AÇIK ÖĞRETİM LİSE ÖĞRENCİLERİNE ASKERLİK TECİL HAKKI GELDİ

Her Konuda Tartışabilirsiniz
KashmiriaN
Doktor

Re: AÇIK ÖĞRETİM LİSE ÖĞRENCİLERİNE ASKERLİK TECİL HAKKI GEL

Mesaj gönderen KashmiriaN » 06 Tem 2012, 07:01

okul bıtırme derdınde olanlara bısey dıyememde okulu bahane edıp askerden kacma yoluna gıdenlere buyuk fırsat verdıler. onceden askerden kacmak ıcın aöf ye koşardı bu tıp ınsanlar. ama onun ıcın bıle en azından lıseyı bıtırmıs bellı bırsey gormus gecırmıs oluyorlardı bırseyler ıcın ugrasmıs oluyorlar. ama lıse ıcın aynı seyı soyleyemem. kendı fıkrım yanlıs bı karar oldu. ki zaten askerdeyken aöl okuyabılıyorsun...

bilirkişi

Mesaj gönderen bilirkişi » 06 Tem 2012, 18:47

KashmiriaN yazdı:okul bıtırme derdınde olanlara bısey dıyememde okulu bahane edıp askerden kacma yoluna gıdenlere buyuk fırsat verdıler. onceden askerden kacmak ıcın aöf ye koşardı bu tıp ınsanlar. ama onun ıcın bıle en azından lıseyı bıtırmıs bellı bırsey gormus gecırmıs oluyorlardı bırseyler ıcın ugrasmıs oluyorlar. ama lıse ıcın aynı seyı soyleyemem. kendı fıkrım yanlıs bı karar oldu. ki zaten askerdeyken aöl okuyabılıyorsun...
okulu bitmek üzere olan az bi kredisi kalıp askere giden ve üni için süre kaybı yaşayan arkadaşlar oldu. hep bu sebeple çok konu açan arkadaşlar oluyordu onlar için iyi oldu... dediginiz gibi okumak isteyen için çok iyi. okumak istemeyen için ne yönden iyi ?askerden kaçma bi nedeni bi amacı olmamasına ragmen askerligini keyfi erteletme olacak o arkadaşların durumu... bu konuda tecil yapıldıgında her sene aldıgı krediler esas alınmalıdır bence senede 5 10 kredi alan insanlar için tecil hakkı tanınmamalı mesela bi baraj koyulmalı amacı okumak olanın rahatlıkla geçebilecegi bi baraj olacak tabiki bu düzenleme bile kimin askerden kaytarmak için kimin okumak için tecil alacagını ortaya çıkarır. yeni düzenlemede azami öğrencilik süresine bakılmaksızın 29 yaşına kadar tecil hakkı geldi. lisede azami öğrencilik süresi 12 dönem bu uygulama ünide ki azami öğrencilik süresi için mi yoksa lise üni hepsini mi içine alıyor okudugum ve anladıgım kadarıyla hepsini içine alıyor ilk önce azami öğrencilik süresine bakılacak eğer azami öğrencilik süresini aşmışsa bu sefer yaş a bakarak 29 yaşına kadar tecil hakkı verilecek yazıyor öğrencilere ama dedigim gibi okumayanla okuyanın ayırt edilmesi için birşeyler yapmak zorundalar 10 yıl okumadan tecil etmek hiç mantıklı gelmiyor. bizim derdimiz okumayan serseri takımını düşünmek olmasın onlar için elbet birşeyler yapılacaktır.

KashmiriaN
Doktor

Mesaj gönderen KashmiriaN » 06 Tem 2012, 23:47

aşağı yukarı aynı düşüncedeyim. kesinlikle belli bir baraj olmalı yoksa gerçekten bunun önüne geçemezler...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 07 Tem 2012, 16:50

Ben geçenlerde çıkan "bedelli askerlik" yasasından sonra hiç kimse kusura bakmasın ama kim askerliğini tecil ettirebiliyorsa sonuna kadar ettirsin görüşündeyim. 30 bin liran varsa 1 ay bile temel eğitim almadan askerlikten muaf ol, 30 bin liran yoksa, garibansan git şehit ol. Yok ya!!..

Askerlik bu millet için çok kutsal bir görev ama bu bedelli olayından sonra anladım ki o görevi bile para için ayaklar altına aldılar. 1999 depreminden sonra çıkan bedelliye ihtiyaç vardı ve onu meşru görürüm. Ama "ekonomi uçtu (!)" denilen 2012'de keyfi olarak bedelli çıkarılması bence affedilir bir durum değil...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

bilirkişi

Mesaj gönderen bilirkişi » 07 Tem 2012, 23:08

emrahk yazdı:Ben geçenlerde çıkan "bedelli askerlik" yasasından sonra hiç kimse kusura bakmasın ama kim askerliğini tecil ettirebiliyorsa sonuna kadar ettirsin görüşündeyim. 30 bin liran varsa 1 ay bile temel eğitim almadan askerlikten muaf ol, 30 bin liran yoksa, garibansan git şehit ol. Yok ya!!..

Askerlik bu millet için çok kutsal bir görev ama bu bedelli olayından sonra anladım ki o görevi bile para için ayaklar altına aldılar. 1999 depreminden sonra çıkan bedelliye ihtiyaç vardı ve onu meşru görürüm. Ama "ekonomi uçtu (!)" denilen 2012'de keyfi olarak bedelli çıkarılması bence affedilir bir durum değil...
tsk gereginden çok çok fazla asker var 30 yaşın daki insanların orduya verecegi katkının para vermeleri durumunda daha fazla olacagını düşünmüşler. buraya kadar güzel ama hiç bir eğitim verilmeden para öde bitti gitti olması yanlış....yanlışlar yapılıyor elbette ama bundan sonrası için inşallah daha doğru yol izlerler. zaten askerlik ile ilgili bi çok değişiklik oldu kesinlikle bunun arkasıda gelecektir. düşünülen profosyonel orduya geçiş ama bu demek değildir ki türk erkegi artık askere gitmeyecek gidecek ama daha kısa süreli askerlik yapacak acemi egitimi alıp usta birligindeki süresi şimdikine oranla çok daha kısa tutulacak.. ve yıgılmanın önüne geçilecek daha modernize edilmiş çağın ordusu oluşturalacak...

caylak44
Çırak

Mesaj gönderen caylak44 » 09 Tem 2012, 17:22

1 ay geçti bunlar ne zaman yayınlayacaklar.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön