Üniversiteye Artık Böyle Girilecek!

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
Eflâ
Uzman

Üniversiteye Artık Böyle Girilecek!

Mesaj gönderen Eflâ » 19 Eki 2012, 18:41

ÖSYM yeni sisteme geçiyor. Yeni sistemde, sınavlarda test usulü yerine; kopyaya karşı daha etkili 'açık uçlu soru' dönemi geliyor.

Test usulü sınavların öğrencilerin yeteneğini sınırladığı ve kopyaya imkan tanıdığı eleştirileri, alternatif sınav arayışını hızlandırdı.

ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, Londra'da Pearson Ölçme Merkezi'yle sınav sistemi geliştirmek için anlaşmaya vardı. Yeni sistemde doğru şık yerine, yazılı cevap istenecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Londra'da, 70'den fazla ülkede hizmet veren Pearson Uluslararası Ölçme Merkezi ile Türkiye'deki sınav teknolojileri ve yöntemlerini daha da geliştirecek üç konuda ön anlaşma yaptı. İki kurum ilk aşamada ortak bir taslak hazırlayacak.

Prof. Demir, bu sistemle kopyanın önüne geçebileceklerini söyledi. Açık uçlu soru sisteminde klasik yazılı sınav yapılıyor, yanıtlar da özel bir bilgisayar programıyla merkezi olarak değerlendiriliyor.

Onunla gülmek dünyanın en güzel şeyidir, siz bilmezsiniz. (:

Aöl MEZUN!

Aöf - Kamu Yönetimi

Nar
Acemi

Re: Üniversiteye Artık Böyle Girilecek!

Mesaj gönderen Nar » 19 Eki 2012, 21:38

Şıkları doldururken bile kaydırma yapan adamın doğru cevaplarını güzel bir yazı ile yazmasını nasıl beklersin. :D

Neyse 2013 sınavlarına kadar bahsedilen sisteme geçilmez herhalde. Benden sonrası düşünsün. Fakat çok ilginç.
Oturtmadılar şu sistemi, yaklaşık 7-8 ay var ödüm kopuyor bi değişiklik olacak ya da tam ben sevinirken "sınav iptal" edildi diyecekler diye. Hayırlısıyla bi atlatsak. :?

yagmur_

Mesaj gönderen yagmur_ » 19 Eki 2012, 22:29

Nar yazdı:Şıkları doldururken bile kaydırma yapan adamın doğru cevaplarını güzel bir yazı ile yazmasını nasıl beklersin. :D

Neyse 2013 sınavlarına kadar bahsedilen sisteme geçilmez herhalde. Benden sonrası düşünsün. Fakat çok ilginç.
Oturtmadılar şu sistemi, yaklaşık 7-8 ay var ödüm kopuyor bi değişiklik olacak ya da tam ben sevinirken "sınav iptal" edildi diyecekler diye. Hayırlısıyla bi atlatsak. :?

gercektende hayırlısıyla değişiklik falan olmadan bir atlatsak :S

Kullanıcı avatarı
Eflâ
Uzman

Mesaj gönderen Eflâ » 19 Eki 2012, 22:30

Kendi beceriksizlikleri yüzünden sorular çalınıyor diye bu sisteme geçiliyor geçen sene de olgunluk sınavından bahsediliyordu ne saçma bi ülkede yaşıyoruz ya.
Offf umarım 2013 ygsye kadar yetiştiremezler gözüm fena korkmaya başladı bi atlatayım şu sınavı başka bir şey istemiyorum vallahi..

Onunla gülmek dünyanın en güzel şeyidir, siz bilmezsiniz. (:

Aöl MEZUN!

Aöf - Kamu Yönetimi

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 19 Eki 2012, 23:01

Göremediğin önemli birşey var: Türkiyede eğitim sistemi yok! Sistem yok! Sistem denilen olay mantıklı bir başlangıcı, gelişimi ve sonucu olan birşeydir. Türkiyedeki mevcut durumda bir başlangıç var ama son yok Eğitim dili ingilizce olsun rusça olsun bu bir engel değildir. Okumayı göze alan bir insan herşey ile mücadele edebilmeli. Bir mühendis örneğin gelecekte sadece sorun çözecek. İlk sorunu üniversitedeki yabancı dilin üstesinden gelmekle çözmüş olabilir. Herkes bunu farklı yorumlayabilir ama eğer teknik bir bölüm okursanız sonrada gideceğiniz bir ingilizce kursu ile bu terimleri telafi edemezsiniz. Ayrıca Türkiyedeki öğrencilere şöyle bir bakıyorumda, adamlarda üniversiteli havası yok. Hoca ders anlatıyor, bizimkiler azimli bir şekilde yazıp ezberliyor. Türkiyede üniversite öğrenciliği bu haldeyken liseye kadar olan eğitimi artık anlatmamam herhalde gerek yok. Tabi bu durumda ODTÜ, İTÜ gibi üniversiteler bir istisna olabilir ama genel olarak bizim ülkemizde üniversite yoktur, yüksek lise vardır. Üniversite demek türev ve integralde 5 soru daha fazla çözmek değildir. Üniversite demek araştırma demektir. Denizde kum, bizim ülkede üniversite. Başbakan bilmem kaç üniversite açtık diye orada burada övünüyor. 30 tane üniversite açacağına, mevcut olan 30 üniversiteye o para ile gerekli donanımı al, dünya sıralamasında kaliten artsın. Ama işte cahil insanların elinde bu ülke, o yüzden debelenip duruyoruz....
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

Kullanıcı avatarı
lilas
Uzman Doktor

Mesaj gönderen lilas » 19 Eki 2012, 23:49

yani bildigin yazili gibi bişey gözüm korktu oldum olasi yazililardan nefret etmişimdir :x
Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun? dedi.Öleceğini bildiği halde yaşadiğini unutmuştu...

Korkuyorum,birgün biri çıkıp;Ey insanoğlu diyecek ve kimse üstüne alınmayacak...

Kullanıcı avatarı
aolcuyuk
Çırak

Mesaj gönderen aolcuyuk » 20 Eki 2012, 01:45

Adamlar kendi sistemlerine güvenseydi eğer üniversite sınavı denen bir şey olmazdı zaten. Birde dershaneleri kaldırıyorlar .Sanki dershaneler ne için? :roll:

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 20 Eki 2012, 02:51

Erdoğan dershane konusunda geri adım atacak tahminimce
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 20 Eki 2012, 05:23

Kimse kazanamaz ki :mrgreen: Matematikçiler için sorun yok zaten yazılı olarak yapıyorlar. Ama ben lysde işlem yaptım 5 tanesi tuttu fakat çok komik işlemlerdi bunlar bütün Türkiye'ye toplu olarak rezil olup kalırız ortalarda.

aogorunus
Uzman

Mesaj gönderen aogorunus » 20 Eki 2012, 08:13

arkadaşlar korkmayın en çok bize yarayacak. bu sistemi devreye soksalar bile sistem deneme aşamasında olduğu için sapıtacak: üzerini kapamak için bi yol çare bulacaklar ve ortalama üniverstelere girebileceğiz diye düşünüyorum.

ve bu sistemin şöyle bi avantajı daha var: diyelim ki kelime tespiti yapan bi programla taranacak, o zaman program asıl cevabın içinde bulunan kelimelerle sizin verdiğiniz cevabın içinde bulunan kelimeler eşleştikçe size eşleşme sayısına göre puan verecek. Şurda devreye türkçemizin o mükemmel farklılığı girecek, öyle bir dil yapımız var ki bir sorunun cevabının içinde kesinlikle sorunun içinde geçen kelimeler bulunuyor. Yani sorunun içindeki ana kelimeleri yazdığımız taktirde azami alacağımız net bir puan olmuş olacak.

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 20 Eki 2012, 21:40

yazılı oldum olası sevmem test daha iyiydi bilmesekde işaretlerdik bu sistem öğrencileri daha ezberci yapıcak ve dahada zorlıcak bakalım şimdiden iyi kötü demiyeli,m bekliyip görelim iyimi olucak kötümü
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

dersçalışankız
Doktor

Mesaj gönderen dersçalışankız » 21 Eki 2012, 03:15

milli eğitim asla böyle uygulamaya izin vermez, nedeni ; eğitim başarı oranımızı her zaman yüksek tutma durumundayız ele güne karşı, hatta bu yüzden ilköğretimde sınıfta kalma bile tarih olmadı mı, oldu.
üniversite sınavlarında ki başarı yüzdeleri her zaman milli eğitim sisteminin başarı göstergesi olarak değerlendirilir...ve daha bunun gibi bir çok nedenden dolayı çoktan seçmeli sorulara alışık bizleri dibe vuracak bir uygulama ile alt üst etmezler öncelikle kendileri için, hiç endişelenmeyin, ben olma ihtimalini sıfır gördüğüm için çok rahatım :wink:

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 21 Eki 2012, 04:37

Felsefe sorularına makale gibi yazarım resmen.

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 21 Eki 2012, 05:47

saçma olur millet orta okulda lisede neler cekiyor yazılıdan :) üniversite sınavın da hic düsünemiyorum. az kisi üniversiteyi hayal edebilir gibime geliyor o zaman. diğerleri yandı. allah herkeze sabır versin. ösym neyin kafasını yasıyorsun bir anlasak artık?
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 21 Eki 2012, 21:08

Benim yazım çok kötü okumaya çalışacak olan kişi sıkılıp barajı geçemedi deyip çizgiyi çeker.
Birde o kadar yazılı kağıdını kim okuyacak? :mrgreen:

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön