acaba Ben bunu nereden kesin öğrenebilirim.

Benim puanlar şu şekilde:

ygs-1 197
ygs-2 200
ygs-3 280
ygs-4 277
ygs-5 252
ygs-6 224

Şimdi benim ygs ham puanım 280 mi oluyor. Keşke yaz okulu ya da stej zorunluluğu olmayan bir fen bölümü açılsa da tercih etsem. Peki diyelim açılmadı. 2 yıllık aöf ilahiyat okusam nasıl olur :?: Fikirlerinizi bekliyorum. Bir de ben örgün düşünmüyorum ama yine de merak ettim bu puanla örgün 2 veya 4 yıllık gelir mi acaba :?:
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 21 Nis 2012, 23:26

Kripton, ufukta yeni bir bölüm görünmüyor. Ama Temmuz ayında ÖSYM'nin yayınlayacağı tercih kılavuzunda yazacaktır tüm AÖF bölümleri. YGS'den en yüksek puan türünde puanın 280 olduğu için, senin ham puanın 280 oluyor. AOBP ile en fazla (75 AOBP alırsan) 355 YGS yerleştirme puanın olacak. Bu puanla örgün 2 yıllıklardan elbet gelen olur, tam araştırmadığım için bilemiyorum ama elbet vardır. 4 yıllık nadir de olsa İlahiyat fakültelerine bu puanla alan üniversiteler vardır.

İlahiyat 2 yıllık AÖF tercih edersen kesin kazanırsın kontenjanlı olmasına rağmen. Puanın her kontenjanlı bölüm için yeterli. Başarabileceğin bölümleri araştırıp seç, Arapça dersleri var mı, fıkıh, siyer gibi dersleri evde kendi başına başarabilir misin iyi düşün sonra karar ver. Temmuz'a kadar bütün AÖF bölümlerini düşünmeye vaktin var, sonra pişman olacağına araştırmanda fayda var...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
esra_deren
Acemi

Mesaj gönderen esra_deren » 21 Nis 2012, 23:53

emrahk yazdı:
esra_deren yazdı:
Tabi ki yükselir. 5 bin kontenjanı var. Örneğin bu 5 bin kişi içinde en az puanı olan 300 puan, en fazla puanı olan da 450 puanla tercih ederse, otomatikman en az puan 300 olur...
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMLARINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN .O HALDE HERŞEY İÇİN TEMMUZU BEKLİYECEĞİZ.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 22 Nis 2012, 00:48

emrahk yazdı:Kripton, ufukta yeni bir bölüm görünmüyor. Ama Temmuz ayında ÖSYM'nin yayınlayacağı tercih kılavuzunda yazacaktır tüm AÖF bölümleri. YGS'den en yüksek puan türünde puanın 280 olduğu için, senin ham puanın 280 oluyor. AOBP ile en fazla (75 AOBP alırsan) 355 YGS yerleştirme puanın olacak. Bu puanla örgün 2 yıllıklardan elbet gelen olur, tam araştırmadığım için bilemiyorum ama elbet vardır. 4 yıllık nadir de olsa İlahiyat fakültelerine bu puanla alan üniversiteler vardır.

İlahiyat 2 yıllık AÖF tercih edersen kesin kazanırsın kontenjanlı olmasına rağmen. Puanın her kontenjanlı bölüm için yeterli. Başarabileceğin bölümleri araştırıp seç, Arapça dersleri var mı, fıkıh, siyer gibi dersleri evde kendi başına başarabilir misin iyi düşün sonra karar ver. Temmuz'a kadar bütün AÖF bölümlerini düşünmeye vaktin var, sonra pişman olacağına araştırmanda fayda var...
Cevabın için teşekkür ederim. Temmuz ayında yayınlanan klavuzu sadece bilgisayarda mı inceleyebilicez acaba?

2 yıllık AÖF ilahiyatta arapça var evet. Evde olabilir gibi geliyor bana ama zor tabi. İlahiyat fakültesi 2 yıllık okuyanları misafir öğrenci olarak kabul ediyormuş ama benim zamanım gitmeye uygun değil. Diğer dersleri yapacağımı umuyorum bi tam olarak araştırayım. Şimdi istediğim bölüm yok diye tercih yapmazsam olmaz. Kimbilir açılır mı açılmaz mı benim istediğim şartlarda istediğim bölüm. Pek bi kaidem kuralım var yani benim de :mrgreen:

Olmazsa 2 yıllık ilahiyat bitiririm sonra kafama yatan bir bölüm olursa birdaha sınava girerim.
Resim

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön